Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.283
Поени од реакции
4.417
Читав таму некој пост од јуни (задоволство ми е да ве читам на темава, иако ретко го правам тоа), нешто за тоа како е да си трн во око во ова полтронско општество. Exactly. И јас сум и така се чувствувам. Во последно време сум многу помирна сепак, се правам на будала за да си го сочувам мирот. Реално се правам како да не сфаќам што се случува. Многу колеги и блиски прават работи кои ме повредуваат, но јас не сакам да направам кавга од тоа. Уморна сум од луѓето и од начинот на кој комуницираат. Мислат дека се центарот на светот. Си викам, нека им биде. Нека се почувствуваат и они важни, ако веќе им дошло до тоа. Ги слушам нивните небулози. Климам. Некако, тоа е тоа. Кога луѓето би можеле да живеат без постојано да мораат да се докажуваат пред другите, да го хранат своето его или лечат своите фрустрации.

Sent from my SM-J330F using Tapatalk
 

dARK_ElementaL

Мрачен Паладин
Член од
21 август 2017
Мислења
737
Поени од реакции
510
Драга, некои луѓе едноставно толку се инат што и на рапав под ќе се лизнат. У газот начукал 40ка, а у паметот уште се понаша како јас кога имав 10 години. :yid::yid::yid:

Друга работа. Абе гледаат дека е затворено со катанци, изгаснати светла, собрани маси и столови, работното време завршило пред саат-два и упорно прашува дали дуќанот работи. Какви пациенти чоече.:facepalm: :facepalm: :tapp:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
77.699
Поени од реакции
163.111
Дај бе ако веќе ве мрзи да се бањате барем под мишка измијте се ебати тоа граЏаните на метропола. :boksix::boksix::boksix::boksix::boksix::boksix:
 
Член од
14 јули 2010
Мислења
7.242
Поени од реакции
8.472
Како може бе на 50 степени да се изнапрскате со Армани Блек Код. Еден од најтешките парфеми...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
3.930
Поени од реакции
4.390
Кајг,...„модерниве“ мушки купачи ме потсетуваат на пижами!се прашувам зашто во денешно време се модерни мушки купачи до колено т.е. тоа се бермуди панталони ебаго како во 1890 год!а ваму од женските се очекува да бидат топлес или најмалку со танга или бикини купачи?женските на плажа сигурно би го одбрале со поглед тој со спидо купачи, а не со бермуди!...ми се чини дека денес нешто мушкиве се „несигурни“ на плажа ? :D
 
Последно уредено:

Almeida

гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.148
Поени од реакции
13.154
ris-960x640.jpg

Еден наш сожител.

Домот му е НП Маврово, а го „уловила“ камера поставена од МЕД - Македонско еколошко друштво.
Скоро неверојатно е да се налета на нив, затоа што се многу малку по број. Многу тешко се парат и размножуваат и се „срамежливи“.
Искрено, сомнителено на фотографијава ми е тоа што амбиентот е „есенски“, вегетацијата не е баш развиена, ама како и да е...прекрасно животно на кое му се закануваме со нашата неспособност, индиректно, трошиме струја која често и не ни треба, градиме, загадуваме. Може и да звучи freaky, ама ми се полни душава кога ќе видам како луѓе при планинарење, прошетки налетуваат на мечки, дивокози, волци....мислам на „безбедни“ средби, од дистанца. Колку и да сме говна као луѓе, имаме некоја луда среќа да живееме на простор кој има прекрасна природа, која пошо сме говна и не ја цениме баш како што треба.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
6.123
Поени од реакции
4.294
Денеска дознав вест лоша здраствено во болница .... До крај на живот .... Ти ебам Г......д .Толку
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
11.834
Поени од реакции
24.670
Да ти ебам, сватив дека сум многи одалечен со секојднвевните дешавки , заклчувим дека овој народ не заслужува ни држава ни нација ни ништо, ја пингам @Ilumious

Златна Југославија, решение на сите наши проблеми

Ни сми људи цигани, судбимот проклети.

Југославија, членка на ЕУ во 1992 година ќе бевме пример за Европа, ќе бевме најпроперитетна нација во Источна европа.

Но за жал не ни било пишано, ние најпрогерисвната нација во Европа во 1992, е до каде стигнавме, @Ilumious ,многу често ти љубоморам што на време се оттргна од мизеријата што постојува во Р.С Македонија.

Ама сакаја сите да бидат националисти, да ве прашам до каде стигавме сега, подобар ви е животот, не би рекол, ќе ја барата златната Југославија.[DOUBLEPOST=1562988355][/DOUBLEPOST]Многу сим пијам, не замерајте
 
Последно уредено:

Rosemberg

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
10.511
Поени од реакции
7.953
Денес разбрав дека еден постар колега од на работа се самоубил :(
Не му го знаев името, само онака површно го знаев покрај брат ми, ама стално на бегање ме поздравуваше. Секогаш си пуштавме рака. Весел, ведар човек. Кој би рекол дека вакво нешто ќе направи :( Нека почива во мир :place:


Но, не дојдов овде за тоа. Дојдов за да се поздравиме :) Време е за разделба на неодредено време. Беше ова еден тежок период. Тешка година би рекол. Најлошата досега. И нема индикации дека нешто ќе се промени во блиска иднина.
Но затоа, ја гледам големата слика. Некои работи едноставно морале да се случат за да научиме важни лекции. Сега претстои доста работа. Претстојат доста промени, се надевам на подобро. Што се однесува до луѓето.....сите на некој начин ќе ве изневерат. Кој намерно, кој ненамерно, секој со своја причина и потреба. Затоа, не се потпирајте премногу на другите. Јас би рекол воопшто и не треба. Најголема сила е онаа што ја црпиме од самите себе. Доколку самите не успееме, тешко некој друг дека би успеал за нас. Сами сме на овој свет. Знајте си ја вредноста, ценете се себеси. Поставете граници. Никој нека не ве искористува. Не бидете ничија играчка, не бидете втора опција. Не бидете поткрепа за луѓе кои тоа нема да бидат за вас. Доколку луѓе кои биле околу вас со години, не можат повеќе да ве следат, односно патиштата ви се раздвојуваат - продолжете по сопствен пат. Немојте да следите патишта што не се ваши и немојте да бркате цели што не ве исполнуваат. Работете на себе и откријте се себеси.
Don't depend on anyone in this world. Even your shadow leaves you when you are in darkness.
За луѓето толку. За останатите фактори кои се надвор од наше делување едноставно ни останува да се надеваме дека ќе ни се сложат коцките :) Сепак, не зависи се од нас во животот :coffee:
Нема да речам збогум, ќе речам догледање. Au revoir ;)Со почит, Rosemberg


 
На врв Bottom