Дрога ( Наркотични дроги )

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.613
Поени од реакции
10.861
Јас да бидам искрен од кога престанав со дување трева почнав да сонувам.
Се беше супер додека не почнав да го сањам Бојко Борисов и како со него ловам мигранти низ бугарски фавели, за на крај да се изгушкаме ко родени браќа и да се будам жива вода сабајле.
Жена ми ми вика дувај си од време на време, не се губи.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.735
Поени од реакции
17.431
Примерите што ги кажувате, да не ве цитирам сите, се од лични искуства и најчесто исклучоци. Со огледна на тоа дека задњи 5 години секое малско друштво од моја генерација активно дува, за грото од нив тревата не носи ништо позитивно. И тоа зборам за ликови што почнале покасно со дување, имав такви што почнаа уште во седмо оделение. Мислам, не е ништо страшно, да не се преувеличува али дека не ствара зависност и проблеми хах.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.685
Поени од реакции
9.523
Примерите што ги кажувате, да не ве цитирам сите, се од лични искуства и најчесто исклучоци. Со огледна на тоа дека задњи 5 години секое малско друштво од моја генерација активно дува, за грото од нив тревата не носи ништо позитивно. И тоа зборам за ликови што почнале покасно со дување, имав такви што почнаа уште во седмо оделение. Мислам, не е ништо страшно, да не се преувеличува али дека не ствара зависност и проблеми хах.
Колку е сега еден џоинт, знаеш ли? Гледам едни деца од мало, секој ден пушат..па од кај им толку пари?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.077
Поени од реакции
15.891
Колку е сега еден џоинт, знаеш ли? Гледам едни деца од мало, секој ден пушат..па од кај им толку пари?
500 денари е пакетче, кое би требало да е грам, ама веројатно е 0.7 најчесто, зависно од квалитетот. Тоа се 2, максимално 3 цигари т. е. џоинти. Тревата денес е квалитетна и потентна зашто секој втор продава хибрид - зборам за Скопје каде е сосема нормално да имаш најголем избор на што и да е, мислам дека веќе и нема за 300 денари, како пред 10 години, кога за тие пари ти полни цело едно кутивче од кибрит со албанка од која мозоци трокираа.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
705
Поени од реакции
1.508
Па ја конзумирам повеќе од 10 години од кои 8 редовно (5 пати минимум неделно)
Немам никакви заболувања, никакви психички пореметувања ниту кризи кога не ја конзумирам. Тоа со губење меморија е само еден глуп мит. Сеуште имам сеќавања од копиљ а да седнеме да праиме муабет ја и ти има да ти кажам цели состави на Интер а ти кажи само која сезона. Јас не ја препорачувам само на глупи луѓе. Кај нив нема ефект затоа што те тера на мислење а глупи луѓе не мислат.
Губење меморија од марихуана воопшто не е мит.Марихуаната влијае на целата интелигенција,не само на меморијата,само не кај секого,па затоа можеби имаш такво мислење.

Јас после четвртиот ден по ред пушење,страшни проблеми си имам со меморијата,а инаку имам солидна меморија.
Познавам луѓе со истиот проблем.Познавам и луѓе спротивно на тоа,воопшто немаат проблеми со меморија.

Инаку на повеќето луѓе не би им препорачал секојдневна конзумација.Партали има да ги направи.Оние кои ги познавам лично кои конзумираат секојдневно,99 посто се тешки безделници,јако оштетени во главата.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.524
Поени од реакции
21.370
Губење меморија од марихуана воопшто не е мит.Марихуаната влијае на целата интелигенција,не само на меморијата,само не кај секого,па затоа можеби имаш такво мислење.

Јас после четвртиот ден по ред пушење,страшни проблеми си имам со меморијата,а инаку имам солидна меморија.
Познавам луѓе со истиот проблем.Познавам и луѓе спротивно на тоа,воопшто немаат проблеми со меморија.

Инаку на повеќето луѓе не би им препорачал секојдневна конзумација.Партали има да ги направи.Оние кои ги познавам лично кои конзумираат секојдневно,99 посто се тешки безделници,јако оштетени во главата.
Друже, оди една ноќ начукај се ко стока, и друга ноќ надувај се ко паун па дојди и кажи ми на која ноќ повеќе ќе се сеќаваш.
Башка што мислите кога кажувате дека влијае на меморијата? Комплетно да заборавиш одредени моменти од животот или само додека конзумираш и додека си под влијание?
Знам дека кај секого има различен ефект, на некој му годи на некој воопшто не, ама еве јас сум пример дека секојдневно конзумирање воопшто не те прави безделник ниту па си синоним за неуспешен човек како што спомнаа претходно.
Знам многу луѓе кои никогаш не пафнале, па се поголеми безделници од овие кои редовно конзумираат. Се е до човекот и неговиот карактер. Мене тревата ме релаксира, ми помага да заборавам на проблеми, страшно добро ми влијае кога имам нервозен ден и генерално ме прави посреќна личност. Немам мамурлак како кога ќе се начукам, воопшто не повраќам и сум цело време свесен.

П.С. Што го прави еден човек успешен а друг не? Фамилија, добра работа, кола, стан, вила на Водно?
Немам вила на Водно, но може да се каже дека имам сосема солидна работа, заработувам солидно, татко сум а си купив и кола. На моите им немам земено денар од времињата кога идев на факултет, тоа се околу 10 години.
Не ми е поентата да се фалам, туку еве скоро сите имате еден ист став дека тие што пушат трева редовно се џаболебари па сакам малку да смените мислење затоа што сметам дека имате многу предрасуди и погрешна слика кон луѓето кои конзумираат редовно.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
705
Поени од реакции
1.508
Друже, оди една ноќ начукај се ко стока, и друга ноќ надувај се ко паун па дојди и кажи ми на која ноќ повеќе ќе се сеќаваш.
Башка што мислите кога кажувате дека влијае на меморијата? Комплетно да заборавиш одредени моменти од животот или само додека конзумираш и додека си под влијание?
Знам дека кај секого има различен ефект, на некој му годи на некој воопшто не, ама еве јас сум пример дека секојдневно конзумирање воопшто не те прави безделник ниту па си синоним за неуспешен човек како што спомнаа претходно.
Знам многу луѓе кои никогаш не пафнале, па се поголеми безделници од овие кои редовно конзумираат. Се е до човекот и неговиот карактер. Мене тревата ме релаксира, ми помага да заборавам на проблеми, страшно добро ми влијае кога имам нервозен ден и генерално ме прави посреќна личност. Немам мамурлак како кога ќе се начукам, воопшто не повраќам и сум цело време свесен.

П.С. Што го прави еден човек успешен а друг не? Фамилија, добра работа, кола, стан, вила на Водно?
Немам вила на Водно, но може да се каже дека имам сосема солидна работа, заработувам солидно, татко сум а си купив и кола. На моите им немам земено денар од времињата кога идев на факултет, тоа се околу 10 години.
Не ми е поентата да се фалам, туку еве скоро сите имате еден ист став дека тие што пушат трева редовно се џаболебари па сакам малку да смените мислење затоа што сметам дека имате многу предрасуди и погрешна слика кон луѓето кои конзумираат редовно.
Ме прочита ли добро или само површно го сфати мојот пост?

Прво и основно,не се ставај веднаш во центарот.Најглупо е кога се прави анализа и некој си го кажува само сопствениот пример.Ти си кажа само за тебе,јас ти правам муабет за поопширен број на луѓе.Истото и за Вот важи.
Активно сум се правел парчиња во минатото со марихуана,така да не правиш муабет со некој кој има глупи предрасуди за оваа работа.
Правиме муабет за реални проблеми од марихуана.

Доволно е да го спомнам само како аргумент губењето време во снабдувањето на трава од дилер,а камоли трошењето на финансиите на една иста работа.Знаеме колку е поскапена травата во државава последниве години.Има луѓе на кои половина плата им оди во пафкање.

Марихуаната и тоа како ги прави повеќето луѓе пасивни.Значи повеќето,не сите.
Скоро сите во моето опкружување што пафкаат активно,не претнаа во животот.
Губат и по неколку саати понекогаш само за да снабдат.

Околу меморијата потполно не си во право.Илјадници студии имаш за овоа од независни истражувачи.
Правиме муабет не за долготрајно губење на меморијата,туку за тој период додека активно се правиш лом.
Башка тоа што ја спржува интелигенцијата.Кај солиден дел е вака,не кај сите.

Ти како активен пушач кој имал искуство барем би требало да ме сфатиш.:)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.639
Ме прочита ли добро или само површно го сфати мојот пост?

Прво и основно,не се ставај веднаш во центарот.Најглупо е кога се прави анализа и некој си го кажува само сопствениот пример.Ти си кажа само за тебе,јас ти правам муабет за поопширен број на луѓе.Истото и за Вот важи.
Активно сум се правел парчиња во минатото со марихуана,така да не правиш муабет со некој кој има глупи предрасуди за оваа работа.
Правиме муабет за реални проблеми од марихуана.

Доволно е да го спомнам само како аргумент губењето време во снабдувањето на трава од дилер,а камоли трошењето на финансиите на една иста работа.Знаеме колку е поскапена травата во државава последниве години.Има луѓе на кои половина плата им оди во пафкање.

Марихуаната и тоа како ги прави повеќето луѓе пасивни.Значи повеќето,не сите.
Скоро сите во моето опкружување што пафкаат активно,не претнаа во животот.
Губат и по неколку саати понекогаш само за да снабдат.

Околу меморијата потполно не си во право.Илјадници студии имаш за овоа од независни истражувачи.
Правиме муабет не за долготрајно губење на меморијата,туку за тој период додека активно се правиш лом.
Башка тоа што ја спржува интелигенцијата.Кај солиден дел е вака,не кај сите.

Ти како активен пушач кој имал искуство барем би требало да ме сфатиш.:)
Pak trgnuvas so pretpostavki. Nie dadovme licni primeri ama ne deka nemame opsta slika. Eve do ova leto se druzev klasika park pafkanje i nemase epten zagubeni likovi i dzabolebari koi gi imase porano ili barem slusavme za takvi. Koj vo IT, koj inziner, koja medicina... Znaci smeneta e kulturata vo golem procent odosto porano kade imase likovi so dzanacki predispozicii i glaven character trait im e deka pusat. Vakva slika sega moze da se primeti samo kaj nekoj art faci ama se drasticno poretki. Sam vikas da ne se zbori od licni primeri samo a toa go pravis. Ako dvizis samo vo takvi krugovi normalno ke mislis deka opstata slika e takva kako sto ja gledas. Przenje memorija i mene mi stanuva mit, ako nekoj i pred toa ima sprzena memorija its only logical...

Ne znam zosto nabavkata ja pises kako da moras niz compton, projects da dvizis so edno oko preku ramo celo vreme kako babite koa ne lazea deka u nivno vreme patuvale kilometarski planini sneg za da stignat do skolo - naprotiv, ja pisam na msn za kolku i za 2 saati imam home delivery. Ponekogas e potesko hrana da naracas.

Za memorijata ne bi zborel. Pamtam ko zena, eden argument u brak ne sum izgubil. Ama toa deka ima studii za memory loss, ima studii i za 5g i za vakcini i za se sto sakas da najdes. A ima i obratno. Ima studii i deka ne vlijaat na memorijata. Debata koja nikogas ne mi bila interesna.

Muabetot mi e - ne poznavam NIKOJ so REALNI marihuana problemi.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
746
Поени од реакции
982
Ме прочита ли добро или само површно го сфати мојот пост?

Прво и основно,не се ставај веднаш во центарот.Најглупо е кога се прави анализа и некој си го кажува само сопствениот пример.Ти си кажа само за тебе,јас ти правам муабет за поопширен број на луѓе.Истото и за Вот важи.
Активно сум се правел парчиња во минатото со марихуана,така да не правиш муабет со некој кој има глупи предрасуди за оваа работа.
Правиме муабет за реални проблеми од марихуана.

Доволно е да го спомнам само како аргумент губењето време во снабдувањето на трава од дилер,а камоли трошењето на финансиите на една иста работа.Знаеме колку е поскапена травата во државава последниве години.Има луѓе на кои половина плата им оди во пафкање.

Марихуаната и тоа како ги прави повеќето луѓе пасивни.Значи повеќето,не сите.
Скоро сите во моето опкружување што пафкаат активно,не претнаа во животот.
Губат и по неколку саати понекогаш само за да снабдат.

Околу меморијата потполно не си во право.Илјадници студии имаш за овоа од независни истражувачи.
Правиме муабет не за долготрајно губење на меморијата,туку за тој период додека активно се правиш лом.
Башка тоа што ја спржува интелигенцијата.Кај солиден дел е вака,не кај сите.

Ти како активен пушач кој имал искуство барем би требало да ме сфатиш.:)
Активно пушам марихуана веќе 3 години само навечер. Работам како програмер, каде што треба премногу brainpower и фокус бидеќи во работата ми е вклучено многу пржење на мозокот, користење логика итн. Земам солидна плата, добри односи со фамилијата и сум главниот кловн во друштвото кој сите ги смее :D

Сите денови ми се со стриктна дисциплина. Вежбање, читање книги и работа. Навечер преферирам да си се наградам самиот себеси за трудот што го имам посветено тој ден со една труба. Ги прави НЕКОИ луѓе пасивни, не секои.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.735
Поени од реакции
17.431
500 денари е пакетче, кое би требало да е грам, ама веројатно е 0.7 најчесто, зависно од квалитетот. Тоа се 2, максимално 3 цигари т. е. џоинти. Тревата денес е квалитетна и потентна зашто секој втор продава хибрид - зборам за Скопје каде е сосема нормално да имаш најголем избор на што и да е, мислам дека веќе и нема за 300 денари, како пред 10 години, кога за тие пари ти полни цело едно кутивче од кибрит со албанка од која мозоци трокираа.
Исчезна шиптарката од кога добија дозвола овие медицинска марихуана да одгледуваат :icon_lol: Коинциденција или не..
Инаку тие што пушат редовоно си наоѓаат и поефтино од тоа, али за 300 не се нафаќа одамна никој, дури слушам дека некој и 1000че мин барале..
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.613
Поени од реакции
10.861
Добра и квалитетна трева кошта многу повеќе од овие тушкиве за 500че или 1000че.
Среќа зајко од кога дојде лоша трева не сум пробал, а тоа се добри 4 години уназад.
 

Воинот од Северџан

An Orc among Hobbits
Член од
3 март 2021
Мислења
101
Поени од реакции
111
Друже, оди една ноќ начукај се ко стока, и друга ноќ надувај се ко паун па дојди и кажи ми на која ноќ повеќе ќе се сеќаваш.
Башка што мислите кога кажувате дека влијае на меморијата? Комплетно да заборавиш одредени моменти од животот или само додека конзумираш и додека си под влијание?
Знам дека кај секого има различен ефект, на некој му годи на некој воопшто не, ама еве јас сум пример дека секојдневно конзумирање воопшто не те прави безделник ниту па си синоним за неуспешен човек како што спомнаа претходно.
Знам многу луѓе кои никогаш не пафнале, па се поголеми безделници од овие кои редовно конзумираат. Се е до човекот и неговиот карактер. Мене тревата ме релаксира, ми помага да заборавам на проблеми, страшно добро ми влијае кога имам нервозен ден и генерално ме прави посреќна личност. Немам мамурлак како кога ќе се начукам, воопшто не повраќам и сум цело време свесен.

П.С. Што го прави еден човек успешен а друг не? Фамилија, добра работа, кола, стан, вила на Водно?
Немам вила на Водно, но може да се каже дека имам сосема солидна работа, заработувам солидно, татко сум а си купив и кола. На моите им немам земено денар од времињата кога идев на факултет, тоа се околу 10 години.
Не ми е поентата да се фалам, туку еве скоро сите имате еден ист став дека тие што пушат трева редовно се џаболебари па сакам малку да смените мислење затоа што сметам дека имате многу предрасуди и погрешна слика кон луѓето кои конзумираат редовно.
Дефинитивно влијае кај секого различно, а кај многу луѓе позитивно. Се извинувам за ставот дека секојдневно стонирање е синоним за beach bum, клошар и безделник, тој стереотип веројатно потекнува од филмовите кајшто таквите се претставуваат како неработници и питачи. Очигледно кај тебе не е таква приказната и тоа е баш супер. На крајот, секоја индивидуа треба да знае што е добро за неа, па ако секојдневното стонирање ви помага при работа, за здравје, опуштање, уживање итн. сметам дека тоа е секако подобра варијанта од фарамцевтската дрога и онаа општествено прифатена дрога, како алкохолот и цигарите.
Автоматски споено мислење:

Kako toa sekojdevno stoniranje ne e sinonim za uspesna i sredena licnost? Kako toa ja bev highly efektiven po 10 saati pred monitori so nikakvi zadocnuvanja i margin error pomala od bilo koga - efektovnost sto rezultirase so vrtoglavi bonusi dodeka sekoja vecer so devojkata rolavme po eden gram, bez tobako oti ne pusam cigarj. Poradi koronata rabotev od doma pa cesto i za rabotno vreme palev. So meseci. Sekoja nokj. While maintaining i kvaliteten social life. Dodeka i spored moi kriteriumi za pusenje bi rekol dzanak. Ne treba bar tie so pusat da imaaat vakvi stereotipi. Ne znaci ako se pusi sekoj den deka se dzabolebari.

Mene mi pomagase brzo da zaboravam na problemite i brojkite od denot, sto so film, iskacanje ili nesto slicno bi mi trebalo saati za konecen unwind. Isto i za spienjeto, nie stanuvavme posvezi od bilo koga, bas me interesira postirajte nesto za REM sleep ciklusot dali poremetuva, oti jas bi stavil pari deka podobruva. A i sekoj so koj imam zboreno. Sonot podobren za 100%. Nikogas mamuren, a ako iskocime na pienje drugiot den se mrazime poradi taa odluka. Zatoa preferiram gane mesto viski.

Znam da projdam i mesec, dva, tri bez da zapalam. Se soglasuvam deka ednas u 2 nedeli e taman, ama mnogu zavisi od periodot. Edinstvena negativnost koja jas bi ja izdvoil e kacuvanjeto kilogrami dodeka pusam, bidejki imam pregolemi cravings koi nikako ne mozam da gi kontroliram, pogotovo na krajot od denot. Mesecot ako pusam kacuvam odma 5kg bez problem, ako ne pusam pagam 5kg. Minimum. Druga negativnost e ako si social pusac i te pogodi nekoj downer ili epten nesigirna licnost sto so malo opustanje im iskacaat najgolemite stravovi, nesigurnosti i sl. Retko druzime drugi so zenata. A bitno e i ganeto, gane kako u holandija, francija, ceska... Ne se naoga ni priblizno dobro vo Mk. Pogotovo u Skopje. Dole nie od Zaev kjarime kvalitet, kolku tolku. Mada ponekogas e nuisance da se nabavi, sto e nekoi 20% zosto ke migriram. :icon_mrgr:
Додека не отворат мара шопови каде би можело фино лепо од мени да си изберам сорта и процент на тхц не им признавам никаков квалитет :D Нека земат пример од Амстердам, а не вака рекла казала, непознато ни потекло, ни сорта, ни сој, ни па јачина. Конопот е деликатна работа, има разни видови со различни ефекти и кога луѓето би знаеле што купуваат не би морале да експериментираат и да бидат оставени на милост и немилост на некој си дилер.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom