Држава за в пензија, exit plan, digital nomad

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.772
Поени од реакции
30.565
Македонија е одлична дестинација за пензија бар за дијаспората. Реално државата има мизерен стандард што е дропка од она што би коштало да живееш на запад. Да, нема асално здраство али не мора да се лечиш во МКД бар не за големи работи, имаш цел куп здраствени полиси со сите салтанати, на пример јас имам и со медивак опција тоест ако нешто покритично се случи праќаат авион по мене за да ме носат на клиника во Виена или Истанбул.

Ако не ти се свиѓа МКД, други опции во Европа се Шпанија и Грција каде за релативно ефтино можеш да купиш вила. Сепак би имал значително поголеми трошоци него МКД. Бугарија/Романија исто се опции, и за едно 10тина год ќе бидат уште посредени али повторно тоа зависи од тебе. Ако можеш и сакаш, сега таму е добра опција да земеш нешто.

Мој бекап ако не е Македонија ќе бидат Филипините или евентуално Бали во Индонезија. Имам гледано и Тајланд и Малезија али пикот е на овие 2 држави бар сега за сега. Тој дел на светот го знам доста добро и би ми одговарал и климатски и начин на живеење/луѓето. Имам веќе пикирано неколку места на Филипините каде има малку поладна клима за тамошни услови. Цените надвор од главните центри, Манила и Себу се прилично ниски во многу случаеви неколку кратно пониски од МКД. Пример, цело печено прасе ти е некој 2000 ден, кило лобстер 1000че, кафе пиеш за 10тина денари итн...

Мене ни ми е толку до парите, колку до климата, слободата и можноста да имам прилично мирен живот. Да бидам искраен сакам и да се тргнам од луге ми одговара малку помирно место, остров али сепак да е добро поврзан. Што знам, МКД сеуште ми е во прв план али ако не биде, тогаш дефинитивно ќе завршам во Азија.
Си ја испуштил Португалија, мислам дека е една од најдобрите земји за пензионери.
Одлична клима (топли зими (најладно од 5 до 15 степени во Јануари), умерено жешко лето (најчесто од 15 до 30степени) што е прилично битна за постари (да не ги врти во крстот :D).
Португалциве со кои што соработувам викаат дека здравството е така-така, но дефинитивно подобро од мкд, генерално искулирана држава :)
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
2.653
Поени од реакции
7.525
Си ја испуштил Португалија, мислам дека е една од најдобрите земји за пензионери.
Одлична клима (топли зими (најладно од 5 до 15 степени во Јануари), умерено жешко лето (најчесто од 15 до 30степени) што е прилично битна за постари (да не ги врти во крстот :D).
Португалциве со кои што соработувам викаат дека здравството е така-така, но дефинитивно подобро од мкд, генерално искулирана држава :)
portugalija e majka za penzioniranje.

perfektna klima - mesavina od mediterantska i okeanska(atlanski). tocno e toa so go pisa za rang na temperaturi.
najeftina zemja vo zapadna evropa, ubedlivo.
za zdravstvo ne mozam da pisam mnogu, ne koristev toj period tamu.
pominav 1 godina. za sam covek so prihodi nad 2000e mesecno, portugalija e raj na zemjata.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.710
Поени од реакции
18.978
portugalija e majka za penzioniranje.

perfektna klima - mesavina od mediterantska i okeanska(atlanski). tocno e toa so go pisa za rang na temperaturi.
najeftina zemja vo zapadna evropa, ubedlivo.
za zdravstvo ne mozam da pisam mnogu, ne koristev toj period tamu.
pominav 1 godina. za sam covek so prihodi nad 2000e mesecno, portugalija e raj na zemjata.
2000e mesecno penzija ne e bas malku... u bali so tie pari ke pomines 5 meseci so sluginka/gotvacka doma i sekade da te vozat so taksi...

2000e mesecno vo mk bi bile isto dosta dobar zivot pogotovo nadvor od sk i oh.

sto znam, portugalija zvuci interesno ali mene spanija povise mi se sviga ko drzava plus za penzija zborime nekoe malo mirno mestence a u spanija ima kup takvi kade so 2000e bez problem se zivee...

u posledno vreme kako se sreduva kriminalot se pointeresna stanuva i kolumbija. tamu so 500 usd se proaga mesecot ko kral a stan na primer u kartahina e poeftin nego sk
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
2.653
Поени од реакции
7.525
2000e mesecno penzija ne e bas malku... u bali so tie pari ke pomines 5 meseci so sluginka/gotvacka doma i sekade da te vozat so taksi...

2000e mesecno vo mk bi bile isto dosta dobar zivot pogotovo nadvor od sk i oh.

sto znam, portugalija zvuci interesno ali mene spanija povise mi se sviga ko drzava plus za penzija zborime nekoe malo mirno mestence a u spanija ima kup takvi kade so 2000e bez problem se zivee...

u posledno vreme kako se sreduva kriminalot se pointeresna stanuva i kolumbija. tamu so 500 usd se proaga mesecot ko kral a stan na primer u kartahina e poeftin nego sk
loso pisav. 2000e mislev za zivot vo lisabon, i covek vo rabotni odnosi (nekoj esap koj si go imam vo glavata)
so kirija, pomali mesta bi se minele so 1000e, so e realna evropska penzija,
a bez kirija (sopstvenost na kukja/stan) mozda i upola od toa.

portugalija i spanija 90% se slicni - ishrana, naviki, ceni i drugo.
pt mi e malku pointeresna posto, vo dobar del imaat poprimeno od kulturite na
narodite so gi osvojuvale ili trguvale, za razlika od spancite, pa izgleda dosta pointeresno
i mislam deka se pogostoprimlivi za razlika od spancite.

interesno e mladite od tamu odat na sever, a penzionerite od sever odat na jug.
vekje vo spanija ima nekolku selca, "mini kolonii" germanski i skandinavski.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.391
Поени од реакции
6.124
Плус Португалија нудеше (не знам дали сеуште нуди) 10 години такс фри живењее во Португалија за луѓе кои се селат таму (со пари нормално). Одлично за луѓе кои имаат приходи а не само пензија
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.710
Поени од реакции
18.978
Плус Португалија нудеше (не знам дали сеуште нуди) 10 години такс фри живењее во Португалија за луѓе кои се селат таму (со пари нормално). Одлично за луѓе кои имаат приходи а не само пензија
ova e veke interesno ali toa bi podrazbiralo prefrlanje na kapitalot tamu zasto ako pravis prihod na drugo mesto ke podlezis na lokalni danoci vo taa zemja... ova e dobro za pred penzija ako sakas poleka celosno da se prefrlis vo eu drzava pogotovo ako poleka gi raspukaat ofshore destinaciite.
Автоматски споено мислење:

loso pisav. 2000e mislev za zivot vo lisabon, i covek vo rabotni odnosi (nekoj esap koj si go imam vo glavata)
so kirija, pomali mesta bi se minele so 1000e, so e realna evropska penzija,
a bez kirija (sopstvenost na kukja/stan) mozda i upola od toa.

portugalija i spanija 90% se slicni - ishrana, naviki, ceni i drugo.
pt mi e malku pointeresna posto, vo dobar del imaat poprimeno od kulturite na
narodite so gi osvojuvale ili trguvale, za razlika od spancite, pa izgleda dosta pointeresno
i mislam deka se pogostoprimlivi za razlika od spancite.

interesno e mladite od tamu odat na sever, a penzionerite od sever odat na jug.
vekje vo spanija ima nekolku selca, "mini kolonii" germanski i skandinavski.
mislam deka ona sto go spomna kultura/jazik e odlucuvackiot faktor. nemozam za zboram za portugalija posto se uste ne sum ja prosetal kako treba ali prednosta na spanija bar za mene e u jazikot. odkako ke naucis spanski juzna amerika mozes polesno da ja setas, sto mene bi mi odgovaralo. eftina i dobra baza vo eu i dobra povrzanost so ostatokot na svetot... od druga strana pa so portugalski go imas brazil...
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.765
Поени од реакции
6.108
Ах бре луѓе!

Македонија веќе по цени е поскапа за секој производ него ли од западна европа. Единствено што е поефтино е "услуга" која подобро да не ти затреба бидејќи и онака НЕМА ДА ЈА ДОБИЕШ. Без разлика дали е здравствена, социјална, безбедносна, судска, правна, морална и ред други.


Како прво за пензионер најважно од се е здравствена услуга пошто со годините доаѓаат хроничните болести. Во државно услугата е сведена на чекање у ходник и палење на свеќи со молби кон Бога. На приватно цените се исти како во Германија (читај приватно) додедка квалитетот во тие установи ниту од ДАЛЕКУ не може да парира на западноевропските држави. (Во запад овоа тие е се бесплатно со осигурувањето)

Кано вели ќе праќал медивак авион ќе се лечел у странство?
Човече кога ќе стане сериозно треба да се интервенира до два часа или си веќе патник на оној свет, а не да дочекаш да си патник у некој авион. Друго после третманот ти требат редовни контроли, следење на состојбата, биди сигурен дека и за тоа ќе ти го праќаат авионот, како да не.

Друго социјална сигурност, нега на стари лица во северџанија е непозната именка. Едноставно си отпишан и ќе те чекаат да скапиш во сопствените гомна.

Некој спомна здрава храна. Јас ќе прашам која? Онаа што е прскана исто со пестициди, плус нашава северџанија се покажа како "село без кучиња" која не е способна да спроведе задолжителни против-пожарни апарати у болница (или летна бавча, како сакате молим лепо) ти чекаш да спроведе стандард на отровни пестициди, здрава храна, чист воздух, екологија.


Чистиот воздух е друга тема. Којзнае што се не се гори или "рециклира" во оние индустриски капацитети и кој тоа го контролира. А сега лицемерноста отиде дотаму да ние плус треба како свесни граѓани и 15 денара за пластично ќесе да плаќаме.

Сигурност во Арачиново, бит пазар yea right.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.536
Поени од реакции
139
има и тука приватни болници, ама не се за македонски плати
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.710
Поени од реакции
18.978
Ах бре луѓе!

Македонија веќе по цени е поскапа за секој производ него ли од западна европа. Единствено што е поефтино е "услуга" која подобро да не ти затреба бидејќи и онака НЕМА ДА ЈА ДОБИЕШ. Без разлика дали е здравствена, социјална, безбедносна, судска, правна, морална и ред други.


Како прво за пензионер најважно од се е здравствена услуга пошто со годините доаѓаат хроничните болести. Во државно услугата е сведена на чекање у ходник и палење на свеќи со молби кон Бога. На приватно цените се исти како во Германија (читај приватно) додедка квалитетот во тие установи ниту од ДАЛЕКУ не може да парира на западноевропските држави. (Во запад овоа тие е се бесплатно со осигурувањето)

Кано вели ќе праќал медивак авион ќе се лечел у странство?
Човече кога ќе стане сериозно треба да се интервенира до два часа или си веќе патник на оној свет, а не да дочекаш да си патник у некој авион. Друго после третманот ти требат редовни контроли, следење на состојбата, биди сигурен дека и за тоа ќе ти го праќаат авионот, како да не.

Друго социјална сигурност, нега на стари лица во северџанија е непозната именка. Едноставно си отпишан и ќе те чекаат да скапиш во сопствените гомна.

Некој спомна здрава храна. Јас ќе прашам која? Онаа што е прскана исто со пестициди, плус нашава северџанија се покажа како "село без кучиња" која не е способна да спроведе задолжителни против-пожарни апарати у болница (или летна бавча, како сакате молим лепо) ти чекаш да спроведе стандард на отровни пестициди, здрава храна, чист воздух, екологија.


Чистиот воздух е друга тема. Којзнае што се не се гори или "рециклира" во оние индустриски капацитети и кој тоа го контролира. А сега лицемерноста отиде дотаму да ние плус треба како свесни граѓани и 15 денара за пластично ќесе да плаќаме.

Сигурност во Арачиново, бит пазар yea right.

Не би рекол дека кирија/стан во МКД во центар или центар на Минхен, Мадрид или еве нека е и Лајпциг (град во Гер што највеќе ми наликува на Скопје) е исто. Тоа ти е главниот месечен трошок...

Окулу тоа што му е битно на пензионер зависи од човек до човек. Ти имаш престава за типичен МКД пензионер што работел до 60-65 год и сега гледа внуци и чека да умре... Ние збориме за некој што на запад заработил и сака да живее... Ако му беше само до тоа ќе си седеше у државата каде си ја заработил пензијата, немаше ништо да мора да менува, за до толку секаде има некаков социјален систем на запад. Мојве на пример пред коронава пола од времево го поминуваа во Европа со тоа што МКД им беше база каде живееа и си се дружеа со пријателите а секој 2 недели си шетаа низ Европа... Од почеток на Ноември до Март доаѓаа во АУС, сите побитни прегледи итн ги правеа тука плус лекарства и се што им треба си зимаа од овде. Зборот ми е секој различно си го решава тоа, и нормално секој треба да си ги знае, оцени и пред се прифати ризиците. Ако си хронично болен МКД не е опција за тебе... Во МКД секако не би се лечел, дека постои ризик да не го дочекаш авионот ако си на пример у собраќајка да, али тоа е исто дали во Скопје или Париз, тоа е еден вид лотарија. Да имаш малку подобри шанси во другите држави да али јебеш па и таков живот, ако ме спасат а останам инвалид.... Пак ова си е индивидуално, ама јас не планирам да пијам пиво, чекам ЛШ и грицкам кикирики пред ТВ во пензија...

Здрава храна во МКД има ако си добро огранизиран и си спремен да платиш фер цена. Сирење можеш сеуште да купиш од бачило, месо, овошје, зеленчук од луге од село. Работава е дали ти е битно тоа тебе или не, има цел куп луге на форумот што го прават тоа, оди во гурманските теми ќе видиш и за сирење и за мед итн... Јас во АУС на пример 60% од месото сам си го ловам (сакам дивеч) другото имам едни срби клиенти што имаат фарма во близината на Мелбурн на кој им верувам и од нив си земам дирекно. Поскапи се од супермаркет ама е повкусно и каде каде поквалитетно. Ова е углавно до тебе, некој не му е битно тоа, имам другар во СК што целосно се храни у ресторанти на пример, кај него у фрижидер има само пиво... Ако живеам во Азија и јас би го правел истото најверојатно, едноставно не вреди да се замараш да готвиш во некој од тие држави каде 3 оброци можеш да купиш за да 20-30 долари.

Чист воздух во СК нема, али ОХ ваљда има? Незнам, да бидам искраен мене тоа тогаш и нема да ми е толку битно, на други може ќе им е, исто и за тие 15 денари иако тоа е идиотизам и кражба пример во АУС плаќаме 5 денари...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.772
Поени од реакции
30.565
Здрава храна во МКД има ако си добро огранизиран и си спремен да платиш фер цена. Сирење можеш сеуште да купиш од бачило, месо, овошје, зеленчук од луге од село. Работава е дали ти е битно тоа тебе или не, има цел куп луге на форумот што го прават тоа, оди во гурманските теми ќе видиш и за сирење и за мед итн... Јас во АУС на пример 60% од месото сам си го ловам (сакам дивеч) другото имам едни срби клиенти што имаат фарма во близината на Мелбурн на кој им верувам и од нив си земам дирекно. Поскапи се од супермаркет ама е повкусно и каде каде поквалитетно. Ова е углавно до тебе, некој не му е битно тоа, имам другар во СК што целосно се храни у ресторанти на пример, кај него у фрижидер има само пиво... Ако живеам во Азија и јас би го правел истото најверојатно, едноставно не вреди да се замараш да готвиш во некој од тие држави каде 3 оброци можеш да купиш за да 20-30 долари.

Чист воздух во СК нема, али ОХ ваљда има? Незнам, да бидам искраен мене тоа тогаш и нема да ми е толку битно, на други може ќе им е, исто и за тие 15 денари иако тоа е идиотизам и кражба пример во АУС плаќаме 5 денари...
Се поретко има и во селата.
Еве ги сега пиперките за ајвар ги потекоа од прскање и ѓубрива.
Кравите ги пукаат на концентрат и силажа нон стоп, без разлика дали ги спрема за колење или млеко, свињите бетер.
Дивеч скоро и да нема, а реките и езерата се празни ако си мераклија за риболов.

Македонија и тоа што можеше да го понуди го губи, а не треба многу за да ја напраат атрактивна дестинација за странци кои би ги арчеле пензиите тука.

Исто и за нега, да платиш човек веќе станува се поскапо и поскапо.
Колешка плаќаше жена да и го чува малото, 25к месечно од 8 до 16h. За нега на старо лице и нон стоп околу него дупло од тоа не те оправаат.

Јас ако остане ваква мкд, никогаш не би се вратил да се пензионирам тука.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.710
Поени од реакции
18.978
Се поретко има и во селата.
Еве ги сега пиперките за ајвар ги потекоа од прскање и ѓубрива.
Кравите ги пукаат на концентрат и силажа нон стоп, без разлика дали ги спрема за колење или млеко, свињите бетер.
Дивеч скоро и да нема, а реките и езерата се празни ако си мераклија за риболов.

Македонија и тоа што можеше да го понуди го губи, а не треба многу за да ја напраат атрактивна дестинација за странци кои би ги арчеле пензиите тука.

Исто и за нега, да платиш човек веќе станува се поскапо и поскапо.
Колешка плаќаше жена да и го чува малото, 25к месечно од 8 до 16h. За нега на старо лице и нон стоп околу него дупло од тоа не те оправаат.

Јас ако остане ваква мкд, никогаш не би се вратил да се пензионирам тука.

Ништо тогаш, ќе си барам друга база во Европа кога ќе дојде време...

Србија? Јадран? Шпанија? Португалија? Ќе се најде нешто...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.772
Поени од реакции
30.565
Ништо тогаш, ќе си барам друга база во Европа кога ќе дојде време...

Србија? Јадран? Шпанија? Португалија? Ќе се најде нешто...
Европа дефинитивно, ти имаш шетано по Азија можеби ги разбираш, но мене ми е премногу далечна таа култура (нормално од тоа што сум гледал на ТВ, слушал).
Гледав пред неколку денови емисии во Камбоџа, Виетнам...онаму не би живеел во никој случај :D

Србија по мое видување се горе-доле како нас, и таму им се празни државата од младиот кадар и под знак прашалник е што ќе бидне во иднина, во моментов сеуште голем дел од институциите им се подобри од нашите.

Црна Гора мафија, ако те намирисаат дека си со кеш може и да те рекетираат, инаку има многу убави места. Тиват би се укотвил ако веќе требa да живеам таму (можеби оваа ми е со највисок процент за избор). Блиску ќе ти биде и Хрватска, па ако е нешто итно може да одиш Дубровник.
Институциите во Црна Гора се катастрофа, пријатели имаат викендица во Чањ, проектот за реконструкција им го влечкаат 3-4 години, така да што и да купуваш од недвижност гледај да е со чиста документација.

Хрватска е скапа, особено приморјето, недвижностите им се во плафон, а и цените во маркет/угостителски објекти.

Шпанија и Португалија имаат одлична клима, поскапи од Балканот, веројатно се подобро организирани поради што имаат посериозен капитал. Мадрид пример во моментов доживува огромен подем, многу од институциите кои беа во УК ги преселуваат таму (од тоа што следам во моја област) и овие ќе стануваат се поскапи и поскапи. Можеби како држава се добра опција и за инвестирање во недвижности, би требало цените да им одат нагоре.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.710
Поени од реакции
18.978
Европа дефинитивно, ти имаш шетано по Азија можеби ги разбираш, но мене ми е премногу далечна таа култура (нормално од тоа што сум гледал на ТВ, слушал).
Гледав пред неколку денови емисии во Камбоџа, Виетнам...онаму не би живеел во никој случај :D

Србија по мое видување се горе-доле како нас, и таму им се празни државата од младиот кадар и под знак прашалник е што ќе бидне во иднина, во моментов сеуште голем дел од институциите им се подобри од нашите.

Црна Гора мафија, ако те намирисаат дека си со кеш може и да те рекетираат, инаку има многу убави места. Тиват би се укотвил ако веќе требa да живеам таму (можеби оваа ми е со највисок процент за избор). Блиску ќе ти биде и Хрватска, па ако е нешто итно може да одиш Дубровник.
Институциите во Црна Гора се катастрофа, пријатели имаат викендица во Чањ, проектот за реконструкција им го влечкаат 3-4 години, така да што и да купуваш од недвижност гледај да е со чиста документација.

Хрватска е скапа, особено приморјето, недвижностите им се во плафон, а и цените во маркет/угостителски објекти.

Шпанија и Португалија имаат одлична клима, поскапи од Балканот, веројатно се подобро организирани поради што имаат посериозен капитал. Мадрид пример во моментов доживува огромен подем, многу од институциите кои беа во УК ги преселуваат таму (од тоа што следам во моја област) и овие ќе стануваат се поскапи и поскапи. Можеби како држава се добра опција и за инвестирање во недвижности, би требало цените да им одат нагоре.

Што знам, мене Београд ми се свиѓа ако решам да живеам во град може тоа да е добра опција тогаш, мада тешко, мислам дека ако МКД отпадне од игра евентуално Шпанија би ми била интересна во Европа, повеќе шанси има дури и Јужна Америка да идам, таму би било поразлично, нешто што уствари и сакам...

Имам клиент овде што буквално има 50тина тапии во Вела Лука. Неговите уште од времето кога се осамостуваше Хрватска ја имаат пола Корчула купено, од куќи у центар на градчето, до плацеви на пажа, платажи на маслинки има дури и една што е маркирана како шума/парк. Овој па ич нема интерес за таму, има пари и одличен живот у Бризбен и не го занима Европа не па Балкан... Пред 3-4 год ме молеше да му помогнам да шитне се тоа, требаше да идеме заедно да видиме што има, на крај ни на авион не се качи... Може од него нешто да земам за ич пари мада што знам, како дете идевме на одмор баш тој дел Корчула/Пјелешац и иако е добро не е доволно поврзано бар јас како што сакам, да има аеродром итн...

Азија е супер како белец со паричка, остај што си гледал на ТВ, таму покажуаат стандард и како живее нормално население. Рачунај ти ќе живееш како Бог, со послуга, негувателки, готвачи и се што ти треба... Филипини, Индонезија тоа се има без проблем со 1000е месечно (без трошок за стан). Тајланд е малку поскапо али и таму е изводливо поготво надвор од Бангкок и Пукет. Во Тајланд имаш експетс од секаде, на Филипини се збори англиски и углавно како бивша америчка колонија има многу сличности огоромен дел на франчизите од УСА функционираат таму, дури повеќе и од АУС, доста експетс од УСА, Индонезија (оваде само Бали ми е прифатливо) има исто цели населби со австралци (Кута) и европјеци (Семињак) и си на саат и пол од Дарвин. Бали и Тајланд имаат прилично добар здраствен систем, Филипините ти е крш ама си на саат и пол од Хонг Конг.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.609
Поени од реакции
8.201
Што знам, мене Београд ми се свиѓа ако решам да живеам во град
Београд е добар за социјален живот, плус близок менталитет! Градот како град, да го ѕирнеш од страна и не дај боже во дождливо време, ќе ти се одмили. Не е Београд за пензија, не се споредува со градовите на или барем блиску до море!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.710
Поени од реакции
18.978
Београд е добар за социјален живот, плус близок менталитет! Градот како град, да го ѕирнеш од страна и не дај боже во дождливо време, ќе ти се одмили. Не е Београд за пензија, не се споредува со градовите на или барем блиску до море!

u pravo si, interesen mi e sega, za penzija tesko
 

Kajgana Shop

На врв Bottom