Драга Кајгана (виртуелен дневник)

A

Aexil Kong

Гостин
Д,
Потребен ми е рестарт на животот. Се чувствувам изморено, истоштено, се чувствувам како распарчен на ситни делови. Периодов паѓам како кула од карти, немам мотивација, немам желба за да научам нови работи, се враќам оној стариот, во комфорт зоната.
Потребен ми е рестарт.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Од понеделник до петок 7 сабајле им се спие, бројат денови и чекаат да дојде викенд, едното не сака да оди во градинка, а другото во школо.

Сабота 6 сабајле

Сакам сладолед, сакам киндер, на тв ја нема програмата со тие и тие цртани, каде ми е синото Ламборџини, нема батерии на 123747 колички, тој сирупот нели треба да го пијам сега, каде е новиот молив со спајдермен треба да пишувам домашна, каде ми е зелената боичка треба да избојам, нешто не работи лаптопот и кога ќе ја купиме таа играчка што ми кажа дека ќе ми ја купиш ако одам секој ден во градинка?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
И така моето хоби кое ми служеше исклучиво за полнење со позитивна енергија и релаксирање, постепено почнува да преминува во нешто поголемо...
Пред себе гледам рачно направен производ со многу љубов, професионален и многу квалитетен, пробан од многумина и многукратно пофалуван...
Кога овие факти ќе ми прострујат низ глава одма се освестувам дека живеам во една трула вукојебина кадешто нема баш простор за да се оствариш од ваков аспект (или ќе те изгорат од даноци, или од љубомора ќе ти напакостат и сл...)
Хоби коешто е предизвик без граници и од мене вади сериозна наука споена со уметност и креативност заедно - тоа е тоа...
И нека остане ако треба само хоби и ништо повеќе.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.035
Поени од реакции
28.672
Кајги...
Знаеш шо мразам...seen, кој кур земјата од вонземјани да не ја спасува па едно да, не, добро, не стегај итн можностите се големи али не бе...seen.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.508
Поени од реакции
9.408
Читам на фемина форумот тема - Машки кои се шминкаат-...и во анкетата гледам дури 85% од членките гласале дека не им сметаат мажи што се шминкаат:pos::pos:

Добро бре девојчиња, што идете против себе:shok2:..од една страна сакате прав, згоден, разбацан мачо мен а од друга страна демек не ви пречи ако има кармин на уста и креон на очи:yid::yid:
Будалетинки, само да се контраат:pistoldz:
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Само поради фактот дека ќе ги натегнете вашите панталони до цицки тоа не значи по автоматизам дека вашето сало нема да дојде до израз,и те како се познава тоа парче месо во облик на ''Торта'' како што милуват да кажат нашите скопски шегаџии низ градов.Затоа почнете да вежбате,и да се храните здраво,а не да лупате сториња од хамбургери од ројал.
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.446
6 клупи во радиус од 50 метра, и дедото прееска мораше баш на таа кај што бев јас да седне и он. Значи не една лево на 2 метра, не една десно исто на 2 метра, него баш на таа јас кај што бев. Го гледам добри 10тина секунди, викам ќе сака нешто да праша, да прозбори. Не бе не, си седна, си ги испружи нозете и си гледаше лево десно. Уште па кога станав да си идам, вика Седи дечко не си иди не ти сметам. И тоа ова не ми се дешава првпат, стари дртала...
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.496
Поени од реакции
80.563
Еве јас прв ќе пишам...

ПРЕКУ КУРОВ ОД ГРЕТА ТУНБЕРГ, И ПРЕКУ КУРОВ ОД НЕЈЗИНИТЕ SJW СЛЕДБЕНИЦИ. Ќе тргнеле да ја спасуваат Земјата, жими ашима...Џорџ Карлин знаеше што да рече на оваа тема, а не девојчево кое очигледно го користат за пропаганда.

 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Па Грета мислам дека не зборува дека треба да ја спасиме планетата. Протестира поради тоа што не и се допаѓаат луѓето. И мислам дека е време да се протестира, ама уште поголемо време е да се дејствува. Факт е дека затоплувањето е процес на кој влијаат премногу работи за кои неможеме. Едноставно тоа е природата,но дека сме ѓубре што по себе остава пустош-сме. Секој еден да си земе само неколку обврски ќе биде многу многу подобро, бидејќи навистина ако сакаш нешто да промениш мораш од себе. На пример ние со цимеркиве го делиме одпадот. Секоја недела се носи во контенери за селектиран одпад за рециклирање. Био компост си направивме .. јас искрено со месеци не сум купила пластична кеса, сегде одам со платнени торби. Пазарувам. Купувам веќе носена облека. Не ми пречи. Гледам што е можно помалку работи и помалку одпад да направам.
И не мислам дека многу ќе смени. Ама е добро што јас сум свесна. Колку повеќе луѓе свесни -толку подобро.
Уништувањето на природата, нејзиното затрупување со одпад и вештачки работи навистина е наше уништување. Протестиве се ок само ако секој еден од тие луѓе ,барем нешто прави во врска со ова.
Уште подобро од протест е петиција. Кога ќе се најде конкретен штетник, писмено бараш да престане или да исчезне. Собираш милиони потписи. Чао. А уште подобро не му ги купуваш производите, услугите. Нека цркни.
Па ако така земеме.. се може да се реши. Пример во политикава цело време некому даваме шанса или пак едноставно сме такви луѓе кои мислат, тоа не е важно, исто како што не е важно да се промениме со цел да се преживееме и живееме убаво.

Така Кај. Гладна сум. Одам да си сварам кафе и денот може да почне.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.035
Поени од реакции
106.829
Дневна доза микс од хејт и обични приказни.
Драги чичко шофери во ЈСП, кога постојката на која треба да застанете не се наоѓа на самата улица како на Партизанска на пример, туку има направен простор од десно за да застанете, тогаш НАПРАВЕТЕ го тоа и не стојте со пола автобус на улицата затоа што го кочите сообраќајот и можете да предизвикате сообраќајна несреќа.

Драги возачи на автомобили и други превозни средства, бидете добри како што не сте и почитувајте ги сообраќајните правила затоа што можеби има некој друг што ги почитува и му го ебете раатот. Пример, чекаш во најлевата лента од вкупно 3 на коловозот за да свртиш лево, а впрочем тоа е и единствена лента за лево, а некој паметњакович од средната лента место да оди право тој врти лево. Епа матер да ти ебам јас на тебе и на сите како тебе, не сум ретардиран што два пати го чекам истиот семафор во најлевата лента, све најлево да ти ебам јас на тебе, и на сите како тебе.

Рандом жена пријателка на мајка ми што ја сретнуваме на пазар која прв пат во живот ја гледам и ме гледа: ЛЕЛЕЛЕ ама си убав и висок, аууууу кај си со работа? -Нигде, дипломска спремам. Ааааааааааа ако ако супер одлично е тоа, таман убава работа ќе си најдеш. - У себе си мрмлам (никад нема да најдам). Девојчето како е? -Добро е, работи едно друго, стандард шема. Лелеле баш ми е мило што те видов Стефан, убав тој на мајка, златно дете.
Тука умира све у мене, знам дека ништо од ова не е точно, све ти ебам јас на тебе жено мртва што сака да оговара. Инстантно измислувам причина и заминувам од местото на настанот.

Рандом копиле што чмае цел ден у кладилница. Идам рецимо да исплатам тикет и после тоа да земам едно кафе од кафемат, да напишам тикет за 5 минути и да си одам, а гомното лингурско што чмае таму по цел ден пие кафе во моментот и сеа нормално си фатил кеш и од љубезност ќе прашаш: Сака некој кафе? Нормално гмизавецот прв се јавува, ДА ДА МОЖЕ, БУТНИ едно Стефчо нека има да фати мајата да фаќаш секој ден. *нормално година дена после тоа не фаќам ливче. Битно црева ако треба ќе истури само да се напие гага кафе од 15 денари. Ме боли кур мене за тие 15 денари, муабетот ми е до каде оди мозокот на некои луѓе, гз ќе исцепи само за да земе нешто на гага, ако треба ќе повраќа у ВЦ само за да има место кафе на гага да испие, хк пу.

Нешто што највеќе ме нервира е муабетот: Кај си бе нигде те нема... А и него го нема нигде, ниту ме побарал ниту ми пишал, ама битно ќе просере дека ме немало.

Е така, истурив малце негативна енергија у овој пост, бем му матер морав негде. Од остали работи, порано екстремно многу мразев дожд, сега скроз е обратно, сакам кога врне, сакам такви понекогаш тмурни денови каде нема што многу да правиш, ќе си напраиш кафенце и ќе си пуштиш некој добар филм/серија и ќе го истераш денот. Конечно си отиде мртвово лето, ти ебам тоа периодот на потење до бескрај, ти ебам комарците мртви, ти ебам мувите досадни, ти ебам тоа инсектите одвратни што замараат по цел ден, ти ебам тоа ноќите непреспани ради препелкање од жештина. Дај сеа зимо, снегче, да ужива човек како што треба. :cool: Зимово прв пат после 9 години ќе ми биде слободно и без обврски па планирам да научам да скијам и конечно да ги искористам убавините на снегот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom