Драматични предвидувања за Македонија од МКГ

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Мкг- меѓународна кризна група :D

На македонски
Десет години по потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, Меѓународната кризна група (МКГ), која за време на конфликтот во 2001 година имаше значајна улога во Македонија, во својот извештај објавен завчера ја претстави државава со мрачни слики како ретко кога сите овие години. Меѓународната кризна група го обвини премиерот Никола Груевски дека со своите политики ја става Македонија во заложништво и со тие политики ја турка во распад.

Во делот на заклучоците јасно и драматично се наведува дека судбината на државата зависи од тоа какви одлуки ќе бидат преземени, односно дали Владата ќе се рефокусира и ќе се реориентира кон вистинскиот курс со кој ќе ја придвижи земјава кон Европа или ќе ја води во процеси што ќе доведат до нејзино внатрешно распаѓање. Во извештајот се препорачува Македонија поскоро да го реши спорот со Атина, со тоа што ќе прифати име со географска одредница, а Грција да ги признае македонскиот идентитет и јазикот.

Експертската јавност оценува дека досега Македонија не добила толку негативен, толку предупредувачки и толку драматичен извештај уште од кризата во 2001 година. Според професорот Стево Пендаровски, извештајот е полн со критики за состојбите во сферата на судството, администрацијата, меѓуетничките односи, медиумите, граѓанското општество, а напредокот на земјава кон евроатлантските интеграции е во ќор-сокак.

„Во овој сеопфатен пресек на состојбите МКГ има прилично остри формулации за политиките што ги води оваа влада. Таа практично вели дека Македонија е киднапирана и практично целосната контрола на сите институции на државата е под премиерот и неговата партија. Никогаш не сме го имале тоа во извештаите, па дури ниту кога пред десет години Македонија беше во конфликт“, посочува Пендаровски.

Токму ова е јасно наведено во почетокот на извештајот во кој буквално стои: „И додека останатите земји од регионот во евентуалното зачленување во ЕУ гледаат зацврстување на стабилноста, Македонија станува кревка. Премиерот Никола Груевски, кој штотуку ја формира новата влада, треба да работи блиску со својот албански коалиционен партнер и опозициските партии за да ги надминат и имплементираат мерките потребни за поголема демократија, меѓуетничкото помирување и изнаоѓање решение за спорот со Грција“.

Околу тоа како гледаат на спроведувањето на реформите во земјава се наведува изјава на еден странски дипломат, кој вели: „Тие се преправаат дека прават реформи, а ние се преправаме дека им веруваме“.

Меѓународната кризна група и' препорачува на новата Влада да работи на унапредување на политичкиот дијалог преку постојана комуникација со сите лидери кои ќе имаат активна улога во решавање на клучните прашања за државата. Владата, исто така, треба да го зајакне владеењето на правото и да гарантира дека судството ќе биде ослободено од политички влијанија. Веднаш да престанат притисоците во медиумите, јавните институции и цивилниот сектор. Новата Влада треба да инвестира во зајакнување на капацитетот на немнозинското население и да им гарантира на сите етнички претставници еднаква застапеност во јавните институции, додека ангажирање врз основа на политичка припадност треба да престане.

За решавање на клучното прашање, решавање на спорот со Грција, МКГ препорачува Македонија да прифати име со географска одредница, а Грција да го прифати македонскиот идентитет и јазик. „Скопје да го прифати предлогот на медијаторот на Обединетите нации името ’Република Северна Македонија’ или слична формула со географска одредница, а Атина да го признае македонскиот национален идентитет и јазик“.

Со решенијата што ги предлага МКГ околу прашањето за името не се согласува професорот Денко Малески. „Тие сугерирале решение, но како да не се доволно информирани за фазата во која се наоѓа македонско-грчкиот спор и ми се чини дека и грчката страна апсолутно не би се согласила со таквиот став. За нив е провокација целава оваа античка идеја што се турка, која, во основа, е имитација на грчкиот национализам. Како политика решивме да им парираме со нивно оружје, а мислам дека е тоа погрешно, бидејќи на крајот сето ова нема да биде во наш прилог“, вели Малески. Тој, исто така, е загрижен за, како што вели, хазардерското одење по сечило, бидејќи да се биде надвор од НАТО и од ЕУ е страшно ризично.

„Доаѓаат големи економски и политички кризи и никој не може да ви гарантира ништо ако сме надвор од евроатлантските интеграции. Треба да ни биде пример Грција, која води неодговорна политика и ја банкротира државата, но напомош му доаѓа сојузот. Ако нам ни се случи хаварија, кој ќе ни дојде“, прашува Малески.

Во острите критики на МКГ се укажува на состојбите во сферата на судството, администрацијата, меѓуетничките односи и особено во слободата на медиумите, како и последиците што ги предизвикува проектот „Скопје 2014“. Во една од забелешките се наведува дека Споменикот на Александар Македонски чини 10 милиони, колку што е буџетот на Министерството за образованието а, како што се забележува, училиштата се во лоша состојба.

„Во извештајот јасно се посочува дека тој проект не е само обична урбанистичка проекција за главниот град, туку тој проект е многу повеќе од тоа. Тој се оценува како поширок националистички проект, кој е финансиран од државниот буџет и во кој не се пронаоѓаат ниту етничките Албанци ниту еден дел Македонци. Сакам да посочам дека во делот со заклучоците во последните два-три става има многу темна оцена што ќе се случува понатаму. Таму не се вели дека треба да се работи на проектот ’Скопје 2014’, туку на ’Македонија 2014’ со што јасно се алудира дека вака како што се водат политики на етноцентрички национализам само ја турка земјава подалеку од ЕУ. Дури има една многу опасна формулација со која се наведува дека ако не се сврти сегашниот курс земјава ќе се доведе до степен самата да се распадне“, вели Стево Пендаровски.

Според него, тоа нема да биде реприза на оружениот конфликт од 2001 година, туку дека ќе се доведе во ситуација како што е сега Авганистан. Тој вели дека во услови кога во сите сфери и според сите параметри се движиме надолу, се доведува во голема опасност стабилноста на земјава.
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=C1EF1AB64B1E874E95F00E2488656151
Извадоци ( ако ве мрзи да читате)

Експертската јавност оценува дека досега Македонија не добила толку негативен, толку предупредувачки и толку драматичен извештај уште од кризата во 2001 година. Според професорот Стево Пендаровски, извештајот е полн со критики за состојбите во сферата на судството, администрацијата, меѓуетничките односи, медиумите, граѓанското општество, а напредокот на земјава кон евроатлантските интеграции е во ќор-сокак.

„Во овој сеопфатен пресек на состојбите МКГ има прилично остри формулации за политиките што ги води оваа влада. Таа практично вели дека Македонија е киднапирана и практично целосната контрола на сите институции на државата е под премиерот и неговата партија. Никогаш не сме го имале тоа во извештаите, па дури ниту кога пред десет години Македонија беше во конфликт“, посочува Пендаровски.
На англиски извештајот е овде ...
http://www.crisisgroup.org/en/regions/europe/balkans/macedonia/212-macedonia-ten-years-after-the-conflict.aspx
Извадоци :

RECOMMENDATIONS
To Strengthen Democracy and the Rule of Law
1. The new government and opposition should improve dialogue in parliament. Party leaders should meet regularly to discuss major domestic and international issues. Cooperation at the committee level should be strengthened. Boycotts should be avoided.
2. The government should bolster implementation of laws to ensure the judiciary is free of political influence. It should stop exerting pressure on the media, public institutions and civil society. A parliamentary oversight committee on the media should be established.
3. The new government should invest in capacity building for members of non-majority communities and ensure that all ethnic communities are represented in public institutions equitably. Hiring based on political party affiliation should stop.
4. The EU, U.S., and other international partners should prioritise support for strengthening independent institutions and encourage media and civil society to monitor those institutions’ work.
5. The government should make EU reforms a priority, and the EU should work with Macedonia and start screening its legislation to quicken harmonisation with the EU body of law (acquis communitaire).
To Further Improve Inter-ethnic Relations
6. All political parties should celebrate the ten-year anniversary of the Ohrid Framework Agreement, acknowledging that many of its provisions have been implemented, but continuous dialogue and additional financial resources are needed to implement the law on languages and to achieve the decentralisation, equal treatment and equitable representation necessary to ensure that Macedonia is a multi-ethnic civic state where no group feels discriminated against.

7. Through more consensual work on curriculum and textbook development and joint activities in schools, ethnic Macedonian and Albanian elites should develop and implement the integrated education project intended to unite the country’s youth, and donors should give them support. Only new history books that have been developed consistent with this strategy should be printed and distributed.
8. The language law must be fully implemented, with use of Albanian further extended to state institutions; Skopje should be made a bilingual capital.
9. The parliamentary committee on inter-ethnic relations and the municipal-level inter-ethnic committees should meet more regularly, monitor inter-ethnic issues and contribute to policy-making more effectively.
To Resolve the Name Dispute and Advance Macedonia’s Euro-Atlantic Integration
10. Skopje should accept the UN mediator’s proposal for using “Republic of North Macedonia” or a similar formula with a geographic qualifier as the name of the country for all international purposes; promptly after it does so, NATO should admit Macedonia, and the EU should begin membership negotiations.
11. Athens should acknowledge the national identity and language of its northern neighbour as “Macedonian”; Skopje should reverse its decision to rename its airport after Alexander the Great and desist from similar moves certain to provoke Athens, especially within the context of its Skopje 2014 project.
:DЈа ставам овде темава бидејќи има 3 модератори ( неутрални )
Ако не канта
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Аман немој со вакви теми, сите овие проблематики во кои граѓаните на Р.М испаѓаат мајмуни.
Ова ми е ко СОЛ на РАНА.
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
Не е на арно муабетов...
незнам што друго да кажам освен да оставам еден музички поздрав се е кажано во него :cautious:
бонус текстот од песната :P
Џорџе Балашевич - Криви смо ми

Nisu krivci primitivci što su pokupili mast.
Korov nikne di god stigne, ma, svaka njima čast,
Krivi smo mi...

Otkud svi ti paraziti što su nam zagustili?
Nemoj, stari moj,
Krivi smo mi, što smo ih pustili...

Šta su znali Generali i Brkati Majori?
Jedino da viču: Pali! Ali nisu najgori,
Krivi smo mi...

I svi ti silni, infantilni, što su puške sanjali?
Ne, ne derane,
Krivi smo mi, što smo se sklanjali...

Nisu krivci depresivci, lude i psihopate,
Što su rušili, pa sada nama nude lopate,
Krivi smo mi...

Nisu krivi sedativi što ih nisu sputali,
Sorry, matori,
Krivi smo mi, koji smo ćutali...

Putuj, Evropo,
Nemoj više čekati na nas...
Ne pitaj mnogo,
Dospećeš i ti na rđav glas?
Putuj, planeto,
Super smo se družili...
Nama je lepo,
Taman kako smo zaslužili...

Putuj, Evropo,
I pošalji nam malo peciva?
Nama je dobro,
Sreća jedna neizreciva...
Putuj, planeto,
Ovde se mrak priziva...
Nama je lepo,
Slika jedna neopisiva...
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Аман немој со вакви теми, сите овие проблематики во кои граѓаните на Р.М испаѓаат мајмуни.
Ова ми е ко СОЛ на РАНА.
Како модератор на здравје би требало да знаеш дека во антички времиња солта била користена за дизинфецирање на рана :D
Бојле да боли сега него после кога ќе стигне до ГАНГРЕНА
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
МКГ е тој eye-opener-от?
:pos:
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Пред некој ден за муабетов што не сме во ЕУ ниту пак во Нато со друштво зборевме и бев исмеан.

Зборев дека постојано се задолжуваме за Скопје 2014 и секој поставен споменик.
Колку само долгови колку само кредити имаме земено а ништо не е изградено за правање на пари туку се поставени работи кои бараат рестарвација и годишно одржување, сето тоа чини пари, па тоа се човече милиони еврејчиња годишно само за одржување... колку само милијарди евра ќе бидат потрошени.

Факт дека не напредуваме со финансиите е тоа што последиве Јули и сега Август, каснат платите, касни социјалното, нешто што е незамисливо. За да преместат датуми на исплата од 5-15 дена е тоа е многу, страшно многу.

Некој ми кажа дека па тоа биле малку пари па и 5 милијарди евра да должиме ќе ни ги дадат као на шала.... а кој ќе ни даде кога прашав, немаме никакви амбиции за во ЕУ имаме само амбиции да слушаме наредби и ништо друго, од долг во долг се префрламе.

За Нато и да не зборам, еден поголем конфликт и отидовме јабана, немаме добра армија, немаме никакво вооружување, немаме воено стратешки пријатели бидејќи не сме во Нато.

Искрено јас сум за оваа тема да постои, бидејќи чат пат и повеќе се наоѓаат интелектуалци, битното е што се тоа млади интелектуалци, и требаат да се разговара за оваа проблематика во рамките на нормалното.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
"Огромно мнозинство во светот - преку 130 земји, вклучувајќи ги и САД, Обединетото Кралство, Кина, Русија и Канада - веќе ја признаа Република Македонија под нејзиното едно и единствено име. Сепак некои меѓународни тинк танкови (think tanks) како МКГ одбиваат да ја прифатат реалноста“ - ОМД
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Мкг- меѓународна кризна група :D

На македонски
Десет години по потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, Меѓународната кризна група (МКГ), која за време на конфликтот во 2001 година имаше значајна улога во Македонија, во својот извештај објавен завчера ја претстави државава со мрачни слики како ретко кога сите овие години. Меѓународната кризна група го обвини премиерот Никола Груевски дека со своите политики ја става Македонија во заложништво и со тие политики ја турка во распад.

Во делот на заклучоците јасно и драматично се наведува дека судбината на државата зависи од тоа какви одлуки ќе бидат преземени, односно дали Владата ќе се рефокусира и ќе се реориентира кон вистинскиот курс со кој ќе ја придвижи земјава кон Европа или ќе ја води во процеси што ќе доведат до нејзино внатрешно распаѓање. Во извештајот се препорачува Македонија поскоро да го реши спорот со Атина, со тоа што ќе прифати име со географска одредница, а Грција да ги признае македонскиот идентитет и јазикот.

Експертската јавност оценува дека досега Македонија не добила толку негативен, толку предупредувачки и толку драматичен извештај уште од кризата во 2001 година. Според професорот Стево Пендаровски, извештајот е полн со критики за состојбите во сферата на судството, администрацијата, меѓуетничките односи, медиумите, граѓанското општество, а напредокот на земјава кон евроатлантските интеграции е во ќор-сокак.

„Во овој сеопфатен пресек на состојбите МКГ има прилично остри формулации за политиките што ги води оваа влада. Таа практично вели дека Македонија е киднапирана и практично целосната контрола на сите институции на државата е под премиерот и неговата партија. Никогаш не сме го имале тоа во извештаите, па дури ниту кога пред десет години Македонија беше во конфликт“, посочува Пендаровски.

Токму ова е јасно наведено во почетокот на извештајот во кој буквално стои: „И додека останатите земји од регионот во евентуалното зачленување во ЕУ гледаат зацврстување на стабилноста, Македонија станува кревка. Премиерот Никола Груевски, кој штотуку ја формира новата влада, треба да работи блиску со својот албански коалиционен партнер и опозициските партии за да ги надминат и имплементираат мерките потребни за поголема демократија, меѓуетничкото помирување и изнаоѓање решение за спорот со Грција“.

Околу тоа како гледаат на спроведувањето на реформите во земјава се наведува изјава на еден странски дипломат, кој вели: „Тие се преправаат дека прават реформи, а ние се преправаме дека им веруваме“.

Меѓународната кризна група и' препорачува на новата Влада да работи на унапредување на политичкиот дијалог преку постојана комуникација со сите лидери кои ќе имаат активна улога во решавање на клучните прашања за државата. Владата, исто така, треба да го зајакне владеењето на правото и да гарантира дека судството ќе биде ослободено од политички влијанија. Веднаш да престанат притисоците во медиумите, јавните институции и цивилниот сектор. Новата Влада треба да инвестира во зајакнување на капацитетот на немнозинското население и да им гарантира на сите етнички претставници еднаква застапеност во јавните институции, додека ангажирање врз основа на политичка припадност треба да престане.

За решавање на клучното прашање, решавање на спорот со Грција, МКГ препорачува Македонија да прифати име со географска одредница, а Грција да го прифати македонскиот идентитет и јазик. „Скопје да го прифати предлогот на медијаторот на Обединетите нации името ’Република Северна Македонија’ или слична формула со географска одредница, а Атина да го признае македонскиот национален идентитет и јазик“.

Со решенијата што ги предлага МКГ околу прашањето за името не се согласува професорот Денко Малески. „Тие сугерирале решение, но како да не се доволно информирани за фазата во која се наоѓа македонско-грчкиот спор и ми се чини дека и грчката страна апсолутно не би се согласила со таквиот став. За нив е провокација целава оваа античка идеја што се турка, која, во основа, е имитација на грчкиот национализам. Како политика решивме да им парираме со нивно оружје, а мислам дека е тоа погрешно, бидејќи на крајот сето ова нема да биде во наш прилог“, вели Малески. Тој, исто така, е загрижен за, како што вели, хазардерското одење по сечило, бидејќи да се биде надвор од НАТО и од ЕУ е страшно ризично.

„Доаѓаат големи економски и политички кризи и никој не може да ви гарантира ништо ако сме надвор од евроатлантските интеграции. Треба да ни биде пример Грција, која води неодговорна политика и ја банкротира државата, но напомош му доаѓа сојузот. Ако нам ни се случи хаварија, кој ќе ни дојде“, прашува Малески.

Во острите критики на МКГ се укажува на состојбите во сферата на судството, администрацијата, меѓуетничките односи и особено во слободата на медиумите, како и последиците што ги предизвикува проектот „Скопје 2014“. Во една од забелешките се наведува дека Споменикот на Александар Македонски чини 10 милиони, колку што е буџетот на Министерството за образованието а, како што се забележува, училиштата се во лоша состојба.

„Во извештајот јасно се посочува дека тој проект не е само обична урбанистичка проекција за главниот град, туку тој проект е многу повеќе од тоа. Тој се оценува како поширок националистички проект, кој е финансиран од државниот буџет и во кој не се пронаоѓаат ниту етничките Албанци ниту еден дел Македонци. Сакам да посочам дека во делот со заклучоците во последните два-три става има многу темна оцена што ќе се случува понатаму. Таму не се вели дека треба да се работи на проектот ’Скопје 2014’, туку на ’Македонија 2014’ со што јасно се алудира дека вака како што се водат политики на етноцентрички национализам само ја турка земјава подалеку од ЕУ. Дури има една многу опасна формулација со која се наведува дека ако не се сврти сегашниот курс земјава ќе се доведе до степен самата да се распадне“, вели Стево Пендаровски.

Според него, тоа нема да биде реприза на оружениот конфликт од 2001 година, туку дека ќе се доведе во ситуација како што е сега Авганистан. Тој вели дека во услови кога во сите сфери и според сите параметри се движиме надолу, се доведува во голема опасност стабилноста на земјава.
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=C1EF1AB64B1E874E95F00E2488656151
Извадоци ( ако ве мрзи да читате)

На англиски извештајот е овде ...
http://www.crisisgroup.org/en/regions/europe/balkans/macedonia/212-macedonia-ten-years-after-the-conflict.aspx
Извадоци :

:DЈа ставам овде темава бидејќи има 3 модератори ( неутрални )
Ако не канта
Кое такво се мешаат мочковциве за како ни било дома кај нас? Ај мрш таму, нека си гледаат нивните проблеми.
Толку зар нема маж во државава истово да им го пренеси?

Дури 3 неутрални модератори??? Браво, јас мислев не постојат такви...
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
"Огромно мнозинство во светот - преку 130 земји, вклучувајќи ги и САД, Обединетото Кралство, Кина, Русија и Канада - веќе ја признаа Република Македонија под нејзиното едно и единствено име. Сепак некои меѓународни тинк танкови (think tanks) како МКГ одбиваат да ја прифатат реалноста“ - ОМД
Аххахахаахахахахах
ОМД се јави за името, ама не за како живееме ние во земјава . Браос бе... колку овој пат ќе пратат 5 долари?
Плус дијаспората ќе ни кажува ние како живемее овде.
Дијаспората бе...
Како мали кучки се млатени по австралија и канада не можат да излобираат две прости работи и тука ми глумат јаките. Мрш бе назад у канада и уживајте си во 10 пати поголемата плата од нас
Кое такво се мешаат мочковциве за како ни било дома кај нас? Ај мрш таму, нека си гледаат нивните проблеми.
Толку зар нема маж во државава истово да им го пренеси?

Дури 3 неутрални модератори??? Браво, јас мислев не постојат такви...
Мешање го нарекуваш извештај?!
Оф леле
Имаш право
Не треба мкг да го каже тоа што сите го гледаме на 22 страни каде детално ја опишува корупцијата и партизираноста на општеството и како пука по сите шафови државава пошто на крај краева не земјава без предавниците и останатите ќе биде едно празно големо ништо а патриотине уствари ќе мораа да работат.
И јас се согласувам со тој извештај.
Problem son?

Дури 3 неутрални модератори??? Браво, јас мислев не постојат такви..
да неутрални без партиска книшка и држење придики од типот “колку македонците и македонија е сјајна со поздрав од полска и америка “ ака братот и мисирков.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Ставовите на ОМД (кои се Македонци) за Македонија, не требало да ги есапиме, но затоа сите ќе занемеме во знак на понизен почит и обавезно ќе фаќаме забелешки, кога некој безличен гном од МКГ ќе отвори уста да збори за Македонија.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Мешање го нарекуваш извештај?!
Оф леле
Имаш право
Не треба мкг да го каже тоа што сите го гледаме на 22 страни каде детално ја опишува корупцијата и партизираноста на општеството и како пука по сите шафови државава пошто на крај краева не земјава без предавниците и останатите ќе биде едно празно големо ништо а патриотине уствари ќе мораа да работат.
И јас се согласувам со тој извештај.
Problem son?
Ако ме прашуваш веќе, не треба да кажуваат. Нема што, кој стасал да кажува вака ни е, онака ни е... Си имаат нивни проблеми, нека си ги решаваат. Нити памет да ни солат, нити да ни се мешаат.
Иначе да не беа од МКГ да не просветлат, мислевме оти во утопија живееме... абе ајде, пак ќе речам, европејски мочковци
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
кој се тие мкг бе нострадамус?
не најсериозно кој се тие ? И што им е намерата со извештајов
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Кои се? МКГ се постојано каде што може да се случи криза...и се случува, случајно.
За тие рекомендејшнс првото (суд и демокрација) е остварливо ако властите се потрудат и решат да биде. Второто (меѓуетнички) треба да се затворат/цензурираат кујните од каде се потпалуваат овие тензии (лица, групи, медиуми...), а третото тешко пошто не зависи од нас.
Според него, тоа нема да биде реприза на оружениот конфликт од 2001 година, туку дека ќе се доведе во ситуација како што е сега Авганистан. Тој вели дека во услови кога во сите сфери и според сите параметри се движиме надолу, се доведува во голема опасност стабилноста на земјава.
па ние сме од дамнина на ивица на ваква состојба, но тоа не значи дека МКГ може отворено да се заканува...пошто ова не ми личи на извештај него на класична закана -ако не сторите тоа со името, ви ги пуштаме кучињата. Кога можеа врз либијците, што да не и овде. И не се први и единствени закани. Сепак немаме некој напредок во посочените (овен името, тука не гледам тема за напредок или промена) области. Стари болки
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
па ние сме од дамнина на ивица на ваква состојба, но тоа не значи дека МКГ може отворено да се заканува...пошто ова не ми личи на извештај него на класична закана -ако не сторите тоа со името, ви ги пуштаме кучињата. Кога можеа врз либијците, што да не и овде. И не се први и единствени закани. Сепак немаме некој напредок во посочените (овен името, тука не гледам тема за напредок или промена) области. Стари болки
Не е тоа цитат од нивниот извештај, туку коментар од независниот експерт Пендаровски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom