Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798
...апчихаааа, шмрк шмрк, така си е тоа кога шетаат луѓе без трошка одговорност фрлајќи невидливи бубачки!:nesumjas:
 
Член од
2 февруари 2018
Мислења
19
Поени од реакции
33
Хордерс левел невозможен- македонци.Сум видела луѓе да крадат пенкала по кладилници, тоалетна и пробор за јадење по ресторани. Дури флаери од банки за потпалување.
Не дека и им треба. Бесплатно е, ќе се најди.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Да се надоврзам на постот од погоре, пред некое време баш низ Кавадарци се вртеше видео од еден лик како кради десетина пакетчиња ебани бонбони од 10 денари додека продавачот му наплаќа. Па човекот фино лепо го сподели на социјалните мрежи и во град како Кавадарци тоа се шири одма. За бонбони бе, за 100 денари, а цел град те знае кој си. И уствари шо кур ќе му правиш на толку бонбони? Ноу комент.

Инаку од четвртокот дремам во станот, сите се вратија дома, јас си останав во Скопје, досада ме уби. Ме тера да мислам колку уствари сме зависни од дружба со луѓе. Ама реална дружба, не виртуелна. Контактирам цело време на фејсбук со многу луѓе, ама 4 дена од продавница подалеку не сум мрднал затоа шо сам не се прави ништо, иако често уживам во самотија. Ум за друг пат.

Па и со храна сум краток, јануари ми беше послободен и цел месец вежбав, таман почнав да се враќам во форма, ајде пак факултет. И џабе е, не можеш да пазиш ни на исхрана ни на ништо. Во прва година со стомачни дојдов во Скопје и не сум ги видел од тогаш. Ама и онака тоа не пали кај женските да си знаете, освен кај малолетни шо уште се зелени во умот. Ако немаш три реда муабет во тебе, само локалните курви може да ги собираш. Гратис совет само, ако некој е во дилема уште.

Поздрав.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Драга Кајгана,
од жената што не се плаши да сонува - доаѓа "Извор". Комплетно ново издание на мега популарната македонска дива Каролина Гочева со ексклузивни осум маратонски концерти каде ќе се промовира најновиот потенцијален антологиски албум - "Извор".

Одвај чекам, купив карти за два концерти, јухууууууу
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Драга,
стварно ме уморува тоа што морам и во недела на терен. Другарките една по една ми се јавуваат..едната дете роди, другата чека, третата планира свадба...а ја сум сред поле, сред средновековна некропола, ВО НЕДЕЛА!!!!
Туку вчера конечно видов како изгледа вистинска селска, зимска фешта.
Секој ден одиме на ручек до едно селце кое природата така добро го скрила, а брзиот живот го заборавил. На сред село покрај повеќето стари градби од 17/18 век е и една од најстарите крчми/ кнајпи кај што го прават највкусното јадење..традиција- гулаши, кнедлики..месо. Ама многу малку луѓе.
Е ..вчера...стигаме таму и оп, изненадување. На сред село пред хосподУ оганче, мевце обесено се чади на огнот...чека да се припреми се останато. Весели мажи, жени, деца. Пиво се точи едно за друго. Мириса на среден век.
Селска идила!
Многу сум радoсти што имав шанса и тоа да го видам.
 
Последно уредено:

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Кајганке :love:

Јас понеделнички:свиркам:

Ако еден ден дојдам на власт, работната недела би изгледала вака:
- понеделник - ден со скратено работно време (приспособување од викендот)
- вторник - работен ден
- среда - работен ден
- четврток - ден со скратено работно време (припрема за викенд)
- петок - почнува викендот :vozbud:

П.С. Понеделнички кога ќе ти дојде клиент што не знае што сака, а ти уште не си свесен дека почнал работниот ден:свиркам:
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
К,

Единствена причина што си ја сакам работата е што е добро платена. Им завидувам на луѓето кои уживаат во она што го работат, занемарувајќи го финансискиот аспект. Јас понекогаш чувствувам физичка болка кога ќе се разбудам наутро пред алармот и ќе ми текне дека е почеток на уште еден работен ден. :sick:

Во некој идеален свет, веројатно ќе работев во ателје за свадбени декорации. :love:
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Драга Кајгана,
За прв пат во мојов живот започнувам Велигденски пости. И тоа ќе се потрудам сите денови од постот да ги испостам. Може еднаш два пати да се омрсам како резултат на несакајќи или некое кафанско излегување, но мислам дека тоа е оправдано:D
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Во ред Мајкл Трпески, не го продаваме името.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Даваш формулари пополнети со свои податоци и нормално оставаш празно место каде што пишува „пополнува соодветната установа“ и ти викаат, а ова зошто не е пополнето тука? Ај ако не и да го прескокнам шалтеров и сама да земам да си удрам печати, некаде 10% од населениево ќе му чади главата секој ден од секакви ситуации на работа, на останатите 90% администрација тешко ќе им биде и пенкало да кренат. Најмуљ ми е кога морам да завршувам работи по институции за фирмава, сериозно велам дека подобро цел ден да копам канал некаде отколку третоодделенци да ти се спротиставуваат.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.964
Поени од реакции
35.576
Ниеден филм неможе да ми даде вакво бегство од реалноста како Lord of the Rings. 12-13 саати фантазиско остварување, како и јас да сум дел од случувањата, со еден здив се гледаат. Пред LOTR и Хобитот го репризирав за да ми легнат хронолошки али не, неможат да ја доловат Middle Earth како Фродо и дружината. :cuc:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
182
Поени од реакции
635
Матер да ви е*ам на вас со иницијативите досадни и на вас од дијаспора со тоа знамињата, кмишиња едни. Во многу работи ќе изгубиме ама најискрено го чекам денот кога ќе го сменат името и фиромјанците тврдокорни ќе нема за што да мелат( IMETO NI GO SMENIJA AMA NE I IMETO UUUU !!!!!1111) Пак ќе се навратам на клипчето од филмот Clerks сцената во продавница. This job would be great if it wasnt for the fucking customers. Истото со државава и народот.
И многу некако "че си лежите" пропагандава падна во вирче. Еве ги со милиони евра спичкани добија условни казни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom