Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.496
Поени од реакции
9.406
Ако не станам бомбаш самоубиец поради овие преварантиве топ шоп, теле шоп, ја топла да не се викам:mad::mad::mad:
Рекламираат ејџлифт серум кој за 60 секунди, замислете, само за 60 секунди ви ги измазнува брчките:vozbud::facepalm::vozbud:
Абе ние на ретарди ли ви личиме или на што..пиз.ви материна..
60 години да се мачкам со тоа ваше :гомце: нема брчките да ми се измазнат а не па за 60 секунди....
Лудаци :boksix::pistoldz::uzi:
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Ок, ова веќе е надвор од контрола.
Не ме ни чуди што година дена сме погодени од еден ебан вирус.

Значи вчера бев да му кажам чао на другар ми, ја напушта Малта, и како и секој што треба да патува напраиле тестови, иако сите асимптоматични. Грешка негова што не седел карантин и што не ми кажа дека се тестирале се до моментот кога се видовме ама сме можеле да оствариме контакт и пред тоа. Да, неговото дете испаѓа позитивно и сега јас сум тој што треба да седи карантин.
И тоа не е проблемот. Проблемот е кај компаниите, поточно жена ми каде работи.
Денес се самоизолиравме, како секој нормален човек што би направил, иако јас бев против тоа. И за жал, бев во право кога и кажав дека треба да одиме на работа и дeка нема да имаат разбирање за нас иако на некој начин им правиме услуга со тоа што не се појавуваме на работа. Од контактот со заразениот сме немале контакт со колеги.
Жена ми веќе цело сабајле ја масираат и и кажуваат дека нема да биде платена за периодот кога ќе се самоизолира. Кај мене на работа ниту А ниту Б. Очигледно чим никој не ме исконтактирал нормално дека сега разговараат и мислат како да се заштитат од вакви отсуства.
Епа племето да им го изнаебам на сите. Пандемија е. Не сме први ниту последни кои стапиле во контакт со асимптоматично позитивни. Затоа следен пат ќе се праам на Тошо и ќе ширам зарази...за да избегнам секакви полициски прашања од менаџерите и евентуално кратење на плата.

А да, забораив да пишам. Не си прајте филмови во глава со тужење. И да добиеме нешто на суд тоа би било после една деценија. Владите треба да ги натераат компаниите да овозможат вакви отсуства и да најдат начин да го покријат истото да не мора да се доведеме во ситуација да мислиме дали е подобро да идеме на работа иако сме биле во контакт со позитивен.
Но тоа можеби во други времиња или посредени држави. Малта, дефинитивно не е една од тие.
 
Последно уредено:

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Mora ova da go pisam... rucav i aj otvoriv komjyter malku da zirnam pa da legnam troa.
Koga tamu t.s. tuka vo nasa tema vidov op letnal i onoj Lijalkov.
I pocnav da gi otvaram site adresi,portali li se vikaa i da docituvam,vistina li letnal.
I sam se cudam kako pominale DVA I POLA casa vrtejki stranici i sekade isto GO NEMA - SE BARA.
I uste ke vrtev po vestite da ne me viknese zenami...ajde sto napravi...a jas i velam-
Eve citam za SASO MIJALKOV, izbegal i tn. ... a taa mi veli
-(citiram) A tebe da te zatvorea ke citase li Mijalkov za tebe.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.455
Поени од реакции
2.462
ДК

По повод разделувањето на Daft Punk , дојдов да кажам дека Random Access Memories е еден од најдобрите албуми што ги имам слушнато , од прва до последна песна ниту една не сум прескокнал.Предобар бленд на диско , фанк , електронска и прогресивна музика , и сето тоа добро скоцкано и продуцирано за секој слушател безразлика што слушал , да може да ужива. По прог од многу прогресивни албуми.
Штета што нема да се слушне нешто ново од нив. :(
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Да си се надоврзам на еден мој пост од пред некое време, ќе го дополнам со уште една категорија на ликови кои не ти го ценат времето: тупаџии што вртат саат време со муабет за да извадат информација и не те прашуваат директно, иако сум 100000000% сигурен за што дигнал телефон да ме побара. Е на :kuracc:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom