Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.029
Во моментов имам потреба да сум во стар воз кој сообраќа на линијата Скопје-Кочани.
Тргнуваш околу 16 и 20, дремеш во стар вагон, читаш пораки што ги пишувале дечишта по седиштата. Гледаш пустелија насекаде, станици на кои никој не се симнува. Ораници кои ги наводнуваат прскалки кои достигнуваат до возот и ако не е затворен прозорецот, ќе те направат жива вода.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Денес беше уште еден тмурен неделен ден со матни облаци, еден од оние денови кога човек си поставува прашања од типот Ќе врни? и дава одговори со погодување од типот Нема да врни, или можеби ќе зароси сосема малку.
И таман мислиш дека поминал денот, ко во 23:30, почнува да ти свири в глава БУМ БУМ од Гавазова, само затоа што комшијата ја слушаше прееска 10 пати со ред, дури ја чепкаше колата.

Оф матер ти ебам, долга ќе е оваа ноќ, ако ништо не се смени. Барем да имав некакво познавање од јога, будизам, контролирање на мисли или што ти знам...
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.302
Поени од реакции
7.434
Ма каква Корона бе, не постои тоа, како можете да верувате на такви ЛАГИ... Со 5г Бил Геј ќе не отруе, како може да верувате и да се труете со вакцини. Мислите со сопствена глава...

После 5 минути на ФБ верува дека ќе добие базен па лајкува, шерува, коментира....

 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.321
Поени од реакции
3.171
- selfie vo lift
- slika od paraglajder
- slika na golema karpa so race rashireni i pogled nakaj horizont
- selfie so kuce/mace/dete (ako e samohrana majka)
- selfie so Ajfelova kula/Kula od Pisa/Big ben vo pozadina
- selfie od plaza/bazen/teretana pokazuvajki cicki i/ili gz
- "Jas ne sum tipicna devojka. Sakam macki/kucinja, patuvanje i da pijam kafe/vino."
- Zasledi me na @dosadnathotka6789
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Драга Кајгана, од сега ќе велам дека моето нејадење месо е дел од религија пошто можеби тогаш дома нема да ме убедуваат да каснам од сармичките, шо ќе ми било ако имале месо, али кога прашав зошто тие не јадат месо за време на пости одма башка е, то друго е, то посебно е. Јер замислен Бог е поважен од животот на животното. Got it. Религија ми е. Не јадам месо ради религиски причини. То друго е. То посебно е. :гомце:
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.991
Драга

Најголем кловн во врска со коронавирусот што испадна после оној докторот несторовиќ од Србија е бившиот (сегашниот) реис.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Ми се свиѓа моментот дека на протестите Американциве излегуваат со маски. :)
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.665
Поени од реакции
4.387

Кенгури во северозападна Австрија :pos: :pos: :pos:
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.321
Поени од реакции
3.171
Dobiv reshenie za danok shto mora da se plati vo rok od 15 dena. Doagjam vo osum saat pred NLB, cekam red saat vreme, popolnuvam tri uplatnici...
Doagjam pred danocno, cekam red saat ipol zaedno so lugje shto celo vreme se butaat preku red, se derat kon obezbeduvanjeto. Site nosat maski, ama pod grlo.
Doagja mojot red, se pikam vnatre davam uplatnicite i tetkata mi vika deka "...mi gi nema parite vo kompjuter" i deka nemoze da mi go vraci resenieto ako ne se legnati. Zasto me nema vo kompjuter? Zatoa sto sum platil denes. A shto e toa bitno? I za koj kurac barate togash uplatnici za reshenieto?

Po nekoe vreme doagja edna pomlada tetka i mi objasnuva deka navodno, sistemot za uplati se refreshira ednash na dva dena, vo 12:00. Somalia ne ni e ramna. Znaci da dojdam ili utre ili pokasno denes... Za da ne cekam za dzabe, naogjam broj od ministerstvo za finansii od nivniot oficijalen sajt i vrtam da prasham koga nareden den ke se refreshira sistemot, brojot ne postoi...

I posle sevo ova nekojsi na forumov ke mi zameri za mizantropskiot odnos sto go imam kon ovoj narod. Ovaa drzava i ovoj narod se edna golema shala. Sve sto mu se slucuva na narodov e 100% zasluzeno. Isto kako deca od gradinka da sednale da si igraat drzava i da sobiraat danoci.
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Синоќа, 12 саат навечер. Одам во кујна да пијам вода (да речеме). :ROFLMAO: Арно ама, на работната маса во око ми паѓа едно тањирче, полно со ванилички. Не палам светло, да не ги разбудам моите. Распаднати беа поприлично, зимам едно топче, одам над лавабо да си апнам, a таа цела ми се срони на земја, како ја фатив така се распадна. Ијј си викам ама мека била ваниличкава. o_O
Ај си викам заеби, не зимам друга. Знак ти е ова Шумечо, не пиј вода во кујна веќе (си зборам сама со себе). :ROFLMAO:
Одам до кај мајка ми да ја известам и вака течеше разговорот:
- Ми се раздроби ваниличка у кујна, не палам светло, ќе соберам утре.
- Каква ваниличка? (цела успана)
- А бе ваниличка ми падна (се утепувам од смеење дека има успана гримаса и не ѝ текнува).
- Шумеча, ние немаме дома ванилички. Што збориш?
- А бе како немаме, тие у тањирчето што се? :pos:
- Шумеча, па нели ти прееска мереше шеќер во прав за тортата?

И тука почнувам да се ќезам сама на себе, колку кратка меморија имам бе. Си се полакомив, ја топка шеќер сум земала. Тоа ти се вика лаком г* трагедија. Браааво. :ROFLMAO:
Ај, чао. :D
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.177
Поени од реакции
8.805
3 месеци сметки немав платено поради гигантските редици пред пошта и пред банките. Ми стигна опомена и веќе морав да одам и да чекам. Сметки што не можам да ги платам онлајн, се друго така плаќам. Морав со уплатница. Пред поштата застанав.

И секогаш се дешава нешто во редот, ние не сме народ што само ќе си чека ред, кога ќе стигне да си плати и чао пријатно, него вакви сме:

Таа пред мене само што дојдов: 3 саати чекам болна сум од кичмата, со стап се движам, срцето не ми е во ред, тешко дишам, простум не смеам да седам. И се мене ми збореше. И јас што да правам.. Што да правиш тоа е и викам. Зад мене доаѓа една друга ми вели долго чекате? Јас сега дојдов велам. Оваа пред мене почна истиот муабет. Пред неа човек рече за нас било само карантин како што било за велигден од петокот. И се вмешаа пола луѓе ама не беше петок господине сабота беше од сабота почна карантинот. Не, петок беше знам на пазар сакав да одам не можев ради карантинот. Абе сабота беше човече разбери се... Кавги, тензии, заплети, расплети тука некое време дали било сабота или недела.

Тие се караат, еден влезе внатре и му се пуштија, една бабичка почна да трча по него да го врати назад. Алоооо кај одиш ти преку ред ние будали сме тука што чекаме, некултурен еден, поради вакви ко тебе на ова тереџе сме.
Поштар сум, тука работам чоекот греота исплашен. И пак му се пуштија ние на грав не гледаме дека си ти поштар што не игнорираш речи поштар сум и влези. И муабети за него и поштарите не се што беа, Цане кога беше абе за 10 минути цел град го вртеше и се точно на место како шо треба ти носеше, овие што се сега крадци ти крадат од пензијата, од платата...

За тоа време пак една помина по скалите преку ред со трчање. Пак по неа бабата да ја врати. И се враќа и оваа зад мене и вели срам да ви е госпоѓа дотерана стросана а некултурна, будали тука не правиш. И се врти таа преизнервирана, зацрвенете во очите, чад од ушите и излегуваше и мене ми вика мораш да мрчиш така? Немој да ми мрчиш мене не ме знаеш која сум гадно ќе се заебеш разбра? И вика урла. Јас онака како грев некој збор не кажав ми се пушти. А овие другиве па ќутат. И си викам не се расправам си молчев не кажав ни јас дека не и реков така, ама жената не се откажува. Алоооо тебе ти се обраќам, мора да мрчиш за се? мораааааш? И сите ќутат. Не ти реков јас и викам, ама навистина не е фер да одиш така преку ред освен ако не сте вработена тука. Преку ред ќе одам и ми можеш нешто ми вели? И ќутат овие грдотиите. И се качува по скали и ми вика еве гледај преку ред одам види ме... И влезе и почнаа поротниците ама откако влезе, како не и е срам кучка види ја, тешко на тој дома што му е, абе ќотек за оваа, ах како не ми рече мене да ја подберев...

Не се помрдна редот ни за еден човек додека чекав 40 минути, видов еден пак преку ред сакаше да оди и зедов си заминав. Ќе плаќам камати, казни ќе плаќам, да чекам ред некаде, НИКОГАШ!
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.314
Поени од реакции
6.169
Кога веќе правиме муабети за банки, дешавка од минатата недела во тутунска.
Даваат обезбедувањето ливче надвор пред капијата, зимаш и одиш на крај на редот, чекаш да ти го викнат бројчето и влегуваш, редица 10тина луѓе пред мене.
Одам кај обезбедувањето, една госпоѓа фина, цело време држеше ред, културна се, одам и и викам, може бројче? Ми вика ти ли си Славчо? Не викам ја сум Никола, мило ми е вика ја сум Јадранка еве ти бројче, додека стоеше се извика кој е тука Славчо? Нема никој по 2 3 минути дојде овој и му подадоа некое ќесе што му оставиле кај нив. Редов се придвижи и дојдов некаде 3ти бев, дојде една бабичка, ми вика дете ќе сакаш ли да ми го дадеш твоето бројче, не ми е арен сопругот да не седи на жешково, рак има од доктор го враќам, и се сменивме, отидов пак на крај. Во меѓувреме се врти од обезбедувањето женава и вика, сеа по убавина ќе примаме, Николче ајде душо, од позадина ме измкна преку ред :pos:
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Ја вчера си седев на клупа на кеј и поминува еден дечко и ми вика:
- Брат, извини... да те прашам... да не знаеш каде продаваат... апчиња......... бета глукан?
И таман да му кажам „не знам види аптека“ ме прекинува:
- НЕМОЈ ДА ГИ ПИЕШ.
И ми намигна.
И си замина.
 
H

HoT _iCe

Гостин
Амори смрдло,

Сга гледам дека у тему за ковид кд ќе пишу ш и п т а р и мењаш ми у Албанци сс големо А, а такој ли. Бидна и овој шарена револуција, соросоидан форум. Ало форум, ако сакам да пишту Ш И П Т А Р И ќе пишу а ако е тој проблем, еве ви послеѓан пост од мене. И овј форум не беше тој што беше, ви ќе ми кажете како да ги викам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom