Дојче Банк се наоѓа пред колапс

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Ne_sum_ja, 28 септември 2016.

 1. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  5.301
  Допаѓања:
  11.373
  Не бев сигурен каде точно да ја префрлам темата па ја отворив тука. Ако смета модераторот поинаку, нека ја премести.

  Со отварањето на берзите во понеделникот и допирање на најниското историско дно на акциите на Дојче Банк ("ДБ"), две годишната агонија на банката влезе во својата најопасна фаза.

  Лошото работење, вмешаноста во неколку скандали и можни криминали, 1,400 спорови низ светот од кои милијарди долари оштета висат над ДБ како и последната казна од комисијата за тргување со акции на САД во висина од 14 милијарди долари, доведоа до споро но сигурно тонење на ДБ кон дното.
  Еден геемански финансиски аналитичар ги опишува последните две години на ДБ како slow-motion катастрофална сообраќајка.

  Денес Ангела Меркел ќе оддржи итен состанок со германската влада на кој ќе се разгледа ситуацијата со ДБ и можниот исход.

  Засега официјалното соопштение е дека Германската влада нема да пристапи кон евентуален bailout на банката.

  Во ваква ситуација и двете опции се многу лоши и за Германија и за Меркел а и за светот. Од една страна bailout на ДБ би значело погазување на целата политика на Еврозоната и Меркел во однос на кризата со Грција и условите наметнати на Италија и Шпанија. Тоа сигурно би имало големи негативни последици кон репутацијата и довербата во евро зоната и посебно Германија како водечка земја. Реакцијата на граѓаните на Германија и Европа сигурно би била жестока, посебно после големите ветувања во 2008 дека ова нема да се повтори. Можно е неповратно губење на довербата во зоната и нејзина дезинтеграција.

  Од друга страна, при евентуален крах на ДБ и одбивање на германската влада да помогне, последиците несомнено би биле катастрофални за евро зоната и голем удар за светскиот банкарски систем. Не може да се предвиди колку банки низ светот ќе го седат тој крах. Ударот кон германската економија во тој случај исто би бил разурнувачки. Исто во овој случај, голема е можноста за целосен крах на еврозоната.

  Инаку ДБ е дел од листата на 30 банки кои важат за клучни во функционирањето на светската економија. Повторен крах на таква банка би значело повторување на 2008 година но овој пат веројатно со полоши последици кон целиот глобален систем.
   
 2. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.919
  Допаѓања:
  31.151
  Шубо беше на времето, онаму русите со варшавски пакт, оваму америка и НАТО а ние на средина, земи од едни земи од други па тргувај со две третини од светот собрани во неврзани земји, марка, фунта, круна, лира, франк, гулден... од се по тро менвај давај земај, и да пропадни некој не е страшно. Сега сите во еден рајх еден водач и една валута, да се укака белгија - кај нас ќе засмрди.
   
  На Morgan Freeman, arakenx и Ne_sum_ja им се допаѓа ова.
 3. bucio

  bucio Урбан индијанец.

  Член од:
  8 јули 2008
  Мислења:
  14.800
  Допаѓања:
  6.021
  Вика Октомври според Библијата :icon_lol:.

   
 4. theo_14

  theo_14

  Член од:
  15 ноември 2014
  Мислења:
  254
  Допаѓања:
  219
  Si otvoril seriozna tema i trebalo podobro da se podgotvish za istata. Vaka ima mnogu shpekulacii. Mozhe da predizvika i nepotrebna panika, po obichaj.

  1. Deutsche Bank e najgolema evropska banka, edna od desette najgolemi vo svetot.
  2. Bankata ima opfat/kapital od 1.500 milijardi €.
  3.Toa deka pobarale pari od vlasta e chista shpekulacija, demantirano i od vladata i od bankata.

  Deka poslednive godini e potresena od niza skandali i milijardi se isplateni za razni sudski troshoci, advokati, obeshtetuvanja i sl., ne e nikakva tajna. No toa e problem na akcionerite na istata.

  Okolu 14-te mrd. kazna, bankata vo budzetot po osnov razni povratni troshoci predvidela okolu 5,4 mrd. pa sega im se javuva nedostatok i vednash spekulacii, barale pari od drzhavata.
  Nastanite se neshto slichno kako i kaj VW, mozhe i da se nareche trgovska vojna. Od sprotivnata strana(EU), na tapet se staveni Facebook, Amazon itn.

  Problemot so bankite e drug. So politikata na ekstremno niski kamatni stapki, duri i negativni, shtedenjeto ne e nikakva opcija povekje, taka bankite nemaat priliv na svezhi pari.
  Druga prichina, se povekje se koristi online banking, ima banki rabotat iskluchivo online, bez shalteri filijali troshoci, pa ottuka se i seriozna konkurencija. Vtorata po golemina Commerzbank, najavi vcera otpustanje na 5.000 personal. Toa e vsushnost realen problem koe gi obremenuva ne samo germanskite banki.
   
  На Ne_sum_ja му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.510
 6. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  5.301
  Допаѓања:
  11.373
  Ја отворив темата за дискусија и споделување информации ако има подобро запознати со ситуацијата :)

  Инаку мислам дека работата е далеку посериозна од тоа што се случуваше со VW. За тоа сериозен индикатор е историски ниската вредност на акциите на Дојче Банк од понеделникот.

  Јавно не очекувам од која било страна да има изјави кои што би потикнале паника кај граѓаните што би било лошо за банкарскиот сектор. Многу пати посебно во 2008 бевме сведоци на моменти кога CEO-то на некоја банка даваше изјави дека банката е цврста како камен и после неколку дена да се случи Титаник со банката.

  Верувам дека позади затворени врати сериозно се разгледува ситуацијата. Јасен сигнал за сериозноста на ситуацијата беше денешниот вонреден состанок на германската влада да се разгледа ситуацијата со ДБ.

  Исто, читајќи ги странските и германските медиуми добивам впечаток дека не е заебанција кризата со ДБ.

  И заборавив да напоменам во првиот пост дека втората по големина банка Комерцбанк исто е во климава ситуација.
   
 7. пунтер

  пунтер

  Член од:
  21 март 2011
  Мислења:
  2.151
  Допаѓања:
  1.117
  немам сега време да го изгледам видеово, според насловов претпоставувам за што се работи, па само ќе додадам, пред неколку месеци имав случајна средба со една стара Австралианка,низ муабет за денешнава економија жената спомна мегу другото дека има син кој работи во некој финансиски сектор во Лондон, и според неговите зборови, таа вика, банките немаат пари, све се цифри само е на хартија, највероватно не очекува world wide crash.
   
 8. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684

  ...доста бе со вакви хазарски гачки ;) светот и човештвото лежат на други темели во чија основа се мотиката, чеканот и длетото и нивните модерни роднини тракторите, комбајните , багерите и CNC машините, а не сток-маркете и банкарските лажги и паралажги... :) :) :)
  И да се случи нешто тоа ќе биде смислена американска и на нивниот во Ламанш укотвен носач на авиони со кралица наместо капетан, далавера.... во војната со Европа, Русија и Кина....
   
  Последно уредено: 29 септември 2016
 9. Бачето

  Бачето

  Член од:
  1 февруари 2005
  Мислења:
  491
  Допаѓања:
  343
  Наближува крајот на играта, кризата во 2008 ќе е гола вода спрема денешната.
  Да печатиш пари без покритие или да правиш разни балони и пирамиди не може вечно, особено ако светот веќе е многуполарен. По некаков начин повеќе од шеесетина години го принудија светот да се откаже од златото како покритие за печатење на валута и доларот стана светска резервна валута, така да ако тебе ти требаат денари не смееш да ги отпечатиш ако не депонираш некој заем од долари. Теоретски и така би можело ако газдата на приватната валута Долар гн. Рокфелер и гн.Морган играат чесно, но ако тие печатат пари без покритие таа инфлација се распределува врз сите кој се во таа игра.
  Со тие околу 6 милијарда свежо отпечатени или електронски долари дневно, се генерира инфлација, иако во некој рамки и при голема парична маса може донекаде да се влијае на неа и така да пумпаш до бескрај, 20 илјади милијарди долг на САД, 14 илјади милијарди долг на ЕУ, не пречи да продолжиш така и до квадрилиони долг, под главен услов сите се во таа игра и економијата да се од затворен тип, изолиран систем од типот Северна Кореја или САД и ЕУ или целиот свет, коешто всушност е глобализацијата којашто толку сакаат да ја наметнат.
  Но ако економијата е отворена и пола свет не се согласни со овој начин на работа /БРИКС/, пирамидата ќе пукне.
  Проблемот е нацизмот и таа идеологија со многу имиња да речеме ХАБАД, никој доброволно неби сакал да е пониската раса и да се клања на богоизбраниот народ,иако гледаме дека во целиот окупиран запад повеќе од седумдесет години може да се направи таква марионетска колонијална структура, но пола свет е слободен и несака да е роб.
  Конкретно по темата, гледаме дека на запад има некаква елита којашто несака да е џелат на својот народ, полека се одметнува од јудеомасонското ропство, од година дена гледаме економска војна меѓу САД и ЕУ, казни од ЕУ на google и apple, САД возвраќа казни на фолсфеген, француски банки, отказ на ЕУ да го предаде суверенитетот на САД (ТТIP). Дојче Банк е дел од таа војна, некаква си комисија лупа казни каде сака и колку сака, не е важно дали преку комисии или со шпекулативно повлекување на капитал, таа јудеомасонска група е толку силна и распространета што може да ликвидира секоја банка и држава од ЕУ и САД, земете Грција, МВФ им побара да платат сто милијарди долг, на други земји со над 1000 милијарди засега не им бара, но треба да се послушни, мултикултуризам, хомосексуализам, НСР...
  Во моментов целата таа пирамида се руши, после шоковото колонизирање на ЕУ, средниот дел од таа пирамида се одметна и врши огромен притисок над локалната марионетна политичка власт Меркел, Оланд,/заев/ да го променат курсот, ќе има огромен дефолт, инфлација и рушење на целата неолиберална доктрина.
  Мое лично мислење е дека за да се запази капиталот од обесценување треба секој да излезе од тој систем, да си немаш работа со банки, акции, балони, пирамиди, никакви инвестиции, а само физичко монетарно злато или сопственост на земја, 100% свој бизнис, стан..., од една страна си го спасуваш капиталот, од друга минијатурно и ти помагаш за рушењето на целиот тој фашистички систем.

  Еве една стара книга издадена околу 1903/11/г. "Протоколы Сионских Мудрецов "од С. Нилус. Евреите тврдат дека е фалсификат, но ако ја прочитате целата и го погледнете светот денеска, ќе откриете 100% совпаѓање, таа книга не е само план а и рецепт како да се направи сето тоа.
  Преведувам еден мал дел од протокол 20, сврзано со банките:
  Проектираните од нас реформи на гојските(животни) финансиски институции и принципи ние ќе ги маскираме така што тие никого нема да уплашат.
  Ние ќе укажеме на неопходност од реформи, после финансиските проблеми кај гоите.
  Првиот чѐкор е дефицитот во буџетот кај нив да почне да расте секоја година по следната причина: тој буџет стига за пола година, потоа, треба ребаланс
  ...
  ...
  Благодарение на тој метод ќе ги точиме гоевските држави.
  Во следниот период кредитот и каматите ќе ги доведат сите држави во банкрот.
  Вие одлично разбирате,дека такво банкирање, проектирано од нас за гоите не може да биде водено нас. Секој заем ќе ја докажува државната немоќ и неразбирање на државните права .
  Кредитите, како демоклев меч висат над главите на властите, којшто место тоа да продаваат на своите граѓани времени облигации, ќе идат со протегната рака да просат милост кај нашите банкари.
   
  Последно уредено: 29 септември 2016
 10. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  1.598
  Допаѓања:
  1.227
  Па баш затоа што темелите лежат на Работење а не на банкарските криминали а и на политичарите затоа и ќе дојде до уште поголема криза.

  Дури и Ротшилд даде пред неколку недели изјава :
  Светот веќе неколку години живее во финансиски експеримент кој го вршат централните банки – лудо се печатат рекордни парични средства, а каматите се спуштаат до историски минимум, напиша во своето писмо до клиентите лорд Џејкоб Ротшилд, раководител на фондот „РИТ капитал партнерс“.

  „Шефовите на централните банки продолжуваат со најголемиот монетарен експеримент во историјата, а последиците од ултраниските камати не може да се предвидат”, вели Ротшилд. - Може ама на некој не му одговара тоа :D

  Монетарното пумпање, според неговите зборови, со себе повлекува пораст на цената на акциите и државните обврзници. Во овој експеримент, непознат е реалниот сектор на економијата, иако шефовите на светските централни банки како главна цел ја наведуваат неговата обнова. Речиси сите видови инвестиции пораснале со монетарен прилив, додава Ротшилд.

  Ротшилд во овие услови советува, пред сè, да се чува капиталот, а барањето можност за негово зголемување треба да биде во втор план.

  Е сега за разлика од тој што го зборува во видеото и Бачето доларот НЕМА да изгуби на вредност, баш во светска криза тој ќе расте.
  Се е до ДОВЕРБАТА
  Но растот на вредноста на доларот е Рак за Америка и затоа моќта полека но сигурно ќе се префрли на Исток.

  Се е циклус. Еден период била Кина,Македонија,Рим,Франција, Шпанија,Англија,Америка па пак ќе си дојде Кина :cool:
  Треба само да научиш како да го јаваш " бранот" :вонзем:

  Туку Ne_sum_ja што прајме со ЕУ сојузот, нели Англија глупи ова она, ако Дојче ојде јабана што ќе се случи со економијата на ЕУ а што на Англија :свиркам:
   
 11. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  5.301
  Допаѓања:
  11.373
  Ако на пример целосно крахира ДБ, пепел ќе биде за сите.
   
 12. Бачето

  Бачето

  Член од:
  1 февруари 2005
  Мислења:
  491
  Допаѓања:
  343
  Зашто, тоа ќе е многу добра работа, мислам дека до година дена ќе се случи.
  Овие маливе наши пирамиди ТАТ, браќа карич се ништо во споредба со таа западна /еврејска/ пирамида, нас многу не не занима, многу малку инвестираат во акции и на странски берзи, да му ја мислат тој 1% од евреи што поседува 50% од богатството на светот. Либерализмот и неолиберализмот е утопија, несамо тоа а е целенасочена измама со цел окупација на светот.
  Нема начин како праведно да се излекува тој неолиберален систем и тие балони, се ќе сруши до нула. Убеден сум дека после тоа ќе настапи чесен и праведен мир, дури и во библијата, "Откритијата по Јован" многу се совпаѓаат со сегашнава ситуација, така да антихристот и сите негови слуги, ќе бидат уништени.
   
 13. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  ....да расчистиме, одамна само се печатат пари , и тоа дури не на хартија туку само електронски... :) Проблемот е во главите на некои ..во БУКВАЛЕН смисол еврејски хохштаплери и лорд Џејкоб Ротшилд само се посипува со пепел...т.е. пуј пике не важи. Проблемот кој не демне не е финансискиот колапс , туку тоа што заради замачкување на работите и губење на правото да мафтаат со она што и реално е имагинарно богатство таквите како Ротшилд и мангупите од разни стритои и ситии што веќе подолго време го маткаат светот со ветер и магла, со што дури пет шестини од светската популација ја претворија во неупотребливи џаболебари за ситна пара со која им го матеа умот или со груба војна сила ги претвараа во црквени глувци. море не само тоа , црквените глувци се богатунери према нив......не испровоцираат катастрофална светска војна. Во јалова надеж дека ќе успеат да ги спасат своите дупиња во заштитени бункери.., без да им е гајле за другите. Тоа е всушност вистинската опасност.
   
  На jamajka му/ѝ се допаѓа ова.
 14. silmarillion

  silmarillion Merchant @ Prancing Pony

  Член од:
  28 јуни 2015
  Мислења:
  4.860
  Допаѓања:
  8.457
  Чекај малце поддржувачи на Грујо звани кредит зборат за трулоста на банкарскиот систем и кредитни балони? :)))) Добар, даље.

  Ќе ја видиме Меркелка како ќе го извесла ова во нејзиниот залез. Средна Европа иако фактички зависна и врзана за Германската економија полека го дига гласот колку може, па не претстои интересен период.
   
 15. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  1.598
  Допаѓања:
  1.227
  concrete Тоа е јасно за парите, но кој најмногу корист има од тоа и го злопотребува ... ПОЛИТИЧАРИТЕ ОД КАРИЕРА (корумпираната власт)
  Кој направи 2001 и Диво Насеље и за која цел .. исто ти е во глобални рамки.

  Абе тоа евреите толку јаки а Англичаните им дадоа во пустина да прават држава... да не ги злоупотребува некој друг за да сврти вниманието ... :cautious:
  Кралските династии позајмувале од нив пари па дел од нив кога ќе немале да вратат донесуваат закон да ги избркаат од земјата и плус одземат имотот.
  Еве некои други информации:

  Since Jews founded Goldman Sachs, some people assume that qualifies it as a Jewish bank, which makes it evil. I think it should be pointed out that Hank Paulson, former CEO of Goldman Sachs who became Secretary of the Treasury under Bush, I believe deliberately allowed Lehman and Bear Stearns (two of the five main investment banks) to collapse to increase Goldman Sachs’ market share. Paulson was raised as a Christian Scientist. Jews did not found UBS, Deutsche Bank, Barclays, HSBC, or J.P. Morgan (who attended Episcopal school). There has been no difference Christian and Jewish banks as they have all engaged in proprietary trading. So sorry, Jewish bankers are not the problem as it is the culture of banking at the top. Religion has nothing to do with this one.

  Before the Protestant Reformation, banking was exclusively a Jewish industry for Catholics had the sin of usury. Catholics who wanted to get into the banking industry funded the Protestant Reformation as their cover to take over banking. At last count, they did a pretty good job as they now represent the majority of bankers today.

  Medieval bankers were merchants prior to St. Thomas Aquinas who declared money lending to be a sin in Summa Theologica, which cleared the field of Christians. The first bankers coming out of the Dark Ages were northern Italians, not Jews. There are numerous paintings of medieval bankers of the period. They were merchants.

  This has been the inherent corruption within humanity, which knows no boundary of race, religion, or gender.

  Ne_sum_ja ако ДБ крахира ќе биде пепел за сите, ама кои се во ЕУ и се врзани за еврото, УК затоа си излезе :cool:.
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: