Државата скинува социјална помош - уште колку време остана до банкрот?

Член од
12 март 2010
Мислења
389
Поени од реакции
42
Коментарот ти е без никаква поента и тотално редундантен. Кој сака да работи ке најде работа.

Моите имаат фабрика. Доаѓаат луѓе на 2-3 дена и не се појавуваат веќе...тешко им било, не знаеле, ова било она било. Па уште не сакаат да бидат пријавени зашто ке го изгубат социјалното...Убаво кажаа, кој сака да најде работа ке најде. Нема да зема 1000 евра ама нема да преживува со 2000...или и јас лажам...или можда сум моментално у штаб :о Или едноставно некои луѓе не сакаат да ја видат реалната слика.

Поентата е, меѓу другото, дека има луѓе што работат и земаат социјална помош во исто време. Колку да е непоштена државата, толку е непоштен и народот.

П.С

Обично кога човек нема пристоен одговор, почнува со обвинувања, навредувања и превзема слични прости мерки.
Ај јас дад дојдам на работа. Ветувам дека нема да си заминам од работа доколкуЧ:
можам да егзистирам од платата
бидам достоинствено третиран
работното време и условите за работа се во согласност со законските норми
Еден месец гратис ќе работам! И пријавете ме два пати ако сакате, социјалното посекако ми го скинаја.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Банкрот е крај дојде казна од 2008 за плаќање во 2011, чекај бе малку пичка му кај го има ова или кој плати плати, кој клати клати. Јас не знам што е ова будала систем не плаќам и што не е застарено од 2008, од кај да знам што било 2008....


Се крати социјална помош бенефиции дворно место станот неплатен радифузна такса за нивата ако си регистриран земјоделец, чекај бе малку пичка му кај го има ова? Него тлее жартта кога ќе се распали лошо ќе биде тогаш кој ќе биде пожарникар, играјте си слободно политика и власт и опозиција ама ако се отворат портите на пеколот ќе ви заврши играта неславно....
 
Член од
16 август 2010
Мислења
10
Поени од реакции
0
Пола од оние што седат на владини столчиња ќе си заминат од државата, зашто нивните фамилии се таму. Најголемите патриоти во Македонија отсекогаш биле избеглици, економски или слично и се враќаат да ја оправат државата за неколку години!!! Абе амам!!! После банкротот кој најверојатно ќе се случи за брзо време ќе ги видиме нашите патриотчиња...со куферите!!!!!
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Да не излезе дека ширам омраза поттикнувам или сл, навистина намерата не ми е таква, се надевам нема така да биде сфатено. Ама и Чаушеску го запали авионот, па не стигна никаде. Сите мерки кои ја надминуваат издржливоста на народот на крај резултираат со насилство. Мечката игра во соседна Албанија, многу е возможно да заигра и овде.
 
Член од
5 април 2007
Мислења
1.609
Поени од реакции
298
Вака во турско не е било ејјјј,од ден на ден потешко и потешко се некој закони за да се плачка народот, та да си откупуваш сопствено земјиште ејјјј нешто за кој сум нај револтиран дупење на народ од шалтер на шалтер и крадење,и воздухот што го дишиме ке си го плаќаме.Доста ми е од тие психопатски реклами не пиј, не пуши,трето дете,ослободи го срцето ало бре кој неке да има и 5 деца што ке јадат камења,као да ослободиш срце леб нема да јаде што да оде на театар или опери да слуша смешно. Реално до пред 4-5 год бев човек кој никогаш не размислуваше да ја напушти државата, денес е обратно. Почна да игра мечката кој комшиите гледаме ништо чудно и кај нас да заигра.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Нека ја скратат мизерната социјална помош,нека ги скратат и пензиите и платите во државна администрација.Нека не земаат и они пари,да почнеме од почеток!
 
B

Borg_Drone

Гостин
Да не излезе дека ширам омраза поттикнувам или сл, навистина намерата не ми е таква, се надевам нема така да биде сфатено. Ама и Чаушеску го запали авионот, па не стигна никаде. Сите мерки кои ја надминуваат издржливоста на народот на крај резултираат со насилство. Мечката игра во соседна Албанија, многу е возможно да заигра и овде.

Не го пишувај ова те молам, ќе се сруши некоја зграда, Гоце ќе воскресне од мртвите, Карпош ќе дојде од Камениот Мост ќе ги повика граѓаните на револуција, згора на тоа главно барање ќе биде да му го корегираат носот на Гоцета кај спомениците зошто личел на Мајкл Џексон.

Тоа нема да го гледаме во скоро време, ниту протести, ниту ништо. Државата си тоне, си тоне, и си тоне, и ќе продолжи да си тоне.И ќе не поделат или уништат и ние пак нема да мрднеме со прст.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Нека ја скратат мизерната социјална помош,нека ги скратат и пензиите и платите во државна администрација.Нека не земаат и они пари,да почнеме од почеток!
хе...па прават таков почеток , само не сум многу сигурен колку те планираат и тебе во него.......
Не го пишувај ова те молам, ќе се сруши некоја зграда, Гоце ќе воскресне од мртвите, Карпош ќе дојде од Камениот Мост ќе ги повика граѓаните на револуција, згора на тоа главно барање ќе биде да му го корегираат носот на Гоцета кај спомениците зошто личел на Мајкл Џексон.

Тоа нема да го гледаме во скоро време, ниту протести, ниту ништо. Државата си тоне, си тоне, и си тоне, и ќе продолжи да си тоне.И ќе не поделат или уништат и ние пак нема да мрднеме со прст.
....нажалост....
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Му ебаа матер на народецов,ама ако си заслужува народецов. Впрочем секој народ си ја заслужува сопствената влада,епа народе македонски нека вие на здравје преродбата
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
И тоа во сто чекори :icon_lol:
како беше она два напред 100 назад или така некако мислам дека беше:pos2: фино лепо човекот не кажа во која насока ке бидат чекорите така да нема сега што да му се лутат.
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Сега ќе зборам за оние кои стварно имаа потреба од таа социјална помош не за криминалците.
Секоја држава кратеше од администрацијата по 5-10% од платите.
Нашата од социјалците.

Не сум со бројката запознаен колку илјади социјалци има/ше во државава?
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Сега ќе зборам за оние кои стварно имаа потреба од таа социјална помош не за криминалците.
Секоја држава кратеше од администрацијата по 5-10% од платите.
Нашата од социјалците.

Не сум со бројката запознаен колку илјади социјалци има/ше во државава?
Во 2006, просечниот месечен број на примачи на социјална помош (сите подкатегории) изнесува 92506 корисници

http://ec.europa.eu/social/BlobServlet?docId=4458&langId=mo

Ова е во 2006 мислам дека пред година две стегнаа па ги тераа социјалците све и свашта да прават само да ги добијат тие 2000 месечено да не споменувам дека се бришеа наголемо и од државната агенција за вработување, голема е веројатноста и пред ова масовно кратење да се скратиле уште 11 илјади по разни основи во последната година ...
Некој има бројка прецизна некаде да се најде?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
хммм, не е лошо владава да побара некој консултант по Германија , околу тоа системите за процесирање на непожелни, мислам дека тоа е единственото решение за проблемот. А и новитетите на кои пред 70-80 години не им текнало, околу производството на биодизел, можат да бидат имплементирани за добробит на гласачкото тело... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom