Дрога ( Наркотични дроги )

J

joli1

Гостин
Автоматски споено мислење:

ја користам приликава за да им кажам - пичка им матер на интернет, што у причини за обилно потење не го пишуваат ова како можност, него само некои супер тешки срања

лично, сметам дека марихуана и алкохол не треба да се зимаат (на редовна база) пред 25-30 години
Јас пак лично сметам дека не треба секојдневно да се користи ниту алкохол, ниту марихуана во било кој период од животот, поготово не во периодот на адолесценција и нешто кратко после адолесценција кога највиталните органи се подложни на несакани промени кои може да се случат како резултат од секојдневно користење на марихуана, алкохол или некоја друга супстанца.

Дури и гледајќи назад, сметам дека марихуана или пак некои други супстанци кои што се илегални треба да се пробаат (ако воопшто и тоа) само после оформување на личноста, некаде периодот кој што ти го наведе.

Дали вo Македонија може да се најдат Modafinil или Armodafinil?
Еден период гледав nootropic-и по апотекиве во градов во кој што живеам, дали сеуште имаат не знам, но знам дека барем еднаш имам видено модафинил и прекурсори од модафинил во апотека, дали на црно беа, дали на рецепт, не знам.

Знам дека постои можност истите да се нарачаат од интернет, ако не ориџиџи модафинил, тогаш прекурсор на модафинил со практички исто дејство, но со минимално различна структура се со цел да се избегнат одредени закони во државите каде што се произведува и увезува.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.977
Поени од реакции
55.046
Психичка зависност се ствара пошто се навикнуваш да си надуван у одредени рандом моменти. Ти влага у рутина, и ако во моментот на таа рутина ти не си крш однак не ти е интересно, нервозен си и стрепаш.

Ова е појако од физичката зависност.

Физички до сега никогаш не сум осетил потреба од џоинт, рецимо, еј ми треба да се смирам да искулирам и слично.
Психички да.

А можеби ова е и поврзано. Не можеби, туку сигурно.
Ваљда е појако од физичкото, пошто главата те замара, односно мислите. Те нервираат и ти ствараат немир.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.977
Поени од реакции
55.046
Откажување од марихуана и покрај се тоа, е мачја кашлица у споредба со откажување од цигари или хероин.
Па да, полесно е да се тргнеш од марихуана пради причини како, дилерот се откажал од дилање, те дознале луѓе што не би требало да те дознаат, си паднал у полиција и те тормозат ради ситниш, те јаде психа дека се дрогираш додека никој околу тебе не го прави истото, се двоиш од обичната раја.

Цигарите ти се полесно достапни, сите пушат, никој не те замара дека пушиш цигари, мини кризи дека ти штетат брзо се совладуваат со `дај бе ќе запалам една ајде еднаш се живее` .

Појака е навиката на цигари него на марихуана.

За хероинот, ваљда е неподнослива и многу тешка физичката болка што ја осеќа зависникот.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Па да, полесно е да се тргнеш од марихуана пради причини како, дилерот се откажал од дилање, те дознале луѓе што не би требало да те дознаат, си паднал у полиција и те тормозат ради ситниш, те јаде психа дека се дрогираш додека никој околу тебе не го прави истото, се двоиш од обичната раја.

Цигарите ти се полесно достапни, сите пушат, никој не те замара дека пушиш цигари, мини кризи дека ти штетат брзо се совладуваат со `дај бе ќе запалам една ајде еднаш се живее` .

Појака е навиката на цигари него на марихуана.

За хероинот, ваљда е неподнослива и многу тешка физичката болка што ја осеќа зависникот.
И кај хероинашите психичкиот дел е пак најважен, многу ја прошле физичката фаза па пак се вратиле. Од најскапи клиники до заклучување во подрум цел месец, на крај доволно е само среќавање со колега хероинаш и back in business. Дупката во која пропаѓаш како заглавеница на хероин е различна, белегот од општеството е далеку поголем, и шансите да излезеш од тој круг на луѓе и лајфстајл блиску до 0.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.811
Значи, не се заебавајте и не споредувајте зависност од марихуана со зависност од цигари или хероин.
Нема никаква сличност.
Автоматски споено мислење:

И кај хероинашите психичкиот дел е пак најважен, многу ја прошле физичката фаза па пак се вратиле. Од најскапи клиники до заклучување во подрум цел месец, на крај доволно е само среќавање со колега хероинаш и back in business. Дупката во која пропаѓаш како заглавеница на хероин е различна, белегот од општеството е далеку поголем, и шансите да излезеш од тој круг на луѓе и лајфстајл блиску до 0.
Сите кои се вратиле, се враќаат на таа основа.

- Еј, со старо друштво, ај еднаш само, како порано. Нема гајле, сеа сум океј, нема да се завозам.
Автоматски споено мислење:

Патем, има луѓе кои LSD не ги фаќа.
 
Последно уредено:

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
749
Поени од реакции
992
Откажување од марихуана и покрај се тоа, е мачја кашлица у споредба со откажување од цигари или хероин.
Се сложувам со ова.

Конзумирав марихуана активно 2ипол години, прекинав наеднаш cold-turkey.
А цигари, е друга приказна....
 
Член од
16 јануари 2021
Мислења
377
Поени од реакции
1.104
Дрога е природна или синтетичка хемиска супстанција која влијае на физиолошките и психичките функции.

Кофеинот е најраспространетата психоактивна супстанција во светот.

Цигарите се е една од најпродаваните дроги.

Алкохолот е општоприфатена дрога во многу земји.

Според Светската здравствена организција, дрога е секоја супстанција, која е во состојба да, кога ќе се најде во жив организам, модификува една или повеќе негови функции и да по повторната употреба предизвика психичка или физичка зависност.

Многу денешни дроги низ историјата се користеле како лекови (хероин, марихуана, хашиш, кокаин).
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.249
Според Светската здравствена организција, дрога е секоја супстанција, која е во состојба да, кога ќе се најде во жив организам, модификува една или повеќе негови функции и да по повторната употреба предизвика психичка или физичка зависност
Нема ништо како силицумова прашина.
 

Воинот од Северџан

An Orc among Hobbits
Член од
3 март 2021
Мислења
101
Поени од реакции
111
Најтешко е да се откаже човек од гомна као алкохол и тутун.
ТХЦ, ДМТ и псилоцибински габи се природни билки/деривати кои ниту се штетни, ниту ствараат зависност. Дури се корисни, јас би рекол божји дар. Лекуваат, смируваат, мотивираат. Нешто што им фали на повеќето од нас!

За ЛСД не знам но според студиите имаат сличен ефект како ДМТ/псилоцибин, така да најверојатно имаат позитивен ефект. Ај така.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Најтешко е да се откаже човек од гомна као алкохол и тутун.
ТХЦ, ДМТ и псилоцибински габи се природни билки/деривати кои ниту се штетни, ниту ствараат зависност. Дури се корисни, јас би рекол божји дар. Лекуваат, смируваат, мотивираат. Нешто што им фали на повеќето од нас!

За ЛСД не знам но според студиите имаат сличен ефект како ДМТ/псилоцибин, така да најверојатно имаат позитивен ефект. Ај така.
Pogolema glupost od ova tvoevo razmisluvanje, NEMA......korisni bile?:tapp:
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.931
...povremeniot i kontroliran konzum na opijati ne e steten,NO se dodeka e povremen i kontroliran :)
Ne postoi takvo nesto nitu postoi nekoj sto kontrolirano povremeno konzumira opijati. Sekoj takov muabet koj ke ti go kazat da znaes deka e obicna prevara i zaebancija, a so toa nema zaebavanje. Nevozmozno e da ne sakas bukvalno najubavoto cuvstvo na svet da ne go osetis i utre, i zadutre, i cela nedela, i taka posle rabotite stanuvaat gadni, a site koi se po nekoja supstanca meraklii, vo odreden period im se desava da se zavozat i da izgubat kontrola. Samo sto edno e cuvstvoto koga ke se osvestis deka na primer, beloto te unistuva i treba da prekines, ke resis ke ostavis, moze ne od prv, vtor, ama od nekoj pat ke uspees, a od druga strana koga ke prekines so opijat, za cija zavisnost fizicka da se stvori i ne treba bas mnogu vreme, dovolno se i desetina dena, e togas nastapuva pekolot i sfakas deka si se fatil vo oro so gavolot, pa odi izlezi od toj krug da te vidam junace, sansite ti se minimalni za uspeh, 90 posto praat relaps barem ednas posle prvoto otkazuvanje uslovno kazano, i kompletna fizicka detoksikacija, pa sea racunaj posle relaps kolku vreme ke se zavlece, zasto skoro nevozmozno na ednas da ostanat, pa pak otkazuvanje pa pak verojatno relaps i taka vo krug i godinite prosle i zivotot otisol.

Ne ja relativizirajte opasnosta od opijatite ni na zaebancija. Ne se mitovi tie muabeti za nefakanje na zuto nikogas vo zivotot.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.811
Освен бело, се друго е срање
Сета шабанарија е више некое време на бело. Пошто нив им се битни тие примални инстикти за доминација над другите, белото им е као статусен симбол. Еден од маркерите кои означуваат успешна и доминанта личност. Доказ за материјалниот статус. Кај нив коката не е само алатка за ескапизам од секојдневното сивило, туку задолжителна пропусница во светот на успешните, како што си го замислуваат со нивниот светоглед. Како Мерцедес, или БеЕмВе, или пушење Марлборо.

Затоа, секоја шуша шабанска, без разлика дали е каур или АлКаеда, мава бело.

Е сега доаѓаме до твојата изјава, па те прашувам, колку е белото чисто, кога сите у тие кругови го акаат? Значи, не можеш да ме увериш никако дека со толку многу бело надвор, кај нас, у моментов, тоа е чисто или добро.

Во еден трговски има кафич (познат у тие кругови) у кој се собираат шабани (фудбалери, мафијаши и млади шабанки и шабани од приградските населби). Праат навечер журки со српска музика секако.
Све тоа се трпи, ама наутро не можеш да поминеш у тој дел, бидејќи корне на мочка у околина. Да, џет сетот, го користи вецето на кафичот за линии правење и практично е невозможно да влезеш у ве-це у кафичот цела вечер, кога е полн, па тие на кои им се моча, искачаат надвор и мочаат наоколу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom