Доста Димовска

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Идиот на Социјализмот, 30 декември 2016.

 1. Идиот на Социјализмот

  Идиот на Социјализмот fekalija

  Член од:
  28 декември 2011
  Мислења:
  4.200
  Допаѓања:
  5.876
  Доста Димовска беше Бугарска поетеса, родена на 17ти Февруари во Скопје, а по потекло е од Лазарополе. Дипломирала на филозофскиот факултет во Скопје и работела на истиот како стручен соработник.
  Нејзината политичка кариера започнува во 90-тите години на минатиот век. Во 1991 била избрана за заменик-претседател на ВМРО-ДПМНЕ на Конгресот на партијата во Прилеп. До 1994 била пратеник, а во тој период раководела со парламентарната Комисија за меѓународни односи со Бугарија. Во 1998 година Димовска била избрана за вицепремиер во владата на Љубчо Георгиевски како и негова љубовница. Од 27 декември 1999 до 13 мај 2001 година била ̶ ̶Ф̶р̶ч̶к̶о̶ ̶ Министер за внатрешни работи на Македонија. Во 2002 година поднесува оставка од партиските функции од тогаш непознати причини. На 25 февруари 2002 година е назначена за директорка на Агенцијата за разузнавање поради природниот талент за разузнавање како и минатогодишното искуство, а функцијата ја напушта на 5 мај 2003 година.
  Во април 2003 година претседателот Борис Трајковски донел контроверзна одлука со која ја помилувал Димовска, ослободувајќи ја од обвинението дека додека била министерка за внатрешни работи наредила да се прислушуваат 190 јавни личности меѓу кои и Бранко Црвенковски и Андон Лазов Јанев - Ќосето.

  По завршувањето на плодната политичка кариера, Димовска се враќа во Бугарија каде работи како поетеса до нејзината прерана смрт на 4ти Април 2011та година. Официјалната аутопсија покажала дека причина за смртта е скршено срце предизвикано од неисполнување на сонот на доајенот на Македонската поезија Љупчо Георгиевски.

  Како вие ја помните Доста Димовска? Каков беше нејзиниот импакт на светската геополитичка сцена?
   
  Последно уредено: 30 декември 2016
  На Raziel и Moon Child им се допаѓа ова.
 2. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.240
  Допаѓања:
  748
  Јас ја помнам по увото и Крајслерите. Друго не ми текнуе...
   
 3. Атлантист

  Атлантист

  Член од:
  15 јули 2014
  Мислења:
  468
  Допаѓања:
  239
  Во однос на џганот што се собра во оваа партија 91, Доста Димовска им доаѓа како некаква интелектуална величина.
   
  На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
 4. _BerzerkeR_

  _BerzerkeR_

  Член од:
  29 март 2013
  Мислења:
  2.003
  Допаѓања:
  1.825
  [​IMG]
  :kafence:
   
  На AAbrat, stratUs, sankerce и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. Moon Child

  Moon Child Гостин

  Јас ја памтам како дебела плава жена.
   
  На комшијаTи, Ailurophile, dragonsky и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.509
  De mortuis nihil nisi bonum

  Доста Димовска е почината на 4 април 2011
   
 7. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  1.429
  Допаѓања:
  1.054
  ИЗВРШИТЕЛ- ПРЕДАВНИК на Македонската Нација во новата историја.
  Го уништи МВР, отпушти и распореди повеќе од 300 професионалци (голем дел од нив со обуки во Израел и САД)во МВР на нивно место дојдоа криминалци и нормално дојде 2001 и тако даље.

  Од жена немажена и без деца НИШТО позитивно неможеш да очекуваш.
  Исто и Филимена го уништувач на правниот систем.

  Со самото тоа што си се вратила во Бугарија кажува колку ја сакала Македонската нација. Ама Македонците со толку памет :popce:
   
  На zee German, Fenix955, Ailurophile и уште 5 други им се допаѓа ова.
 8. Mister No

  Mister No

  Член од:
  5 ноември 2012
  Мислења:
  1.624
  Допаѓања:
  3.532
  Немој така....И Ќосето како докажан патриот се врати да живее во Бугарија, каде што и умре....па сега гледаш споменици, говори, ово оно....
   
  На Dimitar171, zee German, RedStarFan и уште 4 други им се допаѓа ова.
 9. Џонтра Волта

  Џонтра Волта Bono Vox, Mladen Bodalec & Aca Lukas

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  18.336
  Допаѓања:
  57.379
 10. Moon Child

  Moon Child Гостин

  На Џонтра Волта му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kurtoazija

  kurtoazija

  Член од:
  29 септември 2016
  Мислења:
  464
  Допаѓања:
  272
  АКО Е ОД ДОСТА, ДОСТА Е
   
 12. Мачорка

  Мачорка Shining Star of Paektu Mountain

  Член од:
  25 февруари 2011
  Мислења:
  1.920
  Допаѓања:
  12.392
  Како unachieved hair goal.
   
  На dragonsky му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Јаневски

  Јаневски

  Член од:
  1 јануари 2010
  Мислења:
  1.455
  Допаѓања:
  755
  Јас ја помнам по:
  „Ваа путка немажена била.“
  - Стојан Андов
   
  На Zoran MKD, IBIZA SOUND, Scirea и уште 2 други им се допаѓа ова.
 14. Limbo

  Limbo Puppet Master, бирократ, илуминат, масон, рептил

  Член од:
  26 декември 2007
  Мислења:
  649
  Допаѓања:
  973
  По тоа што не ја интересираше од Групчин натаму
   
  На gurman2 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.240
  Допаѓања:
  748
  Ete, ne e loso da se potsetime. Kolku vetrista se razduvaa, se zaboravaat nekoi raboti

  Sent from my SM-A510F using Tapatalk
   

Сподели преку: