Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
1 октомври 2022
Мислења
300
Поени од реакции
581
Замисли ова сценарио сите сме запознаени со војната на Украина со Русија и тоа дека цел свет ја помага Украина во борбата против Русија.И замисли сега војнава да ти траела 10 години,снемува оружје на Америка снемува оружје на Англија снемува оружје на Германија итн...цел свет снемува оружје....се јавува Зеленски на Путин и му вика...
55.jpg
:coffee:
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.938
Поени од реакции
35.340
Само македонец може да продава половна кола за цена повисока отколку што е нова во салон.:vozbud::pos:

Му пишав чисто од љубопитност, ми праќа слики од сервисна книшка зачувана била и редовно сервисирана, затоа била таква цената.:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.238
Поени од реакции
22.430
Драга,

Гоце Делчев некогаш кажал : "Јас го разбирам светот како поле за културен натпревар меѓу народите " , денес во 2023 година дополнил "... ама без Бугарите во него. ".
 

Rolling Paper

Џокер Ноле
Член од
21 јануари 2023
Мислења
252
Поени од реакции
519

Македонија 2023.

После тешкиот транзиционен период оваа млада но значајна земја на балканот конечно доживеа благосостојба. Насекаде среќни луѓе чии што лица зрачат со задоволство, убавина, љубов и самодоверба. Стопанството доживеа ренесанса, невработени нема, сиромашни ич, буџетот е преполн. Препород во сите сегменти во живеењето. Артистите во МНТ имаат плата од 4000 евра. Нема национална нетрпеливост, кафеаните работат нон стоп.

2.000.000 луѓе живеат во слога, југомагнат, љубов и разбирање.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Кајганке :love:

Колку векови во темнина си била,
колку темни сказни знаеш, земјо мила.
Колку страдања на рамена си збрала, колку жртви ти за слобода си дала.

Знае сводот вечен,
знае сиот свет,
кога Вардар течел, миел ропска клет.
Колку света сила в гори твои се зби,
колку биваш мила земјо, мајко ти


Композитор, автор и аранжер е Јане Коџобашија, во изведба на Никола Давидовски. Скопски фестивал 1977 година.
Прекрасна музика, волшебен, ангелски магичен глас и текст кој сигурно ќе ви ја наежи кожата, а можеби ќе ви измами и некоја солза.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
ДК

Минималната потрошувачка кошница за Август 2022 е 51.714 денари, покачувањето е од 33-34 илјади на 51 илјада. Причината поради која го пишувам постов е пошто од Август наваму нема веќе податоци :vozbud: :vozbud: :vozbud:
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.752
Поени од реакции
10.440
После теретана чајче и Мајнкрафт.
Надвор снег.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.537
Поени од реакции
34.692
Кајг,
да речеш момче младо, ај разбирам ќе порасне ќе научи да ги цени повеќе своите родители и претците, ама човек кој помина и сито и решето да не знае што значи симболика, а најмалку да ги цени своите претци под претпоставка дека е Македонец, да нема своја историја и корења зошто Цацко е крив што му се откорнати, јас навистина не можам да разберам, а ти можеш ли?
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
617
Поени од реакции
1.317
Драга...

Денес имав напорен ден + уше еден комшија веќе не ми прави муабет.
Напорен оти цел ден морав да климам со главата на муабетите на комшиите за Гоце Делчев и колку младите не си ја знаат и ценат историјата...
Последнио комшија шо почна да ме дави не ми е много симпатичен и пошто ми го помина прагот на толеранција одлучив да му зборам за комитите, како македонците биле мирољубив народ сакале да си ораат чуваат стока... а мрзливите безработниците оделе комити да се... и дека биле нешто ко оние мексиканските банди у филмојте со Џон Вејн, иделе по селата да им дадат јадење и да ебат путки. У таква ебачина го фатија и бркото у заседа. Дали е тачно не е ни битно, она што е битно е шо сум ја сега раат, една тачка помалку ќе ме замара у животу.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Dear K,

Јас, кога ќе прочитам наслов од типот: „Џекпот: Два хороскопски знаци ќе уживаат во пари следната недела“.



Ама ништо. Ајде, здравје, ако не оваа недела, наредната...
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.600
Поени од реакции
6.018
Кеј,

еден албанец има за женска една црнкиња. Ја прати на одмор Турција да научела повеќе за неговата култура. Оваа знае дека јас, кхм, не се мирисам баш со него, па ме прашува мене(?) работи на тема религија. Јас, комплетно навреден од идејата дека тврдел дека и Македонија е 50% муслиманска, пробав суптилно да скријам што чувствувам. Девојкава ми вели, од тебе не очекував дека и ти си муслиман, едноставно не изгледаш така. Решив да и објаснам некој работи. Исрено ми падна жал за девојката, она што кај мене се ноншалантни теми, нејзе и ја мати главата веќе подолго време, се познава, гревота. Вчера дознав дека ќе се исселела од неговиот стан, дури и по цена да живее во населба ко Бронкс, таму каде најбргу ќе најди стан. Имено, и рекол да размисли да се конвертира во Ислам. Мега Фејс-Палм. Само една религија е чиста и права, таа на војсководецот Мохамед, шо ја тепаше 11се годишната Ајша, дур да позелени од чотек (ова е цитат од Коранот). Ептен палец надолу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom