Дополнителна работа

Член од
21 август 2014
Мислења
48
Поени од реакции
11
Здраво. Вработен сум и сакам да работам дополнително (конкретно да возам taxi) е сега кои се моите обврски спрема државата и што треба да направам за тоа да биде легално. Кој знае нека пиши. Поздрав
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Законски доколку си вработен на полно работно време можеш максимално уште 10 саати неделно да работиш во друга фирма (да возеш такси). За тоа треба писмена согласност од фирмата каде веќе работиш 40 часа неделно. Па такси компанијата ќе те пријави на најмногу 10 часа неделно
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.403
Законски доколку си вработен на полно работно време можеш максимално уште 10 саати неделно да работиш во друга фирма (да возеш такси). За тоа треба писмена согласност од фирмата каде веќе работиш 40 часа неделно. Па такси компанијата ќе те пријави на најмногу 10 часа неделно
Iskreno, teshko glup zakon.
Mislam da ogranichuvash na samo 10 chasa extra e skroz besmisleno i od edna i od druga strana.
Znaci i da sakash da zarabotish neshto extra vo Mkd i pritoa da si plakjash danok, ne smeesh, zatoa shto drzhavata ne ti dava ti da i plakjash povekje.
I 50 chasa ne se nishto posebno, mnogu lugje rabotat i po 60-70, ama drzhavata ne gleda kjar od ova.
Plus, extra 10 chasa ne se nitu dva rabotni dena, stvarno neznam kako bi rabotel extra legalno so ovie 10 casa. Eden den site, 2 dena po 5 ili 3 po 3?
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Iskreno, teshko glup zakon.
Mislam da ogranichuvash na samo 10 chasa extra e skroz besmisleno i od edna i od druga strana.
Znaci i da sakash da zarabotish neshto extra vo Mkd i pritoa da si plakjash danok, ne smeesh, zatoa shto drzhavata ne ti dava ti da i plakjash povekje.
I 50 chasa ne se nishto posebno, mnogu lugje rabotat i po 60-70, ama drzhavata ne gleda kjar od ova.
Plus, extra 10 chasa ne se nitu dva rabotni dena, stvarno neznam kako bi rabotel extra legalno so ovie 10 casa. Eden den site, 2 dena po 5 ili 3 po 3?
Законот секако е глуп, ама треба да се разгледа во контекст на тоа дека се оди што повеќе луѓе да се вработени. Уште во времето на Грујо имаше многу закони каде се направи административни пречки да може една фирма да работи повеќе работи, па така се формираа повеќе со повеќе вработени... т.е. се врши намалување на невработеноста.
Јавна тајна е дека пола од полицајците, професорите, пожарникарите работат уште по една работа, непријавени.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.403
Законот секако е глуп, ама треба да се разгледа во контекст на тоа дека се оди што повеќе луѓе да се вработени. Уште во времето на Грујо имаше многу закони каде се направи административни пречки да може една фирма да работи повеќе работи, па така се формираа повеќе со повеќе вработени... т.е. се врши намалување на невработеноста.
Јавна тајна е дека пола од полицајците, професорите, пожарникарите работат уште по една работа, непријавени.
Да, ама ваквиот принцип е карактеристичен за социјализмот.
Ако јас имам желба и потреба да работам повеќе од 40 часа, државата треба да ми овозможи.
Неможе јас да не успеам да најдам дополнителна работа само затоа што некој мора да биде вработен и да се билда статистика.
Али ок, сфаќам поентата...тоа е целта и на секоја влада, да се фали со тие бројки, кои и онака не се реални.
Затоа и ќе цвета сивата економија.
 
Член од
9 јануари 2011
Мислења
418
Поени од реакции
563
Член од
17 август 2009
Мислења
3.601
Поени од реакции
5.106
Еве, дополнително на тоа што го потенцирам.


https://www.mkd.mk/makedonija/politika/nema-vekje-koj-da-raboti-mora-da-uvezuvame-rabotnici-predupreduvaat

