Доселени Евреи пукаат врз палестински муслимани...

Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79


Во понеделникот е објавено шокантно видео на кое може да се види група израелски доселеници како ладнокрвно пукаат по палестинските селани.
Додека Израелците константно ја предупредуваат светската јавност на палестинската опасност, суровата реалност на тоа подрачје изгледа сосема поинаку.

Иако глетката од оваа снимка се чини несфатлива, всушност таа е вистинската реалност.

Израелските доселеници употребуваат оружје и убиваат невооружени палестинци, додека израелската војска сето тоа мирно го гледа.

Овој конкретен напад се случил кога еврејски доселеници дошле до работ на палестинското село и почнале на нив да фрлаат камења.

Палестинците набрзо се организирале и возвратиле. Но, се чини дека Израелците токму тоа го чекале и посегнале по оружјето. Колку што е познато, шестмина Палестинци се убиени.

Палестинската самоуправа ја повикала власта да спроведе истрага за овој инцидент, додека израелската војска соопштила дека нивните сили не биле на тоа подрачје за време на трагедијата. Меѓутоа, вистинското прашање е зошто не реагирале и дали некој ќе одговара за тој нехуман чин.

<iframe width="640" height="360" src="http://www.youtube.com/embed/90__-IUNfIM?feature=player_embedded" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="640" height="360" src="http://www.youtube.com/embed/90__-IUNfIM?feature=player_embedded" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.306
Поени од реакции
7.288
Мајка му била напрчена таму на арабите?
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
884
Поени од реакции
410
a sto se zamaras sto tamu nekoi nekade se pukale , pa se pukaat luge i kaj nas, otvori nekoja takva teme, moze ke e pointeresna
 
M

Muranyi

Гостин
Не подржувам никакво убиство,ова што го видов на видеото е навистина застрашувачко и вознемирувачко без разлика што поточно се случувало.Сепак идиотизам е да кажеш дека Евреите се доселеници во својата земја,за што сведочи и нивната света книга-Тората каде Бог им ја ветува таа територија.Изгледа само по џамиите ве учат на некоја си квазиисторија и ве полнат со омраза спрема Евреите,кои никогаш во животот не воделе експанзивна политика,напротив секогаш биле прогонувани и убивани и без своја држава.Ако се толку големи Муслимани Арапите,можат да ги примат Палестинците кај нив дома.Јас имав контакт пред два месеци со еден Јорданец и еден Палестинец,беа во екипата за инсталација на нова опрема во установата каде работам.Јорданецот велеше дека никој не ги сака Палестинците,дека се експанзионисти,дека да им дадеш мал прст и раката ќе ти ја земат.
Клосе,провери ја историјата за да видиш дека Палестинците имале можност да живеат еднакво во заедничка држава со Евреите,но подбуцнати од исламската фашизоидна политика на соседите не ја прифатиле понудата.И затоа ги подржувам Евреите и нивната држава,ја заслужуваат повеќе од било кој на планетава.А Палестинците треба да сфатат дека Израел постои и ќе постои и да се помират со тој факт.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Не подржувам никакво убиство,ова што го видов на видеото е навистина застрашувачко и вознемирувачко без разлика што поточно се случувало.Сепак идиотизам е да кажеш дека Евреите се доселеници во својата земја,за што сведочи и нивната света книга-Тората каде Бог им ја ветува таа територија.Изгледа само по џамиите ве учат на некоја си квазиисторија и ве полнат со омраза спрема Евреите,кои никогаш во животот не воделе експанзивна политика,напротив секогаш биле прогонувани и убивани и без своја држава.Ако се толку големи Муслимани Арапите,можат да ги примат Палестинците кај нив дома.Јас имав контакт пред два месеци со еден Јорданец и еден Палестинец,беа во екипата за инсталација на нова опрема во установата каде работам.Јорданецот велеше дека никој не ги сака Палестинците,дека се експанзионисти,дека да им дадеш мал прст и раката ќе ти ја земат.
Клосе,провери ја историјата за да видиш дека Палестинците имале можност да живеат еднакво во заедничка држава со Евреите,но подбуцнати од исламската фашизоидна политика на соседите не ја прифатиле понудата.И затоа ги подржувам Евреите и нивната држава,ја заслужуваат повеќе од било кој на планетава.А Палестинците треба да сфатат дека Израел постои и ќе постои и да се помират со тој факт.
И сеа тоа што тоа им е ветената територија им дозволува да пукаат на другите што се на неа?
Јас не одам во џамија па еве, тука нешто ми смрди на еврејско срање.
Зошто некој да ги прибра кај нив Палестинците, што им фали да си останат кај што се? Или кога на евреите им пречи некој треба да си ги собере парталите?
На што личи тоа, некој да ти земе дел до твојата територија, каде што со години живееш и да им го даде поклон на некои други, затоа што, пази, кај нив така пишувало, тоа било Светата Земја...
Стави се во кожа на Палестинците... Некој им зема од територијата, без да ги праша за мислење, па со години ги малтретира, за на крај подржан од говедото Буш им отиде и кај нив, во останатата територија да ги убива ко стока на улици.
Подржувај ги маше, подржувај кој сакаш, ама ако ти дојде некој во двор и ти го земе делот од чешмата па налево, зошто за него е Свет, не знам дали исто ќе мислиш...
Соросоидно ретардирано образование, значи...

Не знам за вас, ама почнува да ми се повраќа од кутриве евреи, прогонувани насекаде, не сакани од никој...
--- надополнето: 23 мај 2012 во 17:25 ---
Па не гледаш дека арабите фрлаат со камења и дека позади евреите има запалено возило? Си се бранат бе!
А ако јас ти фрлам камен ти можеш оган да отвориш врз мене? А нашата национална полиција треба да мирно набљудува?

Не, јас не сум промуслимански настроена, о, колку не сум, ама треба да се има мерка... А Израел нема никаква...
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Евреите се узурпатори..
Има некои теории според кои холокаустот и втората светска војна се организирани со цел Евреите да се населат во Израел.
Палестинците, пак, не се ништо подобри од сите останати муслимани со вжештени глави и камења во рацете или експлозив на стомакот.
Факт е дека Евреите многупати неказнети го прекршуваат меѓународното право и убиваат и виновни и невини, ама од друга страна истото го прават и САД и НАТО, па пак, никому ништо... Јбг, таков е животот.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.306
Поени од реакции
7.288
А ако јас ти фрлам камен ти можеш оган да отвориш врз мене? А нашата национална полиција треба да мирно набљудува?

Не, јас не сум промуслимански настроена, о, колку не сум, ама треба да се има мерка... А Израел нема никаква...
Па тој камеш што го фрлаш, сигурно не го фрлаш за да ме почеша, туку да ме погоди во глава! Да не се лажеме сеа!
 
M

Muranyi

Гостин
И сеа тоа што тоа им е ветената територија им дозволува да пукаат на другите што се на неа?
Јас не одам во џамија па еве, тука нешто ми смрди на еврејско срање.
Зошто некој да ги прибра кај нив Палестинците, што им фали да си останат кај што се? Или кога на евреите им пречи некој треба да си ги собере парталите?
На што личи тоа, некој да ти земе дел до твојата територија, каде што со години живееш и да им го даде поклон на некои други, затоа што, пази, кај нив така пишувало, тоа било Светата Земја...
Стави се во кожа на Палестинците... Некој им зема од територијата, без да ги праша за мислење, па со години ги малтретира, за на крај подржан од говедото Буш им отиде и кај нив, во останатата територија да ги убива ко стока на улици.
Подржувај ги маше, подржувај кој сакаш, ама ако ти дојде некој во двор и ти го земе делот од чешмата па налево, зошто за него е Свет, не знам дали исто ќе мислиш...
Соросоидно ретардирано образование, значи...

Не знам за вас, ама почнува да ми се повраќа од кутриве евреи, прогонувани насекаде, не сакани од никој...
--- надополнето: 23 мај 2012 во 17:25 ---


А ако јас ти фрлам камен ти можеш оган да отвориш врз мене? А нашата национална полиција треба да мирно набљудува?

Не, јас не сум промуслимански настроена, о, колку не сум, ама треба да се има мерка... А Израел нема никаква...
Не си ни прва ни последна на која и се повраќа од Евреите.Таа појава се пројавува низ историјата веќе 2 000 години,не е Хитлер првиот.
Види вака...Не знам каква престава имаш ти за израелско-палестинскиот спор,но проблемот е што во последно време се настојува да му се додаде верски карактер,за што јас воопшто не се сложувам.И тоа Муслиманите се тие кои се обидуваат да ја продадат таа идеја.За нив Евреите се проколнат народ,чедо на Шејтанот и треба сите до еден да бидат истребени.Е ова е опасна работа,исто како нацизмот на Хитлер.Од ова не ти се повраќа нели,сигурно си пацифист и ќе застанеш во жестока одбрана на мирољубивите Муслимани?

Фраериве на сликава знаеш кои ли се?Што мислиш за што дискутираат,за сексот на пеперутките?Или можеби се обидуваат да изнајдат решение за глобалното затоплување?Не,мене ми се повраќа од тоа што на сите им се повраќало од Евреите.Работите треба секогаш реално да се гледаат,а не да се формира мислењето врз некои теории на заговор каде Евреите се криви за се.Сакаш за промена еден интересен факт за Евреите,а не теорија?Повели:http://ieet.org/index.php/IEET/more/4828.
--- надополнето: 23 мај 2012 во 17:45 ---
Па не гледаш дека арабите фрлаат со камења и дека позади евреите има запалено возило? Си се бранат бе!
Штета немаат оружје Палестинците,нема да престанат од пукање.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Според ова што јас го видов на видеово, неко човек си снима од својата куќа, а другиве соселани си го бранат селото од окупаторите. Што мајка бараат Евреиве да ги бркаат од село или да ги пукаат со автоматски пушки кога овие палестинциве имаат само камења и стапови. Срамота, погодија еден млад дечко, и никому ништо. Треба да се казнат овие што пукаа.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.306
Поени од реакции
7.288
Според ова што јас го видов на видеово, неко човек си снима од својата куќа, а другиве соселани си го бранат селото од окупаторите. Што мајка бараат Евреиве да ги бркаат од село или да ги пукаат со автоматски пушки кога овие палестинциве имаат само камења и стапови. Срамота, погодија еден млад дечко, и никому ништо. Треба да се казнат овие што пукаа.
А ги виде ли како се разбегаа сите ко пички, ем скокаат ем не им стиска!
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
ма евреите се борци за човекови права немојте така не се они виновни што не им даваат па мораат сами да си земат...
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.302
е не ке им даваат Рамковен деал
 

Kajgana Shop

На врв Bottom