Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Она кога на Инстаграм ќе ти улета пост од специјалитетите на Шумеча а ти во фрижидер си останал само на кашкавал и еден мувлосан домат :(
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.790
Кајг,
сакав да му дадам совет, онака краток, ефективен читај меѓу редови и му реков :
,,... Никогаш не дозволувај кафето и жената да се олади!..,,:kafence:
и ете го, се расправа со жена му, додека не го испиел кафето не мрдал за ништо на свет! :facepalm:
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
2.172
Поени од реакции
3.719
Кајги,

Почна зимница муабетите, ама кај мене овој викенд правеа. у петокот бев на работа секако неможеа да ме уседнат да љупам и јас :aplauz:. Ај вчера цел ден натам навам бев по град немав време да се завртам дома. Дојде време за излегување ми откажа друштвото у 5 до 12 и како кец на десетка една другарка од средно ми се јави да сме пиеле. некст тинг у кноу Пијани сме метла и у диско .... Сакав да кажам дека избегнав пипер лупење и така.... :roker:
 
Член од
16 јули 2017
Мислења
57
Поени од реакции
296
Драга,

има еден кај мене в село, алкохоличар со шизофренија, што клекнува пред луѓе, се клања, се препелка на улица, му се моли на Господ, се претставува како светец или апостол. И тоа е сасвим океј, секое село има по еден таков.

Малце станува проблематично кога некој таков е претседател на најголемата опозициска партија во твојата држава. Тука веќе ти се пали црвено светло и си викаш: боже, со што заслужив да завршам на овие 25.000 километри квадратни?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
ДК,

Во Јули го завршив последниот курс за програмирање и скоро 3 месеци направив пауза без активно учење на нешто ново. Периодов како да изгубив распоред на слободното време, пред две и пол недели стигна абер дека ќе треба да се фокусирам и да побрзам со завршување на една работа која ми е клучна за целата иднина, но наместо да се стегнам да учам деноноќно јас само си одложувам и се занимавам со некои глупости и небитни ситници, т.е мислам дека влегов во најлошата фаза која може да се достигне, а тоа е зона на комфор. Златно правило, никогаш не влегувајте во зона на комфор премногу долго доколку сакате да напредувате на било кое поле во животот ниту пак создавајте таква зона околу блиските. Колку и да е удобна додека се наоѓате, ви прави повеќе штета од корист во поглед на напредок, предизвикувајте се себеси секој ден да бидете подобри од она што сте биле претходниот ден.
Време е за брза промена, од денес почнувам турбо, веќе симнав материјали и инсталирав се што ми е потребно за подготовка, за два месеци од сега се надевам дека ќе може да се пофалам дека успешно сум ја поминал и оваа пречка.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Добро кај отиде светов бе? Се движиме ли напред воопшто или во место тапкаме? Едукативен центар пази, за што? За Јутјубер... Лошото е што вакви ликови што се глупираат на интернет како GP клошарчето од јутјуб што на децата до 12 години им е за некое чудо интересен, дебелиот што бараше пари за операција оти не знае колку храна му е доста, а купува компјутер од 1000 евра и кој ти кур Иван Ајнштајн ја обликуваат, односно ја упропастуваат младината. Зошто ти е школа, за 15 минути кажи им треба да правите глупи челинџи, да играте игри и да се снимате, тоа е тоа во глобала. Жал ми е само за луѓето што снимаат видеа за програмирање и слични туторијали на јутјуб каде што стварно можеш нешто да научиш. Се мачат да ти покажат нешто корисно, додека овие идиотиве јадат капсули за перење и пијат зејтин и мислат дека се селебрити.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Ни кондиција имавме ни знаевме кај одиме, само кучето физички спремно. Го загрешивме патот километарски грешно, ама пак научив кај е Казанташ, ја завршивме рутата ама одење од 5.30 до 14.30 дома. Бевме на двата врва двете огледала дури позади уште еден рид мариовско, Домот на Томе и Летка и надолу до Манастир од другава страна, ама сум уморен мнооооооооооогу.

 

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
Драга, само што се вратив од Скопје и неможам а да не го изразам револтот за то шо се дешаваше денес, а и ќе се дешават во наредниве неколку денови. Јас бев приморан да одам и то ладно ми го соопштија на работа или ќе ојш или ќе те испуштиме од на работа, при шо им реков во ред е не идам појќе на работа али после подолга расправија со татко ми ме убеди. Ама изгледа не бев единствен. Денес во Скопје на таја смешката кај шо онај учкана зборвеше на албански еден сат бевме 238 вработени во јавниве здравствени установи од Охрид. БРУКА! Вака во еу? Со уцени и закани? Да бевме само ние арно, ама сите шо ги сретнав Скопје шо ги познавам лично истото ми го рекоја дека ги натерале, а некои дека им понудиле пари за да одат. Разбирам дека за некого се многу 1000 денари ама не разбирам зошто се продаваме. Ниеден не рече дека самоволно дошол. Ниту еден! А и то таму шо славеа као светов да го освоиле никој не спомна шо придобивки имаме ние од еу туку само намалиле вработеност ги вработиле младите...Не вие не ги вработивте младите младите се отселија зато се намали невработеноста. А и уште толку ќе си одат ако се отворат границиве. Со ова слика денес шо ја видов неќам во еу. Никош кур не ме болел како ќе се викаме или дали ќе сме во еу или нато или незнам ти каде. Сакам да ме остајте на мира да живеам уште ова малку време шо ќе го седам овде и да си ја работам работата најдобро што ја знам. Не го потрошив пола живот за некој да ми се заканвит дека ќе ме избркат од на работа само зато шо не сум пошол на слушање некој лајна кај шо јајт.

НЕ У ЕУ! 1939547_443718742430255_2890026549830565094_n.jpg
 
Член од
9 ноември 2017
Мислења
523
Поени од реакции
1.161
Изгледа за во Вили да те запослат условите се да бидеш што по неписмен и по мрзлив. Персоналот во скоро сите сендвичари им е ужас. Не знам кај ги наоѓаат, да бараш толку ужасни работници не ќе можеш да ги најдеш. Затоа секоја година затвораат по една сендвичара.
 

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
3.306
Поени од реакции
10.320
Јас ова јас она , јас знам еден што знае ова, на тој што го знам јас пријател му знам има...Сите вие се ебано знаете се , ама кога се работи за друг не за себе.Тогаш сте еј не знам што да правам дали ова или она што мислиш.Дебакл од општество е ова во кое живееме моментално.Младите биле проблем ? Вие старите над 40+ се отровот што ја ебе земјава.Вие сакате да влезете во ЕУ ради вас не ради вашите деца и внуци.Вие сте тие што ги гласаат и едните и другите.Вие сте проблемот поради кој на 90% од младите во главата им седи дека мора да имаш врски и да си во партија за да работиш.Вие сте тие што форсираат дека не можеш ништо да промениш сами и дека државава е отидена у курац.Сите знаеме од 3 годишни до 80 годишни дека нема компас овде, ама што правиме за да го промениме тоа ? Ми се повраќа, гонете се у пичку матер сезнајковци.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.933
Поени од реакции
17.645
Баш тргнав да пишувам нешто во одбрана за старците и членот над мене пишувал за нив ама во негативна конотација.
Се согласувам со се што напишал погоре ама што кур сме направиле ние младите!?

FB_IMG_1537131781352.jpg

Сликава е во Велес во една населба.Имало нешто организирано за чистење на улицата.Само овие три повозрасни жени испаднале.Каде се младите?

Најголемото ѓубре кое го има по улиците на секој град во државата го прават младите.Па и самиот не знам колку пати им било смешно на другари кога сум го чувал отпадокот подолго време зошто немало корпа во близина.Да не отварам тема за некултурата на денешните генерации кои се помали од мене кои сеуште одат во основно.Ние младите потфрливме тотално во секој дел од опшеството и затоа никој не ни е крив.Никаква почит кон возрасните кои го заслужиле тоа.Пак ќе кажам како идат нови генерации се се полоши и полоши.Кога ги гледам децата кои се денес по 12,13 години како се однесуваат уште како мали не сакам ни да помислам каква ќе ни биде државата за 20 години.
 
Последно уредено:

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
К.... е ако сакаш во Европа,мора ова да го имаш дома,
е нема веќе стара технологија да си знаеш. Picture 032.jpg
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.091
Поени од реакции
15.952
Тема муабет со жена ми пред некој месец - на детето треба да му се дава што сака да јаде за да стекне мислење дека понатаму во животот ќе има шанса за избор и така ќе има поголема самодоверба. Така зборел некаков "психолог" на Телма во емисија. Аха ок жено, важиии.

Денес детето не сакало да јаде во градинка. Можда психологот ќе дојде сега и ќе го убеди да јаде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom