Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
17 јануари 2019
Мислења
1.148
Поени од реакции
1.541
Што би им рекла Атиџе од Медена Земја на дебиливе што увезуваат токсичен отпад за горење? Пола увези пола врати, инаку ќе ми ги убиеш пчелите, ај за народов мање више, толку и заслужува...
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
3.783
Поени од реакции
5.455
Драги пекари/слаткарници:

- урда и сирење не се иста ствар.
- шлаг и путер не се синоноими.
- за да нешто го нарекувате пица, би требало да има и печурки.
- топено сирење и зденка, totally different.
- сите знаеме дека тоа не е нутела во крофната.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
2.566
Поени од реакции
11.412
Денеска додека пазарев ме отпоздравија со зборовите ''Имајте пријатен остаток од денот'' навистина беше чудно за промена да се слушне нешто што е искоренето од употреба.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
7.687
Поени од реакции
16.604
Драга,

Скоро 10 години сме во врска (без обврски) и никогаш ти ја немам видено Генерална во Филм и ТВ под клуч. :(

Инаку ^^ убав поздрав, ама нецелосно. Тоа „имајте“ многу ме нервира, зашто не можеш на никаков начин да „имаш“ ден во македонскиот јазик. Буквален превод е од англиското „have a nice day“, и многу ми звучи неприродно на македонски. Како да преведеш „black is writing on us“ за „црно ни се пишува“ или „how yes no“ за „како да не“. Многу поубаво, поточно и помакедонски би било „Ви посакувам пријатен остаток од денот“ или „Ви посакувам убав ден“, или, пократко, само „Пријатен остаток од денот!“ или „Убав ден!“
 
Член од
4 јануари 2020
Мислења
371
Поени од реакции
377
Драга, толку песимизам и негативност не сум видел. Ти му даваш идеи, разработуваш идеи, му решаваш работи и тој ти вика абе то не е убо, то неможе да е така, нема шанси да успее ич да не почнуваш...
То е ај да тераме сега....
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
78
Поени од реакции
167
Драга, дали тоа што се воздржувам да не му се качам на комшијата да го истресам од папучи,кој буши постојано од 9 сабајле, ме прави мене: а) човек со самоконтрола еднаква на будистички свештеник; б) класична будала која нервно ќе оболи пред да наполни 30?
 
Член од
25 август 2019
Мислења
154
Поени од реакции
289
Сакам вака полу-јавно да и се извинам на операторката од Телекабел што 35 минути ја препотив на слушалка а не беше до нив. Ако го читаш ова, да знаеш дека средив - мавнав мастер рисет на рутерот и се си е топ. Кисс
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.492
Поени од реакции
9.028
Таман помислив дека лошото е позади мене, кога животот ми посочува дека се ова било само едно обично загревање за тоа што следи. Ќе има ли воопшто еден убав ден за мене, без глупости и нервози? Се сомневам дека не.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.105
Поени од реакции
3.224
Драга,

Многу ме нервира ко на бендвагонот од честитки за Ханиленд ќе видам коментари од Тамара северџанката. Буквално на секоја објава. Алоо ситна продадена душо, нече мочи ове ночи, не те вади ништо од гомната во кои падна.
 
На врв Bottom