До и Од модераторот на подфорум Религија

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
333
Поени од реакции
618
Znaci mnogu si mi smeshen....pobitno ti e da imash nekakva "vlast" i da se osekjash kao komandant, nego da diskutirash i da si ja branish sektata. Zarem ne gledash deko grobishta go napravi forum religia. ..nema koj da te otpcue...:lolzz::lolzz::lolzz:
Nikoj ne saka da diskutira so direktorot na ludnica, koga site znaat deka toj e najdobriot pacient .....bil i ke ostane...
Aj sega brishi....neli si na vlast.....
Potoa sam si pishuvaj i si davaj negativni...
Grobishta...
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
8.986
Поени од реакции
7.889
Znaci mnogu si mi smeshen....pobitno ti e da imash nekakva "vlast" i da se osekjash kao komandant, nego da diskutirash i da si ja branish sektata. Zarem ne gledash deko grobishta go napravi forum religia. ..nema koj da te otpcue...:lolzz::lolzz::lolzz:
Nikoj ne saka da diskutira so direktorot na ludnica, koga site znaat deka toj e najdobriot pacient .....bil i ke ostane...
Aj sega brishi....neli si na vlast.....
Potoa sam si pishuvaj i si davaj negativni...
Grobishta...
По трети пат ќе ти одговорам, потоа ќе следува редовно бришење и казнени за офтопици и навреди!

Никој не сака да дискутира бидејќи не знаат да дискутираат бидејќи не си ги знаат нештата како што треба да ги знаат. Религиите и разните њу ејџ верувања на сите ви беа бегство од реалноста и мислевте дека таму е најбезбедно, како си мислите - така е работата - а гледаш, и во тие работи има историја, наследство, се знае што и како се наследува!
Твоето незнаење што и како да дискутираш не е проблем на модераторот! Твој проблем е. Дојди дискутирај, да видиме што ќе ми кажеш ново за религиите! Малку да расправаме за нештата.... да видиме до кај си со учењето на нови вистини.

Заборави за момент дека јас сум модератор. Тоа е небитно, не знам зошто се заморуваш со тоа. Да нема пријава и јас заборавам дека сум модератор.
Страв ти е од мене па не пишуваш или што е работата?
До сега 10 пати дали е избришано нешто или казнен некој - и тоа било во екстремни случаеви кога намерно се одело со офтопици во некои теми.

Значи тврдоглаво не сакаш да пишуваш на форумов. Забрана немаш за дискутирање од никој. Дури 2 пати ти е кажано повели за се што мислиш дека можеш да дискутираш на темите (или отвори тема која ќе е соодветна за подфорумот Религија) - пишувај и споделувај мислења, знаење итн итн...

А ако ти е ваков начинот на дискусија без никакво знаење туку само навреди - не ни доаѓај.
Подобро чисти гробишта отколку гаден дом полн со простаци кои немаат што да прават па навредуваат луѓе по форуми :)
Оди си од форумов и гледај си патот штом ти е битно кој е модератор, за да не се заморувам јас да те казнувам или да бришам навредливи постови ете како овој погоре, бидејќи ти си полн со омраза.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
9.169
Поени од реакции
14.304
Опипана е почвата, не казнува како што си замислуваш, иако аргументирано си го провоцирав. :vrtioci:

Сепак тролфестот е интересен ако има некоја скриена порака во позадина, па и модераторот може активно да се вклучи да ја одгатне, не е новина тоа за него. Претходно секоја тема беше пустина, а не плажа. Самата дебата немаше значителна тежина.

Ти си член 10+ год, наративот ти е ист, но се менува квалитетот на дебатата, што е круцијалниот проблем во овој случај. Дебатиравме за улогата на Црквата и моралот во Христијанството, интересни теми, твојот личен придонес е добредојден.

пи.ес. Од "пустина" до "гробишта" и нема значителна разлика. ;)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
11.824
Поени од реакции
5.435
Aljoooo...hepca, do koga mislis da bides moderator?
Daj otkazi se da moze da se komjnicira normalno-....
Umre podforumov more...
A TOLKU MNIOGU IMA DA SE KAZE....
Точно....подфорумов диши на шкрги, не му помага ни електро шокови...НО Хепта не е виновен кога нема достоинствен противник, нема ниту еден член кој има барем 20 проценти од неговото знаење.
Кој би сакал да се бламира со својата неукост?
Имаше неколку членови кои достојно му парираа, но незнам зошто ги нема повеќе.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.190
Поени од реакции
4.499
Имаше неколку членови кои достојно му парираа, но незнам зошто ги нема повеќе.
:pos: :pos:
Ајде размисли зошто ги нема. ;)

И во право си, нема членови со 20% од неговото знаење туку многу многу повеќе.
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
333
Поени од реакции
618
Опипана е почвата, не казнува како што си замислуваш, иако аргументирано си го провоцирав. :vrtioci:

Сепак тролфестот е интересен ако има некоја скриена порака во позадина, па и модераторот може активно да се вклучи да ја одгатне, не е новина тоа за него. Претходно секоја тема беше пустина, а не плажа. Самата дебата немаше значителна тежина.

Ти си член 10+ год, наративот ти е ист, но се менува квалитетот на дебатата, што е круцијалниот проблем во овој случај. Дебатиравме за улогата на Црквата и моралот во Христијанството, интересни теми, твојот личен придонес е добредојден.

пи.ес. Од "пустина" до "гробишта" и нема значителна разлика. ;)
Znaci ne si ja razbral poentata na moeto vklucuvanje na kajgana i na mojot post.

Ne se grobishtata nastanati zatoa shto toj regularno i pravilno kje moderira. Toa ne go stavame na kantarot.
Ne mozesh da si go gubish vremeto na argumentacii vo edna sudnica, koga znaesh deka javniot obvinitel è i glaven sudija vo istata...
Mozesh da kakash kolku sakash, djabe ti e.

Ete toa e oxgovor na prashanjeto zoshto forum religija stana grobishta.

Morav vaka da vi nacrtam na tebe i na hepcata, zatoa shto sami so vashite lejki nikogash nema da stignete do odgovorot.
 

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
8.986
Поени од реакции
7.889
Znaci ne si ja razbral poentata na moeto vklucuvanje na kajgana i na mojot post.

Ne se grobishtata nastanati zatoa shto toj regularno i pravilno kje moderira. Toa ne go stavame na kantarot.
Ne mozesh da si go gubish vremeto na argumentacii vo edna sudnica, koga znaesh deka javniot obvinitel è i glaven sudija vo istata...
Mozesh da kakash kolku sakash, djabe ti e.

Ete toa e oxgovor na prashanjeto zoshto forum religija stana grobishta.

Morav vaka da vi nacrtam na tebe i na hepcata, zatoa shto sami so vashite lejki nikogash nema da stignete do odgovorot.
Повели пишувај, никој не е казнет бидејќи не ми чини нечиј аргумент во некоја дискусија.
Само да се пази да не се навредуваме и да не одиме офтопици.
Тие се едноставните правила кои треба да се следат.

Ти продолжи да црташ.

П.С. 10+ години сме тука и дискусиите за религија и аргументите Е губење време. Но се битни за други што доаѓаат од надвор да читаат, преку пребарување
Автоматски споено мислење:

:pos: :pos:
Ајде размисли зошто ги нема. ;)

И во право си, нема членови со 20% од неговото знаење туку многу многу повеќе.
Кои се тие? Ти, некој друг? Едно е да си ја знаеш својата философија и да ја практикуваш, друго е да ги знаеш туѓите учења и нивната историја.
Христијаните и муслиманите не ги сакаат туѓите учења и за нив учат од негативен аспект.
Тоа е лошо и води кон разединување на човештвото.
Затоа е дозволено сеуште да постојат истите, за да разберат дека не може да зборуваат негативно за другите за да нивното биде позитивно.
А тоа - тие не можат да не го прават.
Читај им ги делата, и тоа денештните, современиците - иста песна...

И реално дебатираа за да примамат луѓе во нивните табори или дебатираа заради самата дискусија, каква и да била?

Многу сериозно демек ги гледате дискусиите тука... како да не ги читате истите... :)
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.190
Поени од реакции
4.499
Повели пишувај, никој не е казнет бидејќи не ми чини нечиј аргумент во некоја дискусија.
Само да се пази да не се навредуваме и да не одиме офтопици.
Тие се едноставните правила кои треба да се следат.

Ти продолжи да црташ.

П.С. 10+ години сме тука и дискусиите за религија и аргументите Е губење време. Но се битни за други што доаѓаат од надвор да читаат, преку пребарување
Автоматски споено мислење:


Кои се тие? Ти, некој друг? Едно е да си ја знаеш својата философија и да ја практикуваш, друго е да ги знаеш туѓите учења и нивната историја.
Христијаните и муслиманите не ги сакаат туѓите учења и за нив учат од негативен аспект.
Тоа е лошо и води кон разединување на човештвото.
Затоа е дозволено сеуште да постојат истите, за да разберат дека не може да зборуваат негативно за другите за да нивното биде позитивно.
А тоа - тие не можат да не го прават.
Читај им ги делата, и тоа денештните, современиците - иста песна...

И реално дебатираа за да примамат луѓе во нивните табори или дебатираа заради самата дискусија, каква и да била?
Сигурно дека не јас пошто веднаш ќе ја насочиш ад хоминем дискусијата и не би се реплицирал бадијала во таа насока - нема цел.

Дебатираа, да (во едно друго време) - и реално бришеа патос со тебе ама не ми е целта да те напаѓам (ти се извинувам ако така звучи) туку да му кажам на топлата да не си прави богови од величини на форум пошто и тука и во реален живот има луѓе кои се поприлично погоре на духовен степен.

Друга работа, никој не ти дал тебе или Вам да "дозволувате" или недозволувате да постојат други (за тебе туѓи) учења и религии. Премисата дека христијанството и исламот постојат само за да се покаже колку се дисфункционални е индиректна глорификација (најверојатно во твојата глава само) на "учењето" во кое (според делата) и сам не си нешто премногу успешен - а припаѓаш.

Така да, живеј и остави ги и другите да живеат.

Поздрав (во понатамошно реплицирање не учествувам).
 

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
8.986
Поени од реакции
7.889
Докази со линкови каде е „бришено патос со мене“ - може ми избегала дискусијата, па не сум разбрал доволно - да препрочитам, да научам дополнително нешто - ако може...
И да, не е добро да се креваат акции на виртуелни ликови - бесцелно е сето тоа...

Мене никој не ми дозволува ништо, зборувам според мое гледање на нештата, дека е дозволено да постојат старите религии, за да се увиди каде се греши за да се поправи, други дозволиле... јас немам моќ ниту разум да знам што да се дозволи или не...
Според мене, не постои друга смисла/причина за постоење на нешто што го разединува човештвото постојано и постојано, на целата глобализација и познавање на сето она што не опкружува и го знаеме дека сепак не е зло ниту погрешно, како религија или верување, ако целта не е да се поправи учењето дека не само тие се праведни во очите на божественото!

Појасно е сега? Сигурно е, но не може да се поправат старите религии бидејќи „еден бог - нашиот“ води кон исклучување на сите други, да бидат тие зло, погрешни, неверници, итн итн...
За такви дискусии ми зборуваш дека се подобри од моите? Да, истото го зборував како тие за да увидат дека не е ок - и им смета тоа - ми реплицирале како се навредени, како ги осудува некој итн итн...
Како беше она: ја гледаат мојата раска, не нивната греда бидејќи не можат поинаку бидејќи не сакаат да знаат за туѓите верувања, начини на живот - дека се исто праведни како нивните, во однос на божественото!
Кога тоа ќе го увидат - тоа ќе биде големиот конечен пад на старите религии, сега сме на тремот, на самиот почеток...

П.С. Нема да дозволиме повеќе да има неверници, сатанисти и грешници. Освен ако некој по своја волја сака да биде сето тоа.
Туѓите учења не може да го осудуваат другиот. Заврши тоа и доволно беше. Ако дозволувате - ќе страда човештвото заради тоа.

Ваш е потегот сега... дејствувајте мудро и не заборвајте дека не може сите да се христијани, муслимани,телемити, будисти итн итн... :D
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
8.986
Поени од реакции
7.889
Која е таа појдовна точка која човекот го прави човек пошто гледам на пуно места му наоѓате "маани" на моралот вака поставен?
Премести си го мислењето во соодветна тема (или отвори тема поврзана со религија) - не е за тука. Одиме офтопик.
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
333
Поени од реакции
618
Та ако било вообичаено и кај евреите и кај оние и кај оние - дека е ок да сметаме? Бидејќи боговите велат ок, ти не сакаш, ама мораш!?

Мене, а и сите други треба да се запрашаат: што бараат свети книги да диктираат социјален и политички систем даден „од боговите“?
Не би требало светите книги кои имаат пророци да се заморуваат со духовниот развој на поединецот, а не на еден народ, нација итн итн?

Кога станува за света книга ниту муслиманинот ниту христијанинот немаат избор освен да веруваат и колку можат да се држат до она што е дадено во тие книги!
Немаат простор за критика и логично размислување освен ако тоа не го прават во насока на дискредитирање на спротивната религија која ја негира другата и така во круг...

Така е или не е така?
I sega? Sto da pravime?
Koj tebe da te kazni? Deka da te prijavi koga ti mozes da pises i da brises?
Do koga misles da pluvas po monoteistickite religii ? Do koga viduvanjata na tvojata sekta ke bidat nametnanost na forum religija? Do koga tvojata sekta ke moze da gi nametnuva tvoite mislenja na forumov bez da bides kaznet? Kakva e ova demokratija? Ti mozes slobodno dsa pluvas po kogo sakas bez da bidesn kaznet!!! Ti mozes da siris sektaski verzii na religija,l drugite trebe da slusaat bez da te negiraat tebe i sektata?

Do koga vaka?
Eve ti odgovor...
Skini se od moderator da mozam slobodno da te rendam na demokratski nacin...
 

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
8.986
Поени од реакции
7.889
I sega? Sto da pravime?
Koj tebe da te kazni? Deka da te prijavi koga ti mozes da pises i da brises?
Do koga misles da pluvas po monoteistickite religii ? Do koga viduvanjata na tvojata sekta ke bidat nametnanost na forum religija? Do koga tvojata sekta ke moze da gi nametnuva tvoite mislenja na forumov bez da bides kaznet? Kakva e ova demokratija? Ti mozes slobodno dsa pluvas po kogo sakas bez da bidesn kaznet!!! Ti mozes da siris sektaski verzii na religija,l drugite trebe da slusaat bez da te negiraat tebe i sektata?

Do koga vaka?
Eve ti odgovor...
Skini se od moderator da mozam slobodno da te rendam na demokratski nacin...
Ти уште проверуваш дали јас или некој друг е модератор за да почнеш со навреди нели? И да не сум јас, ќе добиеш пријави, ќе добиеш казнени и ќе си баниран.

Не гледам зошто мора да се казнуваат членови што имаат различно мислење за религиите? Бидејќи тебе ти сметаат и не знаеш што да одговориш контра реплика а да не е простачки навреди?

Пријави, можеби ќе добијам казна, само не знам за што би ме пријавил... Хепта зборува лошо за религиите.
Еми муслиманите зборуваат лошо за христијанството и ги мразат христијаните, христијаните лошо зборуваат за сите други... и што, да ги пријавуваме постојано?

И сега што би ти направил? Пишувај на темата ете тоа ќе правиш. Не со мене да се заморуваш. Досаден.
Цело време сум бил критички настроен кон старите религии, од кога сум на форумов. И така и ќе остане по се изгледа... посебно пак кон секташките толкувања на старите религии што ти ги презентираше тука на почетокот како „големо видение“ :)
За тоа не треба дас е казнуваат членови...

Да плукаш како ти што правеше со навреди, секти, измислување имиња - се казнува бидејќи целта ти е да навредуваш и омаловажуваш без трошка знење да споделиш за темата на која дотрчуваш... како што правеше порано, па те банираа и сега со новоиме... АКО имаш што да критикуваш бујрум критикувај... сподели размисли, сознанија за религиите, зошто така, зошто не така...
А да сопреш некој да критикува религии - не може! :)
За да не бидат моите размисли „наметнати“ - повели напиши нешто полезно...

Слободно дојди негирај ме... но не можеш нели?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom