Доселени Евреи пукаат врз палестински муслимани...

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Па тој камеш што го фрлаш, сигурно не го фрлаш за да ме почеша, туку да ме погоди во глава! Да не се лажеме сеа!

Соу? Тоа ја оправдва полицијата, да те остави да пукаш во мене? Не е дебатата дали се Евреите или Палестинците лоши, во случајов е реакцијата на војската...

Таа појава се пројавува низ историјата веќе 2 000 години,не е Хитлер првиот.

Види вака...Не знам каква престава имаш ти за израелско-палестинскиот спор,но проблемот е што во последно време се настојува да му се додаде верски карактер,за што јас воопшто не се сложувам.И тоа Муслиманите се тие кои се обидуваат да ја продадат таа идеја.За нив Евреите се проколнат народ,чедо на Шејтанот и треба сите до еден да бидат истребени.Е ова е опасна работа,исто како нацизмот на Хитлер.Од ова не ти се повраќа нели,сигурно си пацифист и ќе застанеш во жестока одбрана на мирољубивите Муслимани?

Не,мене ми се повраќа од тоа што на сите им се повраќало од Евреите.Работите треба секогаш реално да се гледаат,а не да се формира мислењето врз некои теории на заговор каде Евреите се криви за се.Сакаш за промена еден интересен факт за Евреите,а не теорија?Повели:http://ieet.org/index.php/IEET/more/4828.
--- надополнето: 23 мај 2012 во 17:45 ---

Штета немаат оружје Палестинците,нема да престанат од пукање.

Се прашувам зошто... Кога се тие така добар, фин народ...

Да, Палестинците пробаа да дадат верски карактер. Знаеш зошто? Зашто додека Израел подржан од Америка убиваше деца по улици, нив никој немаше да ги праша како се. Кофи Анан како нешто дискутираше со нив... Гола вода... За да привлечат нечие внимание и нечија поддршка кога видоа дека од западот нема аир се свртија кон верското прашање. По што Саудиска Арабија зазеде позиција и Буш ги олабави... И јас на нивно место исто би играла.
А вистинскиот конфликт не е верски - територијален е. На ова прашање сум исто така цврсто зад палестинците (хел, ова е единствената муслиманска држава што екшли ја подржувам., лол). Одземање на територија за да „се смират кутрите евреи после војната“ од некој друг е нечовечно, некоректно, одвратно. Ај да видам дали ќе е ист муабетот да требаше, макаи и Мариово наше ненаселено да го дадеме на некој?!

Хел нат, ни едните ми се мили ни другите. И лол, далеку сум од пацифист. Ама да кажеме, кога од едната страна имам Евреи, од другата Палестинци - ич не ме боли ни за едните ни за другите, па без пристрасност ја гледам ситуацијата. А ситуацијата е дека пробуваш да го свртиш муабетот кон мирољубивоста или не на Муслиманите... Да, знаеме, они имаат екстремисти, па пукаат, па бомби поставуваат, поинт тејкн, бла бла. Завршен муабет, врати се сега на Израел.

А знаеш, пацифистот со испран мозок во случајов си ти, со твоево „повраќање од евројомразачите“.

А, дас да ти дадам уште една теорија, пологична од претходниве? ИНЦЕСТ, евреите се имаат мажено/женето со први братучеди од секогаш „за да не го даваат богатството надвор од фамилија“. Затоа имаат генијалци. И ментално заостанати, двете,..
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: oon
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Израел од секогаш војувал со арапиве ...... целосно ја подржувам израелската практика "мавај па после прашај "
Имам пријатели во тел авив и јасна ми е ситуацијата со арапиве од прва рака
Пробаја со дипломатија ама со племе не се преговара
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.296
Поени од реакции
7.248
Соу? Тоа ја оправдва полицијата, да те остави да пукаш во мене? Не е дебатата дали се Евреите или Палестинците лоши, во случајов е реакцијата на војската...
Полицијата е исто нападната, ако не забележа, дури и таа го има легитимното право да пука во овој случај.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
А ги виде ли како се разбегаа сите ко пички, ем скокаат ем не им стиска!
Е па сега ај ти иди да те видам, со камен во рака, а противникот со автомат.
Овие со камењава, не сака да им наштетат на оние што пукаа. Сакаа само да ги избркаат од селото,да ги остават на раат да си живеат, и немаа со што, па фрлаа камења.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.296
Поени од реакции
7.248
Е па сега ај ти иди да те видам, со камен во рака, а противникот со автомат.
Овие со камењава, не сака да им наштетат на оние што пукаа. Сакаа само да ги избркаат од селото,да ги остават на раат да си живеат, и немаа со што, па фрлаа камења.
Па ако веќе сум решен да идам, ако треба и ќе гинам за каузата, ако не воопшто нема ни да сум таму!
 
М

Мартин`

Гостин
Во случајов Израелците изгледаат оние лошите се согласувам но реалноста не е баш така розова како што се прикажува, знаеме која е тактиката на голем дел од муслиманите со вакви видеа да испаднат они дека се невините и да добијат подршка од пошироката јавност (дури и кај нас имаше вакви случаеви, во Косово итн). Сепак кога оние забулени се разнесуваат сред град и убиваат 20+ луѓе никој ништо не кажува тогаш, кога со ракети не се бира цели (војска итн) туку директно врз народот ..

Е па сега ај ти иди да те видам, со камен во рака, а противникот со автомат.
Овие со камењава, не сака да им наштетат на оние што пукаа. Сакаа само да ги избркаат од селото,да ги остават на раат да си живеат, и немаа со што, па фрлаа камења.
Се прашуваш дека може баш зад овие невини фаци опремени со камења се кријат талибанци кои директно удираат врз Израелски цивилни мети ? Нормално дека Израелците ќе си ја бранат територијата и ќе ги чистат тие што ги напаѓаат.
 
M

Muranyi

Гостин
пробуваш да го свртиш муабетот кон мирољубивоста или не на Муслиманите...
Не,туку се обидувам да кажам дека во денешни услови и на овој свет,ваков каков што е или газиш или те газат.Евреите решија дека е доволно да бидат газени,за несреќа на невините Палестинци кои за волја на вистината историски никогаш не им згрешиле.
И јас не сум пацифист,сметам дека секој кој ја загрозува безбедноста на државата и на цивилното население треба да биде ликвидиран.Од пацифизам ништо не бидува.
За инцестот и слично,сепак тоа е само една од многуте теории за Евреите.
 

baksterski

Националист тип 500
Член од
22 февруари 2010
Мислења
431
Поени од реакции
277
Е па сега ај ти иди да те видам, со камен во рака, а противникот со автомат.
Овие со камењава, не сака да им наштетат на оние што пукаа. Сакаа само да ги избркаат од селото,да ги остават на раат да си живеат, и немаа со што, па фрлаа камења.
Камен е ладно оружје. Ако Палестициве имаа автомати ќе пукаа со нив врз војската во тоа сум сигурен. Не сум за убиство, но според снимката се гледа само како Палестинци напаѓаат војници и Израелци. Овие ги застрелаа и толку. Друг пат нека мислат кај фрлаат со камењата.
 
M

Muranyi

Гостин
Во случајов Израелците изгледаат оние лошите се согласувам но реалноста не е баш така розова како што се прикажува, знаеме која е тактиката на голем дел од муслиманите со вакви видеа да испаднат они дека се невините и да добијат подршка од пошироката јавност (дури и кај нас имаше вакви случаеви, во Косово итн). Сепак кога оние забулени се разнесуваат сред град и убиваат 20+ луѓе никој ништо не кажува тогаш, кога со ракети не се бира цели (војска итн) туку директно врз народот ..



Се прашуваш дека може баш зад овие невини фаци опремени со камења се кријат талибанци кои директно удираат врз Израелски цивилни мети ? Нормално дека Израелците ќе си ја бранат територијата и ќе ги чистат тие што ги напаѓаат.
Токму така.Кој не верува нека се потсети во каква ситуација бевме во 2001 година а како бевме претставени ширум светот.Нека тераат луѓето со мирољубивоста и пацифизмот,тоа е добар начин за еден народ да се самоуништи.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Во случајов Израелците изгледаат оние лошите се согласувам но реалноста не е баш така розова како што се прикажува, знаеме која е тактиката на голем дел од муслиманите со вакви видеа да испаднат они дека се невините и да добијат подршка од пошироката јавност (дури и кај нас имаше вакви случаеви, во Косово итн). Сепак кога оние забулени се разнесуваат сред град и убиваат 20+ луѓе никој ништо не кажува тогаш, кога со ракети не се бира цели (војска итн) туку директно врз народот ..



Се прашуваш дека може баш зад овие невини фаци опремени со камења се кријат талибанци кои директно удираат врз Израелски цивилни мети ? Нормално дека Израелците ќе си ја бранат територијата и ќе ги чистат тие што ги напаѓаат.

Ти знаеш воопшто што се талибанци?
Што мајка би барале талибанците во палестина?

Патем таа територија што ја чистат не е нивна тука на државата Палестина според договорот од 60тите али Израелците намерно успеаа да им ги срушат сите умерени влади преку атентати и напади на палестинска територија за да изгубат кредибилитет за денес да нема воопшто никаква власт во Палестина.Во истото време пак Америка става вето да се прими Палестина во ОН.

Израелците веќе 40 години градат села и градови во палестинска територија кои ги населуваат со евреи од цел свет кои се вооружени до заби и цело време се судираат со локалните палестинци.

Израелците пак плачат дека ги бомбардираат со "домашно направени ракети" додека они секој ден со авиони им уништуваат по цели градови и со багери им рушат цели села за да населат свои луѓе.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
ниту едните ниту другите не се цвеќа за мирисање, а инаку борбата не е фер овдека, Израелците со оружје, а овие со камења, едноставно не е фер, не ги бранам ниту палестинците ниту евреите,ама не е фер ти да бидеш со оружје а јас со камења и стапови без разлика кој е во право.. Ова не е прв пат, овие например ако користат камења и стапови другите со пушки им возраќат,а овие пак случајно ако имат пиштоли тогаш израелците ќе користат воени авиони, тенкови и фосворни бомби.. :facepalm:

Нај не фер војна во светот е меѓу израелците и палестинците..
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Полицијата е исто нападната, ако не забележа, дури и таа го има легитимното право да пука во овој случај.

Не, во ниедна цивилизирана држава полицијата нема право да пука во тебе ако фрлаш камења.



Во случајов Израелците изгледаат оние лошите се согласувам но реалноста не е баш така розова како што се прикажува, знаеме која е тактиката на голем дел од муслиманите со вакви видеа да испаднат они дека се невините и да добијат подршка од пошироката јавност (дури и кај нас имаше вакви случаеви, во Косово итн). Сепак кога оние забулени се разнесуваат сред град и убиваат 20+ луѓе никој ништо не кажува тогаш, кога со ракети не се бира цели (војска итн) туку директно врз народот ..

Се прашуваш дека може баш зад овие невини фаци опремени со камења се кријат талибанци кои директно удираат врз Израелски цивилни мети ? Нормално дека Израелците ќе си ја бранат територијата и ќе ги чистат тие што ги напаѓаат.


Толку сме заразени со тоа што се случи на Балканите што не можеме да сме реални во ниеден друг случај,а? Да, кажав, Муслиманите во поголемиот дел од случаите се извор на срања од секаков тип, ама во конкретниов случај се жртви. Читни за Израелско-Палестинското прашање па извади заклучоци, не се води по „види кај нас што праеја, исти се“...

Не, не се прашувам ништо јас, ама да кажеш дека си ја бранат својата територија е глупаво... Тие ја зедоа таа територија. Читајте историја деца, не е лошо да знаете за што зборите.


Не,туку се обидувам да кажам дека во денешни услови и на овој свет,ваков каков што е или газиш или те газат.Евреите решија дека е доволно да бидат газени,за несреќа на невините Палестинци кои за волја на вистината историски никогаш не им згрешиле.
И јас не сум пацифист,сметам дека секој кој ја загрозува безбедноста на државата и на цивилното население треба да биде ликвидиран.Од пацифизам ништо не бидува.
За инцестот и слично,сепак тоа е само една од многуте теории за Евреите.

Тука е муабетот. А не за тоа колку се греота евреите зашто Хитлер сапун ги праел, или колку се никакви Палестинците зашто се забулени и носат фустани и мажи и жени. Така што не го врти натаму. Прашањето е многу просто - што се смеат да направат Евреите без да бидат виновни и до кога се ќе им биде простено само за да им се „отплати“ за војната.

бај д веј, не е теорија и не е антисемитизам - факт е дека инцестот постоел (не би одела дотаму да кажам дека уште постои). А друг медицински заклучок е дека мешањето на крвта на роднини колку што може да е погубно, може и да направи добри (генијални) комбинации..
 
М

Мартин`

Гостин
Ти знаеш воопшто што се талибанци?
Што мајка би барале талибанците во палестина?

Патем таа територија што ја чистат не е нивна тука на државата Палестина според договорот од 60тите али Израелците намерно успеаа да им ги срушат сите умерени влади преку атентати и напади на палестинска територија за да изгубат кредибилитет за денес да нема воопшто никаква власт во Палестина.Во истото време пак Америка става вето да се прими Палестина во ОН.

Израелците веќе 40 години градат села и градови во палестинска територија кои ги населуваат со евреи од цел свет кои се вооружени до заби и цело време се судираат со локалните палестинци.

Израелците пак плачат дека ги бомбардираат со "домашно направени ракети" додека они секој ден со авиони им уништуваат по цели градови и со багери им рушат цели села за да населат свои луѓе.
Исти ку... различно пакување, инаку да знам дека грешка напишав..

Инаку кога неможат по дипломатски пат да најдат решение нормално дека вакви мерки ќе превземаат, не се банана држава си го бранат и заштитуваат својот народ безразлика на се. Имаше и едно убаво видео пред некое време како палестински деца маваат со камења по Израелска кола само заради тоа што не е нивни ? Епа Израел враќа на ваков начин за таквите работи.
 
M

Muranyi

Гостин
ниту едните ниту другите не се цвеќа за мирисање, а инаку борбата не е фер овдека, Израелците со оружје, а овие со камења, едноставно не е фер, не ги бранам ниту палестинците ниту евреите,ама не е фер ти да бидеш со оружје а јас со камења и стапови без разлика кој е во право.. Ова не е прв пат, овие например ако користат камења и стапови другите со пушки им возраќат,а овие пак случајно ако имат пиштоли тогаш израелците ќе корстат воени авиони, тенкови и фосворни бомби.. :facepalm:

Нај не фер војна во светот е меѓу израелците и палестинците..
Нема фер или нефер војна,тоа е мит.Како кај нас 2001,кога ни укажуваа за пропорционално возвраќање на огнот:confused:Ако не па да им бројат колку камења фрлиле и да им вратат со иста мера?Држава се брани со полн капацитет,а ние не живееме во Земјата на чудата на Алиса па да исправаме кој е а кој не е во право.И нам Македонците не ни се прави многу работи па никому ништо,нит некој не прашал нит некому му е гајле.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Токму така.Кој не верува нека се потсети во каква ситуација бевме во 2001 година а како бевме претставени ширум светот.Нека тераат луѓето со мирољубивоста и пацифизмот,тоа е добар начин за еден народ да се самоуништи.
Воопшто не е иста ситуацијата меѓу тоа што се деси во 2001 и Израел кај нас имавме избеглици од Косово кои решија место да си идат да почнат војна и беа подпомогнати од странски сили.

Во блискиот исток Израелците беа префрлани со бродови од цела Европа и таму они се дигнаа на војна против Палестинците и ги испотепаа.Патем ако не си знаел Евреите први имаат почнато со самоубиствените напади на блискиот исток врз гаризоните на британската војска чива колонија била тогаш Палестина зошто не им давале да ги селат Палестинците од нивните села и градови.




На предпоследната слика се границите на договорот од 1967 за државата Палестина кои Израел не ги почитува и го истребува палестинското население во истите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom