Државата скинува социјална помош - уште колку време остана до банкрот?

P

Princ

Гостин
Морам морам да искоментирам.
МИЛО И СРЕЌЕН ќе бидам кога ќе ги казнуваат.
Ради таквите децата без родители неможат да дојдат на ред за своите парични финансии кои им следуваат.
Веќе 3 месеци се борам за своите права заедно со братми и сестрами.
Не да ги казнат нека ги уништат тие кои имале парични средства од друга страна и добивале пари од социјалното.
Убаво во законот стои кој има право а кој не.
Слободно нека ги иселат од дружавата.
Грешиш со мислењево. Сите се борат со месеци и години со браќа и сестри да си го остварат своето уставно право. И не е дека не ти даваат ради "нив" (оние што неправедно ја зимаат помошта), туку не ти даваат дека немаат. Државата во последно време одбива каде има и нема причина да даде социјална помош.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Комшија мој примател на социјална помош има изјавено дека нема примено социјална помош од Октомври, и му верувам затоа што човекот преживува буквално од солидарноста наша маалска.....
баце секаде има несреќни бре, и во америка има бездомници, луѓе што умираат од глад, студ, едвај преживуваат и т.н.
тој што ќе ги прекине сите тие страдања нема да биде политичар, ќе биде месија
ама додека има луѓе солидарни како во твоето маало има и надеж дека нештата ќе тргнат на подобро
 
Член од
10 март 2009
Мислења
79
Поени од реакции
2
Ama kompletno go podrzuvam SKAJ DOG . Dali nekoj od vas e imal prilika da dojde vo Strumica i da vidi koi luge zimat socijalno??KOga ke dojde vreme za pari odi i zastani pred spcijalno i vidi gi lugeto se samo cigani i toa mazi od po dva metra zdravi pravi sto rabotat uste dve raboti vo #slobodno vreme# plus cela familija im e postelana na bulevarot od plostadot do stara abtobuska toe e dolzina od okolu 300 400 metri na na ulica se prodava se i sesto imat poveke roba od pola butici a im ja prodavat na ostanatite butici pred vrati na istite tie koi plakaat edna kupa danoci na drzavata.E od tie lugje vistinskite socijalni slucai nemozat da zemat pari.Jas da sum na vlast uste utre pod difolt na site cigani im kinam socijalno zatoa sto so nisto ne pridonesuvat na drzavata cel zivot dva denara nemat plateno na drzavata a se najgolemi korisnici na site blagodeti sto gi nudi socijalnoto.
 
P

Princ

Гостин
Ти не си подробен да бидеш на власт поради твојот дифолтен национализам :/
Така да она погоре што го кажа ќе ти остане пуста неостварена желба.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Ти не си подробен да бидеш на власт поради твојот дифолтен национализам :/
Така да она погоре што го кажа ќе ти остане пуста неостварена желба.
Точно е тоа. И јас сум од Струмица и го потврдувам тоа што горе е кажано. И мислам дека и во другите градови во Македонија е исти случај не само овде во Струмица. Маж од 30 години здрав, прав и способен за секаква работа не работи ништо, додуша никогаш не ни работел а има 5-6 деца и чека секој месец на 1ви социјално да му дојде на врата и после пак се жалат дека државата не им дава пари не ти знам јас што. Па кој му е крив што не работи а прави по толку деца? Во секоја куќа има доволно деца за по еден фудбалски тим. Ваквите ја исцедоа државата, и според мене на сите овие случаи треба под итно да им се скрати социјалното. Мислам дека добро би било владава да донесе закон со кој што секој апликант или веќе корисник на социјално ќе биде разгледан од стручна комисија која ќе оди и ќе види дали на некого навистина му треба социјално или не. Боже мили па јас знам луѓе овде во Струмица кои работат, земаат плата, имаат роднини во странство и пак земаат социјално. Тоа ти е чиста превара.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
79
Поени од реакции
2
I ti ke si nacionalist ako se izlazes i dojdes u SR da vidis sto se slucuva i toa odi objasni im go na dukandjiite koi moraat istata roba da ja prodavaat 100 do 200 denari poskapo samo zatoa ato toj plaka danoci a nekloj im dozvolil na ciganite da prodavaat na crno koj sto saka i kako saka .I nemoj fa gi zalis sum imal prilika da ragovaram so niv samite tie ne se ni krijat kolku zarabotuvaat na den vo prosek po 2500-3000 den na den

--- надополнето ---

Ako ima nekoj od SR na forumot neka potvrdi dali e taka ili ne e taka

--- надополнето ---

Plus da ne zboram deka gradat kade sakkat i kolku sakaat i nikoj nisto ne i veli ni priklucok za nesto e platil a jas vo dvorot dve tuli edna vrz edna da stavam 20 inspekcii ke mi se nacrtat za dva dena i ke nemozas od kazni da kurtulam
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
цццццц само за државник си.
Ако било бетер у Америка не џабе ќе идеа од овде луѓе таму :tapp:
Не се глупирај!

Проблемот на Америка е што таму секој може да најде работа ( зборам за оние кои не се Американци ) а вистинските Американци неможат да најдат работа. Бидејќи таму газдите заштедуваат многу пари на даноци и сл. од луѓе кои дошле од друга земја да работат бидејќи не плаќаат осигурување и слични такви работи. Незнам каде но пред некое време разбрав дека моментално во Америка има околу 30-40 милиони невработени луца и тоа чисти Американци, и околу 20 милиони бездомници.

Не е Америка рај на земјата...

--- надополнето ---

I ti ke si nacionalist ako se izlazes i dojdes u SR da vidis sto se slucuva i toa odi objasni im go na dukandjiite koi moraat istata roba da ja prodavaat 100 do 200 denari poskapo samo zatoa ato toj plaka danoci a nekloj im dozvolil na ciganite da prodavaat na crno koj sto saka i kako saka .I nemoj fa gi zalis sum imal prilika da ragovaram so niv samite tie ne se ni krijat kolku zarabotuvaat na den vo prosek po 2500-3000 den na den

--- надополнето ---

Ako ima nekoj od SR na forumot neka potvrdi dali e taka ili ne e taka

--- надополнето ---

Plus da ne zboram deka gradat kade sakkat i kolku sakaat i nikoj nisto ne i veli ni priklucok za nesto e platil a jas vo dvorot dve tuli edna vrz edna da stavam 20 inspekcii ke mi se nacrtat za dva dena i ke nemozas od kazni da kurtulam
Точно. Јас сум од Струмица и го потврдувам ова, како што го потврдив мислењето на другиот член погоре. И би сакал да додадам, до пред неколку месеци девојка ми работеше во бутик, кога земаше плата не купуваше облека од бутикот или од другите бутици, одеше од кај циганите по улица што продаваат да купи. Зошто? Затоа што истата роба ја има и кај нив и во бутиците, ама финтата е што они ја даваат 200-300 денари поефтино, некогаш дури и за пола цела.
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
BTW знам дека било која власт не ги чепка социјалци па мајка јана да е
Тоа значи едно нешто БАНКРОТ СМЕ !
Никој не сака да изгуби 40 000 до 50 000 гласови
Колку време пред официјално да прогласат банкрот?
 
P

Princ

Гостин
@iksi_str, не реков дали е или не е точно. Повеќе се осврнав на неговиот став: Jas da sum na vlast uste utre pod difolt na site cigani im kinam socijalno
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.083
Со самото спомнување на бои и нации, се кршат мал милион закони, а во основа членот 20 и 21 од Законот за социјална заштита. А според тој закон, приходи не значат приходи од стакло или ...социјалните мерки се малку пошироки од парична помош и со многу подлабоки цели од тоа да се прехрани граѓанинот.
Маж од 30 години здрав, прав и способен за секаква работа не работи ништо, додуша никогаш не ни работел а има 5-6 деца и чека секој месец на 1ви социјално да му дојде на врата и после пак се жалат дека државата не им дава пари не ти знам јас што. Па кој му е крив што не работи а прави по толку деца? Во секоја куќа има доволно деца за по еден фудбалски тим. Ваквите ја исцедоа државата, и според мене на сите овие случаи треба под итно да им се скрати социјалното. Мислам дека добро би било владава да донесе закон со кој што секој апликант или веќе корисник на социјално ќе биде разгледан од стручна комисија која ќе оди и ќе види дали на некого навистина му треба социјално или не. Боже мили па јас знам луѓе овде во Струмица кои работат, земаат плата, имаат роднини во странство и пак земаат социјално. Тоа ти е чиста превара.
Во држава со најголема невработенсто во Европа 35% (неофицијално 27-28%) не е воопшто чудно зашто некои луѓе не работат. За децата интенција беше преку милион реклами за трето дете и не на абортусот на владата за многудетство и помош за уште поголем наталитет.

Како што велеле старите -се кине каде е најтенко. Едино кај нас рибата смрди од опашката ебаго. Ај оние што немаат работа или се социјални случаи да ги фрлиме на лавовите.
 
Член од
1 октомври 2010
Мислења
368
Поени од реакции
29
Законот го знаем ко Оче Наш.
Законски им следуваат тие 600 денари за огрев или струја.
Заради тоа сигурно не им е ускратена помошта!
Мора од трансакција некоја на нивните пари да влегла во извештајот во Општина во оној Нето Приход.

Ме прашуваш дали можам да живеам со 2.000.
Сум бил и месец дена на леб и маргарин.
Не ми опраај со колку можам да живеам.
druze samo za izvestuvanje u drzavava so 2000,3000 nikoj nemoze da prezivee nikoj nekoj zema i 1000a uste na ovie luge da im go skratis toa ne zezaj .za mojot stan so ne e mn golem 80 kvadrata moze malce poise reziski trosok sekoj mesec mi e poveke od 100 evra bez telefon i kazimi ti kako da ziveam ja so 2000,3000 denari ili pak pomalku ili bilo koj koga najosnovnite raboti za zivot se enormno visoki so ceni i nemozat da se dobikat-kupat so nekojsi 2000 denari
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
BTW знам дека било која власт не ги чепка социјалци па мајка јана да е
Тоа значи едно нешто БАНКРОТ СМЕ !
Никој не сака да изгуби 40 000 до 50 000 гласови
Само ти радувај се дека ќе банкротираме.Гејците додека чекаа ние да се распаднеме они банкротираа.На 100 метри од мене живеат две фамилии кои зимаат социјална помош,а луѓето работат приватно непријавени и зимаат поголема плата од мене.Немам ништо против и јас да можам ќе направам да зимам социјално ќе платам некоја сметка со тие пари.Ама сега кога ќе ги фатат дека работат а зимаат социјално - готово БАНКРОТ СМЕ,АРМАГЕДОН,КРАЈ НА СВЕТОТ,ДОЛЕ ВЛАДА и дрнд дрнд јариња.Дај не драматизирај.Уствари да ти си само еден загрижен граѓанин кој е за европска Македонија - ама Северна.
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Колку време пред официјално да прогласат банкрот?
Кога ќе дојде новиот гувернер ќе печатат пари, така да едно две три години ќе идеме со тоа... Значи некаде 2013-2014 кога Грујо се надева дека ќе биде во јака опозиција ќе пукне колачот... А ако уште се на власт тогаш, можат секогаш да земаат кредити или да го приватизираат здравството, што веќе беше предложено.
Така да не би се надевал на брз банкрот.
п.с. Тажното во темава е тоа што луѓето имаат така испрани мозоци, да не се замараат со тоа што значи тоа што укинуваат социјална помош (дека државата е банкрот а гради трансформерс лавови), туку со тоа дали имало роми кои зимале помош, или дали некој јадел леб и маргарин , па баба му плачела за Темпо. Џизас Ејч Крајст.

--- надополнето ---

Само ти радувај се дека ќе банкротираме.Гејците додека чекаа ние да се распаднеме они банкротираа.На 100 метри од мене живеат две фамилии кои зимаат социјална помош,а луѓето работат приватно непријавени и зимаат поголема плата од мене.Немам ништо против и јас да можам ќе направам да зимам социјално ќе платам некоја сметка со тие пари.Ама сега кога ќе ги фатат дека работат а зимаат социјално - готово БАНКРОТ СМЕ,АРМАГЕДОН,КРАЈ НА СВЕТОТ,ДОЛЕ ВЛАДА и дрнд дрнд јариња.Дај не драматизирај.Уствари да ти си само еден загрижен граѓанин кој е за европска Македонија - ама Северна.
Трет пат... Бај популар деманд, Били Медисон
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Со самото спомнување на бои и нации, се кршат мал милион закони, а во основа членот 20 и 21 од Законот за социјална заштита. А според тој закон, приходи не значат приходи од стакло или ...социјалните мерки се малку пошироки од парична помош и со многу подлабоки цели од тоа да се прехрани граѓанинот.
Во држава со најголема невработенсто во Европа 35% (неофицијално 27-28%) не е воопшто чудно зашто некои луѓе не работат. За децата интенција беше преку милион реклами за трето дете и не на абортусот на владата за многудетство и помош за уште поголем наталитет.

Како што велеле старите -се кине каде е најтенко. Едино кај нас рибата смрди од опашката ебаго. Ај оние што немаат работа или се социјални случаи да ги фрлиме на лавовите.
Абе ваљда и ти живееш во оваа земја.Како бе сите мои роднини,пријатели што ги знам работат.Мењаат работни места.Искрено не познавам човек што бара а неможе да најде работа.Може нема да зима 500 евра плата и да прчи к...р цел ден ама работа има за тие што сакаат да работат.Да државата не ни цвета и јас до пред една година работев за 200 евра буквално со оган каде што можеш во секој момент да загинеш.Ама стварно не ги разбирам луѓето што неможат да најдат работа.Татко ми работи занаетчиска работа цел живот.Две години бара некој да му помага (чирак) за 700 денари дневница.Доаѓаат 2-3 дена и готово демек нешто зафатени биле и не доаѓаат повеќе.Епа нема бе брат и јаре и паре.Ако сакаш да работиш има работа,ама кај нас повеќето се на она :Тражим послу,боље да је ненаџем.
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Абе ваљда и ти живееш во оваа земја.Како бе сите мои роднини,пријатели што ги знам работат.Мењаат работни места.Искрено не познавам човек што бара а неможе да најде работа.Може нема да зима 500 евра плата и да прчи к...р цел ден ама работа има за тие што сакаат да работат.Да државата не ни цвета и јас до пред една година работев за 200 евра буквално со оган каде што можеш во секој момент да загинеш.Ама стварно не ги разбирам луѓето што неможат да најдат работа.Татко ми работи занаетчиска работа цел живот.Две години бара некој да му помага (чирак) за 700 денари дневница.Доаѓаат 2-3 дена и готово демек нешто зафатени биле и не доаѓаат повеќе.Епа нема бе брат и јаре и паре.Ако сакаш да работиш има работа,ама кај нас повеќето се на она :Тражим послу,боље да је ненаџем.
Поглупаво нешто немам слушнато.. посебно овој дел. Искрено не познавам човек што бара а неможе да најде работа.
Ова кога се собирате во штабот си го зборите измеѓу себе, или од зеленото кога пушите па илузии имаш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom