Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
11 април 2023
Мислења
123
Поени од реакции
342
Драга

Го гледав Sleepless in Seattle со Том Хенкс и Мег Рајан и се изнаплакав не поради филмот туку поради фактот што вакви магични работи кои творат наивна и чиста љубов не се случуваат во вистинскиот живот,барем не ми се случуваат на мене :(
 

Флеш

Демодератор
Член од
23 март 2009
Мислења
10.192
Поени од реакции
10.352
Драга


Баш ми се драги овие клуба Понта Прета и Порта Влае по мое или тако звано Порта Вале .... Убитачни се за фаќање на око ....

Башка , ping - in Амулијани ..... Скупо да го ебам суфлакито ....
 

Византиецот

The BETHA. with a lasting Alpha aftertaste
Член од
14 март 2021
Мислења
2.401
Поени од реакции
5.622
кеј, се сеќавам помеѓу средно школо и факс имав една преодна година во која незнаев што со животот.
Како ја преживеав, незнам. Но, многу работи беа тргнале на лошо, здравјето на семејни членови, моите перспективи и животни изгледи, максимално на нула или подолоу на графиконот, од -1 до -7.
Моето здравје.

Се запишав во библиотека. Решив да читам што е можно поедноставни книги. Од тие на кои што интелектуала(ва?)та не фрла ни мрсул, од нив чапав по 10ци ко да нема утре (можи и немаше да има), дури и библиотекарот ме гледаше со прекор. А зошто да ја читам Клетници? со револуции, со политика!! со проститутки болни од туберколоза кој умираат по смрзнати калдрми? Тогаш сум океј? Или некој руски книги, каде жени се самоубиваат под воз. Не, фала.
Хел но. Животот и онака притискаше. Затоа јас се решив да читам Гијом Мисо, или Русокосите од Бергдорф.

Е ова вторава кеј, ми оставила таков впечаток. Тип на книга што уште одназад кога ќе прочиташ што пишува знаеш дека ќе е чизи. Токму тоа ми требаше. Далечен свет. Од кафена есен во Прилеп, страниците ме однесоа во Њујорк, ( ех, и во Шкотска? при крајот). Го следеше животот на една новинарка, пишуваше вести во моден магазин од ЈуЕсА. Животот и беше таков персонален хаос, што статиите никогаш не и беа напишани на време, нешто што го поткопа нејзиниот професионален авторитет. Но сеедно, со другарката ќе појдеа во Бергдорф, таму ќе добиеја обена руса коса - поуба од природна, па ќе свратеја кај личниот хирург, да им в бризга витамин ц под кожата, за да им е што побела - и се друго беше небитно. Нели, во отсуство на длабочина и субстанцијално значење во животот, човекот се префрла на раскош и пороци.
Сигурно, ја зедов книгата за да ме натера да заборам на себе во тој период. Ама при крајот имав толку емпатија со девојкава (автобиографска и беше книгата). Имено се бореше со депресија и масивните подеми и падови на енергија кои болеста ги носи со себе. Затоа никогаш не втаса да заврши вест, како што тоа би го направила здрава жена.
Иако бев на нула. Дете од Македонија, со затворени врати пред нос, од секаде, на секое поле, меѓу вас македонците никогаш не бев популарниот, повеќе бев закана и проблем, морав да сум сместа отсечен и заборавен - или да трчкам по партии, а за ова баш, БАШ немав мерак. Покрај читајне често одев на Селечка планина над ПП да возам точак или да пешачам, сам. Јас имав толку емпатија за женава. Таа различна нација, сталеж, град, околина, ама сепак она најважното, таа беше само уште еден човек. Мило ми е што во таквите моменти, во кои совршено можев да колнам по елити и банкари и бирократија и нефер живот. Јас успеав да гледам низ призмата на човечноста и да видам повеќе од она површинското и плиткото. Да видам човек. Без разлика колку нејзиниот живот и теми беа далечни и несоодвенти за мене, и денес се. Се надевам дека денес и оди подобро, и дека никој не ја нашол во хотел по бајнарка во сандалки со топче од кристали на нив, вака си го планираше совршеното самоубиство. И беше многу важно како ќе ја најдат. Се надевам дека нашла љубов и спокој, и мир.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.356
Поени од реакции
3.335
Драга,

Тукушто наполнив 26 години.

Колку сум само уморна периодов од куп убави работи. Многу контрадикторна реченица која сака да каже дека веќе не успевам да најдам време за себе од работи што ги следам, правам, учам, работи што ги сакам а физички, психички и временски е речиси невозможно сите да ги постигнеш. Мозоков откажува послушност веќе вика аман жено доста е. Така да сега пошто сум постара(нели како старееш треба повеќе да одмараш) решив да ги прераспределам на подолг рок и да си дадам одмор.

Вака така додека да трепнеш отиде уште една година од животецов.

Драга тоа е тоа, сега одам да се спремам утре сум цел ден на свадба кај другарка израснати од пелени, нозеве ќе ги сотрам од играње.
Ќе биде тоа роденденско и свадбарско расположение со трубачи:pijani:
 
Член од
26 ноември 2012
Мислења
75
Поени од реакции
63
Decki vcera vidov edna tema za edno detence sto treba pomos, ne znam da baram niz temive i forumov, ve molam nekoj neka ja preprati, ili neka napise nesto vo nea da mi se pojavi , ili ovde neka gi podeli detalite kako da pomogneme
Еве


Sent from my SM-S908B using Tapatalk
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
458
Поени од реакции
259
K

Kazi im na likovite sto citaat mnogu knigi deka "koj" i "nekoj" koga se odnesuvaat na mnozina se pisuvaat so "i" na krajot a ne so "j". Mozda koga se izgovara se slusa kako nekoJ ama koga veke go pisuvas moras da znaes deka se nekoi, kolku i da bile prosti tie knigite vo site niv pisuva nekoi, sramota golema sprema mene
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.336
Поени од реакции
20.348
Кажи им на ликовите кои користат латиница наместо кирилица да не објаснуваат многу за правопис кога ни самите не се нешто премногу писмени.
Не е mnozina, туку mnozhina.
Истотака не се пишува slusa (слуса) туку slusha.
Pisuva -> pishuva
Kazi -> kazhi
sto -> shto
citaat -> chitaat

Срамота голема спрема мене.
 

velesizam

Гостин
Член од
28 јуни 2022
Мислења
1.497
Поени од реакции
5.589
Mozhebi, zatoa shto mozhda e poblisku do mozhdani udar.
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
458
Поени од реакции
259
Kazi im deka ima razlika vo pravenje pravopisni greski i pisuvanje so razlicno pismo na nekoi kuroglavi sHupci so ogranicHuvanja vo mozokot
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.336
Поени од реакции
20.348
Да, има разлика ама ако ти посочат дека грешиш и ти повторно пишуваш kazi место kazhi и greski место greshki, razlicno место razlichno тогаш единствен со ограничувања во мозокот си ти.
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
458
Поени од реакции
259
Tipicen primer koga site se fakaat za svojot a ti za mojot
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.336
Поени од реакции
20.348
Tipicen primer koga site se fakaat za svojot a ti za mojot
Хахахаха, "те фатив држејќи го туѓиот" и сега мене ме правиш педер. Окејјјј, позз и убаво неделно попладне.

Типицен пример кога сите се факаат. :facepalm:
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
458
Поени од реакции
259
Хахахаха, "те фатив држејќи го туѓиот" и сега мене ме правиш педер. Окејјјј, позз и убаво неделно попладне.

Типицен пример кога сите се факаат. :facepalm:
Ti me gledase :drk: . Nekoj raboti ne se za gledanje. Koj likovi
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.336
Поени од реакции
20.348
K

Kazi im na likovite sto citaat mnogu knigi deka "koj" i "nekoj" koga se odnesuvaat na mnozina se pisuvaat so "i" na krajot a ne so "j". Mozda koga se izgovara se slusa kako nekoJ ama koga veke go pisuvas moras da znaes deka se nekoi, kolku i da bile prosti tie knigite vo site niv pisuva nekoi, sramota golema sprema mene
Ti me gledase :drk: . Nekoj raboti ne se za gledanje. Koj likovi

Со кој сум нашол да се објаснувам. :facepalm: :facepalm: :facepalm:
Земал објаснува во кои случаеви се употребува "некој" и "некои" за самиот да ги употреби погрешно.
Какви ретарди опстојуваат на форумов...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom