Дрвена даска, неконвенционален начин на принесување на храна?

Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.331
Поени од реакции
27.879
IMG_20220610_201630.jpg

Во некои ресторани почнаа вака да служат десерт. Секако лаптопот е дезинфециран како што може да се примети од мрљите на него.
@bijons без сеир терање, немаш никакво право да и збориш на шумеча ниту па вакви теми да отвараш после сликава. Ова ко поп да ми збори дека мерцедес е лоша кола.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.955
Поени од реакции
35.488
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.749
Поени од реакции
9.558
Супер.

Сега најди некој доброволец да земе една и да те тресне по главата.
Тресни се ти од зид бидејќи тропаш глупости и сакаш да се правиш некој паметен...ај гитла :boksix::tapp:
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Имам даски со разни форми, криви леви од баба ми, многу интересни.
Слики од мои аранжирања нема да ставам, нормално, да не дојде до препознавање, а и гости дома се изретчија, нажалост.
@bijons употребуваш ли дрвени лажици дома или и од нив ти е страв?
Ајвар со што мешаш :P
Тетке, а ваква даска да не ти се наоѓа?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.578
Поени од реакции
34.763
Прегледај го приврзокот 335121
Во некои ресторани почнаа вака да служат десерт. Секако лаптопот е дезинфециран како што може да се примети од мрљите на него.
@bijons без сеир терање, немаш никакво право да и збориш на шумеча ниту па вакви теми да отвараш после сликава. Ова ко поп да ми збори дека мерцедес е лоша кола.
...не знам дали воопшто допирам до вас ако повторно напишам, дека јас ги фотнав трите медењаците до падот на лаптопот, за во тема што „што јадете во моментот“ да доловам позадина на ПЦ, а истите беа покрај мене во оригинална опаковка, јас не ги принесував на лаптопот ниту на гости ниту некаде, па да ме споредувате со другите кои храната ја местат врз дрвени даски за принесување храна за јадење на трпеза, тоа што беше коментарот за шумеча не значи дека таа измислила „топла вода“ т.е. дрвена даска за принесување храна, па сега јас ја напаѓам, а вие грлати од цела душа ја браните, ова е гастрономски тренд кој се применува веќе неколку години.
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.548
Поени од реакции
9.108
На некои овде изгледа не им фали само даска... Дали знаете дека според HACCP е забрането да се работи на дрвени даски во кујни? Кој парадокс значи... Не смееш да работиш на дрвена работна даска у кујна а смееш да принесуваш храна на даска. Која е логиката? Дали даските кога се враќаат потоа ги перат во машина за садови? Непознато... Не дај боже да испадне дека е модерно и од дрвени лажици и вилушки да се јаде...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.578
Поени од реакции
34.763
темава треба да се пренесе у теории на заговор, пошто никој не докажал дека даските се преносители на бактерии и болести. Освен бијонс нормално.
... ова сериозно или се зезаш?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.890
Поени од реакции
7.569
Знам дека и вакво сервирање на даска го практикуваат во кафаните.
1659036678766.png
Автоматски споено мислење:

И ова е интересно.
1659036903696.png
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.548
Поени од реакции
9.108
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.890
Поени од реакции
7.569
А бе ова тетовска работа...
Не знам можеби го има и во други градови ова.

Наредени сланинчиња на штипки, како да се суши облека.

Која е поентата на ваквото сервирање парчиња тенко исечени сланини?
Автоматски споено мислење:

Тоа па даската кога има оптегнат конец и на конецот висат салами и пршути, кој го измисли, да се убие одма
:D
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.548
Поени од реакции
9.108
Не знам можеби го има и во други градови ова.

Наредени сланинчиња на штипки, како да се суши облека.

Која е поентата на ваквото сервирање парчиња тенко исечени сланини?
Штосно да изглеа ко у тетовска кафана даска а ла "На Султана гаќете"
 

Kajgana Shop

На врв Bottom