Значи работници нема, а ти ако сакаш дополнителна работа, пак нема. :facepalm:
На тие плати што ги нудат ќе се испотепаат да дојдат тука ... моментално само дел од Афричките држави имаат помали плати од нас. Ама дур ги образуваат јазик едно друго више зијан ќе бидат. И прашање и они дали би сакале истата работа да ја работат тука или за х5 плата некој километар погоре од нас
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.403
На тие плати што ги нудат ќе се испотепаат да дојдат тука ... моментално само дел од Афричките држави имаат помали плати од нас. Ама дур ги образуваат јазик едно друго више зијан ќе бидат. И прашање и они дали би сакале истата работа да ја работат тука или за х5 плата некој километар погоре од нас
Ne e voopshto taka.
Moldavija i Ukrajina se dnoto so plati vo Evropa.
Tuka i tie se spomnuvaat. A realno vekje taka podolgo se zbori za ova, chitav i pred godina dena (ima link vo statijata), taka da mi deluva na realna opcija.
Znachi ako se pravi sporedba so Skopje ne se zimaat rabotnici od Kiev,Donetsk,Karkiv ili Kishinau...kje zemat od nekoe mesto vo Ukrajina kako Drugovo i koga kje bide pomoshnik kuvar ili magacioner za 350-400€ so platen smeshtaj, kje mu izgleda istocnoevropskiot London.
Ja pratam situacijata, imam zboreno i na edna tema prethodno, restorandjiite imaat seriozen problem vo Makedonija. Osobeno sezonskite lokali kade i onaka vo Makedonija koga e sezona, mnogu idat da rabotat nekoj mesec vo stranstvo.
Drugar bara za kaj tatko mu vo restoran kelner i kuvar pa sigurno 2-3 meseci i sekoi 2 nedeli se nesto povekje nudi, djabe pak nemoze da se spastrat so personal. Eden dojdi, drug zamini...nikoj ne mu se raboti toa.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
703
Поени од реакции
1.584
Ne e voopshto taka.
Moldavija i Ukrajina se dnoto so plati vo Evropa.
Tuka i tie se spomnuvaat. A realno vekje taka podolgo se zbori za ova, chitav i pred godina dena (ima link vo statijata), taka da mi deluva na realna opcija.
Znachi ako se pravi sporedba so Skopje ne se zimaat rabotnici od Kiev,Donetsk,Karkiv ili Kishinau...kje zemat od nekoe mesto vo Ukrajina kako Drugovo i koga kje bide pomoshnik kuvar ili magacioner za 350-400€ so platen smeshtaj, kje mu izgleda istocnoevropskiot London.
Ja pratam situacijata, imam zboreno i na edna tema prethodno, restorandjiite imaat seriozen problem vo Makedonija. Osobeno sezonskite lokali kade i onaka vo Makedonija koga e sezona, mnogu idat da rabotat nekoj mesec vo stranstvo.
Drugar bara za kaj tatko mu vo restoran kelner i kuvar pa sigurno 2-3 meseci i sekoi 2 nedeli se nesto povekje nudi, djabe pak nemoze da se spastrat so personal. Eden dojdi, drug zamini...nikoj ne mu se raboti toa.
За ова си сосема во право. Еве јас сум од Охрид и да ти кажам секој сезона има недостаток на кадар за келнери/шанкери/кувари... Кадмо Бич и Куба Либре повеќе од пола персонал им е од источна македонија.
Останатите кафичи по плажите и во центарот 90% од персоналот во лето им е составен од деца од 16 до 18 години.
Близок другар лето 2015 почна прв пат како помагач во шанк да работи, тотално неискусен, до ова лето стигна главен шанкер да е таму 3-4 пати доби повишување ради неговото искуство односно неискуство на новите млади дечки што работеа со него.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.601
Поени од реакции
5.106
Ne e voopshto taka.
Moldavija i Ukrajina se dnoto so plati vo Evropa.
Tuka i tie se spomnuvaat. A realno vekje taka podolgo se zbori za ova, chitav i pred godina dena (ima link vo statijata), taka da mi deluva na realna opcija.
Znachi ako se pravi sporedba so Skopje ne se zimaat rabotnici od Kiev,Donetsk,Karkiv ili Kishinau...kje zemat od nekoe mesto vo Ukrajina kako Drugovo i koga kje bide pomoshnik kuvar ili magacioner za 350-400€ so platen smeshtaj, kje mu izgleda istocnoevropskiot London.
Ja pratam situacijata, imam zboreno i na edna tema prethodno, restorandjiite imaat seriozen problem vo Makedonija. Osobeno sezonskite lokali kade i onaka vo Makedonija koga e sezona, mnogu idat da rabotat nekoj mesec vo stranstvo.
Drugar bara za kaj tatko mu vo restoran kelner i kuvar pa sigurno 2-3 meseci i sekoi 2 nedeli se nesto povekje nudi, djabe pak nemoze da se spastrat so personal. Eden dojdi, drug zamini...nikoj ne mu se raboti toa.
Епа како не е така бе другар. Тој кога се сели више од Украина за да работи како келнер сигурно попрво би работел у комшиските ЕУ држави каде за таа работа нудат х5 поголема плата и поблиску ќе му биде од дома одколку да доаѓа тука за фантастичните 400€ . А и во Киев да иде ете од позатуцано место ако е сигурно не зимаат келнерите помалце од 400€ плата таму.

А 400€ плата и платен смештај (околу 200€) = 600€ кога ќе му понуди некој тука за магационер, келнер или помошник кувар, да си го прашам. Почетни плати макс 20.000 ден се тука за тие позиции, провери огласи на vrabotise и увери се :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom