Драга Кајгана (виртуелен дневник)

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.094
Поени од реакции
16.291
Драга К,

6 се напраја, 6 месеци тука во Германија. Се преселив оваа недела во првиот наш стан со женската. Стегнавме заби и за време на корона кризата, не искористивме ни помош.

Врвевме со 600е тие два месеци дома ама помина. Победивме. Сега ете нов ебан проблем. Од бирото за странци за Шелвиг Холштајн веќе 2 месеци чекам офентал а Недела ми истекува...пак денес се јавив по 39393838 пат и пак ист одговор - Да процесираме документи и др недела ќе имате термин, имаме мн работа.

Шо знат тие за мн работа? На 30 год да прајш нов почеток, да напуштиш дом и буквално одлична работа (поради икс причини и поднебје) и да лупаш секој ден по 10 саати (11 сосе возење во воз) и да дојди некој да те дупи 2 месеци оти имал мн работа...

Ако до Понеделник не добијам се што ми треба ќе бидам првиот МК шо станал сериски убиец во Германија :pos:...

Него др ми беше муабетот ( ко Цацко од К-15 шалтовам од тема во тема хаха). Ми фали дома, ми фалат домашните, внучињата, другарите...мн тежок е почетоков упм... Америка не ми беше вака или можеби дека бев мн млад...

Како и да е се ќе биде добро бар се надевам...ако не тоа е јбг божја волја мое е да напрам се макс шо можам...

ДН Кајги...
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.478
Поени од реакции
16.091
Драга

Фала Богу што немам таква интелегенција да сум активист на некоја партија, а уште повеќе фала му што немам таква интелегенција да бидам полицаец.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.895
Поени од реакции
17.517
Уште еден факт дека се грешка сите оние кои викаат дека сме биле Бугари или Срби.
Неколку дена улиците во Софија и Белград се се полни со народ на кој му е дојдено преку глава од овој систем во кој богатите стануваат побогатати а сиромашните посиромашни. Во Скопје и Македонија нема ништо такво, во Скопје и Македонија се случија такви работи за кои имавме право не само да убиеме неколку политичари туку и да ги избришеме од историјата како да не постоеле, како Сталин што правел со сликите.
Еве за некој ден се изборите, уште сега знам дека народот ќе избереме пак исто, ќе се задоволи со тоа што го има, ќе остане да тоне во мизеријата која ја живее, ќе ја остави земјата на своите идни поколенија во пекол и ни најмалку нема да се покае за тоа.


Не знам што друго да кажам, ќе го завршам мислењето со еден дел од една песна која се пееше низ трибините, песна која беше симбол за младите и таа генерација.

Стани Македонче, ова е твојот дом.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Обезбедувањево во Сити мол има невиден апгрејд на функција поради пандемијава.
Контролираат ред на влагање „чекај, чекај, таму е редот, сега ти влези, чекај“, „дечко стави маска, полиција ќе те казни доаѓаат, мора маска да носиш дечко, пошто јас сум шеф на обезбедување затоа ти го кажувам ова“ ?????????? ах ти шефот.
Како ова да е малку, и уште те враќаат назад ако не го искористиш „средството за дезинфекција“, „дечко врати се да се дезинфицираш“ кое и онака е 99.9% вода и кое сигурно го имаш искористено претходно, пошо кој иде у Сити мол за влагање во еден бутик.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Осеќам дека волку антагонизам си "немам створено" од други во рок од три недели никад :D
А инат сум и не му се правдам никад на никого, нек си ебе матер...... важно агонијава помина :LOL:
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Многу ме нервираат оние што мислат дека знаат се во секоја област, уствари врска немаат и најтрагичното е дека не се ни свесни за тоа. Не може никој на планетава да знае се ниту од својата област.....еве јас сум сениор програмер, но смешно е да кажам дека знам се за ИТ....зошто не знам.
Има една многу мудра мисла од Сократ - "Знам дека ништо не знам" ......поентата е дека кога некој ќе го прифати тоа има можност и да дознае/научи, се до тој момент е блокиран, во заблуда.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
ДК

Сега читам вест ја осудиле 19 години за убиството на Пинета Секондо, а типацот што избегал не можеле да му судат во отсуство пошто за такво сериозно дело морало да има одбрана.

Па нели ако избегал типацот по автоматизам ги губи сите права? Од вакви банана ситуации ми се гади. :sick:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
Драга не ми се верува една од двете најголеми политички партии ме таргетира денеска со реклами на Adsense :facepalm:

Абе не се од вчера да не знаат дека не смее тоа да го прават во предизбрен молк.
 
H

HoT _iCe

Гостин
Срц, до ичера мислеше дека сам заљубен, да ме прашаше пред недељу дна, ќе беше убеден. А сга кур ме боли. :icon_mrgr:
Стварно не ми е јасно што ви е курац на вас девојке у 30ти године што се немате пронајдено и не знаете што сакате. Бирала Бирка ќоравога Мирка, кокошке едни :D
 
Член од
15 јуни 2020
Мислења
240
Поени од реакции
905
Оти не знам ми се гади од македонскава твитер заедница, се грозам и така да ги нарекувам демек нешто као вау се интелектуалци. За секоја ебена дешавка во државава имаат мислење, или како шо пиша еден погоре сите експерти. Боже сачувај, во априлот сите се јачеа СЕДЕТЕ ДОМА КОПУЦИ ААА КОРОНАТА ААА а сега месецов ни малку ни помалце слоганот му е ИЗЛЕЗИ... ИЗЛЕЗИ човече на 200 секојдневно крастосани, колку треба пари да ти шибаат од партија, сорос, будимпешта или орбан за да бидеш ваков морон. Сфаќам дека имате фамилии за хранење ама како си одите дома и ги погледнувате децата во очи и му викате денес сине бев гомнојадец и самиот бев контрадикторен на мислењата шо ги имав пред еден месец. Стварно не ве разбирам, али ко ќе видам дека секој од вас има по едно станче во СК и мерџо од 25к евра и некако ми се појаснува работава. Секој си има цена а богами и 50-100.000 евра не се малце во државава за да излезиш и да мафтате со кури*ата РЕЖИМ ДОЛЕ РЕЖИМ ГОРЕ да ви е*ам крвта мизерна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom