Дочек на новата 2018 година.

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.650
Поени од реакции
38.837
Преценета ствар е нова година, да исчуриш 1600 денари за у ресторан за една вечера нема смисла, или пак за у диско да фрлиш илјадарче и да ти дадат три коњаци со кило мраз внатре у пакет со засушен ордевер стоен од сабајле.
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610
Puuu be, samo za jadenje da se misli.. Dali kje se napie ili najade. :facepalm:
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Puuu be, samo za jadenje da se misli.. Dali kje se napie ili najade. :facepalm:
Еве ќе речеш на јадење се мислело само. Не се мисли на јадењето и пиењето колку што секој сака да му се исплатат дадените пари. Не ставај 1800 со полуограничено пиење и ограничено јадење, стави нормални цени како и секој ден, па ќе видиш на сите како не им е до јадењето и пиењето. Реално за 1800 треба и масажа да ти направат, а не у 00:15 да ти рече "извини дечко нема више *рандом алкохол* "

Башка што во таа цена е вклучена специјалната единица на НИКОБ која не се грижи за безбедноста на луѓето, туку за објектот. Значи јас не си плаќам обезбедување, туку им плаќам обезбедување :D
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
Taка ми се чини или како поминуваат годините веќе нема некоја јака пред ново-годишна еуфорија и се повеќе луѓе ја слават новата година во домашна атмосфера, што не беше случај порано да речеме пред една деценија !
Нова година = демоде и изживеана работа.
До староста и созревањето е, не е до времињата. Свеста за такви работи ти стигнала на повисоко ниво. Друго ништо не е сменето, и тогаш 99% од 14-20 годишни се трескале за славење нова година и сега.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Народот нема толку слободно време и пари и смета дека 1600 ден е многу за една вечера или 3 пијачки и засушен ордевер. 1600 ден ви беше скапо во 2008 и во 2018 год. Депресивни фаци еден куп. Сеедно им е дали е нова година или обична ноќ.

Мислат дека со тие пари на секоја маса треба да има печено прасе. И затоа ќе си купат еден пакет пиво, мајка им ќе направи руска салата и кифли, ќе им испече 1кг месо и цела ноќ ќе дремат пред компјутер.

Читав дека во Скопје и на една недела пред нова година е слабо украсено и воопшто не се чувствува атмосферата. Мора да си организираат и дс си имаат одредена дата кога ќе украсуваат. Кафичи и ресторани со иста понуда како пред десет години.
Минатата година се пишуваше за продавниците кои уште во ноември продаваат новогодишни украси. И после немало атмосфера, епа нема.

Осите а други места да видите дали им е изживеано и за едни глупи сијалички што се пуштаат секоја година на иста дата илјадници луѓе се собираат и тоа им е како нешто што прв пат го гледаат. Атмосферата се чувствува уште во ноември. Новогодишни пазари и помали концерти на сред плоштад. Новогодишни елки уште на 10 ноември.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Народот нема толку слободно време и пари и смета дека 1600 ден е многу за една вечера или 3 пијачки и засушен ордевер. 1600 ден ви беше скапо во 2008 и во 2018 год. Депресивни фаци еден куп. Сеедно им е дали е нова година или обична ноќ.

Мислат дека со тие пари на секоја маса треба да има печено прасе. И затоа ќе си купат еден пакет пиво, мајка им ќе направи руска салата и кифли, ќе им испече 1кг месо и цела ноќ ќе дремат пред компјутер.
Па реално 1600 е криминал. Што е тоа богатење на празници и слободни денови? Наместо да се прослави ко што треба, просечниот глуп Македонец сака да заработи на празници и слободни денови. Епа не е фер тоа и крај :D Малце глупа споредба ќе направам, ама ако во Македонија се дава 1600 денари за една вечер со пиење, јадењето е катастрофа. Тоа се две и пол дневници за минималец. Тогаш во секоја нормална западна земја, дочекот на новата година при исти услови и исто јадење треба да кошта 200 евра за пијачки и бош јадење, ако земеме дека на запад зимаат минимална дневница од 80 евра.
Кај нив ете и нека е 200 евра, ама бар за тие пари добиваш квалитет, пристојна услуга и загарантиран убав провод. Кај нас добиваш тепачки, вода у алкохол и како што кажа засушен ордевер :D Среќна нова 1832 година.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
До староста и созревањето е, не е до времињата. Свеста за такви работи ти стигнала на повисоко ниво. Друго ништо не е сменето, и тогаш 99% од 14-20 годишни се трескале за славење нова година и сега.
Е да тука си во право ... годините си го прават своето !
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.650
Поени од реакции
38.837
Народот нема толку слободно време и пари и смета дека 1600 ден е многу за една вечера или 3 пијачки и засушен ордевер. 1600 ден ви беше скапо во 2008 и во 2018 год. Депресивни фаци еден куп. Сеедно им е дали е нова година или обична ноќ.

Мислат дека со тие пари на секоја маса треба да има печено прасе. И затоа ќе си купат еден пакет пиво, мајка им ќе направи руска салата и кифли, ќе им испече 1кг месо и цела ноќ ќе дремат пред компјутер.

Читав дека во Скопје и на една недела пред нова година е слабо украсено и воопшто не се чувствува атмосферата. Мора да си организираат и дс си имаат одредена дата кога ќе украсуваат. Кафичи и ресторани со иста понуда како пред десет години.
Минатата година се пишуваше за продавниците кои уште во ноември продаваат новогодишни украси. И после немало атмосфера, епа нема.

Осите а други места да видите дали им е изживеано и за едни глупи сијалички што се пуштаат секоја година на иста дата илјадници луѓе се собираат и тоа им е како нешто што прв пат го гледаат. Атмосферата се чувствува уште во ноември. Новогодишни пазари и помали концерти на сред плоштад. Новогодишни елки уште на 10 ноември.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Абе до вчера кукаше по теми со двесте евра не се живеело у државава сеа ќе ми збориш 1600 денари било ефтино за нова година, мрш таму.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Споредбава празнична атмосфера во Мкд и други западни земји, што со еуфорија, што со финансии, вришти. :pos:
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610
Споредбава празнична атмосфера во Мкд и други западни земји, што со еуфорија, што со финансии, вришти. :pos:
Pa go bombardiraa balkanov zapadnite zemji i od uraniumot ova ni se deshava.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Значит јас треба да одам на плоштад да се радувам кога ќе уклучат сијалички на елка и потоа да одам дома да се покривам со 5 ќебиња за да не ми студит и да бидам во ред со тоа?

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
752
Поени од реакции
1.007
Искрено мене не ми се одеше во ноќен клуб,бесконечен алкохол куров ми ленче,и неколку парчина пица и тоа..Ќе даваат жестоко да се направат камен дечината,особено мојата генерација и ќе направат профит мајке ми.Башка гужви,пијани пички и полно копуци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom