Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
7 септември 2016
Мислења
18.938
Поени од реакции
33.483
Кајг,

IMG_20230923_195718.jpg

...на 44 Интернационален фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“, веќе пристигаат гостите, кога сите дотерани во свечена облека имал/немал ќе се снајде, ќе се најде по некој од тип (првиот лево) на облекување како да посетува фудбалски натпревар, а жената дотерена, а тој со патики и тренерки и бела маица :vozbud:

IMG_20230923_201554.jpg

...како изгледа мажот, жената е одговорна и обратно како изгледа жената заслугата е на мажот!

IMG_20230923_202409.jpg

...замерка, да главното пано со логото на настанот целосно на англиски без дел на македонски кирилично писмо, а тоа сосема погоре што гостите нема да ја имаат во позадината на фотографијата.

IMG_20230923_195908.jpg

...ми направи голем мерак човекот оскаровецот Питер Бижу, кој е годинашен добитник на наградата „Златна камера 300 за животен опус“ кога кажа дека е пресреќен дека е присутен во Битола и во МАКЕДОНИЈА,

IMG_20230923_202426.jpg

... инаку фестивалот ќе трае до 29 септември и ќе бидат прикажани 79 филмови од престижните светски филмски фестивали, а ќе започне со македонската премиера на филмот „Домаќинство за почетници“, на Горан Столевски.
...и ондак то ! :)
 

Византиецот

Бета маж, со темнорубин вкус на Алфа.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.473
Поени од реакции
5.788
Ќеј, ми фали уметност во животов.
Знам дека МКД бев невработен и сето тоа претоп на време што го имав...
ама ми фали да се бавам малку повеќе со таа тема како некогаш. Имено, налетав на една папка кај што сум собирал омилени дела, не само од четки, туку и од архитектура и сум одушевен од она што ме интересирало, она за што сум читал со саати.
Доста чисто чувство се разбуди во мене, а морам да си признам, окото баш ми фаќало за што точно е убаво, а што не е.

Убавото оди рака под рака со врвен квалитет, а таму каде фатила европска рака... знаеме. Ако веќе се прави едно нешто - се прави како што треба. Знам дека последниве години живеев. Онака баш Живеев, но треба да почнам да наоѓам време за ова.

Есенва да ги посетам палатите во срцето на западна Франција. Се качуваш на еден ТеГаВе - ИнтерКонтинентал (возој брзи ко Јапонските, ги видов паркирани во Стразбур <3, какви злобни ѕверки од куршуми за превозни средства се тоа ќеј), за два саати си таму.
Како возот Европска Ѕвезда (вози овај уште или го укинаја со Брегзит? Франција имаше намери да инвестира уште повеќе за да во иднина двете престолнини се само 30 минути блиску).
Овај те носеше од Париз до Лондон, за колку време беше? 1 и 40 мин? Дистанца Скопје Белград? Нека ме поправат бугарите овде, тие знаат многу повеќе и подобро. Јас имам многу повеќе, па така е океј.

Во последниве деној ја напрајв реализацијата дека нема ништо поубо од црн покрив од слејт - камен, а богами ни поквалитетно, па решив да барам документарец за тоа како се произведува. Најдов неколку. Продукцијата полека умира во Европа, но има неколку горди занаетчии кои уште клесаат камен, овие заработуваат одлично. Покривот трае 200 години, а реално и повеќе. Кога тој покрив од црн слејт е искомбиниран со фасада од песочен кремов камен од Каен, тоа е чисто уметничко порно.
Во таа чест, а и во чест на постов посветен на моето естетско, есенско расонување, ви го давам Шату де Виландри.
Ништо поубаво од француска градина. 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.079
Поени од реакции
17.524
Драа

Право глумење ти е, жену ти да гу убедиш дека си испија два три џејмисона.
А не седам осам.

А не тамо некои си што глумиф, Роберт Де Ниро, Никола Ристанофски или Били Боб Тортон.
 

Византиецот

Бета маж, со темнорубин вкус на Алфа.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.473
Поени од реакции
5.788
Бонус. Чао лето и фала ти, беше неверојатно најс кон мене. Кога визентиецот излегува од својот џип во Женева, таму негде на крајот од Јули, пред гаража Викторија. Кој би рекол.


 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
783
Поени од реакции
1.229
FB_IMG_1695553574500.jpg

Есен добредојде, со 36 степени температура. Шта то беше есен?
 

Флеш

Господин
Член од
23 март 2009
Мислења
10.490
Поени од реакции
10.841
Драа вчера му беше роденден на чика Хулио ....Сум бил лично како мал на негов концерт кога ме однесе тетин ми кој го организираше концертот како главен менаџер на Македонска Филхармонија ама кога требаше кај син му да идам ме фати пев/пневмонија тежок збор ама јебига ако дојде Енрике , ќе комплетирам milestone . Сречен 80ти ////

 

Kajgana Shop

На врв Bottom