Дочек на Нова Година на плоштад во МК?

Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
Ме занима кои градови во МК освен Скопје организира дочек на нова година на отворено поточно на плоштад како во поголемите европски градови , и зошто во мк се избегнува прославата на отворено поточно градовите избегнуват таков тип на прослава ?
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
подобро и што не организираат, не сме ние културен народ за славење на плоштад,ќе се испијаниме исповраќаме испотепаме и ајт,,
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Мислaм декa Oхрид имa секoјa гoдинa. Сум бил и нa тaквa прoслaвa и не препoрaчувaм, премнoгу е лaднo.

Sent from my LG-D850 using Tapatalk
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.855
Културно е така и ја го поштувам највеке вој начин на пречек, во странство повеке се дава значај на религиските празници околу овој период отколку на самата новогодишна ноќ, што се и поента на периодот ама ни сме балкански менталитет и само чекаме повод за прејадување и опивање. Како и да е мене ми се свиѓа ова.
 
B

Blade Torch

Гостин
Функционира ова во нормални држави, тука уште неандертализмот е во ек. Сигурно не сакаш да ризикуваш, па ни крив ни должен да завршиш во болница или во ковчег. Така да, ќе почекаме за 100тина години претпоставувам нормално славење на плоштад.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.287
На плоштад у мк би чекал само во Пробиштип или Валандово.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom