Дрекслмајер

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Чисто сумњам дека 50 денари некој продал трпезно грозје во Македонија макар и да произвел топ квалитет па сорти како викторија, рибиер неможат да постигнат ни блиску од таа цена. Плус ретко кој од трговците одат со толку ниска маржа (затоа и викам најголем дел од колачот зимаат они) на земјоделските производи, пример летово зимаа по 50 денари кајсија а на пазар 110-120 денари.



Трпезните даваат по 4 тона на декар, од винските смедеревката над 3 тона дава сигурно додека вранецот 2+ ако се нови насадите и многу повеќе плус ако ги оптеретиш како што обично прават овие од Тиквешијата со поливање и повеќе од потребно може да дадат и многу повеќе.
Veruval ili ne ti kayuvam od 40-50 denari si go prodade grozjeto na golemo. Baska se tepaa tezgadiite koj da go kupi prv, posebno toa hamburgot. Ima i edno grozje bez semki nekoja nova sorta po 60-70 odese na golemo.[DOUBLEPOST=1449941566][/DOUBLEPOST]Ovaa matematika kazi mu ja na clenot pogore so go sitnal lozjeto. Epa ne moze vo Sk da se zivee a dole saka pari da pecali. Pola prilepcani vo Skopje imaat nivi po prilepskite sela koi im se uzurpirani od belokapcite koi vredno si gi rabotat sadat tutun i piperki i mlatat para, a gazdite dremat vo skopje inhaliraat ultracist vazduh i po cel den plukaat po drzavata, demek ona e kriva so ne ja biva rabotata.
Grojzeto bese eftinko eden period potoa ripna cenata i po pazarite nemase asalno grozje ispod 60-70 denari. Ne znam kaj si gledal i kaj si kupuel ti.[DOUBLEPOST=1449941958][/DOUBLEPOST]
И тебе ќе те прашам: Имаш лозје?
Пошто јас имам и го работев од кога знам за мене. Вакви прикаски не. Нарочито за винските сорти. Со многу поливање ќе стигниш некаде до 2 до 3 тона, ама затоа па ќе немаш квалитет.
Ja neam pojma od lozarstvo ama ke kazam sum kupuel od prijatelot i sme izmerile grozdaci so tezele preku kiloipol pa sega vidi i praj matematika.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Ќе ти пишам и после Април дека ја имам истата позиција..не зависи моето работно место од партија. Кој е на власт ми е гајле секако истото пак ќе го работам Не можам да се објаснувам ама за ова ќе те известам.
Ти изгледа не си свесна дека живи луѓе ќе јадиме после април. Никој не е незаменлив, посебно вие.
Ама ај ќе почекаме до април да не известиш.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Ќе ти пишам и после Април дека ја имам истата позиција..не зависи моето работно место од партија. Кој е на власт ми е гајле секако истото пак ќе го работам Не можам да се објаснувам ама за ова ќе те известам.

Ако имаш 3g на нива :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Оф топик

Grojzeto bese eftinko eden period potoa ripna cenata i po pazarite nemase asalno grozje ispod 60-70 denari.
Кај живеете бе вие луѓе? 60-70 денари кило? Кој ве одрал вака , алал да му е!
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ти изгледа не си свесна дека живи луѓе ќе јадиме после април. Никој не е незаменлив, посебно вие.
Ама ај ќе почекаме до април да не известиш.
Tи бе смени страна?

А во ДМ грозје почнале да садат!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Tи бе смени страна?
Па нормално , кој сака да биди во ист штаб со @Beric Dondarrion . Плус то вака сум на иста страна се сите напредни, освестени, благонадежни ликови на форумот, башка администрацијата, а то не е мала работа да знајш. Додуша влијаеше и фактот дека ќе ве растуриме како сарма во април па јас си реков посовреме да се префрлам на вистинската и единствената права страна која се залага за доброто на оваа држава и народ. А и ми се смачија сендвичите, да смениме мени малце.
 

SweetGirl*

мудар посматрач
Член од
9 декември 2009
Мислења
141
Поени од реакции
119
Ти изгледа не си свесна дека живи луѓе ќе јадиме после април. Никој не е незаменлив, посебно вие.
Ама ај ќе почекаме до април да не известиш.
Секогаш јадете живи луѓе и пак сте на исто дераџе..тоа е оти место да си плукнете на рацете, плукате по форуми ..
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Секогаш јадете живи луѓе и пак сте на исто дераџе..тоа е оти место да си плукнете на рацете, плукате по форуми ..
Игнорирај го затоа што трола. Всушност он е член на спротивната опција.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.877
Игнорирај го затоа што трола. Всушност он е член на спротивната опција.
Сите тие се членови на опцијата која ќе плати.
да беа они за идеалите на ВМРО ДПМНЕ немаше да бидат адвокати на ѓаволот.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ај овие што се удрени со смрдливи и мокри чорапи ама народот изгледа е дрогиран па дозволува да го лажат со субвенции..................
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Е ај сега за цената на Хамбургот ке збораме. Село гори баба се чешла. Бог да чува и да брани ?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.501
Поени од реакции
11.568
Од Фејсбук страната на Зоран Божиновски.

https://www.facebook.com/Burevesnikbozinovski/posts/832564203532152

,,Zdravo Zoran, jas sum od Kavadarci. Ke me razbereš zošto sakam da ostanam anonimen bidejki sakam da go zaštitam moeto semejstvo i moite maloletni deca od lokalnite vlastodršci vo Kavadarci, verni na ovoj režim. Ne biraat sredstva da se odmazduvaat sprema neistomislenicite duri i vo učilištata, preku nastavnicite koi možat da mu naštetat na moite deca. Ke te zamolam da me razbereš i voedno da objaviš što se slučuva i kakov teror i omalovažuvanje e na scena vo takanarecenata stranska investicija DREXLMAIER koja ne e ništo drugo tuku zbirština na iskompleksirani i neuki, so vroden primitivizam partiski vojnici na režimot koi se na vodečki rakovodni pozicii vo povisokite i poniski ešaloni vo fabrikata.

Do neodamna rabotev tamu poveke od dve godini i si zaminav ne možejki da go podnesuvam nivniot teror. Uslovite za rabota se nikakvi. Se raboti prekuvremeno i sabota i nedela za mizerni plati, vo smeni. Na taka mizernite plati sekoj mesec vo izveštajot za plata se kratat izraboteni saati vo prosek od 500 do 800 denari po rabotnik. Dokolku nekoj od rabotnicite se pobuni vo čovečki resursi vednaš dobiva otkaz i so obezbeduvanje kako najgolem neprijatel na lice mesto e brkan od fabrikata. Uslov za napreduvanje e partiskata poslušnost i servilnost, nepotizmot, rodninski vrski i gotovi spisoci od gradonačalnikot, bez ogled na sposobnostite i stepenot na obrazovanie. Na rakvodni pozicii se lica so edvaj završeno ili nedooformeno sredno obrazovanie, a za poznavanje na stranski jazik i da ne zboruvame. Gi postavuvaat za šefovi, formeni i tim lideri vo oddelite. Onie so višo ili visoko obrazovanie koi ne se partiski vojnici na režimot, se degradirani, ponižuvani, sekojdnevno se maltretirani i terani da rabotat na najniski i najslabo plateni rabotni mesta. Ludjeto koi rabotat na liniite se eksploatirani najbeskrupulozno, tretirani se kako robovi so minimalni ili nikakvi pauzi. Ako nekoj slučajno ima fiziološka potreba najvulgarno i prostački, so nedoličen recnik e navreduvan i omalovažuvan.

Začesteni se kolabiranja i padjanje vo besoznanie, prosledeno so goltanje na jazikot. Vo taka dramatičnite situacii ne postoi adekvatna i soodvetna lekarska pomoš. Proizvodstveniot proces mora da teče kako ništo da ne se slučilo, a ovie čovečki drami se slučuvaat pokraj zanemenite vraboteni koi toa go gledaat. Nema pošteda nitu za bremeni ženi, moraat da popolnuvaat ,,dupki,, vo procesot koi se pojavuvaat poradi sekojdnevno brkanje na neposlušni, do doadjanjeto na novi žrtvi.

Veke e poznato vo javnosta kablite i žicite so koi se raboti se premačkani so otrovni hemikalii, štetni po zdravje na rabotnicite. Od tie hemikalii na vrabotenite im se pojavuvaat alergii i rani po racete, a problem na dišnite patišta predizvikuva vdišuvanjeto na isparuvanjeto na ovie hemikalii. Za ovie problemi menadžmentot i rakovoditelite ne se zainteresirani, se odnesuvaat kako ništo da ne se slučuva. Ako se zainteresiraat ke mora da se primenat zaštitni merki za koi treba da se izdvojat sredstva. Toa na niv im e premnogu, pa se pravat kako da ne se slučuva toa što se slučuva.,,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom