Држава за в пензија, exit plan, digital nomad

Член од
12 април 2020
Мислења
469
Поени од реакции
876
Темава е за размена на информации и искуства со живеење на едно место, а заработување на друго.
Порано често се случување некои од дијаспорците да после работа во странство се вратат во пензија во Македонија.
Англичаните се познати по таквиот начин на пензионирање со селење во Шпанија и Португалија најчесто.
Во основа заработуваш на едно место па по некое време имаш пасивен income што од акции што од кирија некаде и со тие пари живееш во земја со пониски трошоци и не мора повеќе да работиш.
Типичен пример беа дијаспорците со австралиски или немачки пензии. Или Енглеските пензионери во Шпанија.
Друг вид на луѓе се дигиталните номади во Бугарија или Словачка. Или Украина.

Темава ја отварам во подфорум дијаспора пошо е најверојатно интересна претежно за дијаспорци. Бидејќи Македонија е се помалку интересна дестинација, затоа што цените на живот и некретнини растат рапидно, а и општиот mood помеѓу населението некако не е како порано, доста има hate према дијаспората, не е како пред 15 години пријателски настроен народот повеќе, а и некако ја губи автентичноста, она Балканското, севдахот што би се рекло. Затоа треба пополека се појавува и потреба по барање некоја посолидна дестинација за пензионирање, чест одмор или ефтина забава.

Па изволте со идеи, препораки, цени, споредби...
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Страшно грешиш се губел севдахот мајкети хејт имало спрема дијаспората.Овде услови за живот имаш да живиш како кралица Елизабета.Со Немачка пензија или од Швајцарија ти овде живееш више него довољно.Приватно лечење од експерти имаш професионално врвна класа за храна здрава неограничена и евтина.Такси во стил како што ги имаат по запад овде непостојат(автомобили мотори заработка) значи капиталот што го имаш нема потреба е само твој.И можеш што сакаш да имаш на твое име не си ограничен.Безбедност имаш солидна што во Европа во некои делови ја нема што значи можеш да шеташ во вечерни часови и да немаш нервози и стресови кога одиш да пазариш или вадиш пари од банкомат зборам за стари луѓе.Недвижности во споредба со Европа се друга димензија станови солидни имаш за некои 60.000 70.000 евра во зависнот од локација и место надвор од Скопје имаш и поевтини куќи станови плацови за градба.Повржани сме со остатокот од светот солидно имаш авионски линии у случај ако ти свирне да видиш родбина по Запад.
И да се разбереме не дека сме дијамант или Малдиви ама да имаш Европска пензија овде за живот без грижи и нервози и стресови е како да имаш седмица на лото секој месец.
И молим ти се цените растат за ЖИВОТ и НЕКРЕТНИНИ РАПИДНО ЗА МЕНЕ ТЕБЕ И ДРУГИ ПОШТО СО ПЛАТА ОД 12.000 ДЕНАРИ ОДИ КУПИ СТАН И СТАВИ ГОРИВО ВО АВТО И ПОГЛЕДНИ НА СМЕТКА КОЛКУ ТИ ОСТАНАЛЕ ПА ПРЕРАЧУНАЈ СЕ ДАЛИ ЖИВЕЕШ ИЛИ ПРЕЖИВУВАШ.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.850
Поени од реакции
10.202
Страшно грешиш се губел севдахот мајкети хејт имало спрема дијаспората.Овде услови за живот имаш да живиш како кралица Елизабета.Со Немачка пензија или од Швајцарија ти овде живееш више него довољно.Приватно лечење од експерти имаш професионално врвна класа за храна здрава неограничена и евтина.Такси во стил како што ги имаат по запад овде непостојат(автомобили мотори заработка) значи капиталот што го имаш нема потреба е само твој.И можеш што сакаш да имаш на твое име не си ограничен.Безбедност имаш солидна што во Европа во некои делови ја нема што значи можеш да шеташ во вечерни часови и да немаш нервози и стресови кога одиш да пазариш или вадиш пари од банкомат зборам за стари луѓе.Недвижности во споредба со Европа се друга димензија станови солидни имаш за некои 60.000 70.000 евра во зависнот од локација и место надвор од Скопје имаш и поевтини куќи станови плацови за градба.Повржани сме со остатокот од светот солидно имаш авионски линии у случај ако ти свирне да видиш родбина по Запад.
И да се разбереме не дека сме дијамант или Малдиви ама да имаш Европска пензија овде за живот без грижи и нервози и стресови е како да имаш седмица на лото секој месец.
И молим ти се цените растат за ЖИВОТ и НЕКРЕТНИНИ РАПИДНО ЗА МЕНЕ ТЕБЕ И ДРУГИ ПОШТО СО ПЛАТА ОД 12.000 ДЕНАРИ ОДИ КУПИ СТАН И СТАВИ ГОРИВО ВО АВТО И ПОГЛЕДНИ НА СМЕТКА КОЛКУ ТИ ОСТАНАЛЕ ПА ПРЕРАЧУНАЈ СЕ ДАЛИ ЖИВЕЕШ ИЛИ ПРЕЖИВУВАШ.
Не си во право. Океј, споредено европска пензија со македонска плата на прв поглед ти изгледа фантастично ама во реалност искуството тешко да биде позитивно. Од многу причини.

Приватно лечење, океј, ако живееш во близина на приватна установа. Ако си Дојран - немаш достапна брза помош - џабе ти е и најголемиот експерт кој е оддалечен како сонцето од земјата

Здрава храна? Тешко. Се увезува кинески лук, „свежо„ говедско од Аргентина или воените резерви на Австрија. Веруваш во санитетската контрола која е одговорна за со што се прска по земјоделието и во кои услови се огледуваат животните? Амерички батаци фукани со стероиди и антибиотици кои не можат ни да проодат?

Македонски банки за чување и тој капитал што го имаш, тоа ваљда не треба да објаснувам? Банки рикаат преку ноќ, сефови на луѓе им исчезнуваат преку ден.

Безбедност? Другар за 200 денари младич ќе ти го свирне ножот, поготово ако си познат меѓу народот како пензионер повратник, дома нема да можеш 20 ЕУР да чуваш под перница.

Многу добро објасна Спејс Одиси, го нема тој филинг меѓу народот, не према дијаспорците туку општо атмосферата меѓу обичниот народ кој живее во Македонија е многу мрачна, безизлезна, напната, дури и меѓу оние со решени животни прашања, поготово во внатрешноста, не гледаат иднина, можностите се премногу ограничени. Тешко дека некој може да ужива меѓу такви луѓе и пријатели и со 5000 ЕУР дневно кога освен 1 кафе да го лигави во денот со другар, нема друга можност за живот, уживање, забава...

Потребата за враќање во родниот крај изумира бидејќи втората и третата генерација иселеници се каде-каде поинтегрирани во странските општества, образовани се, зборуваат супер локален јазик, прошетани се низ белиот свет, па ако одбрале странска дестинација за живот нема да им претставува никаков проблем подоцна да одберат друга странска дестинација за пензија.
 
Последно уредено:

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
aaaa,ova ne mora da vazi samo za nemci, eve nasa sudba,100% GRADEZNICITE ovie 40-50 godini po skopskive pretprijatija Granit-Pelagonija-Mavrovo-Tehnika bea (izvinete-SELANI) T.S. pALANCANI, i seg sto poveketo zemaa skopski penzii, ama kolku ostanaa da ziveat vo Skopje vo ovaa skapotija ili si otidova tamu kaj sto ima krusi kolku sakas bez da kopas i pusteni biski cela godina,samo fatija za Bozik i krc nozot.
 
  • Хаха
Reactions: A__
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.831
Поени од реакции
18.518
Темава е за размена на информации и искуства со живеење на едно место, а заработување на друго.
Порано често се случување некои од дијаспорците да после работа во странство се вратат во пензија во Македонија.
Англичаните се познати по таквиот начин на пензионирање со селење во Шпанија и Португалија најчесто.
Во основа заработуваш на едно место па по некое време имаш пасивен income што од акции што од кирија некаде и со тие пари живееш во земја со пониски трошоци и не мора повеќе да работиш.
Типичен пример беа дијаспорците со австралиски или немачки пензии. Или Енглеските пензионери во Шпанија.
Друг вид на луѓе се дигиталните номади во Бугарија или Словачка. Или Украина.

