Државата скинува социјална помош - уште колку време остана до банкрот?

Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
хммм, не е лошо владава да побара некој консултант по Германија , околу тоа системите за процесирање на непожелни, мислам дека тоа е единственото решение за проблемот. А и новитетите на кои пред 70-80 години не им текнало, околу производството на биодизел, можат да бидат имплементирани за добробит на гласачкото тело... :)
Кога расчистивме со колективот акцентот дојде на поединецот.
Ако треба некој да лапа тогаш поединецот мора да биде тој инаку све друго смрди на комунизам ,ако треба да се плаќа тогаш колективот остана заглавен во комуњарската временска димензија ....пу-пу не важи :)
Ако постои проект “возможен“ со биодизелот, тогаш се знае дека мора да полни нечии џеб инаку...а народот во таков проект може да учествува само преку масовно изумирање, како потенцијал за некој си органски биодизел од распаднати човечки тела , а пошто владава е наклонета према субвенции може да има субвенција по мртво тело во фамилија.....
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Кога расчистивме со колективот акцентот дојде на поединецот.
Ако треба некој да лапа тогаш поединецот мора да биде тој инаку све друго смрди на комунизам ,ако треба да се плаќа тогаш колективот остана заглавен во комуњарската временска димензија ....пу-пу не важи :)
Ако постои проект “возможен“ со биодизелот, тогаш се знае дека мора да полни нечии џеб инаку...а народот во таков проект може да учествува само преку масовно изумирање, како потенцијал за некој си органски биодизел од распаднати човечки тела , а пошто владава е наклонета према субвенции може да има субвенција по мртво тело во фамилија.....

хммм...под гласачко тело мислев на..:ПЛАТЕНАТА администрација.....која секоја влада ја одгаја у стакленик :) а сеа кој ќе ја лапне консултантската провизија...останува да се види.... хе.....а зар не мислиш дека групирани околу некој интерес .... ПОЕДИНЦИ...не прават некомунистичка скупина...или по дефолт според тебе секоја група е КОМУНИСТИЧКА????:)
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
хммм...под гласачко тело мислев на..:ПЛАТЕНАТА администрација.....која секоја влада ја одгаја у стакленик :) а сеа кој ќе ја лапне консултантската провизија...останува да се види.... хе.....а зар не мислиш дека групирани околу некој интерес .... ПОЕДИНЦИ...не прават некомунистичка скупина...или по дефолт според тебе секоја група е КОМУНИСТИЧКА????:)
Никако ,група поединци за интерес е угледна бизнис група, која финансира повеке политички опции а тоа во комунизмот не постои нели....
Администрацијата е веке трансформерс со книшките во фиока.
Мислам дека само народот остана во комунизмот , во секој случај кога некој ке ја засере ,одговорноста е колективна и народот плаќа,секоја можна добитна комбинација е само за поединците или групи а народот е со прстот во уста ,приватизација- традиција што трае
 
Член од
9 март 2009
Мислења
25
Поени од реакции
4
Drzavata e pred bankrot,a zosto?Pred nekolku godini mislam bea 4 go smenija zakonot za penzioniranje i od 35 godini raboten staz go napravia 64 so 62 godini starost.I od togas do sega nemase novi penzionirani lugje osven sto otidoa policajcive, i sega veke dospevaat lugjeto za starosna penzija i veke godisno ke se natalozuvaat novi iljadnici penzioneri koj so i taka golemata administracija nema da moze da se pokriva,a industrijata tone sekoj mesec po nekoj siten procent vo odnos na lani 2009 kade imase pad duri i do 30-40 posto vo odnos na 2008 i 2007 a se zgolemuva nevrabotenosta,po od kade pari za seto ova.Samo ako se vovedat novi izmisleni davacki za da soberat pari.Zakonot za 1 evro 1 m2 uste mnogu pati ke go prodolzuvaat i sega so legalizacijata na divogradbata pa potoa i mnogu drugi raboti ke se izmisluvaat samo da se soberat pari.
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Drzavata e pred bankrot,a zosto?Pred nekolku godini mislam bea 4 go smenija zakonot za penzioniranje i od 35 godini raboten staz go napravia 64 so 62 godini starost.I od togas do sega nemase novi penzionirani lugje osven sto otidoa policajcive, i sega veke dospevaat lugjeto za starosna penzija i veke godisno ke se natalozuvaat novi iljadnici penzioneri koj so i taka golemata administracija nema da moze da se pokriva,a industrijata tone sekoj mesec po nekoj siten procent vo odnos na lani 2009 kade imase pad duri i do 30-40 posto vo odnos na 2008 i 2007 a se zgolemuva nevrabotenosta,po od kade pari za seto ova.Samo ako se vovedat novi izmisleni davacki za da soberat pari.Zakonot za 1 evro 1 m2 uste mnogu pati ke go prodolzuvaat i sega so legalizacijata na divogradbata pa potoa i mnogu drugi raboti ke se izmisluvaat samo da se soberat pari.
33,6 проценти невработеност. И да направиш возраст за пензионирање 80 години пак ќе немаш пари.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
33,6 проценти невработеност. И да направиш возраст за пензионирање 80 години пак ќе немаш пари.
па тука и лежи зајакот... направи пониска старосна граница, лугето ке ојдат во пензија а на нивно место ке дојдат други невработени, па ке се намали невработеноста... качувањето на старосната граница е само за да се спасат пари од банкротираниот буџет... треба да се направи студија и проект, па да се намали стаорсната граница... јас сум сигурен дека тие 32% невработеност за 2 години ке паднат на барем 25...
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
па тука и лежи зајакот... направи пониска старосна граница, лугето ке ојдат во пензија а на нивно место ке дојдат други невработени, па ке се намали невработеноста... качувањето на старосната граница е само за да се спасат пари од банкротираниот буџет... треба да се направи студија и проект, па да се намали стаорсната граница... јас сум сигурен дека тие 32% невработеност за 2 години ке паднат на барем 25...
Не можеш така да го решиш тој проблем.. Можеби ако воведеш четири работни дена и четири часовно работно време како што беше предложено во Шведска па да ги делат парите тие кои работат. 33,6 проценти покажува дека имаш целосен колапс во економијата, не те спасува никој од таа дупка.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Не можеш така да го решиш тој проблем.. Можеби ако воведеш четири работни дена и четири часовно работно време како што беше предложено во Шведска па да ги делат парите тие кои работат. 33,6 проценти покажува дека имаш целосен колапс во економијата, не те спасува никој од таа дупка.
sega ne vredi ni toa delenjeto na rabotnoto vreme , zosto REALNO ne postoi rabota koja moze da se podeli...nema proizvodni kapaciteti kade lesno se pravat eve cetvorocasovni smeni....se e sega od tipot mizi-asan da ti baaam i nisanje vrata zemanje plata...toa ne e delivo.... :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Сега ќе ги тераат овие што собираат пластични шишиња фирма да отворат :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:, УСАИД толку многу што се загрижени за нив проект му прават да влегле во системот да биле пензиско и здравствено осигурани, а овие нашиве тоа треба да го имплементираат :pos::pos::pos::pos::pos::pos:.

Знам дека можеби не е за смеење но што да правам, ова предлог од нормален човек не може да биде.....
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Сега ќе ги тераат овие што собираат пластични шишиња фирма да отворат :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:, УСАИД толку многу што се загрижени за нив проект му прават да влегле во системот да биле пензиско и здравствено осигурани, а овие нашиве тоа треба да го имплементираат :pos::pos::pos::pos::pos::pos:.

Знам дека можеби не е за смеење но што да правам, ова предлог од нормален човек не може да биде.....
Ќе ти објаснам некој ден,ќе сфатиш дека не е за смеење,сега неможам.Не ја знаеш проблематиката.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Ќе ти објаснам некој ден,ќе сфатиш дека не е за смеење,сега неможам.Не ја знаеш проблематиката.
Ако не е за смеење за плачење е, а мене нешто не ми се плаче. Јас знам што е проблематиката со нив затоа што секоја ден ги гледам и што собираат пластика и тие што собираат друг отпад како метали итн. Гревови се тие луѓе, и замисли дури и радиодифузна такаса ќе им бараат после....
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ако не е за смеење за плачење е, а мене нешто не ми се плаче. Јас знам што е проблематиката со нив затоа што секоја ден ги гледам и што собираат пластика и тие што собираат друг отпад како метали итн. Гревови се тие луѓе, и замисли дури и радиодифузна такаса ќе им бараат после....
Тогаш нема што да објаснувам,заборавив дека ти се си знаеш.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
323
Поени од реакции
7
Ако не е за смеење за плачење е, а мене нешто не ми се плаче. Јас знам што е проблематиката со нив затоа што секоја ден ги гледам и што собираат пластика и тие што собираат друг отпад како метали итн. Гревови се тие луѓе, и замисли дури и радиодифузна такаса ќе им бараат после....
За смеење, за плачење, еден голем запрепастувачки факт е дека тие луѓе кои собираат пластика се далеку покорисни од Министерството за животна средина со сите свои разграноци на цела територија заедно со сите крадливи невладини организации преку кои се перат пари за некакви фиктивни проекти од областа на екологијата. Моментално во Македонија единствено тие луѓе прават нешто добро за природата во Македонија - ја чистат од децениските трупани наноси пластично ѓубре, кои државата нема ни идеја ни пак намера да ги отстрани од околините на загадените населени места полни диви депонии на најнесоодветни локации кои би го одвратиле и разочарале и најнепребирливиот турист.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Освен што државата скинува социјална помош, скинува и инвалидски пензии...

Велешанецот Јосе Крстев поради здравствени проблеми изминатите две години бил корисник на времена инвалидска пензија. Во овој временски период здравствената состојба на Јосе се влошила.

На последната контрола пред Комисијата на ПИОМ за продолжување на пензија во неговото досије пишувало дека тој боледува од канцер на носот, склероза, има валенбергов синдром и преживеано два мозочни удари, но семејството добило според нив изненадувачко Решение. Во него пишувало дека тој е работоспособен. Сопругата Драгица сигурна е дека Комисијата погрешила. Таа вели, Јосе неможе сам да се движи, а лекарите од Комисијата вели дека тој е работоспособен, ова мора да е грешка.

„Сметам прво дека не е прегледан како што треба, второ воопшто документацијата не е земена во обзир, затоа што нервниот доктор по ЦД ето кажа дека е многу влошена ситуацијта. Јосе не се движи сам, незборува со никој“, рече Драгица Крстева.

Одлуката на Комисијата, Драгица ја обжалила. Очекува неправдата да биде исправена, бара помош и од министерот за здравство.

„Да се сретнам со министерот за здравство да се разгледа предметот и би ја замолила комисијата на ПИОМ повторно да го разгледа случајот и да види дека стварно се работи за човек со многу дијагнози неспособен за работа и болести“, рече Крстева.

58 годишниот Јосе, 31 година работел во Киро Ќучук. Тој и невработената сопруга сега опстојуваат со средствата кои од Центарот за социјални работи ги добиваат на име нега за болно лице. При нашиот престој во домот во кој тие се кираџии Јосе несакаше да зборува. Неговата сопруга вели дека депресијата надвладејала кога му соопштиле дека во Црна Гора работејки на брод, несреќно животот го загубил нивниот син.

http://www.lisica.mk/index.php/veles/glavni-vesti/4334-krsteva-jose-nemozhe-sam-da-se-dvizhi-a-komisijata-veli-rabotosposoben-e.html

Ова е еден од најновите методи на ограбување на граѓаните.

Па мора некако да се наполнат дупките во буџетот, мора некако да се плати за спомениците и за Скопје 2014.

Цајканите никако да се вратат назад во станица со бараниот минимален број на пишани казни, изгледа граѓаните ги почитуваат законите и прописите, па сега ќе ги ограбуваат на ваков начин.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Категории луѓе на кои државата им го кине социјалното:
1. На некој што ќе продаде од дома 1 кило бакар во отпад
2. Некои што ќе најдат на тротоар да продава овошје, зеленчук и чајој...
3. И некој од Перт, Мелбурн, Торонто или Ванкувер што ќе ти прати 20-50 долари преку банка...

Плус некои луѓе го имаат враќано цело социјално што го земале со години...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom