Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
https://youtu.be/yVXBSQ1riHA

Видеово случајно ми излезе во препорачани и ми текна на овој настан на кој едвај и да се сеќавам дека се случил но ми останал врежан во сеќавањата дека Албанец одбранил Македонец и поради таа одлука тој го губи животот на едвај 18 години.

Настан кој денеска за жал не го знаат младите Албанци и Македонци и е останат заборавен во минатото а носи толку силна порака за тој фамозен соживот за кои сите знаат да зборуваат но не и да го применуваат.

За овие години од кога се случило ова убиство од сега веќе 5,6 албански партии но и македонски,ниедена од нив не добила идеја да направи овој тажен настан да стане симбол кај младите,на пример да го преименува училиштето во Мухамед Али Јашари.

За мене тоа би било вистински мултикултуризам и борба за соживот а воедно и помирен живот за сите а не градењето орли на раскрсници и борба да се донесе албанскиот јазик да биде втор официјален јазик а притоа заборавајќи дека при масовното иселување на нивното население од Македонија за 2 до 3 децении може да доведе да нема кој да го зборува тој јазик овде.

Штета што нема кој да го разбере ова денеска во Македонија.

Вечна слава на Мухамед.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Кајг,
кога ти велам дека околу нас има невидливи духови што ни ги поместуваат и ни ги кријат работите, буквално се заебаваат со нас, ти не ми верваш, ама ај ќе дојде време ќе верваш!
 
Последно уредено:
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Sakam da im se zablagodaram na halda.mk so me oblakat sekogas ubavo

Na instagram odgovaram na prasaja na fanovite moj

Sernete go mojeto stori niso nema da ve kosta mi trebat novi patiki otkako profilot ke bide prodaden

Pak izbori za nekoj mesec ke stavam stapici za mecki u dvor ke vi ebam kopiljacite ke vi gi ebam

Juve si gazi kako martinka so ja nosi skiner u park


Bev da go gledam dzokerot po vtor pat me trese ti ebam filmot lud

Dajte mi nekoj denar be kajgana vi pisuvam smeski tuka frlete nekoe denarce moneta nekoja ili deni ili gi ukina : (

Se gleame utre praznici neka si krcat toa e zivotiste

zaboraviv glavnoto lele se izvinuvam

Bon Praskiza kuro da mi go jaes ti ebam kameno lud

 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Кога некој ќе ми каже: Еј за децата ли купувате и приготвувате посебна храна, цедени сокови и со се ги задоволувате?
Не, ај да јадат се и сешто и да се по 50кг на 5 и 7 годишна возраст како секое второ дете.

Истите тие живеат со нивните 30+ годишни да ги кажам деца по што се` уште "цицаат" , а имаат и своја фамилија. Им купуваат и прават јадење 3 пати на ден и ај што им прават, па и да е специјална храна за секој по што не јадат најосновни работи.

Абе мрш. :)
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Има луѓе што знаат да живеат, и такви (ко мене) што глеаат јутуб и инстаграм видеа, читаат форуми... за да научат евентуално некогаш (знам дека не се учи така, си праам заебанција на своја сметка). Не знам, живеењето со родители што беа секогаш ептен под стрес и некои нејасни здравствени заебанции што ми се десија со кои морав сосема сама да справам прилично рано во животот, ме направија премногу внимателна и бавна. А животот е се' освен таков.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Ретко можам да го кажам ова и затоа мора да напишам тука. Синоќа си легнав и утрово се разбудив горд на самиот себе. Не било лошо чувство мајката...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
Многу железни монети од по 1,2,5 денара има по македонските улици како за сиромашна држава.

Никогаш не сум го разбирал тој тренд кај децата да фрлаат ситни пари како демек им сметале у џебот :tapp:
 
Последно уредено:

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.784
Поени од реакции
6.970
Денес сум облечен во pan tu nie stał, си ставив млеко за тело со glitter, пачули и си се сакам. И се чувствувам убаво што сум јас. Убав ден. На работа ми е супер, веројатно ќе преведувам една книга од полски и животот си доаѓа на место. Веројатно, убаво ми е.
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
Поголемиот дел од македонскиот народ е расипан во душата. Убаво велел тој во вицот со Македонецот, Словенецот и Србинот и таблата со јајца. Си одел некој човек по улица со табла со јајца го видел Србинот и си помислил: Сега да му ја украдам некако таблата со јајца да направам една убава кајгана да се најадам како човек. Словенецот кога го видел си помислил : Kако да му ја украдам таблата со јајца и од нив да изведам пилиња, па ќе станат после кокошки и цела фарма можам да отворам после. Македонецот кога го видел си помислил: Како да го сопнам човеков да падне да ги искрши јајцата.

И така...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.504
Поени од реакции
9.408
Е не сте фер...абе ич не сте Фееееееррр:yid::yid::yid:......

Милијарда и милијарди апчиња за зголемување на апетит, милиони рецепти за зголемување на апетитот...абе пизда ли ви лепа материна, барем едно апче да измислевте за против апетит:mad:

Не ме собираааааат фармеркиве...аујуууууу:vozbud:
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.991
Драга, кучето на родниниве ме натера да го сменам мислењето за домашните миленичиња. Штета што немам услови и јас да чувам мачка или куче.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.615
Поени од реакции
21.324
По повод денешниот празник, а согласно случувањата во нашата ни држава, би сакал да цитирам двајца славни писатели кои се едни од најбитните во полето на модернизмот во литературата, супспецијалност егзистенцијализам и абсурд. Прво, почетната анимирана сцена од филмот Процес на Орсон Велс од 1962-ра, снимен по истоимениот роман на Франц Кафка, што започнува на истиот начин, со истата приказна.
Потоа следи цитат од нобеловецот Семјуел Бекет од книгата "Малоун Умира".


 

Kajgana Shop

На врв Bottom