Доцнење на менструацијата

Член од
17 февруари 2011
Мислења
12
Поени од реакции
1
Имам еден проблем,ако имам со дечкоми однос една недела пред да ми дојде,секогаш ми доцне со една недела,а ако последен пат сне имале однос две недели пред да ми дојди ми доага нормално на очекуваната дата.Секогаш кога ми доцни мислам откако ќе ми заврши да отидам на гинеколог и ајде утре другден и заборавам.Дали вас ви се има случено истото или па можеби знаете во што е проблемот.Благодарам однапред :unsure:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Коинциденција. Далеку е 1 недела пред добивање за да ја одложиш менструацијата. Барем така мислам што сум слушнал, сепак немам менструација јас...
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.748
Имам еден проблем,ако имам со дечкоми однос една недела пред да ми дојде,секогаш ми доцне со една недела,а ако последен пат сне имале однос две недели пред да ми дојди ми доага нормално на очекуваната дата.Секогаш кога ми доцни мислам откако ќе ми заврши да отидам на гинеколог и ајде утре другден и заборавам.Дали вас ви се има случено истото или па можеби знаете во што е проблемот.Благодарам однапред :unsure:
Незаштитен секс имате? Броиш плодни денови?
За секој случај купи тест за бременост, ако е негативен ќе си отидеш на гинеколог тој најдобро може да ти образложи зошто ти доцни.
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
12
Поени од реакции
1
Секогаш имам заштитен секс и сигурна сум дека не сум бремена,не ми се дешава 2-3 пати во мојот живот ми се дешава секогаш кога имам однос една недела пред да ми дојде
 
T

Tetro

Гостин
Имам еден проблем,ако имам со дечкоми однос една недела пред да ми дојде,секогаш ми доцне со една недела,а ако последен пат сне имале однос две недели пред да ми дојди ми доага нормално на очекуваната дата.Секогаш кога ми доцни мислам откако ќе ми заврши да отидам на гинеколог и ајде утре другден и заборавам.Дали вас ви се има случено истото или па можеби знаете во што е проблемот.Благодарам однапред :unsure:
Најдобро е да си посетиш гинеколог, да се изврши надворешен преглед, најверојатно и ехо и доколку имаш зголемена тежина, истата треба да се регулира во пропишаните физиолошки граници.
Сепак, до една недела доцнење не треба да се плашиш, бидејќи не е ништо страшно. А, како причини за каснењето може да бидат стрес, стравови, гладување, итн.
 
V

Vollstandig

Гостин
Имам еден проблем,ако имам со дечкоми однос една недела пред да ми дојде,секогаш ми доцне со една недела,а ако последен пат сне имале однос две недели пред да ми дојди ми доага нормално на очекуваната дата.Секогаш кога ми доцни мислам откако ќе ми заврши да отидам на гинеколог и ајде утре другден и заборавам.Дали вас ви се има случено истото или па можеби знаете во што е проблемот.Благодарам однапред :unsure:
A има случаеви кај што ако имаат однос па им иди порано. Најубаво гинеколог ќе ти ја објасни за то, али према мене не е ништо опасно.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Имањето секс пред добивање на менструација нема врска со датумот кога истата треба да почне. Најчесто е стрес, промена на исхрана, проблеми со тироидна жлезда, поличистични јајници и слично...
Најверојатно ти си толку опседната да добиеш, кога имате секс неколку дена пред да почне менструација, па затоа се доведуваш во стресна ситуација и ти доцни.

п.с Јас го имам обратниот проблем, ако немам секс ми касни ... ама знам што ми е мене, полицистични јајници.
 
Член од
8 октомври 2011
Мислења
44
Поени од реакции
8
Здраво.....едно прашање , ке ве молам за мала помош.
Со партнеро си имаме однос неколку месеци , и се беше во ред со менструацијата.
Минатиот месец 1 недела пред да ми дојди имавме однос и ми каснеше 3-4 дена.Ама овај месец пак имавме однос 1 недела пред да ми дојди , и ми касни веќе 10 дена...ѓе ве молам кажете шо можи да биди...од периодо од ко ми касни па се досега немам никаков симптом..истото беше и прошлиот месец истото и сега.Ќе ве молам кажете ваше мислење.Фала однапред (дали е можно најлошото):S
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
240
Поени од реакции
337
И мене ми се случувало да ми доцни ако во текот на месецот не сум била доволно физички активна, пробај со малку поголема физичка активност посебно таа недела пред циклусот. Општо е познато дека за време на пмс девојките се под стрес и без некоја разумна причина, што може да биде фактор плус.
Инаку сум приметила дека ако за време на пмс имам поредовен секс менструацијата не ми доцни, најверојатно самиот чин допринесува за ослобободување од стресот во тој период.
Во секој случај не е лошо да појдеш на гинеколог.
 
Член од
8 октомври 2011
Мислења
44
Поени од реакции
8
И мене ми се случувало да ми доцни ако во текот на месецот не сум била доволно физички активна, пробај со малку поголема физичка активност посебно таа недела пред циклусот. Општо е познато дека за време на пмс девојките се под стрес и без некоја разумна причина, што може да биде фактор плус.
Инаку сум приметила дека ако за време на пмс имам поредовен секс менструацијата не ми доцни, најверојатно самиот чин допринесува за ослобободување од стресот во тој период.
Во секој случај не е лошо да појдеш на гинеколог.
Фала за советот :D се надевам дека ќе се во ред :D
 
Член од
18 јули 2012
Мислења
132
Поени од реакции
47
Тоа е нормално, мене постојано ми се случува, ама ако сакаш да си бидеш со мирна душа, оди на гинеколог
 
Член од
20 февруари 2016
Мислења
8
Поени од реакции
0
Здраво менструација ми заврши на 28 јануари со дечко ми имавме односи на 5 и 6 март но требаше да ми дојде на 24 март еве веке ми доцни 11 дена сеуште немам направено тест ви благодарам однапред
 

Kajgana Shop

На врв Bottom