Темава ја отварам во подфорум дијаспора пошо е најверојатно интересна претежно за дијаспорци. Бидејќи Македонија е се помалку интересна дестинација, затоа што цените на живот и некретнини растат рапидно, а и општиот mood помеѓу населението некако не е како порано, доста има hate према дијаспората, не е како пред 15 години пријателски настроен народот повеќе, а и некако ја губи автентичноста, она Балканското, севдахот што би се рекло. Затоа треба пополека се појавува и потреба по барање некоја посолидна дестинација за пензионирање, чест одмор или ефтина забава.

Па изволте со идеи, препораки, цени, споредби...
Пензионирање е едно, дигитални номади се друго.

Иначе пишуваш во Гугл Best places to retire in Europe и ти излегува странава https://www.europeanbestdestinations.com/best-of-europe/best-destinations-to-get-retired-in-europe/

или ако сакаш инфо од прва рака одиш на овој форум https://www.expatforum.com/ и отвараш таму тема и сето тоа го правиш без дополнително кукање колку е лошо у МК.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.500
Поени од реакции
40.437
Дигитални номади, оди бегај таму, живиш ко скитник, спиеш до три попладне, ни пријавен ни пензија ни ништо, вадиш некое париче колку да преживееш. Ништо нема како сериозна работа, Идеш одработуваш си доаѓаш дома и одмараш.
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.817
Поени од реакции
24.136
Зошто да не ги сакаме дијаспорците ?! Може зошто веќе не доаѓаат да земаат зетови и невести од родниот крај па затоа. Инаку нека почнат да доаѓаат како пред 15 години ќе се тепаат за нив, ко лубеници на пазар партнери ќе бираат.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Druze ako u Mk imalo hate prema dijaspora, mislis u Spanija i Portugalija ke te gushkaat koa ke stignes. Sekade e isto, nikoj ne saka nekoj od dijaspora ili od drugo mesto da mu dojde u komsiluk.

Anglicanite sho odat u Spanija i Portugalija imaat kuka i vo Anglija i vo Spanija, plateni im se dvete i ne plakjaat kirija ili krediti nigde bar u pogolem broj slucaevi e vaka. Druga rabota e sho se 'penzioniraat' na 45-50 godini bidejki cel zivot bile na ogromni plati i imaa zastedeno kolku nie sho ke zemime cel zivot a ne od sho stignale do godini za penzija. So drugi zborovi rabotis na visoko plateni pozicii, rabotis 20-25 godini i si se penzioniras.
Momentalno e 65 za penzioniranje vo Anglija, ali ova se pokacuva. Eve bas vidov za mene, ke mozam na 68 godini da se penzioniram, i so bastunot ili onie motornite kolicki za stari lugje(pojma neam kako se vikaat na mk) ke odam na plaza u Spanija :D

U Anglija drzavnata penzija e okolu 600 funti, ali imas opcija da si plakjas privatna penzija koja se investira i dodeka da se penzioniras zavisi na kolkava plata si ke imas dodatni pari. So 600 funti realno u Anglija ne prezivuvas.

Ja za penzija dokolku ja doziveam najverojatno ke se vratam u Mk, ali ne sum siguren, ima vreme do togas.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Не си во право. Океј, споредено европска пензија со македонска плата на прв поглед ти изгледа фантастично ама во реалност искуството тешко да биде позитивно. Од многу причини.

Приватно лечење, океј, ако живееш во близина на приватна установа. Ако си Дојран - немаш достапна брза помош - џабе ти е и најголемиот експерт кој е оддалечен како сонцето од земјата

Здрава храна? Тешко. Се увезува кинески лук, „свежо„ говедско од Аргентина или воените резерви на Австрија. Веруваш во санитетската контрола која е одговорна за со што се прска по земјоделието и во кои услови се огледуваат животните? Амерички батаци фукани со стероиди и антибиотици кои не можат ни да проодат?

Македонски банки за чување и тој капитал што го имаш, тоа ваљда не треба да објаснувам? Банки рикаат преку ноќ, сефови на луѓе им исчезнуваат преку ден.

Безбедност? Другар за 200 денари младич ќе ти го свирне ножот, поготово ако си познат меѓу народот како пензионер повратник, дома нема да можеш 20 ЕУР да чуваш под перница.

Многу добро објасна Спејс Одиси, го нема тој филинг меѓу народот, не према дијаспорците туку општо атмосферата меѓу обичниот народ кој живее во Македонија е многу мрачна, безизлезна, напната, дури и меѓу оние со решени животни прашања, поготово во внатрешноста, не гледаат иднина, можностите се премногу ограничени. Тешко дека некој може да ужива меѓу такви луѓе и пријатели и со 5000 ЕУР дневно кога освен 1 кафе да го лигави во денот со другар, нема друга можност за живот, уживање, забава...

Потребата за враќање во родниот крај изумира бидејќи втората и третата генерација иселеници се каде-каде поинтегрирани во странските општества, образовани се, зборуваат супер локален јазик, прошетани се низ белиот свет, па ако одбрале странска дестинација за живот нема да им претставува никаков проблем подоцна да одберат друга странска дестинација за пензија.
Па ти ако сакаш да имаш здраствена помош на пет минути најми си доктор приватен и еве ти ти каде одиш и он со тебе иде.И таа споредба што ја имаш направено иде у вода.И да те прашам ти сигурно не си уселен во болница па се осеќаш здраствено сигурен дека ако дошло време за црна земја дека ке те спасат.Е ако си хипондорик тоа е друго.

Банки и сефови забрави си имаш електронско банкарство каде што можеш да чуваш пари каде сакаш и со картица да пазариш купуваш а парите да стојат во друга банка во друга држава.Изгледа уште си ми некако ограничен финансиски.Мастеркард и Виза цел свет користи и можеш да пазариш.

Здрава храна имаш на секој корак ако си дибек и сноб па да пазариш по маркети тоа е друго.Сеуште имаш можност отиди на пазарен ден имаш свежа храна од луѓе што продаваат бабички дедовци што излегле.Месо имаш исто со договор кој одгледува сакаш свинско пилешко говедско луѓе си имаат бизниси си имаат стална клиентела каде што им откупуваат месо и останати продукти.И тие луѓе и знаат како се чуваат животни а не со концентрати и хемикалии каде што биди сигурен не сакаат да им пропадне тој сигурен откуп.

И тоа што велиш еве колку што гледам сите куќи искрадени сите мртви.Куќите како тврдини со ласери рекети и што уште не.Оди до Франција Париз ноќе или Јужен Чикаго па да видиш што е и да се шеташ па кажи ми што е безбедност.Ако беше така еве сите ние по улица ке требаше да одиме со ножеви и автомати.Еве сите пензионери ги гледам покрадени и ги нема нигде по твоето.

И странец ако ти дојде рачунај дека комшија немаш.Таков менталитет имаат Европјаните поготово оние на Север незнаат што е дружба и да ми ти пие кафе по саат време со тебе.И он да ти се замара дали имаш или немаш него тоа него интересира си имаат своја работа ако му кажеш здраво ок ако не пак никому ништо и тоа.А тие дружби само на Балкан ги имаш.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.529
Поени од реакции
23.038
Македонија е одлична дестинација за пензија бар за дијаспората. Реално државата има мизерен стандард што е дропка од она што би коштало да живееш на запад. Да, нема асално здраство али не мора да се лечиш во МКД бар не за големи работи, имаш цел куп здраствени полиси со сите салтанати, на пример јас имам и со медивак опција тоест ако нешто покритично се случи праќаат авион по мене за да ме носат на клиника во Виена или Истанбул.

Ако не ти се свиѓа МКД, други опции во Европа се Шпанија и Грција каде за релативно ефтино можеш да купиш вила. Сепак би имал значително поголеми трошоци него МКД. Бугарија/Романија исто се опции, и за едно 10тина год ќе бидат уште посредени али повторно тоа зависи од тебе. Ако можеш и сакаш, сега таму е добра опција да земеш нешто.

Мој бекап ако не е Македонија ќе бидат Филипините или евентуално Бали во Индонезија. Имам гледано и Тајланд и Малезија али пикот е на овие 2 држави бар сега за сега. Тој дел на светот го знам доста добро и би ми одговарал и климатски и начин на живеење/луѓето. Имам веќе пикирано неколку места на Филипините каде има малку поладна клима за тамошни услови. Цените надвор од главните центри, Манила и Себу се прилично ниски во многу случаеви неколку кратно пониски од МКД. Пример, цело печено прасе ти е некој 2000 ден, кило лобстер 1000че, кафе пиеш за 10тина денари итн...

Мене ни ми е толку до парите, колку до климата, слободата и можноста да имам прилично мирен живот. Да бидам искраен сакам и да се тргнам од луге ми одговара малку помирно место, остров али сепак да е добро поврзан. Што знам, МКД сеуште ми е во прв план али ако не биде, тогаш дефинитивно ќе завршам во Азија.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.434
Поени од реакции
2.421
Пашањево е точно за оваа тема, го напишав во друга но важи и за таму, иселување во америка, кој знае нека ми одговори, ќе ве молам ама ме интересира колку проценти се оданочува пензија американска, на пример, пензионерите македонци што работеле во америка колку им се крати од пензијата доколку се одлучат да се вратат во Македонија и тука да ја трошат? Некаде прочитав дека е 75% но неможам да го пронајдам тој податок повторно па не сум сигурна, а и искрено не сум слушнала некој наш македонец што работел во америка да се врати да ја зема пензијата во Македонија, знам за многумина пензионери кои што работеле во европа, германија, австрија, франција, но за американски пензионер во мк не сум чула, дали е тоа поради високото оданочување, можно е?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.529
Поени од реакции
23.038
Пашањево е точно за оваа тема, го напишав во друга но важи и за таму, иселување во америка, кој знае нека ми одговори, ќе ве молам ама ме интересира колку проценти се оданочува пензија американска, на пример, пензионерите македонци што работеле во америка колку им се крати од пензијата доколку се одлучат да се вратат во Македонија и тука да ја трошат? Некаде прочитав дека е 75% но неможам да го пронајдам тој податок повторно па не сум сигурна, а и искрено не сум слушнала некој наш македонец што работел во америка да се врати да ја зема пензијата во Македонија, знам за многумина пензионери кои што работеле во европа, германија, австрија, франција, но за американски пензионер во мк не сум чула, дали е тоа поради високото оданочување, можно е?
u 90% od slucaevite 0% odnosno si plakas danok isto kolku i sto bi plakal vo usa. toj prihod ti e americki i mozes da go dobies na americka smetka a ako taa ja vrzis za nekoja smatka vo mkd bi mozelo da si ja prfilis penzijata vo mkd minus tranzakciskite trosoci. mozno e vo mkd da treba da dokazes deka ti e penzija i deka danok si platil vo usa, ako mkd ima dogovor so usa da nema dvojno danocenje togas nema da ti zemat nisto od mkd.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.434
Поени од реакции
2.421
u 90% od slucaevite 0% odnosno si plakas danok isto kolku i sto bi plakal vo usa. toj prihod ti e americki i mozes da go dobies na americka smetka a ako taa ja vrzis za nekoja smatka vo mkd bi mozelo da si ja prfilis penzijata vo mkd minus tranzakciskite trosoci. mozno e vo mkd da treba da dokazes deka ti e penzija i deka danok si platil vo usa, ako mkd ima dogovor so usa da nema dvojno danocenje togas nema da ti zemat nisto od mkd.
Tax for expats, ne e taka ehhh koga bi bilo taka ubavo ama za zal iselenik se odanocuva drugacije
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.529
Поени од реакции
23.038

Kajgana Shop

На врв Bottom