Државна матура(Македонски јазик)

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Не е битно колку пасуси ќе имаш во главен дел. 1+1+1 мене ми е најсигурно.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
а како се дели пасус ? се остава само 2 прсти место или ?
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
7
Поени од реакции
4
Не ме разбираш баш, со борјќиве сакам да прашам колку пасуси треба да има во главниот.... ама според последни извори дознав дек и не е мн битно, сепак сметам најсигурно дека е 1+3+1, а 1+2+1 најлесно...
Пасуси мораш да имаш за вовед, главен дел и заклучок, а главниот дел можеш да го поделиш во пасуси ако тоа ти го бара содржината но и не мора.. личен избор е тоа како ќе ти изгледа главниот дел.. важно е да ги имаш пасусите за 3те основни дела на есејот
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Епа вака, пошо имав професорка по македонски јазик што не ни пренесе мн знаење и мене и на соучениците, да прашам дали некој од вас знае како треба да биде составен есејот, колу збора/редови/страници треба да содржи воведот, колу дела главниот ( некој кажува 5 некој 3, најново 2) и колку завршниот... и дали ке бидат опфатени само делата од реализам ( „Чичко Горио“ и „Злосторство и казна“) или и дела од реализам- натурализам...
Освен тоа слушнав дека ке бил тестот од 2012 год, август, да не го има некој, зошто на страницата матура го нема, исто да не има кој информации за темата?
Фала однапред на одворорите, во секој случај :):)
Знам дека имаше книга за се околу Македонскиот јазик на матура (граматика, прераскажани лектири....... се). Книгата на многу генерации им помогна, не е стара да речеш, но далеку е и од нова. Сега баш приметив дека истата книга ја има ставено и на блог. Па се надевам дека ќе ти помогне нешто........... makedonskijazikiliteratura.blogspot.com:)
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Знам дека имаше книга за се околу Македонскиот јазик на матура (граматика, прераскажани лектири....... се). Книгата на многу генерации им помогна, не е стара да речеш, но далеку е и од нова. Сега баш приметив дека истата книга ја има ставено и на блог. Па се надевам дека ќе ти помогне нешто........... makedonskijazikiliteratura.blogspot.com:)
o_O
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
27
Поени од реакции
20
Инаку.. ми го пратија тестот од август 2012, кој рече дека немало....
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Дај кажете дали есејот и на тестот може да се пишува,кирилица-РАКОПИСНО ?
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
27
Поени од реакции
20
https://word.office.live.com/wv/WordView.aspx?FBsrc=https://www.facebook.com/attachments/file_preview.php?id=864445743625357&time=1433879664&metadata&access_token=1822133525:AVLLX6zIiuOJy7FdNOKfyQIemwgXrlO8zVexx_dm1FHMoQ&title=ЕСЕЈ.doc
Значи во врска со ликовите, општеството веќе било... има нешто и од павиљон бр 6 спомнато, се надевам нема да ни е и то.....инаку во врска со визуелниот излед...може некој подетано да ми опише како треба да изледа, дали при пишивање на друг дел пример главен треба да се остава празен пасус, нов ред(два прста) или?
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
7
Поени од реакции
4
https://word.office.live.com/wv/WordView.aspx?FBsrc=https://www.facebook.com/attachments/file_preview.php?id=864445743625357&time=1433879664&metadata&access_token=1822133525:AVLLX6zIiuOJy7FdNOKfyQIemwgXrlO8zVexx_dm1FHMoQ&title=ЕСЕЈ.doc
Значи во врска со ликовите, општеството веќе било... има нешто и од павиљон бр 6 спомнато, се надевам нема да ни е и то.....инаку во врска со визуелниот излед...може некој подетано да ми опише како треба да изледа, дали при пишивање на друг дел пример главен треба да се остава празен пасус, нов ред(два прста) или?
Пред сите пасуси треба да имаш два прста празно место, а нов пасус почнуваш во нов ред без да оставаш празни редови.. во нов ред само оставаш два прста празно место и продолжуваш да пишуваш.
 
Член од
6 март 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
го има некој одговорено тестот од август 2012?
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Еве и јас имам некои тестови. Имам и многу добар состав за реализам можам да го постирам и него


file:///C:/Users/Acer/Downloads/03-Makedonski-jazik-2012-avgust-1-1-1.pdf

file:///C:/Users/Acer/Downloads/matura-2012-avgust-1.pdf


file:///C:/Users/Acer/Downloads/Kluc_makedonski_jazik-2012.pdf
ништо не си постирал друже
 

Kajgana Shop

На врв Bottom