Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
27 јануари 2022
Мислења
21
Поени од реакции
58

Драга...

Нема боље навијачи од балканските и источно европски земји. Го тврдам ова, квалитетот на фудбалот на страна... Вакво нешто нема на Олд Трафорд во Манчестер или Камп Ноу во Барселона, друг е менталитетот на луѓето.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.572
Поени од реакции
5.980
Убавино,

ми се гади од идејата дека има 2 до 3 лика во Македонија кои уште го вадат и го маваат на Путин, баш ви го Пут-ин. Ви го кладе бе, по прилепски ебаго.

Нашата земја на крајот од 80ти беше расчеречена помеѓу два одвратни огна, ни свршија на образ и Русите и Американците. Треба ли да ве потсетам како одеше тој сексуално воен перверзен чин и срушениот мост во Мостар? Прозападни Хрвати, проруски Срби. Измеџу илијадници убиени Босанци.
Ајде алтернативно сценаријо - Југославија во 90ти целосно се интегрира во ЕУ и продолжува да го турка својот очигледен потенцијал. Каде ќе бевме сега? Забранети ќе ни беа ли Норвешки и Швајцарски визи? Или ќе одевме на одмор Португалија, скијање во Словачка?

Јас сум занемен пред одушевениот восклик на Македонската јавност, на темата Русија ќе ја нападни Украина. Уште свршуваат на тој тип на вести. Подобро од гнев и сиромаштија очигледно не заслужуваат затоа што за подобро не им фаќа главата.

Сега се поставува прашањето, јас на чија страна сум? Мене ми е очајно жал само за Украина, земја полна сиромаштија е ставена во Биполарна ситуација од која вака и онака невино ќе страда, за некој да и сврши на образ на крајот од сиот неред, или да ја силува, пошто воњата и сиромаштијата во сексуален еквивалент се силување. Само за неа ми е жал, само со неа симпатизирам.

Во периодов научив да симпатизирам и со Германци. И нивната ја сечеја ја делеја со ѕидови - со децении.
На почеток не сфаќав зошто кога ќе кажам дека доаѓам од Македонија, една од многуте бивши Југословенски, кај Германците е присутен замислен израз и сочуство. Откако нурнав во нивната историја после лошиот чика, и поделбата која и денес не е целосно залечена, ми стана јасно. Горбачов и слични грозни прдешки, руски еквиваленти на ликови ко Клинтон и Буш и ја пишувале иднината, или подобро кажано неживотот на Источна Германија. Не се срамат ли барем малце? Не застануваат ли да си речат ох боже мој што направив? Совест нема. Животни.

Нареден пат кога ќе се запрашате зошто сето е вака упропастено, не вперувајте прст кон некој друг. Туку размислете два пати пред импулсивно да поддржите некој.
За мене? - отследив неколку лика на Фб кои мислев дека размислуваат убаво, но после про-руските гомна, можев само да им кажам чао.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Невидени пари направија лабораторииве со коронава ...

Се надевам дека набрзо ќе заврши и ќе можеме нормално да живееме. Не дека живеам нешто ептен ненормално, али маскиве на работа ми се гушење.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
ДК
прочитав еден текст..


две солзи ми капнаа...
 
Член од
15 јуни 2020
Мислења
239
Поени од реакции
905
Примеров над мене со овај од беса ми беше причина за постов. 31 ден сум "clean" од отворање на time.mk, на фб ги избришав сите политички профили, и овде некои теми како случувања, политика и блам држава не ги следам повеќе. Ептен бев западнат психички од читање работи шо во никој случај не ми го подобруваа животов, само во депресија и гнев ме фрлаа. Му препорачувам на сите шо се чуствуваат лошо да го направат истово, и нормално опкружувањето сменување ако и тие зборуваат за нештово.
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.387
Поени од реакции
3.078
Да се надоврзам на Византиецот на темата гадење...
Како ми се гади од онаа срањето од песна јерусалема и уште кога ќе ви видам како играат-фонтана брату од повраќање...:sick:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom