Драга Кајгана

Статус
Затворена за нови мислења.

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.461
Драга Кајгана,
Ако видиш човек кој нарачува десетка со кромид кога е искочен со девојка му на вечера, веднаш сфати дека дефинитивно се во сериозна врска:)
 

О|ивер シ

Анти.
Член од
14 октомври 2011
Мислења
1.541
Поени од реакции
3.017
АООООООООООООООООООООООООуууууууууууеееее.

Ми недостасуваше ептен!
Без телевизор, без форум, без фејсбук ...исто како во Африка да се наоѓав.
Не можам да се изнаскролам сеа.

Woooooooot.
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.599
Унгарската држава ќе им наплаќа по 0,62 долари на корисниците на интернет за секој гигабјат што ќе почнат да го трошат во текот на еден месец. Поради оваа идеја oколу 100.000 Унгарци излегоа на протести вчера вечер низ улиците на Будимпешта со образложение дека новата давачка ќе го ограничи пристапот на интернет и преку тоа ќе ја загрози слободата на изразувањето.

1.jpg

2.jpg

Браво за нив! Така се бори за своите права.

Meanwhile, во Македонија ситуацијата е ОК, се живее нормално, нема бесмислени давачки и даноци, нема невработени, платите растат, пензиите растат....
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.729
Поени од реакции
15.242
Прееска читам нешто. Учам. Се задлабочив у една тема и така подугачка како шо беше, закони, принципи, постулати, тенџериња, лонци, книшки од чоколади, одлепени плочки што ти знам. И така при крај на темата, за хемија зборам, при крај на темата, после толку со маркеро избоени редови демек битно, важно, демек на колоквиум ќе ми се паѓа, и там на крајо, со црни букви, затемнето, пишале, оваа теорија од таа и таа година не важи за точна и се смета за застарена.
Да ти ебам државата глупа и парно и све!
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.141
Поени од реакции
11.768
Кеј,

Јас само да те поздравам со песнава.

Неам сила за ништо повише денеска. Сеа ќе се завијам под ќебенце и пуштам шесте стапки под земја се додека не се успијам. Има да спијам до утре со 12 саат, таман да се разбудам, па кафе и одиме фејс то фејс со стравот. Ако не и најголемиот у живото. Бррррр...

Се глеаме драга у некоа поенергична прилика.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
6.746
Поени од реакции
10.762
Јадит комшијата му викаш "Наздравје" ти враќат со "Фала", копат бавчата му викаш "Аирлија работа" ти враќат со "Бујрум"....сите ги помешале брзините....:icon_lol:

За добра ноќ (на тие шо си легват во нормално време :))

*Ќе го ставев видеово во спојлер ама незнам како :giggle:
 

RickyLFC9

Модератор?
Член од
28 март 2012
Мислења
17.324
Поени од реакции
34.884
Драга...


... мојот прв текст на Старогрчки. Препис е од текст во книгата, еден вид "домашно", али многу исцрпувачки е. Ко што можеш да видиш, се се базира врз цртички, точки и слично. Има три вида акценти, два видови здив (спиритус) и правила на изговор кога се работи за дифтонзи во однос на нивното акцентирање. Од денеска ги изучувам и петте падежи, како и деклинациите. Разбирам и некои зборови. Додај на тоа дека ова е трето писмо кое го изучувам, не јазик, туку писмо, покрај Кирилицата и Латиницата. Предметот е сериозно тежок и треба многу да му се посвети човек, али надополнува со тоа што е стварно интересно да го учиш, во меѓувреме имајќи во предвид колку само тоа ќе се исплати кога целосно ќе го изучиш и ќе бидеш компетентен, на исто ниво со сите познавачи на јазикот во светот, од наједноставни како мене, до најбрилијантни професори, да преведуваш текстови напишани пред неколку илјади години. Едвај чекам да завршам се и да можам да речам "знам Старогрчки" :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom