Дрога ( Наркотични дроги )

D

Daedalus

Гостин
Не сум некој експерт, можеш да прочиташ што улога има

http://www.promises.com/articles/abused-drugs/amphetamines-role-in-serotonin-syndrome/
Амфетамините кои бустаат серотонин, не се нутропици. Амфетамините кои се нутропици, бустаат допамин за да можеш да учиш побрзо итн...И овие што бустаат серотонин ги викаат нутропици за боље расположение некад, али најчесто „нутропик“ се користи за ствари што бустаат концентрација и задоволство (допамин).[DOUBLEPOST=1447787047][/DOUBLEPOST]Иначе типов си бил апдејтнат со нови студии, што го хејтаат нз... :(
In 2015, a systematic review and a meta-analysis of high quality clinical trials found that, when used at low (therapeutic) doses, amphetamine produces modest, unambiguous improvements in cognition, including working memory, episodic memory, and inhibitory control, in normal healthy adults;[60][61] the cognition-enhancing effects of amphetamine are known to occur through its indirect activation of both dopamine receptor D1 and adrenoceptor A2 in the prefrontal cortex.[60] Therapeutic doses of amphetamine also enhance cortical network efficiency, an effect which mediates improvements in working memory in all individuals.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.579
Тука е дилемата.
На многумина им се чини дека фармацијата како бела мафија ова го прави. Да ти направи апови и да ти земе пари, наместо да скинеш цвеќе и да го конзумираш.
има друга работа кај фармацијата... укинува ефтини ефикасни лекови , не им се исплатело ... на времето, 1972 имаше сончеви пеги, бев тогаш на Јадран, по цел ден на плажа без шешир или капа, а навечер си пиевме се по ред, ми се собра и ме фати напад на вртоглавици и променлив притисок...докторот ми препиша ансилан, торекан, силни и скапи лекови, башка тешко се поднесуваат...притисокот за ден -два се нормализира, но вртоглавиците се јавуваа уште 3 месеци. Во меѓувреме во една аптека еден постар техничар ми предложи многу ефтин седатив а без рецепт, Севал, некоја француска рецептура со валериана, ја праеше тогаш Вршац од Војводина. Фантастична работа, пиеш дражеја 20 минути пред да си легнеш, брзо заспиваш, се будиш свеж без никакви пропратни појави... а цената му беше само 20 Ју динари. Многу ми помогна, но кога по некоја година побарав во аптека вика нема...го прашуе еден помлад техничар постариот, абе зошто нема? .. Е млад си ти, незнаеш, не им се исплати, им ги ги конкурира поскапите лекови...
Друг приумер е лекот со Атропа Беладона, во ехЈу го праеше Лек Љубљана ... многу ефикасен, посебно за неуровегетативна дистониа, киселини во желудник на нервна база (Вагус)...Но бргу го укинаа, изговор им беше наводно наркоманите кршеле стакла да дојдат до лекот :confused: .. а па ако скршат стакло и влезат во аптека таму има морфин.. Потоа лекот , кога ми требаше, ми го донесоа 2000 од Швајцарија
( Новартис), но нивниот он-лајн консултант ми посочи дека брзо ќе го прекинуваат и да си набавам резерва од Бугарија, бидејќи лекот не смее да се прекине нагло. Го носеа од Бугарија и на зелено пазарче, 35мкд беше кутија, но подоцна престанаа па земав преку луѓе од Бугарија. 2014 и Бугарите прекинаа, луѓе кукаат по нивни форуми, а замена нема. А лекот кој чинеше 1,34лева, последните залихи со рок, се продаваат во Германија онлајн апотеки по 25евра а наидов на интернет и цена од 39 евра, 50-60 пати поскапо одколку што беше во Бугарија !! Е тоа е криминал, но никој ништо не им може, ги навлекуваат пациентите на лекови а после ги прекинуваат, а докторите кажува не смее да се прекине ??
 

legend

legend is back
Член од
25 април 2008
Мислења
1.518
Поени од реакции
224
Кога би се десила таква хипотетичка ситуација веројатно правилниот избор е Хелекс. да е лош Хелексот нема да биде нелегален нели? А марихуаната е дрога, за која се одговара кривично.
Да бе забоди го хелексот и гледај у една точка како изгубен.
 
Член од
4 јуни 2016
Мислења
13
Поени од реакции
3
пред 2 викенда од домино гтнав екстаза 5/2 цела појако здравје,али коа влегов у диско после неколку мин устата ко бумбар ми се направи 2 недели едвај ми помина таа у аптека ми рече дека е херпес ЧД
 

Prince

PsyTrance, Musica Psychedelica
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.160
Поени од реакции
2.987
Да :гик: страшно нешто
Шта речи, кој пробал - знае. Лудница
Пред 5 год за НОВА ГОДИНА , 30ти, 31ви и 1ви.... три дена хаварија, ни јадење ни спиење. Времиња, ко бевме млади и луди :) во топ форма и кондиција
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Не беше различно Пико и Чешки перник ? Или исти курац друго паковање ? хахаха
 

Prince

PsyTrance, Musica Psychedelica
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.160
Поени од реакции
2.987
20 имиња за идентично(исто) срање. :)
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Шта речи, кој пробал - знае. Лудница
Пред 5 год за НОВА ГОДИНА , 30ти, 31ви и 1ви.... три дена хаварија, ни јадење ни спиење. Времиња, ко бевме млади и луди :) во топ форма и кондиција
Има колабрираат 3-4 дена така и инфарктче.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Прашање до поискусните џанкери, дали од марихуаната може да се стане зависен.
Јас сум пробал еднаш или два пати ама фала му на Господ ок сум.
 
B

Bafra

Гостин
Прашање до поискусните џанкери, дали од марихуаната може да се стане зависен.
Јас сум пробал еднаш или два пати ама фала му на Господ ок сум.
Иако не сум ни џанкер ни искусен :
1. Другар кога е во МКД скоро секој ден пафка, но после 6-7 месеци (работи на брод) е чист, вика не чуствува зависност. Поголема зависност има од цигарите и чоколадо (шеќер).

Ако имаш над 21 година, 1-2 месечно дури е препорачливо од доктори :D
Немој само на друго да преминеш, со мисла ај 1-2 пати. :cautious:
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
улично име пико ?
Мислам дека не е исто перникот и пикото. Пикото е евтина замена на кокаинот, со страшни последици по организмот, додека перникот, како што сум слушнал, е со слични ефекти како хероинот, и буквално не можеш да се поместиш од место со саати.

Еве баш сега читав дека најнов тренд на запад е вшмркување на какао.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetail?title=Кој-ми-стави-какао-во-дрогата-&id=805d2dd0-c5ed-4a17-9474-49ce4918ea8e

Секакви будали по свет. Затоа се почитува само гане, како еден вид вентил во ова агресивно и стресно време.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom