До каде смее да се оди?

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Иницирана од меѓународните реакции за новата македонска енциклопедија (по што ми се врати и сеќавањето за случајот со изложбата на уметникот Атанас Ботев...кога имаше слика во која покрај грчкото знаме имаше инкорпорирано и свастика, па се јави тогашната амбасадора на САД, па билбордите се тргнаа, итн.) се прашувам до каде смее да оди инволвирањето (поточно цензурата, но коректни сме) на други земји и нивни претставници од разни области?
Сепак, барем официјално сме суверена држава, нели.

Исто, би сакала да споделиме и останати примери на држави кои на друга суверена држава и кажуваат што да напише во својата енциклопедија, или случаи кога амбасада се јавува да цензурира нешто што нема цензура, односно ликовна уметност (читај, случајот со Атанас Ботев).
Делумно, за да видиме дали такви случаи воопшто постојат некаде, или и тука сме уникат.

Значи, дали е ова вообичаена светска практика и кога истото се смета за груб, недоличен упад во суверена држава?
Конечно, дали е тоа не прави суверена држава или протекторат во секоја смисла на зборот?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Лично jaс мислам дека проблема много се политизира,а проблема треба да се остави да се решава от академиците и учените от тази област,а не от политическите партии,амбасади,влади и така натаму.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Од Брисел, од САД и Британија, не се јавија научници, политичари се јавија.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Од Брисел, од САД и Британија, не се јавија научници, политичари се јавија.
Знам,знам,но за мене това не е правилно.Незнам дали МАНУ има независност от владата,но науката си е наука и нетреба да е поврзана со влади,политически партии и така натаму.Според мен МАНУ е тази,коjaто треба да излезе и да заштити енциклопедиjaта си и да е готова да ja брани пред амбасади,влади и така натаму.Смешно е една енциклопедиja да предизвика такви реакции и от соседни држави и от амбасади и от партии и така натаму.Науката не треба да се дозволува да се политизира.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Па токму во тоа ми лежи прашањето и дилемата.

Како нешто што треба да биде научна дебата, станува политичка реакција на амбасади, Брисел, партии и сл.?

Дали воопшто смее нешто такво да се дозволи? Го дозволува ли тоа некоја друга држава?...
 
B

Borg_Drone

Гостин
Како нешто што треба да биде научна дебата, станува политичка реакција на амбасади, Брисел, партии и сл.?

Дали воопшто смее нешто такво да се дозволи? Го дозволува ли тоа некоја друга држава?...
Ада, ако ги погледнеме подобро работите, МАНУ имаше простор да се извлече од нападите на политичарите (ширум светот), едноставно, можеа да излезат академците со ставот дека историјата треба да и ја остават на историчарите, дека политичарите немаат никакво право да се мешаат во таа област, и МАНУ можеше да ги поткрепи своите тврдења (што беа изнесени во таа енциклопедија) зошто имаат аргументи; искрено не знам за што ја чуваат таа библиотека, и сите тие книги.Проблемот е во МАНУ покрај тоа што има луѓе кои гледаат да и помогнат на Македонија со своето знаење; има и луѓе кои гледаат да ја уништат Македонија со своето знаење, а за тоа имаат бугарски, српски, грчки па и албански примања.Проблемот е во МАНУ, не е во другите.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Одговор на прашањето е бесцелно да се бара, бидејќи е само една смешка во целиот стрип кој Македонија како целина го испишува секојдневно. Кај нас ништо не функционира во рамките на нормалното и реалното, па така и овој проблем не треба воопшто да не чуди.

Патем, пред да почнете да се вреѓате на етничка основа, дали некој всушност може да најде факти, односно принт скрин или шо и да е, на кој се гледа што во енциклопедијата пишува?
Вака, веста е само уште една иссценирана епизода од меѓуетничката тензија која се држи на ниво колку да не ја снема.
 

влатко_кили

ПОТПИС И НАТПИС
Член од
21 март 2009
Мислења
33
Поени од реакции
2
Ќе се оди до каде што другите сакаат. Сепак мислам дека дел од овие сплетки е масло и на некој од нашиве опозиционери, а албанците во случајов се само мали подбуцнувачи само за да ги раскараат македонциве
Од осамостојувањето на Македонија колку шо паметам, Македонија нема ниту една самостојна одлука донесено а мислам дека нема ни да донесе. Се мислам и за грбот дали ќе ни го нацрта некој од надвор или сами ќе го цртаме со страв дека некој од надвор нема да ни вика за тоа...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Нема официјална изјава од амбасадите, сето тоа неофицијално на маргини ова она или грешам?
 
Член од
20 јуни 2007
Мислења
809
Поени од реакции
18
Кога прифативме промена на ИМЕ, што очекувате повеќе? Ретко која друга држава може да каже за себе дека е банана-држава, како нашава. И ве молам не почнувајте со навреди на етничка основа. Да се држиме до темата.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Треба проактивност, меѓутоа ние секогаш сме тивки и покорни, збунето наблудувајќи што ни се случува и што ни кројат.

Ова со енциклопедијата треба да им служи за пример на Западњациве преку кој сакаат да ни демонстрираат - до каде ние смееме да одиме.

Меѓутоа со ова понижување незнам дали се свесни дека провоцираат да проработи друг дел од нас, кој досега бил заспан.

А доколку ние Македонците сме обвинети за “антиквизација“, кој ќе биде обвинет за “илиризација“ ?
 
M

marsovka

Гостин
Нема официјална изјава од амбасадите, сето тоа неофицијално на маргини ова она или грешам?
Има :)
Гледав вчера ...
Британски амбасадор на македонски с еобрати барајќи да сменат делот каде вели дека припадници на она биле обучувани од припадници од сас (елитни британски специјални единици)
Чим торкото почна да збори на македонски значи погодиле академиците у центарот

Треба проактивност, меѓутоа ние секогаш сме тивки и покорни, збунето наблудувајќи што ни се случува и што ни кројат.

Ова со енциклопедијата треба да им служи за пример на Западњациве преку кој сакаат да ни демонстрираат - до каде ние смееме да одиме.

Меѓутоа со ова понижување незнам дали се свесни дека провоцираат да проработи друг дел од нас, кој досега бил заспан.

А доколку ние Македонците сме обвинети за “антиквизација“, кој ќе биде обвинет за “илиризација“ ?
брату џабе дрвиш
Можат да не ебаваат каде сакат и кога сакаат
Просто едноставно им се МОЖЕ .
Resistance is futile , bent over and enjoy
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Па токму во тоа ми лежи прашањето и дилемата.

Како нешто што треба да биде научна дебата, станува политичка реакција на амбасади, Брисел, партии и сл.?

Дали воопшто смее нешто такво да се дозволи? Го дозволува ли тоа некоја друга држава?...
Види,след като МАНУ е написала тази енциклопедиja и седи зад сека дума во неja,сега е време МАНУ да ja брани.
Ако самата МАНУ не брани творбата си,научниот си труд,коj да ja брани?
Винаги ке се jaват некои недоволни,но прашането е дали МАНУ ке успее да ja зачува или ке започнат промени под натиск.
Уште повеке,доколкото разбирам днес нито един обичен македонски граганин не може да си ja купи,заштото уште ja нема по книжарниците.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Иницирана од меѓународните реакции за новата македонска енциклопедија (по што ми се врати и сеќавањето за случајот со изложбата на уметникот Атанас Ботев...кога имаше слика во која покрај грчкото знаме имаше инкорпорирано и свастика, па се јави тогашната амбасадора на САД, па билбордите се тргнаа, итн.) се прашувам до каде смее да оди инволвирањето (поточно цензурата, но коректни сме) на други земји и нивни претставници од разни области?
Сепак, барем официјално сме суверена држава, нели.

Исто, би сакала да споделиме и останати примери на држави кои на друга суверена држава и кажуваат што да напише во својата енциклопедија, или случаи кога амбасада се јавува да цензурира нешто што нема цензура, односно ликовна уметност (читај, случајот со Атанас Ботев).
Делумно, за да видиме дали такви случаи воопшто постојат некаде, или и тука сме уникат.

Значи, дали е ова вообичаена светска практика и кога истото се смета за груб, недоличен упад во суверена држава?
Конечно, дали е тоа не прави суверена држава или протекторат во секоја смисла на зборот?
Ado, nema nisto neligitmno vo tie reakcii na tie ambasadi i voopsto stranski drzavi.
Tie bea direktno prozvani.
Keles akademcite napisale deka britancite i amerikancite ja obucuvale UCK, ovie najnormalno izleguvaat i izjavuvaat deka toa se lagi i spored niv treba da se revidira toj del. E sea, ne otidoa na akademcite so kaljas vrz glava, tuku najkulturno im preporacaa. Na akademcite im preostanuva da donesat odluka kako ke postapat ponatamu.
Ama sekako deka od druga strana, koga vekje ti im ebavas mater na najpodol mozen nacin, nema povekje ni amerikanecot a ni englezot da se odnesuvaat prema tebe kako sto se odnesuvale prethodno. Znaes, akcija-reakcija. :) :toe:

E tuka nie, nie kako opstestvo treba da se zaprasame, dali vredi?

Ada, vredi ili ne?

edit: baska, koj fuckin naucen fakt e deka UCK bila obucuvana od englezite i jenkite? Dneven pecat, naucen fakt?!!!!!!!!!
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.736
Ado, nema nisto neligitmno vo tie reakcii na tie ambasadi i voopsto stranski drzavi.
Tie bea direktno prozvani.
Keles akademcite napisale deka britancite i amerikancite ja obucuvale UCK, ovie najnormalno izleguvaat i izjavuvaat deka toa se lagi i spored niv treba da se revidira toj del. E sea, ne otidoa na akademcite so kaljas vrz glava, tuku najkulturno im preporacaa. Na akademcite im preostanuva da donesat odluka kako ke postapat ponatamu.
Ama sekako deka od druga strana, koga vekje ti im ebavas mater na najpodol mozen nacin, nema povekje ni amerikanecot a ni englezot da se odnesuvaat prema tebe kako sto se odnesuvale prethodno. Znaes, akcija-reakcija. :) :toe:

E tuka nie, nie kako opstestvo treba da se zaprasame, dali vredi?

Ada, vredi ili ne?

edit: baska, koj fuckin naucen fakt e deka UCK bila obucuvana od englezite i jenkite? Dneven pecat, naucen fakt?!!!!!!!!!

За болдов...

Нели не е вкусно при очи човека слеп да го правиш?
На тв ги покажуваа америчките хилихоптери како им пуштаа на она оружје, од арачиново лично од мој близок со свои очи ги гледал кој се има во нивни редови и кој им помогна со автобуси да излезат од истото тоа арачиново за да не згинат до последен, и како сеа пупу не важи не биле америте и енглезите оние кои ги учеа тренираа и вооружувал... туку знаеш како викаат старите -кај што има сила нема правдина- затоа и калимеро више не го даваат на тв.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom