Дрога ( Наркотични дроги )

Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.630
Кога само они би знаеле колку луѓе во своја околина имаат кои што тајно си конзумираат рекреативни дроги, што по журки, што после работа, што пред секс со партнерот, а за истите никогаш не би рекле дека се конзументи.


Умереноста е кључот.

Не си забележал контраефекти поради тоа што претпоставувам никогаш не си ја (зло)употребувал марихуаната секојдневно подолг временски период.

Зависи од човек до човек, но кај другарчиња имам видено каква психичка зависност знае да предизвика, па се тресат како пропелери и ги маваат агресии кога немаат спржено џок.

У врска со мамурноста не би се сложил, поготово ако дуваш пред спиење. РЕМ фазата у спиењето после дување е nonexistent, се будиш полустониран у даун и состојба каде што ти се потребни два саати и литaр golden eagle за да се вратиш у нормала.

Травата е ОК за конзумација, но никако секојдневно и големи количини (грам, грам и пол дневно).

За цигарите ќе се сложиме, единствена зависност која што ја имам осетено на своја кожа, тресење, агитација, агресиви при краткотрајна апстиненција.

Алкохолот е прича за себе, лично не преферирам да го конзумирам, а кога се дешава да го конзумирам стриктно умерено. Не знам која е убавината у пијанството.
И за што е ОК травата според тебе? Дали според тебе е ОК секојдневна конзумација на мали количини, ете нека е третина од грам, колку што е еден мал џок?
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.281
И за што е ОК травата според тебе? Дали според тебе е ОК секојдневна конзумација на мали количини, ете нека е третина од грам, колку што е еден мал џок?
Мал џок е четвртина од грам. Ако е добро гането кецуле се прави и со 0.2
Иначе да, сосема е ок за секојдневна конзумација.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.523
Поени од реакции
9.412
Мал џок е четвртина од грам. Ако е добро гането кецуле се прави и со 0.2
Иначе да, сосема е ок за секојдневна конзумација.
Е многу убав пример си за млади деца што те читаат.
ШТО Е ОК, дрога може ли да биде ОК!??!:tapp:
На јавен форум да се пишува како тоа говно е добро, корисно и други бљувотини, наместо да се пишува никогаш да не се излажат да пробаат од тоа ѓаволско непотребно срање за живот... Темава треба да биде корисна, поучна, а не глупави искуства од зависници кои можат само да навлечат на тој порок некое наивно младо дете.
Мислам дека модераторот треба четири пара очи да отвори тука и да чита што се пишува.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.630
Мал џок е четвртина од грам. Ако е добро гането кецуле се прави и со 0.2
Иначе да, сосема е ок за секојдневна конзумација.
Веројатно никогаш нема да кажеш дека не е ОК се додека ја конзумираш на дневна база. Јас сум против таква глорификација на марихуаната и сметам дека предизвикува зависност која не е баш за потценување. Далеку од тоа дека би му кажал на некој што ми значи дека може и треба да ја дува секој ден затоа што е добра, напротив. Од моето искуство, не би ја гледал како нешто различно од некој психоделик, ако сфаќаш што сакам да кажам со тоа, единствено за интроспекција и толку. Дали е ОК луѓето да се опуштат еднаш или неколку пати неделно со неа, и да испијат пиво, ок, немам ништо против, све додека на луѓето им е ок. Ама не значи дека тоа би го пропагирал.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.281
Веројатно никогаш нема да кажеш дека не е ОК се додека ја конзумираш на дневна база. Јас сум против таква глорификација на марихуаната и сметам дека предизвикува зависност која не е баш за потценување. Далеку од тоа дека би му кажал на некој што ми значи дека може и треба да ја дува секој ден затоа што е добра, напротив. Од моето искуство, не би ја гледал како нешто различно од некој психоделик, ако сфаќаш што сакам да кажам со тоа, единствено за интроспекција и толку. Дали е ОК луѓето да се опуштат еднаш или неколку пати неделно со неа, и да испијат пиво, ок, немам ништо против, све додека на луѓето им е ок. Ама не значи дека тоа би го пропагирал.
Па ја конзумирам повеќе од 10 години од кои 8 редовно (5 пати минимум неделно)
Немам никакви заболувања, никакви психички пореметувања ниту кризи кога не ја конзумирам. Тоа со губење меморија е само еден глуп мит. Сеуште имам сеќавања од копиљ а да седнеме да праиме муабет ја и ти има да ти кажам цели состави на Интер а ти кажи само која сезона. Јас не ја препорачувам само на глупи луѓе. Кај нив нема ефект затоа што те тера на мислење а глупи луѓе не мислат.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.523
Поени од реакции
9.412
Па ја конзумирам повеќе од 10 години од кои 8 редовно (5 пати минимум неделно)
Немам никакви заболувања, никакви психички пореметувања ниту кризи кога не ја конзумирам. Тоа со губење меморија е само еден глуп мит. Сеуште имам сеќавања од копиљ а да седнеме да праиме муабет ја и ти има да ти кажам цели состави на Интер а ти кажи само која сезона. Јас не ја препорачувам само на глупи луѓе. Кај нив нема ефект затоа што те тера на мислење а глупи луѓе не мислат.
Како ќе имаш кризи кога дуваш пет пати минимум неделно..нормално дека немаш, надуван си нонстоп.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.281
Како ќе имаш кризи кога дуваш пет пати минимум неделно..нормално дека немаш, надуван си нонстоп.
Ти си една од тие на кои не би им препорачал трева.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.274
Поени од реакции
4.617
...првото чувство хајпер,второто уште поинтензивно
...триесеттото чувство пропратено со еуфорија и спорадични параноидни испади
....и онојпат кога ќе престанеш да броиш се претвораш во сенка и роб на една неприродна состојба која води на следното скалило
...нема контрола,непостојат граници
...ко воли нек' изволи :)
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.630
Па ја конзумирам повеќе од 10 години од кои 8 редовно (5 пати минимум неделно)
Немам никакви заболувања, никакви психички пореметувања ниту кризи кога не ја конзумирам. Тоа со губење меморија е само еден глуп мит. Сеуште имам сеќавања од копиљ а да седнеме да праиме муабет ја и ти има да ти кажам цели состави на Интер а ти кажи само која сезона. Јас не ја препорачувам само на глупи луѓе. Кај нив нема ефект затоа што те тера на мислење а глупи луѓе не мислат.
Веројатно е така да секој има различни искуства и доживувања со марихуаната. Мене лично на долг рок не ми донела ништо добро, освен некои безазлени висења и денгубења со ликови што во тој период ми се гледало како нешто многу позитивно, но не повеќе. Благодарение на неа збогум добар сон и вечита несоница со која уште се борам.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.274
Поени од реакции
4.617
Kakvi vi se tie bebeshki dzointi od 0.2 0.3 hhhhh jas od kaskavalot stavam minimum gram vo cigara i go posoluvam so malku pueblo.
...само удри и нежалај,ете ти од мене и музиче што го слушав во "тоа време" :)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.281
Kakvi vi se tie bebeshki dzointi od 0.2 0.3 hhhhh jas od kaskavalot stavam minimum gram vo cigara i go posoluvam so malku pueblo.
Сега се прават сендвичи, ама на почетокот кога збиравме по пеевче од човек у маало за тројка нормално дека 0.2 - 0.3
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ilz

Воинот од Северџан

An Orc among Hobbits
Член од
3 март 2021
Мислења
101
Поени од реакции
111
Кога само они би знаеле колку луѓе во своја околина имаат кои што тајно си конзумираат рекреативни дроги, што по журки, што после работа, што пред секс со партнерот, а за истите никогаш не би рекле дека се конзументи.


Умереноста е кључот.

Не си забележал контраефекти поради тоа што претпоставувам никогаш не си ја (зло)употребувал марихуаната секојдневно подолг временски период.

Зависи од човек до човек, но кај другарчиња имам видено каква психичка зависност знае да предизвика, па се тресат како пропелери и ги маваат агресии кога немаат спржено џок.

У врска со мамурноста не би се сложил, поготово ако дуваш пред спиење. РЕМ фазата у спиењето после дување е nonexistent, се будиш полустониран у даун и состојба каде што ти се потребни два саати и литaр golden eagle за да се вратиш у нормала.

Травата е ОК за конзумација, но никако секојдневно и големи количини (грам, грам и пол дневно).

За цигарите ќе се сложиме, единствена зависност која што ја имам осетено на своја кожа, тресење, агитација, агресиви при краткотрајна апстиненција.

Алкохолот е прича за себе, лично не преферирам да го конзумирам, а кога се дешава да го конзумирам стриктно умерено. Не знам која е убавината у пијанството.
1 џоинт на две недели негде. Секојдневното стонирање е чиста зависност и џанакизам, а џанак не е баш синоним за успешна и средена личност. За РЕМ фазата не би можел да кажам, особено дека нели е последната фаза на длабок сон, но знам дека после џоинт имам потреба за пиење на големи количини вода, па станувам во текот на ноќта и по 3-4 пати за хидратација и можеби тоа е причината што не чувствувам мамурност наредниот ден. Секако дека не е исто, има некоја мала зашеметеност, но често наредниот ден трчам или вежбам, па после тоа воопшто не осеќам дека сум дувал претходниот ден, а функционирам нормално, па би рекол и подобро од овие антидрогашите кои репат брзосмртка и две кутии тутун на ден. :D
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.863
Поени од реакции
54.400

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
1 џоинт на две недели негде. Секојдневното стонирање е чиста зависност и џанакизам, а џанак не е баш синоним за успешна и средена личност. За РЕМ фазата не би можел да кажам, особено дека нели е последната фаза на длабок сон, но знам дека после џоинт имам потреба за пиење на големи количини вода, па станувам во текот на ноќта и по 3-4 пати за хидратација и можеби тоа е причината што не чувствувам мамурност наредниот ден.
Kako toa sekojdevno stoniranje ne e sinonim za uspesna i sredena licnost? Kako toa ja bev highly efektiven po 10 saati pred monitori so nikakvi zadocnuvanja i margin error pomala od bilo koga - efektovnost sto rezultirase so vrtoglavi bonusi dodeka sekoja vecer so devojkata rolavme po eden gram, bez tobako oti ne pusam cigarj. Poradi koronata rabotev od doma pa cesto i za rabotno vreme palev. So meseci. Sekoja nokj. While maintaining i kvaliteten social life. Dodeka i spored moi kriteriumi za pusenje bi rekol dzanak. Ne treba bar tie so pusat da imaaat vakvi stereotipi. Ne znaci ako se pusi sekoj den deka se dzabolebari.

Mene mi pomagase brzo da zaboravam na problemite i brojkite od denot, sto so film, iskacanje ili nesto slicno bi mi trebalo saati za konecen unwind. Isto i za spienjeto, nie stanuvavme posvezi od bilo koga, bas me interesira postirajte nesto za REM sleep ciklusot dali poremetuva, oti jas bi stavil pari deka podobruva. A i sekoj so koj imam zboreno. Sonot podobren za 100%. Nikogas mamuren, a ako iskocime na pienje drugiot den se mrazime poradi taa odluka. Zatoa preferiram gane mesto viski.

Znam da projdam i mesec, dva, tri bez da zapalam. Se soglasuvam deka ednas u 2 nedeli e taman, ama mnogu zavisi od periodot. Edinstvena negativnost koja jas bi ja izdvoil e kacuvanjeto kilogrami dodeka pusam, bidejki imam pregolemi cravings koi nikako ne mozam da gi kontroliram, pogotovo na krajot od denot. Mesecot ako pusam kacuvam odma 5kg bez problem, ako ne pusam pagam 5kg. Minimum. Druga negativnost e ako si social pusac i te pogodi nekoj downer ili epten nesigirna licnost sto so malo opustanje im iskacaat najgolemite stravovi, nesigurnosti i sl. Retko druzime drugi so zenata. A bitno e i ganeto, gane kako u holandija, francija, ceska... Ne se naoga ni priblizno dobro vo Mk. Pogotovo u Skopje. Dole nie od Zaev kjarime kvalitet, kolku tolku. Mada ponekogas e nuisance da se nabavi, sto e nekoi 20% zosto ke migriram. :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom