Дрога ( Наркотични дроги )

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Не ги пика по затвори тие, него сака пари да им земе, преку казни и др.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Лошо е што многу од дилерите, особено оние фриленсерите - се амфасираат, и доста често парите од продажба на марихуана ги користат за финансирање на своето прашкасто хоби.
Верувам дека многу од ситуациите обични конзументи на канабис ги замараат за да видат и да проценат дали дилерите шиткаат и прашкасти ствари. Секако има и дебилизам меѓу полицијата и замарање "од што им се може". Како и да е, понастрана од такви луѓе.
Објективно во Македонија е премногу ситничарска ствар шиткање канабис и воопшто нити има квалитет нити пак има некаква преќутност. Free for all e некако. Честопати ќе се појават и фриленсери ко што спомнаа погоре.
Има и реални дебили од дилери, луѓе кои се прилично навлечени на прашок и многу отворено шиткаат, без никакво пазење, на непроверени фаци и тн.

Ако вашиот дилер на ганџа шитка и амфас и такви ствари, драстично се зголемуваат шансите полиција да замара или да ја праат големата за 0.000023 грама фиљан.

Исто се многу гадни оние што од фриленсери сакаат во entrepreneur-и преку ноќ. Седи си ќути си, прави си паричка, пази на сигурност, биди под радар и без претерување... Овие се прилично алчни за кеш на сметка на сигурност, и за тоа и обични конзументи ќе го јадат...
Автоматски споено мислење:

И потење можда зголемено си имал при спиење. У тој период кога си прекинал.
Зголемено да, ама не нешто драстично. 1-2 дена во таа прва недела, после тоа се губи.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
662
Поени од реакции
1.407
Da napisheme neshto okolu ulichnite dileri vo drzhavava.

Mnogu golem mit e toa deka policijata vo zemjava gi brka samo onie dileri koi ne se povrzani so policijata ili ne plakjaat reket,ne spiuniraat ili slichno.

Bukvalno skoro sekoj diler koga togash ke bide chepnat na ovoj ili onoj nachin.

Da,ima dileri koi se povrzani so nekoj inspektor vo MVR ili pak partiski i takvite imaat prednost vo odnos na ostanatite,no poradi pregolemata kompleksnost na rabotata,razlichnite interesi na inspektorite vo MVR,samata sostojba ne dozvoluva nekoj da opstojuva tolku dolgi godini bez nikoj nishto da ne mu mozhe.

Na kraj kraeva,95% od ulichite dileri bile samostalni,ne plakjale nikomu nishto,ne bile zashtiteni od nikogo,pa del od niv sepak uspeale da se zadrzhat da dilaat i po nekolku godini.
Eden kup moi drugari prodavale droga,na del od niv nikogash ne im vlegoa na pretres,nitu pak nekoj im se zakanuval ili gi reketiral.

Od druga strana poznavam dosta primeri kade shto moknji,"zashtiteni"dileri bile jako udreni so pogolema kolichina po odreden period prodavanje.
Автоматски споено мислење:

Не ги пика по затвори тие, него сака пари да им земе, преку казни и др.
Gore-dole vo pravo si,megjutoa da znaesh deka ima eden kup primeri kade shto se lezhi za mnogu mali kolichini.
5 grama amfetamin sepak spagja pod krivichno delo.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
662
Поени од реакции
1.407
Bro, ne zaebavaj, 5ka amfas za licna :D Za krivicna e toa itekako.
Vo zakonot stoi deka do dva grama hemija i 5 grama marihuana ne se goni krivichno,se shto e nad ovaa kolichina kje se goni krivichno.
Ima sekako i iskluchoci,ama generalno e taka.

Zaebanoto vo situacijava e toa shto mnogu chesto vo vakvi situacii javniot obvinitel znae da ja preuvelichi rabotata deka tie 5 grama mu bile so namera da gi prodava.
Tuka e momentot.Ako dokazhesh deka taa petka stvarno ti e za tvoja lichna upotreba ima pregolema shansa da dobiesh uslovno.
Ama prodazhba,e toa e vekje mnogu podrugo.

Glupava e samata pomisla deka nekoj mozhe da lezhi da recheme edna godina za 5 grama amfetamin shto samiot reshil da gi pika vo nosot,ne pravejki shteta na drugite.
 
J

joli1

Гостин
Vo zakonot stoi deka do dva grama hemija i 5 grama marihuana ne se goni krivichno,se shto e nad ovaa kolichina kje se goni krivichno.
Ima sekako i iskluchoci,ama generalno e taka.

Zaebanoto vo situacijava e toa shto mnogu chesto vo vakvi situacii javniot obvinitel znae da ja preuvelichi rabotata deka tie 5 grama mu bile so namera da gi prodava.
Tuka e momentot.Ako dokazhesh deka taa petka stvarno ti e za tvoja lichna upotreba ima pregolema shansa da dobiesh uslovno.
Ama prodazhba,e toa e vekje mnogu podrugo.

Glupava e samata pomisla deka nekoj mozhe da lezhi da recheme edna godina za 5 grama amfetamin shto samiot reshil da gi pika vo nosot,ne pravejki shteta na drugite.
Кој закон му доаѓа тоа?

Знам дека член 215 е у пуштање у промет, член 216 е овозможување уживање на супстанци, ама никаде не пишува конкретна количина.

Се слажем со останатото.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
662
Поени од реакции
1.407
Кој закон му доаѓа тоа?

Знам дека член 215 е у пуштање у промет, член 216 е овозможување уживање на супстанци, ама никаде не пишува конкретна количина.

Се слажем со останатото.
Osnovnoto javno obvinitelstvo ima vnatreshno upatsvo za da mozhe da se definira shto e otprilika mala kolichina za svoja upotreba.
 
J

joli1

Гостин
Osnovnoto javno obvinitelstvo ima vnatreshno upatsvo za da mozhe da se definira shto e otprilika mala kolichina za svoja upotreba.
Мислам дека пресудата зависи и од други работи од типот дали си бил претходно осудуван за исто дело, изјавата, познанствата, адвокатот, но и од количината. Ова го пишувам затоа што има луѓе кои што лежат за смешни количини, а имаш луѓе кои што се ставени условно за огромни количини.

Сепак у Македонија парата ја одредува казната која што ќе ја добиеш на правен суд.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
662
Поени од реакции
1.407
Мислам дека пресудата зависи и од други работи од типот дали си бил претходно осудуван за исто дело, изјавата, познанствата, адвокатот, но и од количината. Ова го пишувам затоа што има луѓе кои што лежат за смешни количини, а имаш луѓе кои што се ставени условно за огромни количини.

Сепак у Македонија парата ја одредува казната која што ќе ја добиеш на правен суд.
Tochno.
Se e na kraj kraeva do parite vo voa nashe rasipano,korumpirano sudstvo.

I rabotite shto si gi navedol igraat golema uloga,ama sepak parata e najbitna.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
662
Поени од реакции
1.407
Eve go ovoj bolniov sociopat Tyrael pocna da stava nesoodvetni emotikoni kako nekoe retardirano stvorenje.
Drugar,stvarno ne znam sto detstvo si imal,ama apla se gleda deka patish od sadistichki karakteristiki.

Ne znam samo upravava na forumov kako seuste dozvoluva vakvi bednici da postojat podolg period.
 

Воинот од Северџан

An Orc among Hobbits
Член од
3 март 2021
Мислења
101
Поени од реакции
111
Брат петка амфа секако нема да е за лична употреба, ако те упецале ќе го лапаш и тоа цел.
Ама да апсиш за минорни количини дали по кафиќи или на улица е многу педерски, па и недемократски.
 
J

joli1

Гостин
Постов го пишувам после слушање на песна на Zeebomb која што го носи името SOS (а мислам на почеток името на песната беше Zelen SOS).

За да ви ја доловам поентата на песната и за што се пее во неа, ќе оставам во прилог неколку стихови:

,, барам SOS од тебе зависам, никаде не води ова ни сам знам - на иста лага паднав пак. "
,, сто пати на ден ме убива свесно, и ме чита пак ме остава без збор, се е дежаву стоиме во место."
,, меѓу нас е пепел и дим, ама не би признал немој ни ти, да јас скапо плаќам ко да сум крив."
,, а проблемот очигледен е, можеш сите да ги лажеш само мене не."
" крај е само не сакаме да разбереме, да секој пат наводно последен е."
" и ми прија, знам дека не ми треба, ама ми прија."


Нормално, на некој од страна овие рими му се кринџ, неповрзани со темава или пак му алудираат на нешто скроз друго - а не за психичка зависност од вутра, ама тие кои што се бавтале со вутра долга низа години и чаделе солидни количини, мислам дека текстот и песната им е ептен релевантна и им е разбирливо што сакаат артистите да кажат со песнава.

Углавном, постов не го пишувам за да рекламирам песна, ниту пак да ви оставам стихови, туку сакам да почнам тема у темава у врска со психичка зависност од трава.

Од моја перспектива и од мое искуство, како некој кој што конзумирал вутра, или пак народски кажано дувал 8 години, висел со разноразни типови на луѓе вклучувајќи дилери, дувачи и џанкери заглавени на разноразни срања - сметам дека травата и те како може да биде психички зависна.

Да се разбереме, травата не е физички зависна како што физички се зависни опијатите и бензодиазепините, но дефинитивно травата има потенцијал за создавање на психичка зависност кај конзументот, а и при апстинирање од трава после користење подолг временски период или пак големи количини рекреативно - се јавува апстинентска криза која иако не е на ниво на опијатската или бензодиазепинската, но сепак постои.

Ќе почнеме прво со контраефектите кои што се јавуваат при користење на марихуана секојдневно подолг временски период и/или поголеми количини;
- недостиг на апетит кога си трезен.
- зголемено ниво на депресија и/или анксиозност.
- зголемено ниво на параноја.
- зголемено ниво на апатија.
- инсомнија и/или спиење повеќе него вообичаеното.
- сува и бледа кожа, гломазни подочњаци.
- демотивираност, пасивност, летаргичност, незаинтересираност за општи работи и слично.
- голема толеранција спрема ТХЦ, хајот е далеку помалку интензивен и побрзо поминува.
- можност за појава на деперсонализација / дереализација.
- можност за појава на шизофренија или пак друго психотично растројство доколку имаш фамилијарна историја за шизофренија и психотички стања.

Прво - се е субјективно. Не мора да значи дека тој што дува често, секојдневно и во солидни количини дека ќе ги има сите овие контраефекти, но најчесто барем некој од овие контраефекти евентуално ќе ги осети или ги осетил, нормално, доколку корисникот некогаш саморефлектирал.

Сега, контраефекти при апстиненција од марихуана која што корисникот ја користел подолг временски период и/или во поголеми количини;
- недостиг на апетит.
- зголемено ниво на депресија и/или анксиозност и други анксиозни стања.
- зголемено ниво на агитација, нетрпеливост и слично.
- инсомнија.
- чудни и интензивни сонови.
- зголемено потење поготово при спиење.
- константни и брзи промени на расположение.
- потреба за конзумирање на марихуана пак, или алкохол или други психотропни супстанци се со цел да се ублажат/намалат контраефектите од апстиненција од марихуана.

Да се разбереме - што од ова ќе почувствувате и колку интензивно ќе почувствувате, како и тоа колку време ќе ви траат овие контраефекти како резултат на апстиненција од марихуана после долгогодишно користење или пак злоупотреба, зависи само од тоа колку време секојдневно се користеле и во кои количини сте користеле.

Од моја гледна точка, најголема причина поради која што настапува психичка зависност од марихуана е социјалниот круг на конзументот или у превод, ако се дружиш со четири дувачи, ти си петтиот. За откажување од зависноста или пак апстинирање од марихуана одреден период се со цел да си ја ресетираш толеранцијата, (најчесто) потребно е да се дистанцираш од луѓе кои што конзумираат или пак се во близина на трава.

Покрај тоа, други причини поради кои што би можела да настапи психичка зависност се;
- самомедицирање на психички растројства (депресија, анксиозност).
- социјална средина.
- addictive personality т.е личност која што генетска предиспозиција и е склона кон зависности.
- депресија, анксиозност и други психички пореметувања.

Мислам дека во денешно време имаме две екстреми на луѓе - луѓе кои што тврдат дека марихуаната е штетна, зависна и е gateway дрога кон други дроги, како и луѓе кои што мислат дека марихуаната е скроз безопасна, секојдневното користење не остава никакви последици и сметаат дека секојдневно конзумирање на истата е здраво и слично. Ниту првите, ниту пак вторите се во право.

btw, пред да ме нападнете, тоа што пушите џоинт чат-пат, еднаш неделно или само во социјални кругови кога некој ќе ви понуди, не значи дека вие ќе ги искусите контраефектите кои што доаѓаат од секојдневното користење на марихуана или пак од злоупотребата на марихуана. Контраефектите кои што ги наведов обично важат за луѓе кои што подолг временски период (според мене, барем половина година) активно, секојдневно користат марихуана во рекреативни цели и тоа во солидни количини од грам до грам ипол дневно.

Умереното користење е клуч за да се избегнат било какви апстиненцијални психички кризи или пак контраефекти од користење.

Би сакал да чујам ваши коментари, ваши искуства во врска со оваа тематика, слободно корегирајте ме некаде доколку грешам.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Одвратно е кога денот, па и животот, ти се состои во тоа да дојде вечер, или небитно, моментот кога ќе го запалиш првиот џоинт за денес, и ништо друго не те интересира освен да се снабдиш со паковка. Од сегашна перспектива, ми се гади од таквиот живот. Инаку ствара психичка зависност, а може да се каже и блага физичка, бидејќи има апстиненцијален синдром, кој се состои од ноќно ( претежно) потење, при што цел чаршаф знае да биде како потопен во вода-буквално, при што потта има изразен непријатен мирис. Сонови со непријатна содржина, претежно насилство, крв, убиства, анксиозност, депресија, тешка апатија, cravings, дистанцирање од луѓе и дружба. Многу е потценета адиктивната природа на марихуаната, демек не е ништо тоа, но сепак е.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Eve go ovoj bolniov sociopat Tyrael pocna da stava nesoodvetni emotikoni kako nekoe retardirano stvorenje.
Drugar,stvarno ne znam sto detstvo si imal,ama apla se gleda deka patish od sadistichki karakteristiki.

Ne znam samo upravava na forumov kako seuste dozvoluva vakvi bednici da postojat podolg period.
Ова све дека ставал некакви емотикони?

Се заебаваш, нели?
Автоматски споено мислење:

кој се состои од ноќно ( претежно) потење, при што цел чаршаф знае да биде како потопен во вода-буквално,
ја користам приликава за да им кажам - пичка им матер на интернет, што у причини за обилно потење не го пишуваат ова како можност, него само некои супер тешки срања

лично, сметам дека марихуана и алкохол не треба да се зимаат (на редовна база) пред 25-30 години
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
1.134
Поени од реакции
5.672
Дали вo Македонија може да се најдат Modafinil или Armodafinil?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom