Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.136
Поени од реакции
28.888
Кајги...
Многу глупав ден, џабе му лајкав на Вори.
И да, ме нервираат луѓе што само кога им е досадно те бараат...набите си го у анус.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
ДК
10 саат а како да е 6 попладне...како да не си пореметен после. Уште The Cure да почне во позадина и да заокружиме филинг.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.933
Поени од реакции
17.644
Имам приметено еден синдром кај најслабо платени работници кај нас(а гарант е така и по останатите неразвиени земји),луѓе кои ги работат основните општи работи(маркети,сендвичари,
фабрики итн) кој е многу сличен на црнечките робови кој го имале пред неколку века.
И двете страни имаат скоро па ист менталитет што може да се докаже со само неколку примери.
-Присвојувањето на фирмата во која работат како своја со што во секој муабет додаваат,кај нас,нашата фирма или па нашиот газда.
Истото го правеле и црните робовите со што секогаш фармите и полињата ги ословувале со нашите и газдата со нашиот.
-Друга работа е во шпионажата и кодошењето на останатите колеги за многу ситен интерес(поголема слобода на работа,помало покачување)
Истото го имало и кај другиве,за да не бидат камшикувани помалку или пад да добијат сапун,знаеле да подкажат некој од останатите робови.
-Трета сличност е немањето солидарност со останатите.Ако газдата без никаква причина се изнавика и го навреди колегата никој нема да се осмели да застане во негова поддршка или одбрана.
Таков бил случајот и кај робовите,додека газдата камшикува еден од робовите ниеден од останатите нема да му помогне да стане,преврзе раните или пак да му даде вода се додека не нареди робосопственикот,плашејќи се да не умре робот.

Премногу случајности зарем не?
А да не заборавиме овие вторите успеале да се ослободат.


И за крај нешто ретро.


https://youtu.be/QuT-VsAl2w8

Гомна сме и тоа најголеми сите колективно.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.816
Поени од реакции
10.957
ДК

Маме му ебам. Уште и во Браво фалеше емотивно да се растревожам некад. Као да го предизвикував шитов. Сабота, топ вечер во Лонг Плеј, пиење смеење, додворувања срања у топ форма. Маракана после тоа, океј, гужвичка али супер енергија, некој ѓаол ме тераше накај 2 ипол да идам накај Браво, кога овие од Маракана викнаа пауза, ајмо накај Браво јас со друштвото. Идење натака гледам црвена коса и единииот јебени страв за мене у последниве 4-5 месеци, да не е последната бивша само, али мораше да се деси, тие беа местата и музиката. Ако не тука и сега на друго место и во друго време ќе беше. Али за ова, стално на ставот боље порано. Шит невиден е али секогаш боље порано.
Нормално на шанк кај Миле и дупли вињак, со една коцка мраз. Бора пиел коњак, "док стоел за шанком", едината разлика беше вињакот, друго све беше исто. Кога влезе со новиот момак и ме виде, бар се насмеа, за да остане "џубре до краја". Акнав уште некој вињак, и уште некој и уште некое пиво и време беше да се одвлечам дома, среќа не бев скроз сам...
Среда сме, but I'm still here. So small.. how could this struggle seem so big?
Сум се осеќал гомно за вакви работи побајаги време у животов, прошлите 4-5 пати реков не е првпат, тешко да е последен. Останувам на истото, али до кога у пм? Борбата продолжува, шанкот продолжува и теговите се тука, да ме држат у живот. Идемооо!
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.862
ДК повеќе години ти немам пишано ама и немам многу нови работи што би ги споделил, се тркала животов некако исто па исто се до празници каде вака со кнедла во грлото ги преседувам тие неколку саати. Саати на соочување со бедата, благодарение на роднините. Како и да е, чувај се и stay strong like a always.
 
Член од
21 април 2017
Мислења
237
Поени од реакции
703
ДК,

шо е ова работа една ноќ помината со чоек шо ти одговарат и одма филмој, замислување заедно двајцата со 2 деца,куче и куќа со нишалка 30 години отсеа?:)
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.487
Поени од реакции
16.128
Драга во депресивните последни моменти кои ги живеам во најомилениот град во светот, стигна информација дека во Тотенхем Поч е заменет со Мурињо. И морам да бидам искрен дека повеке причини за радост би имал доколку ми кажат дека ке преживеам во концентрацион логор, него дека горенаведениов ке освои трофеј со Тотенхем (ок, не оние здодевни 54664633 купови). Згора на тоа ме загрижува и што финансиски клубот ке наебе, но како што вели нашата ценета другарка @Ilumious, сепак не се тоа пари кои ги вадиме од нашите џебови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom