Државна матура(Македонски јазик)

Член од
1 декември 2014
Мислења
27
Поени од реакции
20
Епа вака, пошо имав професорка по македонски јазик што не ни пренесе мн знаење и мене и на соучениците, да прашам дали некој од вас знае како треба да биде составен есејот, колу збора/редови/страници треба да содржи воведот, колу дела главниот ( некој кажува 5 некој 3, најново 2) и колку завршниот... и дали ке бидат опфатени само делата од реализам ( „Чичко Горио“ и „Злосторство и казна“) или и дела од реализам- натурализам...
Освен тоа слушнав дека ке бил тестот од 2012 год, август, да не го има некој, зошто на страницата матура го нема, исто да не има кој информации за темата?
Фала однапред на одворорите, во секој случај :):)
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Има ваква тема, модераторите нека ја спојат.
Инаку ако добро анализираш тестот од јуни и август 2012 година е ист затоа и го нема на страната за матура. (за август)
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
27
Поени од реакции
20
А во врска со составниве делови да не знаеш како треба да одат (1+2+1), некои викаат вака требало, некои викаат ако било вака, ке бил оценет со 0 бода и дека требло 1+3+1 или 1+5+1, по општо правило...дилема голема ми е сега....
 

M!K!

supersonic
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.224
Поени од реакции
1.966
А во врска со составниве делови да не знаеш како треба да одат (1+2+1), некои викаат вака требало, некои викаат ако било вака, ке бил оценет со 0 бода и дека требло 1+3+1 или 1+5+1, по општо правило...дилема голема ми е сега....
На што ти се однесува ова 1+2+1, 1+3+1.. ?
 

M!K!

supersonic
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.224
Поени од реакции
1.966
нене, делови од кој што дали ке ги подогиш ти зависат поените
Во есеј имаш 3 дела, т.е. вовед, главен дел и заклучок. Не те сфаќам што сакаш да кажеш со бројкиве. :toe:
 
Член од
4 јуни 2015
Мислења
239
Поени од реакции
221
Дали може да се положи матурата без есејот, некои велат да некои не ?
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
27
Поени од реакции
20
Во есеј имаш 3 дела, т.е. вовед, главен дел и заклучок. Не те сфаќам што сакаш да кажеш со бројкиве. :toe:
Не ме разбираш баш, со борјќиве сакам да прашам колку пасуси треба да има во главниот.... ама според последни извори дознав дек и не е мн битно, сепак сметам најсигурно дека е 1+3+1, а 1+2+1 најлесно...
 

Довичински -

Довичински П.
Член од
26 ноември 2009
Мислења
1.205
Поени од реакции
674
има слободна тема и само реализам чичко горио, злосторство и казна мислам дека се 520 збора одприлика ( ама не сум сигурен ) и јас полагам македонски на 11-ти ама ќе идам на слободната тема а прашањата колку што знам повеќе се од делата помалце граматика
 

M!K!

supersonic
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.224
Поени од реакции
1.966
има слободна тема и само реализам чичко горио, злосторство и казна мислам дека се 520 збора одприлика ( ама не сум сигурен ) и јас полагам македонски на 11-ти ама ќе идам на слободната тема а прашањата колку што знам повеќе се од делата помалце граматика
300-550 зборови и за двете теми е исто.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
А во врска со составниве делови да не знаеш како треба да одат (1+2+1), некои викаат вака требало, некои викаат ако било вака, ке бил оценет со 0 бода и дека требло 1+3+1 или 1+5+1, по општо правило...дилема голема ми е сега....
Мислам најидеално ти е да го согледаш општеството преку двата лика(на Горио и Раскољников). За пасуси најдобро прашај си ја професорката, како што знам не се толку битни пасусите во главниот дел отколку тоа што ќе го пишуваш. Се зависи индивидуално од текстот но и критериумот на оценувачот.

Дали може да се положи матурата без есејот, некои велат да некои не ?
Можеш, но највисока оценка 3 доколку ти биде се точно од граматика и останатите прашања.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom