Досие Скопје

Член од
18 март 2007
Мислења
570
Поени од реакции
76
Генијална македонска документарна тв серија снимена во 2000 година, во неколку продолженија. :cuc:
Само што видов дека ја има првата епизода на он нет во добар квалитет и изгледа ќе ги стават сите епизоди. :vozbud:
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
7.938
Поени од реакции
11.950
Може ли некој да ми каже освен на он нет каде уште можам да ги најдам епизодите
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.533
Поени од реакции
852
Не требаше таму да застанат...ќе биде убаво да има и „Досие Битола“, „Досие Струмица“, „Досие Охрид“, „Досие You name it“...
 

Vuki-Viola-Fan

Solo Fiorentina
Член од
18 мај 2008
Мислења
3.498
Поени од реакции
679
Доста интересна емисија!По малце завидувам на тоа време кога гледам и би сакал да се врати времево едно 30години!Дефинитивно прекрасна емисија:tv:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
453
Не требаше таму да застанат...ќе биде убаво да има и „Досие Битола“, „Досие Струмица“, „Досие Охрид“, „Досие You name it“...
Требаше. Ама требаше и пари да се даде на Партизан за да може да снима:)

Инаку за самата емисија немам што да кажам освен ПРЕКРАСНО. Колку само предобар концепт на 10 децении прикажани на телевизија. Ги имам по дома сите епизоди и пуштам и се опуштам :)
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Многу, многу убава серија. Сто пати можам да ja гледам и па нема да ми здосади. :)

`те ги. :pipi:
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.530
Поени од реакции
3.809
Дали некој знае каде можат да се најдат сега емисиите ?
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.792
Поени од реакции
4.656
Досие Скопје за мене е најдобрата документарна серија снимена во земјава. Тоа, само по себе, и не е којзнае што, оти македонски документарни серијали нема многу, но навистина се работи за мошне квалитетно остварување.
Иако станува збор тема која на широката јавност и е прилично досадна, режисерот се потрудил да го долови животот на и во Градот низ 20 век на еден многу природен начин, без непотребни тупења. Се е многу спонтано, дури и оние баби и дедовци да ти е мерак да ги слушаш, воопшто не изгледа дека имаат трема, а и имаат што да кажат.
Данило Коцевски, и со своето појавување (како Супермен еднаш!!!:pos:) и како косценарист остави позитивен впечаток. Слично е и со многумина други, како Владо Јовановски кој „се шеташе“ по скопските гробишта и зборуваше за скопјани кои го одбележале на некој начин минатото на градот, како Емил Рубен, Кили, Црношија,или пак неколкуте згодни риби кои мошне спонтано си ја завршија работата.
Многу интересни беа и последните епизоди, за Скопје во 70, 80 и 90-тите години, кога претходниот историско-социолошки концепт на серијата многу успешно се преобрази во ретроспектива на урбаното живеење и на културните трендови во тие години, преку коментарите на неколку луѓе што активно учествувале во градскиот живот тогаш.
Најавната шпица на серијата е феноменална, како и одјавата со завршниот коментар на Дарко Митревски и со некој познат македонски хит.
Едноставно, серијава те тера да го сакаш Скопје. Исклучително е позитивна, воопшто не изостанува ни хуморот, за разлика од многу други наши остварувања, кои како да се правени со намера да ти го заебат денот (што со квалитетот, што со содржината). Вакви нешта треба да се снимаат за секој наш град.

И да - Кермес да се врати! :pos:< ако на некој воопшто му текнува на која сцена мислам :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom