Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
4.514
Поени од реакции
11.666
А дали Тајрел, Тиреал или како и да е, е новиот акаунт на авенџер99? Или можда втор на Анон? Останете со нас по рекламите...
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
1.558
Поени од реакции
7.516
Од понеделник ќе ве замарам со слики од плажа вас што ве имам на фб. Како мало дете се радувам на одмори. Една недела се пакувам, нема да спијам сега до тогаш.

Јас, летото го обожавам. Можам да се печам 12 саати на 40 степени.
Бронзен преубав тен, едно лефтерно фустанче и топ си, а не кога ќе ми текне боди, хулахопки, хеланки, па пантолони, јакни, џемпери, волнена чорапа, бледи ко крпи, замрзнати мрсули, водени во чорапата, смрзнати прстите.

12 месеци лето нека е.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
4.734
Поени од реакции
6.673
Едвај чекам понеделник, да ги лајкам фотките на Хоупче.
Bring it on dear, слободно пушти и бикини фотка, нема да се жалиме. :D :love:

Ја си планирам одмор, а уште немам добиено амин од работа. Глава ме здоболе од гледање хотели и апартмани, што ќе испадне, Бог знае. :(
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.199
Поени од реакции
18.158
Кајг,
иако со пивски стомак ќе речат дебел, важен е духот, подобар е од сите други присутни помлади шланг мушкарци,


ете што значи да се има душа и харизма!
и ДА, има храброст да носи спидо слип купачи, а не како другите млади што носат купачи широки шорцеви до колена!

:bravobe:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.617
Поени од реакции
18.839
ДК,

Само жените плачат за права и дека се дискриминирани, ама секаде каде што сум работел беше забрането за маж да отиде во кратки панталони или 3/4, а за жени дозволено сукњи и фустани. Класична дискриминација, мора бунт за ова!
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.011
Поени од реакции
6.945
Се повеќе и повеќе гледам книги/цитати од типот - зграпчи го денот, клубот 5 ам и такви други глупости.

Друга работа која е многу интересна. Истите тези за morning routine се креирани од индустријалисти, менаџери, капиталисти и такви entrepreneurial ликови кои сакаат да ја искоренат креативноста и генијалноста во модерниот свет.
Огромни мозочишта ала Да Винчи, Тесла или Едисон имале контроверзни ставови и пристапи кон спиењето кои директно се косат со овие . Ретко надминувале над 5/6 саати сон, во скроз чудни дури и луди sleep pattern-и.
Друга работа, мечтаењето или daydreaming… уште една одлика на генијалци… Power naps и така натаму. Сите овие ствари се гледаат негативно во едно брзо и динамично капиталистичко општество.

Сега, ја не тврдам дека е ок и убаво да се работи/креира навечер цел живот, но мислам дека премногу постои оној капиталистичкиот стереотип базиран дека ете “кој рано рани, две среќи граби”. Што праиме со фактот што нема никаква бучност навечер и парадоксално, постојат луѓе кои се мотивираат и кои црпат креативна енергија кога сите други спијат?

Постои нешто што оние капиталистички “екстровертни” менаџери не го разбираат, а тоа е тој чуден спарк на креатива и зголемена когниција кај интровертните, пред се креативни ноќни птици.

Мислам, како овие луѓе од “5 ам клубот” знаат дека нешто е врело, ако не го допреле?
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
915
Поени од реакции
1.072
Драга,

ептен ретко сонувам, пред три дена сонував како јадам сам крем, како мачкам на леб.
Следната вечер сонував како ми доаѓа целосно гола една колешка од работа со која делам канцеларија на работа. Страшен сон, ме разбуди грмењето надвор и ми го прекина сонот.

Камо среќа да сонував нешто позитивно. Не ми е привлечно да сонувам гола колешка која е на 41 година и има сопруг и деца дома.
А стално колешката ми се убацува во разговор на работа со секакви муабети....
 

Византиецот

Злобен Пич
Член од
14 март 2021
Мислења
955
Поени од реакции
3.429
Драга,

бев да шетнам низ град, низ трговски помина една со напрчени цицки. Никој не и се пулеше. Мене умот ми рече, сељак не зрпај! ама очите упорно зрпаа дали зрпаа, во тој миг не беа под негова команда, под команда на цицките беа. Од двете гордо напрчени дарови на природата беше движена нивната моторика. Сега сум дома и ми се еба.

Океј на други поозбилни теми, во врска со животот и како луѓето имаат тенденција некои работи да ги прикажуваат како злобни, само затоа што ним не им одговараат. Не се што тебе не ти одговара е по дифолт злобно dude, chill. И мене секој ден ме пери шефицата, па не значи дека е злобна жената. Ги пери и другите, it has nothing to do with me. Или не? Како и да е, што вели една северно-америчка интелектуалка тие го гледаат Каин, ја Абел, oder so.
 

Византиецот

Злобен Пич
Член од
14 март 2021
Мислења
955
Поени од реакции
3.429
um Gottes willen, hor auf, Jude zu hassen! Кралството на Данеил е постаро од Грција.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
191
Поени од реакции
356
Драга Кајгче

Слободен сум еве веќе неколку дена.Ни работа,ни сабота.Ни ропство,ни капитализам.
Партали се направив последниве 3-4 дена со секој можен порок што постои на планетата Македонија :D.
Убаво е човек да се исклучи на периоди.Времето сепак се трудам да не ми поминува тотално безвеза,документарци од Адам Куртис се изнапукав деновиве.
Живејте го животот мудро.

The ultimate hidden truth of the world is that it is something we make and could just as easily make differently.

-David Graeber
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
22.417
Поени од реакции
50.207
ДК,
Јас само да им кажам на дечките што го листаат форумот од 4G да не ја отвараат темава.
8,5 гига ќе ви летнат за глупави гифчиња.


#НајкорисенФорумџијаЗа2021
 

Kajgana Shop

На врв Bottom