Драга Кајгана

Статус
Затворена за нови мислења.

devil!

weirdo
Член од
19 јули 2008
Мислења
1.047
Поени од реакции
462
Драга.
Си седам по дома си гејмам не ми се мрда.
Некако тужно ми е.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
27 ноември 2007
Мислења
29.192
Поени од реакции
60.246


Нека се угоде кајги. Шампиони на Балканот :cuc:
Фала ви момци што ми го разубавивте овој тажен Македонски викенд. Трофејот е за момците кои прерано не напуштија.
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
663
Поени од реакции
719
Кајги нека ја слушнат оваа песна, ама внимателно текстот нека го слушат.
Ај и ќе го постирам и него. Моментално се така осеќам.
I nocas gledam u zvezde. Pitam se, sta je sudbina?
Drhtaj u grudima. Zemlja vecito zedna za suzama
i bol sto obuzima. I nocas cekamo Godoa na stepenistu metroa
-sanjam sivo. A sanjao bih zivot...
O Boze, cije to grehove skupo placamo?
Cije dugove vracamo?
Svi uzaludni ratovi... kisni dani bez duge...
mladi zivoti na koje su cekale neke nove pruge...
Vise ne gledaj svoj dom andjele! Umreces od tuge!
Zbog laznog rodoljublja, vrsnjaci su ginuli
a nisu ni krivi...
O Boze, ja priznajem, ja sam PICKA - ja volim da zivim!!!
...a slike masu sa zidova, iako kazu da vreme leti...
Molim se suncu da nas se ponovo seti.
I kunem se Bogom, vala, nema tog ideala vrednog mog jedinog zivota!
Svi veliki filozofi-utopisti - hvala,
al' mene ne tesi ta spika o patriotizmu, dogme i lazne nauke.
Ja znam da mrtvi placu, jer srcem cujem jauke!
Jecaju i kunu... pitaju "Zasto?"... "Jel bilo vredno?"
Jel bilo vredno? Reci to majci sto je izgubila jedino cedo!
...a mi i dalje zivimo bedno i u ocaju...
Suze za raju u starom kraju. Celom svetu! Nek znaju!
Nek znaju da se ovde pucalo i plakalo iz istog ocaja!
Nek znaju da ni dan danas ne znamo ni razloga ni znacaja!
Rokao sam mikrofon u Tuzlu, primili su me kao brata...
Pa svima je dosta rata! Mrznja nije nasa, vec nam je data!
O tata, reci zar danas treba da mrzim Hrvata ili Muslimana?
Pa sve nas muci ista rana iz starih dana!
Ljudi su ljudi, bez obzira sa ovog ili onog meridijana.
Iste nas stvari plase...
Oprosti nam grehove nase.

Marcelo:
Oce nas!
Ja nisam taj sto zna, al' nadam se da bar ti znas
otkud toliki bol, suze i strah?
Pepeo pepelu i prah opet postace prah,
al' niko nece znati sto je na brata pucao brat...
Oce nas!
Ja nisam taj sto zna, al' nadam se da bar ti znas
otkud toliki bol, suze i strah?
Pepeo pepelu i prah opet postace prah,
al' niko nece znati sto je na brata pucao brat...

Edo Maajka:
E, Marcelo...
Jadno je nase i povodljivo stanovnistvo.
Covek kad nista nema, najlakse mu prodat zajednistvo.
Opet je uplakan cijeli Balkan...
Imamo velke nacije sa malo mozga.
Tvrde oceve i vodje - oni su nam k'o droga:
cijelo vreme biramo lose sisteme...
Dragi moji ljudi, pa vrijeme je da se krene!
Necu vise metke da ispucavam sa sumnjive pretke!
Necu cijeli zivot da zivim pocetke!
Mamu vam jebem: dje god da krenem - u Evropu,
ljevo, desno, napred, iza - treba mi viza!
...i nasa je glupost strah i neodlucnost.
Vecinska zelja da smo u mentalitetu sela.
Taman dobro krenemo - pa u mrznju skrenemo,
nemamo strpljenja za nove, pa onda venemo....
Zaboravili smo kako se smijat. Ti misici na licu
nam se jednostavno ne micu...
Hej, evo ga! Kad estradu vidim,
i opet nestane... kad se sjetim dje zivim.

Marcelo:
Oce nas!
Ja nisam taj sto zna, al' nadam se da bar ti znas
otkud toliki bol, suze i strah?
Pepeo pepelu i prah opet postace prah,
al' niko nece znati sto je na brata pucao brat...
Oce nas!
Ja nisam taj sto zna, al' nadam se da bar ti znas
otkud toliki bol, suze i strah?
Pepeo pepelu i prah opet postace prah,
al' niko nece znati sto je na brata pucao brat...
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.253
Поени од реакции
1.688
kajgi4 se vrativ od grad a utre sum 1 na rabota taka da idam sea da spijam a si se ispukav maksimalno a utre uste pozustro dadooooooooooooo
dobra nok kajgi se slusame
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Драга, знаеш .. имало и полошо од тоа да одиш со некој 2 ипол години и да раскинете и на тој некој да му е само некако тужно знаеш. Полошото е само после недела дена да си се измува со друг. Курва ебена недоизебана! Како може да постојат такви личности на кои ништо не им значи љубовта?! За кој ебан кур сте биле со некој толку долго време, м? За после недела дена да ви е само тужничко, да не ве боли кур, да си муфкате други ?
Секој ден нови и нови разочарувања драга.. до кога вака? Ми патат многу мили луѓе, како да не ми беше доволна само мојата болка!
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.572
Поени од реакции
3.053
Лалеј вака у доцни часови ми доаѓа инспирација глупости да пишуем. Не дека ако не ги напишам тие глупости нешо паметно ќе пишам, али тоа е. Многу ми е згодна аватарката, морам да признаам. Еве сеа ја анализирам, не е толку убаа колку шо позата и е многу ја и устата и е подотворена. Плус за заводничкиот изглед придонесува бушавата коса и тоа шо лактите си ги стаила у скут.
Спиена сум некои 3 саати денес. А вчера бев...5. Очиве ми се црвени мислиш операција ми праеле. Слушам ваква музика од прееска и така почнав да се осеќам. Dreamy. Жими се. Плус, Архив не знаев дека праеле толку добри песни.
Све некои си глупости на интернетов, шо све нема да најдеш. А и овие со протестиве уше толку ме пунат со негативна енерија и уопште целата фама околу случката, па војни, албанци и не знам уште што, никако да заќутат сите. Прајте нешо друго муабет. На темана само 300 страни направија. И ме нервираат сите со аватарите. Се нервирам некој коа има ист аватар со некој друг. Као они, борците за подобрување на системот. Јанкуловска да дае оставка. Ми се повраќа од темава.
Другарка ми праела муабет со некој сељак и ја извисил и му враќавме вечерва. Ја ја натерав да му врати. Морав уште на некој да му ја истурам негативнава енергија. А и си заслужи типот. Дој, дој, ќе седиме до 4. Аха, да. Мисли си. Не знам зашо осеќам сатисфакција од делово. Правдата е задоволена.
Исто, ме нервира шо ми се сменил обликот на очите. Ко оние шо ги цртав ко мала ми се сега. Денес премитеив. Не е вака зборов али не ебитно ме мрзи да се враќам да бришам.
Срчам boys на пинтрест и ми искача сликава: http://media-cache0.pinterest.com/upload/221028294182117679_Woo2FpZe_f.jpg
ОВА БОЈ ЛИ Е БЕ?! Изглеа треба мен да срчам. Чекај.
AAA бољее! http://media-cache9.pinterest.com/upload/279012139383969092_hYWPCOxK_f.jpg
Има добри бе, не се лоши. Не знам зашо ја иам навиката шо е глупа. И ги избришав сите пораки вчера. Пораки чувам бе. Кретенка. Се напнав и за тоа. И ми текнуе колку ми беше одвратен зборов/фразава, а сеа ја употребуем. Не ми се веруе. Напната. Колку лош збор. Употребен у лош контекст.
Нешо корисно ми текна да праам пошо не ми се спие, да ја дочитам книгата. Ти се веруе дека ја читам блу ајд бој? Никад не знаев дека ќе зеам да читам книга со таков наслов, али корицата ме привлече, она е крива.
Да напраам нешо на песнава ми иде.
http://www.youtube.com/watch?v=xpw7_T8ysOo
Ладно ми е на нозете, не знам зашо упорно го тргам горното ќебе 3 дена по ред и у сред ноќ стануем да си го зеам. Смрт ми е ко треба да станам од спиење пошо ми е ладно или да треба да си ја одврзуем косата пошо сум забораила да ја пуштам пред да заспијам и со пунџа сум заспала и ме боли.
Ти зборам exactly ко шо зборам irl сеа. Тој сленг го држам. Приметив дека многу зборои со у има. Веруе, озврзуем, стануем, употребуе. Збороиве ко демек на дијлект ми се, а?
Уше им се смеам на „смешковците“ одоздоле тука шо ги пишуе. Смешковци бе, кај им текнало?
Да не ти нафрлам уше мисли, ќе идам да праам нешо друго интересно, држ песна.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.942
Поени од реакции
6.215
Еве ме во Орландо, слушам онлајн радио Метрополис, пуштаат срцепарајуќи песни, пијам Miller Lite и еве да пишам ред два-три :)

Утрово се разделив од веселата багра Имиџ фотографи класа 04/09/12
Требаше да патуваме со комби кон пристаништето кај што се големите крузери, ама бидејќи бевме тројца, шоферот дојде со Тојота Камри (извонредна кола, размислувам да си купам една :) ) Значи у јапонско количе, море вистинска лимузина шофер чилеанец, и фотографи србин, хрват и најважниот, македонец :) Скоро 6 часа патував до Орландо бидејќи првин го оставивме хрватот на пристаниште, па србинот во хотел блиску до пристаниште, па се изгубивме на кратко во Орландо, ама интересно ми беше :)
Хотелов не ми е по ќејф, ама после видов дека тука соба е 50$ за разлика од Homewood Suites - Hilton во кој чини 150$, така да, колку пари, толку музика, овај комодитет :) битно стигнав на време за да гледам Maverics-Lakers на ТВ, посебен ќејф е што Лејкерси тепаа во продолжение :)
Малку чудно што ќе си легнам во 9 и пол, ама синоќа спиев само 3-4 часа.
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.312
Поени од реакции
5.606

Go to sleep bitch ! Why are you still alive ?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.369
Поени од реакции
12.608
Драга, знаеш .. имало и полошо од тоа да одиш со некој 2 ипол години и да раскинете и на тој некој да му е само некако тужно знаеш. Полошото е само после недела дена да си се измува со друг. Курва ебена недоизебана! Како може да постојат такви личности на кои ништо не им значи љубовта?! За кој ебан кур сте биле со некој толку долго време, м? За после недела дена да ви е само тужничко, да не ве боли кур, да си муфкате други ?
Секој ден нови и нови разочарувања драга.. до кога вака? Ми патат многу мили луѓе, како да не ми беше доволна само мојата болка!
Passed down to you, my fellow friend.
Тоа е типична машка (срање од) особина - да се измува/фати нова цура по долга врска. Особено ако таа му раскинала/демек му раскинала. Тоа се вика машки инает. Морално деструктивно е, но е едно од непишаните правила. И да... според мене е чисто срање. Со тоа се покажува колку типот уствари е слаб и не може да се сноси со реалноста па бара којидае. Ама затоа потоа.

So says Saladin.
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Драга,

Ме иритираат универзално прифатени класификации, стандарди и критериуми кои се однесуваат на луѓе од различна возраст, пол, занимање и оние другите набројанки. Дури и оние за иста таргетна група се без врска. Ко демек ситe ние сме мафини, правени со ист мастраф и во исти калапи и реагираме подеднакво исто на исти дразби.
Го сфаќам феноменот дека не сите подеднакво ги доживуваат работите, но сепак има некои граници (кои не се универзално пропишани, него се вика човечност) кои треба да се запазат.

Како што се ближи мај, така имам се` повеке причини да сакам да се ближи мај. И да, сериозно размислувам за останување во мај, комплетно!
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Здраво, се надевам си била добра кајганка ;)
Што има ново? Гледам си пораснала, пролепшана, попаметна...
Да разгледам малку, па пак ќе си помуабетиме.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.462
Поени од реакции
1.706
Никогаш не бев способен да седнам и да напишам нешто што на доволно јасен начин ќе ги изнесе работите кои сакам да им ги кажам на најдрагите. Најлесно ми беше да ги погледнам во очи и да им пренесам дел од сигурноста, поддршката и вербата која им ја нудам со еден навидум обичен поглед.
Ќе пробам да го доловам преку стиховите од River на Emeli Sandè она што погоре накратко го опишав.

Верувам дека секој од вас има по некоја личност на која сака да и помогне да успее и да постигне нешто повеќе од материјално задоволство.

Понекогаш остануваме неслушнати токму кога сакаме да помогнеме
See maybe I'm too quiet for ya,
You probably never noticed me,
But if you're too big to follow rivers,
How you ever gonna find the sea.
Пробуваме да бидеме оние кои ќе го направат патувањето кон целта полесно само затоа што туѓата среќа е и наша.

So follow me, I'll be your river river,
I'll do the running for ya, follow me,
I'll be your river river, I'll move the mountains for ya,
Follow me, I'll be your river river,
I'm here to keep you floating, follow me,
I'll be your river river, river river, yea
Даваме сè од себе за да разубавиме нечиј живот, знаејќи дека личноста е доволно вредна и заслужува наша пожртвуваност.

If all you want are answers to your questions,
And you can't seem to find no love for free,
If you're lookin' for the right direction,
Then darling look for me.
И покрај тоа што знаеме дека сами по себе не сме решението и единствениот пат кон крајната дестинација, сепак остануваме да го олесниме товарот кој доаѓа со самото патување.

See, I can't make the loan much lighter,
I just need you to confide in me,
But if you're to proud to follow rivers,
How are you ever gonna find the sea
Секогаш пробуваме да дадеме до знаење дека без разлика на сè, колку и времето да нè раздели, секогаш ќе ги имаме тие неколку посебни личности за кои сме спремни да одиме против цел свет само за да можеме утре да им бидеме потпората која некогаш ја гледале во нас и можеби и недоволно ја искористиле.

Wherever you are standing,
I will be by your side,
Through the good through the bad, I'll never be hard to find,
So where ever you are standing, yea, I will be by your side,
Through the good through the bad, I'll never be hard to find.

На крај, би сакал на момент да размислите дали имате некоја ваква личност во вашиот живот и дали можеби има некој кој за вас би го направил сето она од погоре. Доколку одговарате на барем еден од овие два услови, сметајте се себе за среќна личност и не заборавајте да го цените она што другите се спремни да го направат за вас.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom