До 100 km/h само на батерии – Porsche Cayenne Hybrid

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
Овој концептен (не за долго!) автомобил, беше претставен на салонот во Лос Анџелес. Ќе биде првиот хибрид на марката, а со продажба да почне некаде на крајот на оваа декада.



Автомобилот ќе користи бензински мотор, кој ќе ја придвижува предната оска, додека за задната ќе биде задолжен електричен. Батериите ќе бидеат Ni-Mh, а за нив место ќе се најде во багажникот.



Сепак најинтересно кај овој автомобил е тоа што ќе може да вози само на батерии до 100 km/h! Другото е исто како кај “обичниот” Cayenne.



Потрошувачката не треба да биде повисока од 10 литри на 100 km, што за ваков модел е импресивно. Перформансите ќе бидат на ниво на моделот Cayenne S, а цената екстра висока. Но купувачи несомнено ќе се најдат.

Изворhttp://www.koli.com.mk/
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
Ова само да плакнам очи дека реално гледано нема шанси да го имам за жал.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ова е само демонстрација на моќта на Порше, а и нормално прилагодување на стандардите за емисија на издувните гасови. Се знае дека со електомотор е поеколошко. Баш ме интересира цената на чудово, иако не се сомневам дека е “мрсничко“ :)
 

mc dc

I hate this bitch
Член од
20 август 2007
Мислења
508
Поени од реакции
0
Ова е само демонстрација на моќта на Порше, а и нормално прилагодување на стандардите за емисија на издувните гасови. Се знае дека со електомотор е поеколошко. Баш ме интересира цената на чудово, иако не се сомневам дека е “мрсничко“ :)
Mnooooogu mrsnicko :nesvest:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom