Дресура

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
И мојата кога беше помала трчање по секое куче што ќе го види кога беше пуштена.Ја бркав и секогаш кога ќе ја фатев добиваше ќотек(лабав).Неколку пати така не и доаѓаше памет после некое време исто така изтрча накај едно куче е тогаш доби убав ќотек.Така само ќе го научиш да не трча како будала насекаде:smir:
Мојов 3 пати до сега бега така. Еднаш преку улица а вчера по една нива баш како луда го бркав и коа ке се доближев он уште посилно трчаше...нормално си доби кутек како и минатите 2 пати ама на моево со кутек не се добива ништо...и како за инат колку повеќе го тепаш повеќе истите бељи ги прави:uvo: Иначе самојeд е па тешко се учи :)
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Мојов 3 пати до сега бега така. Еднаш преку улица а вчера по една нива баш како луда го бркав и коа ке се доближев он уште посилно трчаше...нормално си доби кутек како и минатите 2 пати ама на моево со кутек не се добива ништо...и како за инат колку повеќе го тепаш повеќе истите бељи ги прави:uvo: Иначе самојeд е па тешко се учи :)
Остај што ти бега и трча по други кучиња,може преку улица да истрча и недај боже да го лупне кола.Една таква случка се случи кај нас,едвај го спасија кучето,среќа што беше шарпланинец.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Остај што ти бега и трча по други кучиња,може преку улица да истрча и недај боже да го лупне кола.Една таква случка се случи кај нас,едвај го спасија кучето,среќа што беше шарпланинец.
Па првиот пат претрча преку улица по кучиња....среќа не го удри кола...вториот пат преку пруга и вчера по нива :D

Затоа ми е страв да не го удри кола :nesum:
Ке пробам и со по убав ќутек и со награди ако не нема пуштање :)
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Па првиот пат претрча преку улица по кучиња....среќа не го удри кола...вториот пат преку пруга и вчера по нива :D

Затоа ми е страв да не го удри кола :nesum:
Ке пробам и со по убав ќутек и со награди ако не нема пуштање :)
Види и ја чувам куче со мнооогу заебан карактер,се ме слуша ама пак избегнувам ја ја пуштам на некое незаградено место или каде што има други луѓе.Ти викам пази го,многу треба да го пазиш може кола да го удри па и друго куче да го нападне.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Sekoja cest za informaciite za dresiranje na kucinjata.Bravo za nesebicnosta.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.427
Поени од реакции
6.073
Браво за информациите али кучето мое ништо не слуша...и награди му давав не бе брате си тера по свое...
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.427
Поени од реакции
6.073
Па кажи што куче имаш,на која возраст и сл.

Љангуртинец(далматинец и љангур :) )-иначе вежбиве за дресура ги пробвев кога имаше 3 -4 месеци. Иначе кога го шетам некаде пуштено слуша по малце ама сосема малце...
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Љангуртинец(далматинец и љангур :) )-иначе вежбиве за дресура ги пробвев кога имаше 3 -4 месеци. Иначе кога го шетам некаде пуштено слуша по малце ама сосема малце...
Мало е на таа возраст за да научи нешто,се му е игра на него на таа возраст.
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.497
Поени од реакции
4.070
Абе незнам шо раса е :) Дома ми е веќе 3-4 месеца.Абе како ненормално ми трча по нози :pos2: Човек неможе да оди од него, одиш и го газиш.Шо да му правам мајката :kesa: ?
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.899
Поени од реакции
717
Јас кога чував куче во стан(пекинезер со нешто љангарско ваљда),како мало кога ке се измочаше некаде нонстоп го вадев надвор да научи.Кога научи нонстоп гребеше на врата за нужда и немав никакви проблеми со тоа.
 

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
Баш ме интересира како да го научам моево куче да се мокри и сере на едно место ?:) :pipi:
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Баш ме интересира како да го научам моево куче да се мокри и сере на едно место ?:) :pipi:
Има во темата за совети

Учи го на едно место и ставај таму весници по миризбата треба да иде за да мочка...ако несака удриго со весник по газето.
И на одредено време носи го на шетање. Обично после нанкање и јадење вршат нужда.


Моето така несакаше...самојед инаетливо.
на другар питбул се научил на едно место врз весник.

Моево дури сеа се научи кога почна да "крева" нога за мочкање :)
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
2.255
Поени од реакции
116
Баш ме интересира како да го научам моево куче да се мокри и сере на едно место ?:) :pipi:
Ќе земеш со крпа/весник/картон (било што) и ќе го намокриш од мочката каде што претходно се има измочано кучето. Темелно исчисти за да не се враќа повторно на истото место по мирисот. Намокрениот весник постави го на место каде што тебе ти одговара во куќата. За да го научиш мора да бидеш многу упорен, односно да го пратиш секое движење на кучето 24 саати на ден :). Обично одат во веце после секое јадење, после спиење и после играње. На околу саат ипол до два носи го цело време докај весникот и почекај да заврши работа и потоа награди го.

Ако направи беља некаде на друго место, обавезно мораш да го фатиш на дело (никако после тоа, пошто нема да има ефект), да го искараш и да го однесеш кон весникот, и кога ќе доврши таму награди го.

Се надевам ќе ти помогне. :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom