Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
10 септември 2016
Мислења
8.933
Поени од реакции
17.645
24/7 на форумот се сере за двојни стандарди и нефункционирање на институциите од страна на админите и модераторите за на форумот да го прават истото.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Кајчо,
многу ми се допаѓа идејата на факултетот тука дека многу побитно од незнаеењето и знаењето е тоа колава е товјата желба да научиш нешто ново. И секој ќе ти ја поздрави идејата што ја имаш и ќе се обиде на било кој начин да ти помогне.
Во таа насока беа и испитите и се изненадив колку долго може да трае еден испит кога ќе се најдат на едно место повеќе луѓе кои се интресираат за одредена тема . Многу добар стимул за работа и труд.. и тоа ме радува.

Инаку тука сите се спремаат за Крисмас.. и малку ме фаќа жал оти не сум дома. Да бев ..веќе ќе си боцкав предновогодишни посни сарми :)
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.091
Поени од реакции
15.952
Ми се иде на Стефан Боџин - ми се плаче, сакам да се откачам асално, али немам со кого, сите као пораснале, созреале, формирале фамилија и треба сеа мифкосани домаќини да изиграваат. Тие па што не се домаќини такви, не биле по таква музика, по кафани иделе. И сеа како да не бидам депре?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.933
Поени од реакции
17.645
Јас си слушам патриотски песни цимерот си го извршува верскиот обред(се клања).Сега за сега и повеќе од солиден соживот.Првиот испит ќе го имаме кога ќе играат Македонија-Косово :D


20 Декември 1919
20 Декември 2018
99 години Македонци а не јужни Срби
99 години Македонија а не јужна бановина.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.429
Поени од реакции
19.598
И ја сам програмер, на памет ги знам сфи програми на тв дома :D

За друо сам дојден Драа...
Аурора Бореалис и брат ву Афстралис : ) Поларна сфетлина,најубаф природан феномен. Аурора е римска божица на зору/јутро, Бореј е грчки бог на северан ветар.
Афстралија е континент хаха откриен у 1606, а се пишуе сс в, Австра...
У Америку овуј појаву гу викаф танц на духови, у Европу знак божји, Викинзи мислеле дека тој е Валхала, рај.
Тај убава флуорио зелена а на моменти и бледо розе боја се дешава на север и југ, заради магнетно поле.Сончеф ветар,јонизирани фотони се судруеф у јоносферу сс електрони од азот и кослород и се создава тај магична состојба.
Еве ти добар спот сс овуј појаву, а и трака е магична.
Знае ли ги некој Карбон Бејсед Лајф’формс? Најјаки!
Слушај и гледај, Драа...
 
Последно уредено:

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.487
Поени од реакции
16.131
Мојот моментален живот го опишува рефрен од еден од вонвременските хитови на балканската мајка svetlana ceca arkan razhnatovich. Мој је живот мртво море без иједног таласа
 
Ф

Флеш

Гостин
шо ми рековте,не сте земале карта за Штинк, А бедници едни .... Зш така ?

 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Дк

Времето на Македонските работодавачи чука многу брзо,и не им оди во полза ни на една дадена секудна.Низ лоши времиња гураме,претходно ги имавме,а во иднина уште повеќе ќе ни се наговестуват како се билда очајот и бедата со сите мерки кој одат во полза на нервозата и тензија кај граѓнинот во ова земја кој крпи крај со крај.Навистина треба да си ја удрат главата од ѕид работодавците во земјава,и да речат еј чекај бе малце што правам јас?Со оглед на фактот дека им е дозволено,и легализирано институционално правото на курчење,они и покрај тоа право си придодават уште повеќе моќ на самите себеси,па така допринесуват за нивната слобода да има широки размери недогледливи со голо око,ама они не се ни свесни за колабрирањето кое ги очекува.
Во иднина мислам дека Македонија се повеќе ќе зачести со епилептични напади кога ќе станува збор за човек за работа.Бидејќи како младите,па и старите луѓе бидејќи порано се зборуваше како еј младите ја напуштат Македонија,а оние се нели силата на државата,нели како идеше тоа во нив лежи моќта за промена,и да кај застанав денеска и старо,и младо,и сакато,и штуро си оди од овој пашибузлук наречен Македонија.Веќе умират правилата за старосната граница на напуштање на ова место денеска буквално секој гледа да му ја здува од тука,иако пак голем акцент се става кај младите луѓе Но луѓето од секоја старосна доба,гледат да се протнат надвор од нашиве граници.
Дали знаете дека секој сектор се соочува со проблем,или има недостаток,потреба од кадар,кога зборувам има недостатоци не мислам само на некој сфери во кој пример од секогаш се имало потреба,зборувам буквално за секоја ебана област,и тоа со средно-крупни недостатоци,и тешкоти во секојдневното нормално функционирање на една фирма.Порано еве за пример ќе земам се барат луѓе за работа во магацин,и сега само таа област е опфатена денеска имаме проблем на секое ебано поле кое во иднина,и ова не е зафрканција,не е хумор,сатира кој во иднина ќе се продлабочува,и ќе биде се повеќе истакнат каде што ќе се бара од Македонскиот граѓанин да биде мултифункционална алатка,личност во која ќе биде замена за неколку сфери,и ќе се бара од него да ги извршува сите тие дадени задачи,и да биде прекривка за загубата на неколкумина кој фатиле фитиљ,или штрафта од тука,и СЕ тоа врз основа на која газдата се курчел,и сеуште го прави со набројувам:Плата,нечовечни услови,прекувремени неплатени саати и низата може да биде подолга од Библијата.Вие ќе бидете тоа швајцарско ноже со 100додатоци каде што бидете распнати како една историска личност.Како моќта на алчност мочала врз работникот така,така обратно пропорционално Македонскиот работник станал Германски или Малтежански(се надевам правилно е)или Словенски работник.Многу,многу груба злоупотреба на моќ,и преголемо силеџиско однесување од страна на работодавачите,и ќе повторам таа моќ ИМ БИЛА дадена,и имала добиено амин од Македонските политичари,кој со неколку книжни банкноти во својте џебови,успеа да го стерилзират,и да го деморализират граѓанинот,кој во својата форма на издржливост покажа вчудоневидувачки способности за опстанок,и тотално спротивно од ова желбата за борба да ја сведе на нула.Како луѓето ја напуштат ова земја така товарот расте врз оние кој остануват,со оглед на фактот дека многумина и кој се присутни тука,одбиват да работат,се со цел да ја избегнат идиоштината,намќурлукот кој како топло добредојде им се нуди уште во влезот на фирмата.Па така за да не се изложат себеси во таа дадена ситуација пружат отпор,и одбиват да работат во места,околини каде не само што нема пријатен амбиент за работа,каде што платата е сведена на желба за плачење буквално секоја подточка вас ве тера да чуствувате одбивност кон желбата за работа,и не дека вие несакате да работите туку напротив или поучени од минатото,или пак воопшто слушајќи само разговори кој вас ви се застрашувачки несакате ни да стапнете со малиот прст на таа локација каде што бројот на незадоволни се дуе како жаба.
Луѓето постојано трагат по нови места за работа па така во последен период слушам доста муабети за луѓе кој одат и во Словенија,желбата за излез констатно расте,навистина на само 10 дена од новата година,која апсолутно нема да смени ништо,а луѓето остануват со старите мисли,желби,кој од година в година се трупат,а заедно со нив одат многупобројни и многу посилни,погласни сите тие проблеми,кој продират се посилно.Навистина успеа да ги фатат луѓето во тесно кој со својте рано креирани бракови(несакам да бидам погрешно сфатен),и фамилијарни,семејни збируштини направија просто од нив да немат избор,каде да пркнат,за да видат подобар живот,освен она тромаво утре,на кое ви е дојдено преку кур од се,а знаете дека ја немате моќта за спротиставување,и усната шупливост која нажалост вели:Ќути.
Дами и господа чувајте се.
-whatto
 

Kajgana Shop

На врв Bottom