Дресура

Член од
6 декември 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво. Чувам кокер шпаниел, женка стара 8 месеци. По природа е многу тврдоглава, значи не слуша команди иако знае што бараш од неа во моментот. Шетањето на поводник е секогаш со влечење, а кога е пуштена од поводник не реагира на команди зошто сака да ја бркаш и да си игра :cautious: Од нови луѓе се плаши премногу и секогаш ги лае (од страв), значи лае и бега. И тоа е во ред, затоа што не е способна да повреди некој.Она што мене ме загрижува е што секогаш кога ќе види мало детенце премногу се вознемирува и почнува агресивно да лае . Во тој момент толку се исклучува и е многу тешко да и се одвлече вниманието. Како што кажав, не е способна да нападне, и секогаш е на поводник,но со самото лаење може да исплаши некое детенце. Прашањето ми е, колку би била ефикасна дресурата, со оглед на нејзиниот карактер? Како би работел дресер со неа, кога не дозволува да и се доближи човек што прв пат го гледа? :(
 
Член од
28 декември 2014
Мислења
16
Поени од реакции
1
Здраво на сите, можеби е некаде напишано ама искрено немав време да лутам.

Помагајте како да ја одвикнам кучката (5 месеци малтезер) да моча и кака по гарнитура.

Сето ова го прави само преку ноќ, преку ден си има термини во кои што ја шетам надвор или евентуално ако е врнежливо или не можам да ја изнесам подолг период поради работа си завршува работа на балкон на подлога. Само не можам да ја одвикнам од ова преку ноќ. Скоро и да ми ја уништи гарнитурата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom