Дрекслмајер

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
На тие што му е арно од арно да не куртулат! :)
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Објавено: 06.04.2014 21:37
Vrabotena :
tia so se zalat od rabotata u fabrikata nie gi vikame ne-rabotaci, znaci jas rabotam vise 3 meseci, slusnav muabeti, vaka bilo, naka bilo, ama koga vlegov svativ so e rabotata, ima luge ne uceni na rabota, se stoelo 8, 10h, pa dobro be lugje sum stoela 15 saati sum redela praski namu po otkupite, po 2 - 3 meseci turbo, po drva sum berela praski so kanta od 7kg u racite, a imam samo 20 godini, od 17 rabotam, pa sramota e, sum jadela namu po nivi, leb so zemja, pashteti, bureci... sekoj den, tuka imam menza ejjj, sedam na masa, imam topol obrok, imam sok, desert, ste rabotele i sabota, toalet snabden so se, pa dobro be luge koj ne rabote sabota? obrazovanie, zakonodavstvo, zdravstvo... pa normalno, ako sakate da ne rabotite sabota trebalo da barate rabota u shkolo, sud, ne u firma privatna, koa prodavnica be ne rabote u sabota? a? stvarno preteruvate ja imam 20 godini, ne vikam deka mi e lesno, ali alo u makedonija sme, i imame plata od 150-200evra prifatite go toa, odime chisti se vrakame chisti, se potime samo ako ni e zesko, patot ni e platen, imame gardaroba, osigurani sme, za praznik ni plakat 1000 den plus i vaucer, vie sto se zalite ne znaite so e rabota, ne ste rabotele stvarno teska rabota, ja sum od selo, od mala sum po nivite, vaa rabota mi e zabava :), ne e rabota, si idam sveza i stignuvam i drugi raboti da zavrsam, poteska rabota nema od zemjodelie, toa e fakt, tuka sum pod suvo i da vrne, i mras da fane, ja plata si zimam redovno, ne mislam dali izmrznalo ili ne, dali susha fanalo ili ne... rabotata e super!
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
ako ne se lazam od dojran nema vraboteni vo najdobrata fabrika vo mk

P.S. abe temjan kazi koa smena si utre,da ne sme zaedno vo ista smena,ne mi prvi mnogu filmovi :D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Najdobrata fabrika da da so prosecna plata 10.500 :cool:
Najdobra fabrika vo mk e brilijant 25 bombona za rabotnik, e za tamu da se tepate ne za ovde :D

Sent from my Samsung Galaxy S3 using Tapatalk
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
ako ne se lazam od dojran nema vraboteni vo najdobrata fabrika vo mk

P.S. abe temjan kazi koa smena si utre,da ne sme zaedno vo ista smena,ne mi prvi mnogu filmovi :D
Хахахахахаха, де бе, не ми веруваш на збор. :)
Не знам што да кажам друго пријателе, сакам да влезам во дмм. Јас тоа што го знам за фабрикава е ок. Кога ке почнам со смена, ке ти пишам ке пиеме кафе. :)
Тоа што го викате за работа под притисок, прашајте ги пријателите што одат на брод ке ви кажат како се работи под притисок...
Е сега за платата, дај нека каже некој попаметен како може да се издејствува за поголема плата у Дрекс? Штрајк не бива, приватна фирма е, ке се лета од работа. Да се правиш курназ да се караш со шефовите за покачување и тоа не бива.
Секаде има курлиња што се лижат околу шефовите за позиција. За нив само ќотек у град начекување. Шпиун на работа е смртна казна!
Друго нешто да не заборавив?
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
330
Поени од реакции
157
Објавено: 06.04.2014 21:37
Нека му го каже ова на тиа што бегаат колку е се лесно и дека ги напињаат на 3 на 4 минути лентата а ако има позиции што неможиш да ги завршиш ни за 10 минути . Некна од прва маса на 12 маса сите ај нека го каже ова а не дека е лесно ово оно лесна е ама како што форсираат тиа некои линии таму е тешкото нека оде на финална монтажа нека работе на прва и втора линија па ќе видиме колку е лесно.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Објавено: 06.04.2014 21:37
Vrabotena :
tia so se zalat od rabotata u fabrikata nie gi vikame ne-rabotaci, znaci jas rabotam vise 3 meseci, slusnav muabeti, vaka bilo, naka bilo, ama koga vlegov svativ so e rabotata, ima luge ne uceni na rabota, se stoelo 8, 10h, pa dobro be lugje sum stoela 15 saati sum redela praski namu po otkupite, po 2 - 3 meseci turbo, po drva sum berela praski so kanta od 7kg u racite, a imam samo 20 godini, od 17 rabotam, pa sramota e, sum jadela namu po nivi, leb so zemja, pashteti, bureci... sekoj den, tuka imam menza ejjj, sedam na masa, imam topol obrok, imam sok, desert, ste rabotele i sabota, toalet snabden so se, pa dobro be luge koj ne rabote sabota? obrazovanie, zakonodavstvo, zdravstvo... pa normalno, ako sakate da ne rabotite sabota trebalo da barate rabota u shkolo, sud, ne u firma privatna, koa prodavnica be ne rabote u sabota? a? stvarno preteruvate ja imam 20 godini, ne vikam deka mi e lesno, ali alo u makedonija sme, i imame plata od 150-200evra prifatite go toa, odime chisti se vrakame chisti, se potime samo ako ni e zesko, patot ni e platen, imame gardaroba, osigurani sme, za praznik ni plakat 1000 den plus i vaucer, vie sto se zalite ne znaite so e rabota, ne ste rabotele stvarno teska rabota, ja sum od selo, od mala sum po nivite, vaa rabota mi e zabava :), ne e rabota, si idam sveza i stignuvam i drugi raboti da zavrsam, poteska rabota nema od zemjodelie, toa e fakt, tuka sum pod suvo i da vrne, i mras da fane, ja plata si zimam redovno, ne mislam dali izmrznalo ili ne, dali susha fanalo ili ne... rabotata e super!
Колку што можам да ја сфатам, толку можам и да не се согласам.

Од една страна - да, тешко е да се дојде до работа во Македонија и не треба да се биде (ептен) пребирлив, затоа што на крајот, парите се пари - ќе го купат неопходното за живот. Има и право дека ова е Македонија, не може преку леб погача да бараш.

Од другата страна - вакви луѓе како неа се и повеќе од добредојдени во новоотворените фабрики. Зошто? Убава и е платата + е редовна, има храна во мензата, чист си идеш - чист си одиш...со еден збор - не се жалиш. ИАКО, работиш и саботи за кои што може да си платен мизерно, а може и ич да не си, иако и е убава платата (најверојатно поубаво е што и е редовна) истата е максимум 12000 што е (мизерен) просек за Македонија + стоење од 8-10 часа... Не знам, сме го дискутирале изживувањето врз работниците низ претходните милион страници тука. Таа има 20 години, животот е пред неа. Дали своите планови ги базира од денес за утре? Најверојатно. Не знам дали по 1-2 години ќе мисли дека толку пари и се доволни.

И патем, земјоделието во Македонија МОЖЕ да се исплати, ама ти треба и за тоа среќа и знаење, изгледа.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.374
Поени од реакции
1.948
Објавено: 06.04.2014 21:37
Vrabotena :
tia so se zalat od rabotata u fabrikata nie gi vikame ne-rabotaci, znaci jas rabotam vise 3 meseci, slusnav muabeti, vaka bilo, naka bilo, ama koga vlegov svativ so e rabotata, ima luge ne uceni na rabota, se stoelo 8, 10h, pa dobro be lugje sum stoela 15 saati sum redela praski namu po otkupite, po 2 - 3 meseci turbo, po drva sum berela praski so kanta od 7kg u racite, a imam samo 20 godini, od 17 rabotam, pa sramota e, sum jadela namu po nivi, leb so zemja, pashteti, bureci... sekoj den, tuka imam menza ejjj, sedam na masa, imam topol obrok, imam sok, desert, ste rabotele i sabota, toalet snabden so se, pa dobro be luge koj ne rabote sabota? obrazovanie, zakonodavstvo, zdravstvo... pa normalno, ako sakate da ne rabotite sabota trebalo da barate rabota u shkolo, sud, ne u firma privatna, koa prodavnica be ne rabote u sabota? a? stvarno preteruvate ja imam 20 godini, ne vikam deka mi e lesno, ali alo u makedonija sme, i imame plata od 150-200evra prifatite go toa, odime chisti se vrakame chisti, se potime samo ako ni e zesko, patot ni e platen, imame gardaroba, osigurani sme, za praznik ni plakat 1000 den plus i vaucer, vie sto se zalite ne znaite so e rabota, ne ste rabotele stvarno teska rabota, ja sum od selo, od mala sum po nivite, vaa rabota mi e zabava :), ne e rabota, si idam sveza i stignuvam i drugi raboti da zavrsam, poteska rabota nema od zemjodelie, toa e fakt, tuka sum pod suvo i da vrne, i mras da fane, ja plata si zimam redovno, ne mislam dali izmrznalo ili ne, dali susha fanalo ili ne... rabotata e super!
Оваа е да ја грабнеш и да бегаш,на невидено..Wife material :love:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Објавено: 06.04.2014 21:37
Vrabotena :
tia so se zalat od rabotata u fabrikata nie gi vikame ne-rabotaci, znaci jas rabotam vise 3 meseci, slusnav muabeti, vaka bilo, naka bilo, ama koga vlegov svativ so e rabotata, ima luge ne uceni na rabota, se stoelo 8, 10h, pa dobro be lugje sum stoela 15 saati sum redela praski namu po otkupite, po 2 - 3 meseci turbo, po drva sum berela praski so kanta od 7kg u racite, a imam samo 20 godini, od 17 rabotam, pa sramota e, sum jadela namu po nivi, leb so zemja, pashteti, bureci... sekoj den, tuka imam menza ejjj, sedam na masa, imam topol obrok, imam sok, desert, ste rabotele i sabota, toalet snabden so se, pa dobro be luge koj ne rabote sabota? obrazovanie, zakonodavstvo, zdravstvo... pa normalno, ako sakate da ne rabotite sabota trebalo da barate rabota u shkolo, sud, ne u firma privatna, koa prodavnica be ne rabote u sabota? a? stvarno preteruvate ja imam 20 godini, ne vikam deka mi e lesno, ali alo u makedonija sme, i imame plata od 150-200evra prifatite go toa, odime chisti se vrakame chisti, se potime samo ako ni e zesko, patot ni e platen, imame gardaroba, osigurani sme, za praznik ni plakat 1000 den plus i vaucer, vie sto se zalite ne znaite so e rabota, ne ste rabotele stvarno teska rabota, ja sum od selo, od mala sum po nivite, vaa rabota mi e zabava :), ne e rabota, si idam sveza i stignuvam i drugi raboti da zavrsam, poteska rabota nema od zemjodelie, toa e fakt, tuka sum pod suvo i da vrne, i mras da fane, ja plata si zimam redovno, ne mislam dali izmrznalo ili ne, dali susha fanalo ili ne... rabotata e super!
Ова е најжалосното нешто што го имам прочитано, иако целта на девојчето била друга со пишаново. Со колку малку се задоволуваат луѓето, наместо на нива, сега јадела во менза.

Треба да се прекрстиме во ќути има и полошо дефинитивно.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Објавено: 06.04.2014 21:37
Vrabotena :
tia so se zalat od rabotata u fabrikata nie gi vikame ne-rabotaci, znaci jas rabotam vise 3 meseci, slusnav muabeti, vaka bilo, naka bilo, ama koga vlegov svativ so e rabotata, ima luge ne uceni na rabota, se stoelo 8, 10h, pa dobro be lugje sum stoela 15 saati sum redela praski namu po otkupite, po 2 - 3 meseci turbo, po drva sum berela praski so kanta od 7kg u racite, a imam samo 20 godini, od 17 rabotam, pa sramota e, sum jadela namu po nivi, leb so zemja, pashteti, bureci... sekoj den, tuka imam menza ejjj, sedam na masa, imam topol obrok, imam sok, desert, ste rabotele i sabota, toalet snabden so se, pa dobro be luge koj ne rabote sabota? obrazovanie, zakonodavstvo, zdravstvo... pa normalno, ako sakate da ne rabotite sabota trebalo da barate rabota u shkolo, sud, ne u firma privatna, koa prodavnica be ne rabote u sabota? a? stvarno preteruvate ja imam 20 godini, ne vikam deka mi e lesno, ali alo u makedonija sme, i imame plata od 150-200evra prifatite go toa, odime chisti se vrakame chisti, se potime samo ako ni e zesko, patot ni e platen, imame gardaroba, osigurani sme, za praznik ni plakat 1000 den plus i vaucer, vie sto se zalite ne znaite so e rabota, ne ste rabotele stvarno teska rabota, ja sum od selo, od mala sum po nivite, vaa rabota mi e zabava :), ne e rabota, si idam sveza i stignuvam i drugi raboti da zavrsam, poteska rabota nema od zemjodelie, toa e fakt, tuka sum pod suvo i da vrne, i mras da fane, ja plata si zimam redovno, ne mislam dali izmrznalo ili ne, dali susha fanalo ili ne... rabotata e super!
Вакви размислувања се многу погодни за странските инвеститори. Проблемот не во работата дали е тешка или не, проблемот е во платата. Како вие очекувате утре да се отворат други бизниси претежно од услужната дејност ако имате толку ниски плати. Прашањето е како ќе заработиш кога нема никој да ти плати. Како да отвориш бутик, кафана или автосалон во некој помал град, кога луѓето што може да купат се околку 10.000 и сите живеат во скопје. Како очекувате да ни тргне напред кога од ова нема полошо и викаме ќути има и полошо. Абе македонска работа
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.043
Поени од реакции
6.652
Ова е најжалосното нешто што го имам прочитано, иако целта на девојчето била друга со пишаново. Со колку малку се задоволуваат луѓето, наместо на нива, сега јадела во менза.

Треба да се прекрстиме во ќути има и полошо дефинитивно.
fakt,vistina,realnost za tie nad 3000 vo dreksler ziveackata pred vrabotuvanjeto bila polosa !
 
Член од
7 април 2014
Мислења
28
Поени од реакции
68
Девојката си ја кажа маката што ја имала порано, што е реалност во Македонија во помалите градови и селата. И некој и се исмејава зошто се радувала што работи под суво и јади на менза наместо на земја на 40 степени. Повеќе од очигледно е дека не сте работеле на нива, од вакви лигуши како вас кои мислат дека ситни и патетични души се оние кои се задоволни од работата во фабриката да му се .... на човек. Ако имаш поголеми амбиции во ред е. Оди, работи за повеќе пари, следи соништа, иди у ..., твоја работа е. Никој не ве натера вас сосила да работите во фабриката, и ако вас ви се малку тие пари на некој му се доволни и не бара повеќе. 2 плати во фамилија по 10 или 11 000 прават разлика, барем за многумина, не збориме за вас Височества кои ви е испод ниво. И имате право да си одредувате ниво, никој не ви брани, само остајте ги на мира оние кои немаат друг избор или виделе далеку полоши ситуации и работни места од Дрексл, па ете се задоволни. Се чувствувате подобро кога се исмејавате на некој кој работи за тие пари? Вистина вие работите за повеќе, вашите родители работат за повеќе, сите ваши роднини и пријатели работат за повеќе, па овие суми ви се толку многу смешни?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Девојката си ја кажа маката што ја имала порано, што е реалност во Македонија во помалите градови и селата. И некој и се исмејава зошто се радувала што работи под суво и јади на менза наместо на земја на 40 степени. Повеќе од очигледно е дека не сте работеле на нива, од вакви лигуши како вас кои мислат дека ситни и патетични души се оние кои се задоволни од работата во фабриката да му се .... на човек. Ако имаш поголеми амбиции во ред е. Оди, работи за повеќе пари, следи соништа, иди у ..., твоја работа е. Никој не ве натера вас сосила да работите во фабриката, и ако вас ви се малку тие пари на некој му се доволни и не бара повеќе. 2 плати во фамилија по 10 или 11 000 прават разлика, барем за многумина, не збориме за вас Височества кои ви е испод ниво. И имате право да си одредувате ниво, никој не ви брани, само остајте ги на мира оние кои немаат друг избор или виделе далеку полоши ситуации и работни места од Дрексл, па ете се задоволни. Се чувствувате подобро кога се исмејавате на некој кој работи за тие пари? Вистина вие работите за повеќе, вашите родители работат за повеќе, сите ваши роднини и пријатели работат за повеќе, па овие суми ви се толку многу смешни?
Taka e. 90% od narodot se trtovi i posle drzavata ne ni cinela. Kako i da gledas sepak podobro e nesto da se raboti nego doma da se sedi. Da ne im se mama i tate(zlatnite kokoski) na toa ligusite da vidis kako ke se molat pred vrata za da gi primat na rabota, za plata ic nema ni da prasuvaat kolku e. Nekade mora da pocnes da zarabotues, nikade ne pisue deka cel zivot tamu ke rabotis. Ako najdes podobro, ides dalje.
Site demek na zapad se stegaat, demek tamu plati vakvi onakvi, ama nikako partalite da si gi spakuvaat. Fintata e so i tamu treba da se raboti, parite nikoj ne gi dava za lezenje.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom