Дрога ( Наркотични дроги )

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Бучо бе, ко да си од Сарамзалино, па аудиовизуелно мораш да се искажуваш.

Дрогата е ко бел шеќер = зло!Дисклејмер: неам против ништо од Сарамзалино освен шо е ербап името на селото
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Екстази...Дечки и лепотици,полека малце со таблите.Се што ќе ви даде дилерот не е екстаза,во најмал случај ќе сретнете чист амфетамин.Значи апчиња за коњи,ако ви е смешно јас се кладам дека секој што кркнал 5 табли во животов,во Македонија,барем 3 биле horse tranquilizer(ketamine) .Ќе се напалите ви се ебе ви се плаче,сабајлето коа ќе се приберете сте депресивни и се каете за глупости,ве фаќа бесоница,милион работи ви циркулираат во мозок.Знам случаеви на дечки кои после бајаги време користење,дознале фактички што се става и што се не се печати на табли.И јас иам праено табли и знам што ми се има дешавано,а знам што ми се дешавало при користење на амфи.Сакам само да порачам да се пази,една од најлесно достапните дроги се екстазите,нема журка кај што нема да ги најдете,на времето коа искачав по транс журки,шиткаа ко на тезга.Многу лесно се станува зависен од табли,многу тешко се откажува,затоа што прво треба да ја откажете средината,воопшто цело друштво ако веќе сте заглавиле асално.Чувството е прејако,ендорфинот ќе го откине вашиот мозок,неуморни сте и буквално доживувате "екстаза",се дур не спадне "таблата" која само тој што ја има направено знае од што е,а после...После се крка стапот утрото.На долгорочно ниво,се добива грчеви на телото,но и мозочни удари.Несакам да држам предавања,секој со својот живот,јас навремено си се отргнав од тој стил на живот,но секогаш е добредојден Џокле :),само тоа од "дроги",језда јас го рачунам за дрога исто колку и пивото.
 
B

Black Guard

Гостин
Екстази...Дечки и лепотици,полека малце со таблите.Се што ќе ви даде дилерот не е екстаза,во најмал случај ќе сретнете чист амфетамин.Значи апчиња за коњи,ако ви е смешно јас се кладам дека секој што кркнал 5 табли во животов,во Македонија,барем 3 биле horse tranquilizer(ketamine) .Ќе се напалите ви се ебе ви се плаче,сабајлето коа ќе се приберете сте депресивни и се каете за глупости,ве фаќа бесоница,милион работи ви циркулираат во мозок.Знам случаеви на дечки кои после бајаги време користење,дознале фактички што се става и што се не се печати на табли.И јас иам праено табли и знам што ми се има дешавано,а знам што ми се дешавало при користење на амфи..
Не ми е јасно па би сакал да појасниш зошто користевте кетамин т.е дали ви го носеа па поради тоа немаше потреба да се замарате со производство на МДМА туку само би додале малку PCP ако имате услови за производство па така да никој нема да забележи.


Сакам само да порачам да се пази,една од најлесно достапните дроги се екстазите,нема журка кај што нема да ги најдете,на времето коа искачав по транс журки,шиткаа ко на тезга.Многу лесно се станува зависен од табли,многу тешко се откажува,затоа што прво треба да ја откажете средината,воопшто цело друштво ако веќе сте заглавиле асално.
И ова е точно а сум сведочел на вакви журки и нај хардкор травјарите голтаат табли и точно е дека се станува лесно зависен а и тешко се откажува, перманентна штета е речиси неизбежна.

Чувството е прејако,ендорфинот ќе го откине вашиот мозок,неуморни сте и буквално доживувате "екстаза",се дур не спадне "таблата" која само тој што ја има направено знае од што е,а после...После се крка стапот утрото.На долгорочно ниво,се добива грчеви на телото,но и мозочни удари
Интересно ми е сепак, зарем не те јадеше совеста поради отровите кои ги произведуваше за младинава, размисли само колку побезбедни опции си имал под претпоставка да се било ОК, имено ако не ви давале кетамин однапред претпоставувам сами со малку труд ќе сте успееле да процесирате DXM чист а и DXO (халуцинирање има)уште подобро о DMT со малку труд или висококвалитетен хашиш,секако не е исклучок и синтетичкиот кокаин кој го надминува т.е имаат иста цена со вистинскиот а ефектот е сличен но од синтетичкиот кокаин ги немаме тие штетни дејства, керозинот и сумпорната киселина, и на крај краеви ако веќе сте се нафатиле зошто барем не сте си го одржале зборот т.е чист мдма-зарем ќе штедите на ѓубре или на хидроген пероксид,Карбоксилни киселини, сулфурна, етер метилендиоксибензен метил кетон или калиум нитрат(боље е за земјоделие и за шалитра), мислам повеќето од состојките се отровни, корозивни, насилни и кисели но сепак мислам дека крајниот резултат МДМА и тоа чист би имал нијанса ,ма многу помалку штетни ефекти отколку комбинациите со кои сте си играле а тоа не е добро.

Горе долу слично е и со амфетамините и од жално е што повеќето се со Л изомерот па така конзументите скренуваат уште толку, иницијалната доза не ги задоволува па добиваат висок притиосок, некои исцрпеност температура над 39-40 целзиус и многу метали и отрови во организмот.

Уште еднаш секоја чест и не би било лошо да напишеш нешто повеќе од тоа што мнозина знаат, еве јас знам три случаи кои се влечат бардовци а и двајца во негорци кои беа сосема нормални, со женски со се...ахх тие проклети демони и лажни друштва.

Во секој случај браво и секоја чест за правилниот потег.

Ретки се тие на кои им уде умот а многу за жал некои и добри луѓе...им се случува ова


Една препорака добронамерна, провери го црниот дроп и срцето но не е на одмет и скен на мозокот бидејќи од самата реакција си бил изложен на токсини со знакот


Мала корекција Hn е кај нас-ова е Biohazard напад со биохемиски ракети, артилерија т.е оружје за масовно уништување или пак означува опасна зона а се користи и при хаварии.

Настрана тоа


Несакам да држам предавања,секој со својот живот,јас навремено си се отргнав од тој стил на живот.

Не не, баш е добро да ни дадеш инсајт во кетаминските табли иако и кетаминот е најверојатно со поминат рок ама на кој му е гајле.


,но секогаш е добредојден Џокле :),само тоа од "дроги",језда јас го рачунам за дрога исто колку и пивото.
Тоа важи за многумина да не претерам 30-40% од популацијата а стравот е како што рече во достапноста на младите врз овие средства како таргет група.

Интересно во португалија.


Addiction
Portugal’s Drug Experience: New Study Confirms Decriminalization Was a Success
From the perspective of drug warriors, the criminal laws against drug possession are all that protect Americans from a deluge of drugs, an orgy of marijuana, cocaine, heroin and methamphetamine use that would kill children, destroy productivity and basically leave America a smoking hulk of wasteland populated by brain-dead zombies.
For example, one opponent of marijuana decriminalization wrote in a 2009 forum in the New York Times that the policy would lead to “hundreds of billions of dollars in new medical-care costs, traffic and other accident costs, reduced worker productivity and lower educational achievements.” (More on Time.com: Is Drug Use Really on the Rise?)
But new research on Portugal’s drug policy suggests that this isn’t necessarily so. Portugal decriminalized possession of all drugs in 2001. The outcome, after nearly a decade, according to a study published in the November issue of the British Journal of Criminology: less teen drug use, fewer HIV infections, fewer AIDS cases and more drugs seized by law enforcement. Adult drug use rates did slightly increase — but this increase was not greater than that seen in nearby countries that did not change their drug policies. The use of drugs by injection declined.
Of course, there’s no way of knowing which, if any, of these changes were caused by the change in policy — without a control group, this kind of research cannot determine cause and and effect. But Portugal started with one of the lowest rates of drug use in Europe — far lower than American rates — and remains below the EU average. For example, 19% of 15-to-16-year-olds in Europe in general have tried marijuana at least once, compared with 13% of Portuguese people that age. The figure for U.S. high school sophomores is 32%. (Related Links: Why Drinking Like a Guy is Worse for Women)
“The most important direct effect was a reduction in the use of criminal justice resources targeted at vulnerable drug users,” says Alex Stevens, professor of criminal justice at the U.K.’s University of Kent, who co-authored the study. “Before, a large number of people were being arrested and punished for drug use alone. They saved themselves a lot of money and stopped inflicting so much harm on people through the criminal justice system. There were other trends since drugs were decriminalized in 2001, but they are less easy to attribute directly to decriminalization.”
Under Portugal’s decriminalization policy, users are not arrested but referred by the police to a “dissuasion” commission. The commission is made up of three people, typically an attorney, a social worker and a medical professional. It determines whether the person is addicted — if so, they can be referred to treatment or given specific penalties like being banned from a particular neighborhood or losing a driver’s license. Treatment is not forced, however, and those who are not addicted are often not sanctioned in any way. Only about 5% to 6% of users are brought before such commissions a second time in the same year. (More on Time.com: Addiction Files: Recovering From Drug Addiction, Without Abstinence)
Stevens says the positive changes in HIV/AIDS rates and a decline in opioid-related deaths are probably more linked with an expansion of treatment than with decriminalization alone. The number of users in treatment increased by 41% — going from 23,654 to 38,532 between 1998 and 2008. “Releasing funds from [enforcement] allows you to spend more on treatment,” says Stevens.
The changes in teen drug use were complex: throughout Europe, teen drug use rose sharply during the period in which Portugal decriminalized and then fell — the same trend was seen in Portugal but the fall was steeper.
Mark Kleiman, director of the drug policy analysis program at UCLA and author of When Brute Force Fails: How to Have Less Crime and Less Punishment, is skeptical that Portugal’s policy holds any lessons for the U.S. other than that the “U.S. and UN look silly for getting hysterical,” about Portugal’s move. “The bottom line [is that] no clear disaster resulted from decriminalization.” (More on Time.com: Addiction Files: Recovering From Drug Addiction, Without Abstinence)
Stevens concurs. “The main claim we make is that decriminalization did not lead to the kinds of disaster that were anticipated by opponents,” he says.
In the debate over California’s marijuana legalization initiative, little attention was paid to the fact that Governor Schwarzenegger signed a bill decriminalizing the possession of up to an ounce of marijuana — a relaxation of state drug law that would have been much more controversial had the state not faced the possibility that voters would support full legalization of sales as well as possession. Eleven other states have also decriminalized — though this does not always prevent the arrest of users for possession. (More on Time.com: Is Marijuana Addictive? It Depends How You Define Addiction)
With 1.5 million Americans being arrested each year for simple drug possession — 40% of them for marijuana — Portugal’s experience raises the question of whether arresting users is a cost-effective use of taxpayer money. Billions of dollars are spent each year on enforcement of drug possession laws and that enforcement is notoriously racially biased — if ceasing to arrest users for possession has essentially no effect, is this really a good way to spend scarce money?


клик.
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Си ја утнал малце поише,јас не сум "произведувал" табли,туку сум користел ("праел") табли.Не сум луд да произведувам и да пишувам овде на форумов како тоа е лошо и слично воопшто да пишувам за тоа.Тоа биле тинејџерски години,коа сите сме најзаинтересирани за нови предизвици.Иначе шпекулирам за кетаминот затоа што мои познаничиња го имаат окркано стапот од забегување.Кога ќе ги видиш сајдефектите и моменталните ефекти што сум ги прикажал,многу луѓе и не ја распознаваат разликата меѓу кетаминот и екстазите.Според мене една од најштетните дроги.
 
B

Black Guard

Гостин
Си ја утнал малце поише,јас не сум "произведувал" табли,туку сум користел ("праел") табли.Не сум луд да произведувам и да пишувам овде на форумов како тоа е лошо и слично воопшто да пишувам за тоа.Тоа биле тинејџерски години,коа сите сме најзаинтересирани за нови предизвици.Иначе шпекулирам за кетаминот затоа што мои познаничиња го имаат окркано стапот од забегување.Кога ќе ги видиш сајдефектите и моменталните ефекти што сум ги прикажал,многу луѓе и не ја распознаваат разликата меѓу кетаминот и екстазите.Според мене една од најштетните дроги.

Јасно јасно, претпоставувам знаеш и дека во тинејџерските години се развиваат органите, се надевам штетата е минорна со оглед на тоа дека навреме си сватил.

.Иначе шпекулирам за кетаминот затоа што мои познаничиња го имаат окркано стапот од забегување
Да погодам, разни психички растројства од депресија до акутни панични напади се до интензивно гладување додека користат па опаѓање на забите, проблеми со потмција, добро е што навреме си испаднал од живата кал без разлика кој ти подал рака:)
 

outTake

Psychonautic
Член од
2 септември 2009
Мислења
140
Поени од реакции
118
Ето англичаниве:
.
„Едно шестгодишно научно, полициско и академско истражување на британските закони за дрогите покажа дека дојде време тие да се декриминализираат.“ (Извор)

 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.696
Поени од реакции
4.871

outTake

Psychonautic
Член од
2 септември 2009
Мислења
140
Поени од реакции
118
Нова дрога на пазарот

Според извештајот а ЕУ, секоја недела во светот се создава нова дрога. За оваа година се откриени 57 видови нови психоактивни дроги.


Растот на новите дроги е поврзан со растот на оналјн продавници за таа намена, кои од 170 во 2010 година пораснале до 693 оваа годна. Годишниот извештај од центарот за контрола на дроги кој се наоѓа во Лисабон, е објавен во вторникот. Експертите за дрога велат дека основните најупотребувани дроги како кокаин, амфетамин и екстазата продолжуваат да се користат со ист интензитет, но вово исто време се зголемува и бројот на нови синтетички дроги.

Според европската агенција за дроги, 10% од Бритнците на возраст од 15 до 24 години имаат користено легални психотропни дроги (или нови дроги или оние од растенија), тоа е два пати повеќе од просекот во Европа кој изнесува 5%. Додека во Ирска изнесува 16%, а слично е и во Полска и Латвија.

Факт е дека во Европа се зголемува користењето на дроги. Годишниот извештај за откриени нови дроги во 2009 година бил 24, во 2010 41, во 2011 49 и ова година 57. Европскиот комесар Сесила Мелстром вели новите дроги се најчесто прашкасти и во таблети, а маркетот се развива пребрзо за да може да се контролира.

think.mk​
 
Член од
15 октомври 2012
Мислења
193
Поени од реакции
49
Za daja nema drogata treba dokraj dase trosi :pos: Dane se laze nekoj dazeme droga vrakanje nema bez razlika za kakov vid droga se raboti kestanes zavisen mnogu brzo togas veke e kasno.netigine pop ili oxha!Ako vie aktiven maliot mozok sigurno nema da probate droga?:tapp:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Пишувам во темава, зашто мајка ми е позади мене и ќе мисли дека сум наркоман.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom