Драјвери за Linux

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Како што видов во овој подфорум (Linux) никаде не ја најдов оваа тема па решив да ја отворам. Доколку веќе има иста тема оваа слободно може да се избрише. Сите побарувања за драјвери на Linux OS побарајте ги овде.

Еве пошо јас ја отворам темава прв ќе побарам ако може да ми се најдат драјвери за Fujitsu Siemens Esprimo Mobile V5535 бидејќи јас се утепав барајќи и никаде не најдов.:toe::toe::pos2:
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Драјвери за што? За цел лап-топ? :)
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Драјвери за што? За цел лап-топ? :)
Да де, ако има. Пошто на CD-то што ми го дадоа кога го купив лап топот ги има сите драјвери за XP и за Vista. Плус тоа пред некој ден гледав дека го продаваат истиот лап топ само со Linux Ubuntu OS и ги прашав дали со лап топот оди и CD со сите драјвери за лап топот и ми кажаа ДА. Значи мора да ги има драјверите, само треба да се бараат на вистинското место а јас се утепав 3 дена ги барам и никако неможам да ги најдам па затоа решив и темава да ја отворам...Што значи ПОМАГАЈТЕ оти ќе го фрлам од четврти спрат :toe::toe::pos2:
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Толку знаел и тој што збори.
Проба да инсталираш (или барем да покренеш живо ЦД) на лап-топ-от?
Големи се шансите дека нема да ти требаат нешто многу-многу драјвери.

Највеќе шанси има да ти прави проблеми Wi-Fi мрежната... али се средува ;)
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Толку знаел и тој што збори.
Проба да инсталираш (или барем да покренеш живо ЦД) на лап-топ-от?
Големи се шансите дека нема да ти требаат нешто многу-многу драјвери.

Највеќе шанси има да ти прави проблеми Wi-Fi мрежната... али се средува ;)
Да, пред околу 2 недели инсталирав Linux Ubuntu на лап топот ама немаше драјвери за ништо освен за графичката ама пак го избришав пошто неможев да ги најдам другите драјвери. Еве сега баш и на страната на SiS ги најдов драјверите за графичката ама неможам да ги најдам за Wireless-от, да ги најдам нив после е лесно другите драјвери он сам ќе си ги најде, слегне и инсталира...
И кажи како се средува за Wireless-от де не се прави циција...:pos2::pos2:
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Ок.. прво.. знаеш ли што картица имаш?
Значи, да видиме дали постои ОСС варијанта на драјверот за твојата картица..
Ако не... ќе идеме на варијанта да го натераме њиндоњс драјверот да работи под линукс.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Ок.. прво.. знаеш ли што картица имаш?
Значи, да видиме дали постои ОСС варијанта на драјверот за твојата картица..
Ако не... ќе идеме на варијанта да го натераме њиндоњс драјверот да работи под линукс.
Atheros AR5007EG Wireless Network Adapter
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Претпоставував...
Значи.. на ЦД-то имаш пакет со име linux-backports-modules-intrepid-generic
Ова, меѓу другото го има и ath5k драјверот (требаше да биде по дефолт инсталиран, па имаше некои проблеми, па некои работат со мадњифи, некои не... и решија да го стаат на диск, али да не се инсталира)
Би требало да работи со овј драјвер...
во случај да нејќе.. ќе ги инсталираш овие три ствари:
ndisgtk
ndiswrapper-common
ndiswrapper-utils
ќе прошараш малце низ нет, ќе најдеш како да ги искористиш драјверите од Windows-от.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Претпоставував...
Значи.. на ЦД-то имаш пакет со име linux-backports-modules-intrepid-generic
Ова, меѓу другото го има и ath5k драјверот (требаше да биде по дефолт инсталиран, па имаше некои проблеми, па некои работат со мадњифи, некои не... и решија да го стаат на диск, али да не се инсталира)
Би требало да работи со овј драјвер...
во случај да нејќе.. ќе ги инсталираш овие три ствари:
ndisgtk
ndiswrapper-common
ndiswrapper-utils
ќе прошараш малце низ нет, ќе најдеш како да ги искористиш драјверите од Windows-от.
OK Фала ќе пробам па ќе пишам што сум направил. Сега прво ќе пробам да го подигнам Linux-от од Live CD па да видам дали така ќе работи.
И уште нешто, знаеш ли дали BackTrack 3 работи под Vista ако некогаш си ја користел?
И ако може да ми кажеш кога ќе го инсталирам Linux-от како да го направам да ми се инсталира на D партицијата пошо минатиот пат нешто сум заебал па сум го инсталирал на C и морав после поново да инсталирам Виста и другите работи. :toe::uvo:
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
ако може некој да ми помогне да симнан Realtek RTL 8139/8110 Family дривер за Ubuntu 8.10?

 

bluu

Доктор по општесвени науки
Член од
22 февруари 2007
Мислења
213
Поени од реакции
4
a drajveri za HP 530 za Ubuntu 9.04 ???

potocno za grafickata Intel X3100
 

-G-

Успешен
Член од
15 јуни 2009
Мислења
636
Поени од реакции
255
Dali moze da se najde driver za kamera Logitech USB Quick Cam ? ili ne ja podrzuva linuxot da ja frlam a ? :pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom